20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Radek 20.6.2008 2:02

Vidite Cesko jasne a dobre

Je prijemne konecne slyset, ze alespon nekdo nahlizi na Cesko tak, jak ve skutecnosti je. Jedina skoda je, ze tento pohled si vyzaduje dostatecnou vzdalenost k rozhledu, coz naprosta vetsina Cechu postrada.

dino 19.6.2008 14:01

Opravdu?

Přiznám se, že si nějak nejsem úplně jistý, jestli se jedná o satiru a ironii, nebo vážně míněný text. Vzhledem k okolním reakcím hádám, že je to všeobecně chápáno jako to druhé. Nic to ovšem nemění na jednoznačně "mimozemském" rukopisu celého fejetonu. Nezbývá tedy než věřit, že je to myšleno "mimozemsky" ( mimočeskorepublikově) vážně.

Každá země má svoje záměry a cíle, každá země má svoji moc, (ačkoliv některá skoro nulovou). Tyto záměry a cíle se dále dělí podle svého zaměření dovnitř, nebo ven, přesahují-li hranice dané země. Tyto záměry a cíle následně prosazuje různými způsoby v závislosti na spoustě věcí, mimo jiné také na reálné výši své moci. Je jednoznačné, že protiraketový štít je záměrem USA. Stejně nepopiratelná je současná moc USA. Bohužel, a to mi věru nepřináší ani vteřinu štěstí, sleduji, že česká moc a české zámery a cíle jsou pojmy velice mlhavé. Navíc mají tendenci podezřele jednoduše přejímat záměry a cíle opravdu mocných zemí, které je u nás projeví, ba dokonce je dále vydávat za své.

V tomto smyslu jako "pozemšťan" si dovolím korigovat jedenu v článku uváděnou informaci, a totiž: "dohodli jsme se s Američany, aby postavili protiraketový radar u nás", které vyznívá pro Čechy velmi aktivně. Spíše by se hodilo napsat: "USA se rozhodli v ČR postavit radarovou základnu, což udělají blíže nespecifikovanými způsoby ve spolupráci s českými politickými špičkami i proti vůli většiny české populace". Pak se opravdu optické (a snad i reálné) zjednodušení vycestování do USA jeví jako předmět neprůhledného handlu. O to více je mi stydno, že se naši politici nechají "uplatit" něčím, co mají v úmyslu USA stejně zavést dříve či později také v ostatních zemích EU. Osobně se ve volných chvilkách bavím představou, jak by USA reagovalo na požadavek země, jako je například ČR, že si u nich postavíme vojenskou základnu v rámci nějakého obranného systému, kde nebudou platit americké zákony, ale české, a dokonce i daně se z toho území budou platit do ČR místo do USA. As

dino 19.6.2008 14:05

Opravdu? - pokračování

Asi by se hlasitě smáli, na rozdíl od nás...

Uznávám ale, že to se asi v amerických zdrojích o České republice nedočtete. Protože ty pochopitelně reflektují místní zájmy a cíle. Proto je možná dobrý každý důvod, kdy se můžete na svůj původ cítit hrdý.

Fafa 19.6.2008 17:13

Dino,

v Coloradu kousek od Denveru stoji zakladna (Peterson AFB), je soucasti NORADu, kanadsky personal na zakladne podleha kanadskym vojenskym soudum a personal plati dane v Kanade. Velitelem zakladny je American, zastupcem Kanadan.  

Pokud se tyka viz, tak ceska vlada vyjednala stejne podminky, jake v nejblizsi dobe budou mit i dnesni clenove Visa waiver programu.

dino 20.6.2008 9:07

Fafa

Zdravím Vás, ale těžko se mi s Vámi bude diskutovat, protože každý mluvíme o něčem jiném. Zkusím vyjmenovat pár důvodů, proč mám ten pocit:

