25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

EVROPA: Intelektuální bída historicismu

Je smutné, když inteligentní a vzdělaný glosátor jako Jiří Pehe propadne světské víře v nevyhnutelný vývoj: Evropské národovectví jako reakcionářství (novinky.cz). Je snad mnohými tak nenáviděná Evropská unie skutečně zárukou míru a solidarity, jestliže nelze budovat evropský lid?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Švrček 30.6.2014 8:18

Pehe

Pehe bylo, je a bude vždy stejné. Nemá smysl se jím zabývat, ačkoliv jako úvod ke skvělému článečku je Pehe skutečně užitečné.

Všichni ti socialisté stavící "novou Evropu", se pdobají cechu pekařů, kteří se rozhodli péci jen jedn jediný, multizrnný chleba, protže to je to nejlepší, nejzdravější, nejchutnější, nové, moderní a pro všechny vůbec nejlepší. Je to pravda, protože oni sami to přece říkají. Všichni (především pekaři) se tak zbaví toho nepřehledného, ztráty a plýtvání přinášejícího tržniho prostředí s celou tou obtížnou a drsnou konkurencí a celou tou lidi obtěžující nutností denně volit, jaký že chléb si koupit. Tak se jim to přece náramně zjednoduší a všem (tedy i nám pekařům) nastanou zlaté časy...

J. Chaloupka 30.6.2014 8:57

Systém "jednoho chleba" jsme již absolvovali, alespoň

my starší. Nakonec nebylo pomalu ani toho chleba dost. O ostatních potřebách nemluvě. Ten "anarchický" "neplánovaný" kapitalismus zvítězil právě možností rychle se přizpůsobit potřebám trhu. Bohužel na západě se této zkušenosti rozhodli nevyužít a chystají nám recidivu. Doufám, že ji přežijeme, jako jsme přežili to "plánované" hospodářství.

J. Jurax 30.6.2014 21:23

Re: Systém "jednoho chleba" jsme již absolvovali, alespoň

Když oni na tom západě pravý socialismus na vlastní kůži nezažili, takže nemají protilátky.

J. Plzák 30.6.2014 8:14

Proti všem.

Ať Marine le Pen ve Francii, Wilders v Holandsku, Farage v Anglii, AfD v Německu a k tomu naši lidé z Ano, nebo Okamurovci, vždy je to jedno a to samé. Nové strany nemají co vznikat. To tvrdí i rytíři smutných postav z TOP 09, vzdor tomu, že sami vznikli nedávno.

Program jakékoliv z těchto stran lze rozcupovat na cucky stejně tak, jako programy starých zavedených stran i těch sociálně demokratických, co jich v Evropě je.

Slohová cvičení kašpara Peheho jsou stejně hodnotná jako projevy Zubačky, Zaorálka, nebo Kellera. A to už vůbec nemluvím o Schwarzenbergovi, krerý, než se nalepil na Havla nebyl nikdy nic a v politice už vůbec ne.

Všichni zvolení mají právo na existenci - do příštích voleb.

V. P 30.6.2014 8:13

"... dopadneme možná jako Jugoslávie"

Snad do té doby stihneme aspoň novelizovat ten branný zákon.

V. Vlach 30.6.2014 17:53

Re: "... dopadneme možná jako Jugoslávie"

zákon, zákon, když nebudu chtít tak mě nikdo nepřinutí se podílet na tom svinstvu....

kdo chce válčit ať válčí, s pánembohem.

J. Jurax 30.6.2014 21:24

Re: "... dopadneme možná jako Jugoslávie"

Myslíte?

J. Boleslav 30.6.2014 8:07

S článkem lze v podstatě souhlasit

až na toho inteligentního Peheho či jak se ten pán správně skloňuje. S tím bych si dovolil dost polemizovat po té, co za mnohé pitomosti jsem už od něj slyšel.

P. Scheck 30.6.2014 5:19

Trochu zlomyslně

Trochu zlomyslně mě těší, že dosud nikdo na tento příspěvek nereagoval. Je to možná vina těch, co nereagují. Možná věcí kvality příspěvku...

Pan autor zde uvádí také Marine le Pen. Jen bych chtěl připomenout, že tato momentálně úspěšná dáma ve francouzcké politice v TV na konkrétní otázku moderátora: "Můžete nám vysvětlit vaše požadavky, že EU musí vyčlenit pro Francii tolik a tolik, což je prostě nereálné...odpověděla se statečně zdviženou paží: "Všechno pro Francii!!"

No fajn, to by mohl u nás někdo vykřikovat: Všechno pro Čechy - na Slovensku "Všechno pre Slovakoch!!" v Německu: "Alles für uns"!! Věřím, že v každé zemi získáte bouřlivý potlesk a možná se dostanete, díky voličům, tak daleko jako Marine le Pen. No ale pak můžete vypadat, jako tato dáma, pardon (dámy odpustí), nemohu jinak, jako slípka...

J. Plzák 30.6.2014 8:21

Re: Trochu zlomyslně

Má snad "tato dáma" vykřikovat VŠE PRO EU?

P. Scheck 30.6.2014 12:17

Re: Trochu zlomyslně

Ale ne. Stačí, když na logickou otázku odpoví...

J. Jurax 30.6.2014 21:29

Re: Trochu zlomyslně

Jenže to nebyla otázka logická, alébrž provokační. A madam, která je si nereálnosti svých požadavků jistě dobře vědoma, jako politička nemohla odpovědět jinak.

To je politika, tam nehledejte logiku - leda logiku politickou ... :-)