27.2.2021 | Svátek má Alexandr


FACEBOOK: Ideologické dusno kolem Milionu chvilek

31.8.2019

Téměř od počátku jsem členem facebookové skupiny Milionu chvilek pro demokracii. Skupina se v současnosti jmenuje Chvilková skupina. Členem jsem se stal z důvodu, že aktivita spolku je mi sympatická a podporuji ji. A to i přesto, že někteří členové facebookové skupiny sdíleli zbytečně agresivní a výsměšné příspěvky a komentáře na adresu kohokoliv, kdo se spolkem nějakým způsobem nesouhlasí nebo je spolkem vnímán jako „nepřítel“.

Vždyť demokracie, kterou má (měla) skupina v názvu, s sebou nese i to, že spolu nemusíme ve všem souhlasit, byť nás spojuje společný zájem – slušné poměry v naší politice. Dále jsem registroval, že syn studující politologii, který se spolužáky z fakulty jezdil pravidelně na demonstrace do Prahy nebo se účastnil demonstrace v krajském městě, byl občas znechucen některými projevy. I to jsem však dovedl pochopit.

Nyní jsem však bohužel na vlastní kůži poznal, že výše uvedené signály nebyly jen bezvýznamné či okrajové. Ve skupině totiž nikdo ze správců moc neřeší, že mnoho příspěvků porušuje formální zásady skupiny i zásady lidské slušnosti (vždyť přeci třeba takový Aleš Juchelka je „bezcharakterní šašek“ a „prostitutka“ ANO – další posměšky raději pominu, Jarek Nohavica zase „práskač“, co převzal od Putina cenu, „ubožák“, co „líže prdel Zemanovi“ – tak si zřejmě urážky zaslouží apod.).

Ale běda, když na již několikátý oslavný příspěvek ohledně Prague Pride napíšete, že ideologie LGBT je agresivní, nebo jinde zmíníte, že Barack Hussein Obama nebyl dobrý prezident a jeho prezidentování bylo neštěstím pro Ameriku. To je potom mela: vrhnou se na vás v diskusi novodobí svazáci vyzbrojení „nálepkami“ včetně osočení z trollingu, šíření fake news, váš komentář je cenzurován a sám jste dočasně zablokován, abyste nemohl nic komentovat a nemohl přispívat do skupiny, protože – ejhle – porušujete zásady skupiny.

O těchto poměrech ve skupině jsem informoval přímo stránku Milionu chvilek pro demokracii, ovšem bylo mi odpovězeno ve stejném duchu, jaký panuje ve Chvilkové skupině. Moje příspěvky byly prý hrubé a postrádaly laskavost – což mi v kontextu urážek a posměšků na adresu kohokoliv z lidí „na indexu“ – od Babiše a jeho ženy, Zemana, Ovčáčka, Okamury, Nohavici přes Gotta až po Trumpa – přišlo opravdu tragikomické.

Podobné přístupy a dvojí metry jsou ve facebookových skupinách obvyklé, to mne nepřekvapuje a z takových pokryteckých či ideologicky jednobarevných skupin odcházím, případně do nich ani nevstupuji. Ale právě u skupiny Milionu chvilek jde přeci jen o něco jiného. Nebo se mýlím? A tak mám obavu, aby tuto sympatickou iniciativu zase neuchvátili nějací jen naruby obrácení ovčáčci, burešové, zemani či benešové…Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.