- NORAD je trvalá (více než padesátiletá) spolupráce dvou sousedících, historicky dlouhodobě provázaných a dlouhodobě naprosto suvéních zemí, která operuje především (a jednoznačně oboustranně prospěšně) z a nad Severní Amerikou jako kontinentem. Export "soukromého" obranného systému USA do Evropy s pouhým příslibem začlenění do NATO je přece jen něco jiného. Osobně se domnívám, že ČR nemá ani mandát na to, aby si uprostřed Evropy sama vyjednávala kšeft s USA, který bude mít (a politicky už má) přímý dopad na celou Evropu a část Asie, navíc za příslib jakých koliv zvýhodnění oproti svým sousedům (a možná trochu na jejich úkor), se kterými chceme (pokud chceme) tvořit jeden silný celek. V tomto smyslu se pan premiér zachoval nejen odvážně, ale také sprostě vůči sousedům/partnerům, sám bych řekl, že až hloupě a "banánově". ČR má/plánuje podobnou sousedskou vojenskou spolupráci se Slovenskem, má také společné základny např. v Kosovu kemp Šajkovac, nebo plánovaná a v současné době připravovaná EU BG. To je ale opravdu partnerská dohoda, nemající přímý "mocensky zájmový" dopad jinam, než na naše dvě země, stejně jako v Severní Americe NORAD. Jak jsem říkal, radar USA v ČR je něco podstatně jiného a jednání USA s ČR není nepodobné jednání mocnosti s banánovou republikou, jejímž představitelům nedocházejí všechny souvislosti a nechají se zaslepit vidinou drobných (možná) výhod.

dino 20.6.2008 9:25

Fafa

- Americká základna u nás nebude mít českého velitele, který by velel Američanům. Pokud tam taková funkce bude, bude pouze formální, bez výkonné nebo operační pravomoci a bez přístupu k citlivým informacím, právě tak, jak tomu bývá ve správné banánové republice. To se myslím americkému veliteli Peterson AFB nestane.

- Kanaďané a Američané na Peterson AFB jsou rovnocení partneři. U radaru bude vnitřní americký svět a okolí tohoto světa bude dovoleno střežit českým vojákům proti zhrzeným Čechům typu aktivistů GreenPeace. Opět, jak výhodné pro USA, že za tohle nemusí utrácet a přitom si zachovají svých "pár akrů v lůnu Evropy". A u nás se z toho udělá z nouze ctnost, že jsme s USA rovnocení partneři bok po boku, ať lidi neremcají.

- Dalším bodem, který mě fascinoval a potvrzuje moji teorii ČR jako banánové republiky uprostřed Evropy je informace z tisku o dohovorech mezi USA a Ruskem o umožnění konroly činnosti na základně. Neměla by takovéto věci domlouvat spíše Česká republika? Něco mi říká, že ti dva medvědi USA a Rusko už se zase baví o zajíci ČR podobně jako po druhé válce: na jejich názoru prostě nezáleží, je samozřejmé, že to budou respektovat a ještě rádi. A mimochodem, kdo je ten, kdo tady zase tímto způsobem tahá "ruské bažiny" v podobě ruských expertů pro dohled na základně?

Honza 19.6.2008 20:27

Re: Opravdu?

Samozřejmě má každá země své záměry a svou moc, to není nic nového. Pan Rychetský jen případně upozorňuje, že americké záměry jsou posledních asi tak stopadesát let v podivuhodné shodě s národními zájmy a záměry českými, a americká moc shodou okolností posledních sto let bývá nasazena v e prospěch  českých národních zájmů.  To vše na rozdíl od národních zájmů a národní moci, kupříkladu, ruské. To je tak těžký, sakra, pochopit?

Už jenom to, že Amerika nokdy nměla a nebude mít v našich krajích územní nároky, zatímco některé, ehm., blízké státy je poslední staletí měly a možná budou mít zase, je pro mne důvod radovat se z americké vojenské přítomnosti  v Čechách, radar neradar.

Pája45 20.6.2008 0:34

Re: Re: Opravdu?

"Honzo", vypadá to, že to myslíš vážně. Tak to vezmem po pořádku. Jaké měli Češi shodné zájmy v roce 1858 (150 let do zadu) s USA? Češi žili v Rakousku - Uhersku, hádali se (mezi sebou)  zdali je lepší žít pod Rakouskem nebo samostatně, a to nejméně  až do roku 1918. A v USA zuřila občanská válka. Tak to jsme je opravdu zajímali.

A ty jsi myslíš, že se o vznik ČSR v roce 1918 zasloužili USA jen proto, že chtěli porobeným národům ve středu Evropy pomoci, zvláště těm hodným Čechům. V rámci ukončení války (dnes jí říkáme 1. sv.) se řešilo množství různých otázek. Jednou ze zásadních byla i úprava státních hranic, rozpad některých států a vznik jiných států. Tak, jako např. Masaryk, Beneš, Štefánik a další lobovali za ČSR, tak desítky jiných lobovali za jiné státy, za jiná řešení.

 Amerika se ještě dnes dívá (geograficky) na Evropu jako na malý kousek země za mořem, plete si státy a některé řadí do Asie nebo Afriky. Myslíš si, že to před 100 lety bylo lepší? Asi sotva. Tak nás tady neoblbuj láskou hochů z USA, jak pro samou lásku nám sem snesou modré z nebe.  Z pohledu většiny občanů ČR je to jedno, od koho zlo přichází.  Proč tedy, když nás tak milují, nám sem cpou své vojáky, když jsme si toho za posledních skoro 400 let zažili dost.

Česká republika vstupem do NATO v roce 1999 jasně řekla jak chce svoji obranu realizovat - tak jak se zavázala přijetím severoatlantické smlouvy ( a jestli se nepletu, tak USA tam jsou taky) , proč si s nimi máme hrát na soukromém písečku, nevíš?  Proč nás stále strašíš Ruskem? Jestli znáš text Severoatlantické smlouvy, tak každý členský stát nám musí pomoci, bude-li ČR napadena. To znamená, že i USA.  A to bez nějakých přívlastků typu za: "vděčnost", "pomoc" atd. Ale proto, protože se k tomu jednotlivé členské státy podpisem smlouvy NATO zavázaly. 

dino 20.6.2008 9:59

Re: Re: Opravdu?

Jen upozorňuji na to, že panu Rychetskému se to z USA může jevit tak, jak píšete, ale osbně s tím nemohu souhlasit z výše uvedených důvodů. Mimochodem to není tak dávno, co se české zájmy tak vzácně shodovaly se zájmy sovětskými. Někdo to kdysi nazval "český odezdikezdismus". Asi pořád potřebujeme mít u sebe nějakého toho soudruha, dnes se říká poradce z jiné, velké země, který nám řekne co a jak máme dělat tak, aby on byl spokojený a my si to o sobě naivně mysleli také.

F. Čech 19.6.2008 10:43

Z článku zavál svěží vítr ze severoamerických plání

Většině našeho předpřipodělaného národa, indoktrinovaného 40 letou komunistickou masáží a tiše dohnívajícímu v zatuchlé české kotlině, ale pořád ještě více voní ruské bažiny. Tady kralují soudruzi Tamáš se svými kamarády žijícími na stromech, Kuchtová se svými jihočeskými matkami,Filip, Grebeníček a spol.

Hrdlička 19.6.2008 21:28

Re: Z článku zavál svěží vítr ze severoamerických plání.

Oni ti američani jsou vlastně velicí hlupáci. Proč se pletli do obou světových válek, vždyť nijak na tom, nevydělali jen snad výrobci rakví pro padlé vojáky. Hitler mohl válku vyhrát a my jsme měli vymalováno. A proč se tolik zasazovali o zrušení té krásné železné opony. Může mně to některý z těch našich chytráků vysvětlit. Možná by to věděl Grebeníček nebo Filip, to jsou naše esa.

Novák 19.6.2008 21:59

Re: Re: Z článku zavál svěží vítr ze severoamerických plání.

Není pravda, že Američané na 2.sv. válce nevydělali, než válka začala, dodávali zbraně i do Německa, A jestli si myslíte, že válečné dodávky třeba do Anglie, či SSSR apod. byly zdarma, tak třeba Anglie splatila poslední splátky USA v loňském roce.

Valonis 19.6.2008 23:46

Re: Re: Z článku zavál svěží vítr ze severoamerických plání.

Přímo naopak, pane Hrdličko: oni ti Američani jsou velcí chytráci. Do Francie se vydali až když už se Němci vraceli z ruského vandru a bylo jasné, že se Rusové nemusejí zastavit jen v Berlíně. Vždycky se jim líbila i Paříž.  Američtí výrobci rakví, také nic moc džob.  Ono těch Američanů padlo na všech frontách "jen" 406.698 (přesně na kus spočítaných).  To ztráty jiných národů se počítaly v miliónech. Např. Poláci 6,123.000, Jugoslávie 1,706.000. I těch Řeků, kteří byli stranou evropského válčiště padlo víc než Amíků (520.00). O mnohamiliónových ztrátách Rusů, Číňanů, Němců, Japonců ani nemluvě.

A proč se zasazovali o zrušení té krásné železné opony? Potřebovali popoject s dělama na východ, k ruské ropě. To Vás nenapadlo? Oni strašně rádi  budují vojenské základny na cizích územích, (jako Římani své limes Romanum); už jich mají na 700. To je jejich národní sport.

jm0 20.6.2008 1:04

Re: Re: Re: Z článku zavál svěží vítr ze severoamerických plání.

co si to vůbec dovolili? nechat se tak urážlivě málo zabíjet? svině!

StandaT 19.6.2008 9:57

hezká čeština

...Ryčel jsem štěstím tehdy a poryčívávám si i dnes....;-) R^

petrph 19.6.2008 8:59

asi je dobře že šlo o americké zdroje

V našich by se takové nadšení nenašlo.

Takže v prvé řadě on ten bezvízový styk není úplně bezvízový- žádat předem budeme muset stejně, ale jen e-mailem, a snad bude vyřízení trvat jen několik dní, a (snad) stoupne počet kladně vyřízených žádostí Smutné je, že onen slušnější americký přístup není výsledkem našeho vstupu do EU, ani vývojem demokracie u nás, ale pouze a pouze handlem o vojenskou základnu v Brdech..

A jinak pochybuji, že by americké zdroje nějak moc komentovaly vyznamenání bratří Mašínů, pravděpodobně šlo o pár řádků v oficiálním komuniké, že v průběhu návštěvy ...Těžko by amerického čtenáře nadchlo vyprávění o pár evropských emigrantech před 50 lety. Ostatně, když shrneme skutečné hrdinské kutky páně Mašínů, zjistíme že podobných hrdinů měla i Amerika dost a dost již v době Divokého západu a války Severu proti Jihu. Takový Billy Kid ..jako by mu z oka vypadli...

P. Rychetsky 20.6.2008 9:22

New York Times komentovaly Masiny i oceneni

a to docela nedavno:  NYTimes, 2. cervna 2008.

Drs 19.6.2008 8:42

Zaplať pámbu.

Už jsem měl obavy... Můj kamarád se jmenoval Jakeš (bohužel zemřel ještě za bolševika) a ten se představoval: "Já jsem Jakeš, s nikým příbuznej". Takže Vy taky "s nikým příbuznej"...

Jan Svoboda 19.6.2008 8:29

Obával jsem se,

že píše ten ústavněsoudní Rychetský. Naštěstí mi zvědavost nedala.

Dobrý článek !R^R^R^

Valonis 19.6.2008 23:54

Re: Obával jsem se,

I já jsem se obával, že by náš starej, dobrej Rychetskej tak blbnul.. Naštěstí to je jinej Rychetskej, s nikým příbuznej. Na něj asi platí tahle lidová moudrost: s volem projdi celý svět a zůstane pořád volem.

ubu 19.6.2008 1:28

komoušů už se nezbavíš

Pavlíku. Ty tu zapustili kořeny navždy. Už je pozdě, to se mělo udělat v roce 1989 a ne se paktovat s Čalfou a být mu vděční za to, že zná protokol. Tak mi to aspoň řekli, asi všichni úředníci v tu dobu pomřeli a nebo emigrovali.