Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EURO: Na startu, další akce bez Rusů

diskuse (65)

V sousedním Německu začalo Mistrovství Evropy ve fotbale (EURO). Šampionát se tentokráte odehraje na deseti stadionech ve stejném počtu měst po celém Německu.

Nepřekvapí, že stejně jako při MS v ledním hokeji v Praze, absentují výběry Ruska i Běloruska, kterým bylo znemožněno zúčastnit se kvalifikace, z důvodů dobře známých (agresivní vpád na území Ukrajiny a pokračující válečný konflikt tamtéž).

Rok 2024 můžeme bez váhání nazvat rokem sportu. Zřídkakdy se totiž v jednom kalendářním roce, navíc v průběhu pouhých 4 měsíců, sejdou tři tak velké sportovní akce evropského a světového formátu, ostře sledované miliony fanoušků.

Zastavím se s dovolením u všech tří.

První z nich – světový šampionát v ledním hokeji konaný v Praze a Ostravě máme zdárně za sebou. Dokonce ještě mnohem zdárněji, než jsme se před mistrovstvím odvažovali pomýšlet. Čeští hokejisté ukončili zlatý medailový půst a poprvé od roku 1985 dokázali ovládnout světový šampionát na domácí půdě. Zlaté medaile blýskající se na jejich hrudích byly zaslouženou odměnou za atraktivní útočnou hru, obětavost a stabilní výkonnost po celou dobu turnaje..

Diametrálně odlišný úhel pohledu nabídla ruská média, která označila šampionát za nelegitimní a ve svém spravedlivém hněvu a rozhořčení dokonce vyzvala Čechy, aby takto získané medaile vrátili.

Tým Ruska byl z mezinárodního hokeje po Putinově vpádu na Ukrajinu vyloučen a jelikož v této zemi je hokej sportem číslo jedna, potupnou roli diváckého komparsu nesou Rusové dosti těžce.

Pravda je nicméně taková, že ruské reprezentační týmy ve všech věkových kategoriích chřadnou, protože zcela postrádají plnohodnotné soupeře. A dobrý soupeř vám pomáhá růst. Z čeho mohou čerpat při utkáních s Čínou, Běloruskem či Kazachstánem? Vyjma diaspory v NHL se celý ruský hokej propadá do totální izolace. V podstatě tentýž osud se týká i místního národního sportu číslo dva – fotbalu.

Že se dnes začínající Euro odehraje bez účasti Ruska bylo známo už dlouho předem. Konkrétně od října 2022, kdy Evropská unie UEFA po vpádu na Ukrajinu vyřadila Rusko ze všech mezinárodních soutěží a její výkonný výbor potvrdil, že tato země se nezúčastní říjnového losu kvalifikace o fotbalové Euro 2024 v Německu. O složení skupin mistrovství Evropy ve fotbale rozhodl los, Čechům přisoudil Turecko, Gruzii a Portugalsko. A na obzoru už se v jasných konturách rýsuje akce nejvýznamnější – Letní olympijské hry (LOH) v Paříži. Pět spojených olympijských kruhů už tradičně symbolizuje rovnost, pospolitost a bratrství všech národů. To jest i Rusů a Bělorusů?

MOV se dle svých osvědčených zvyklostí postavil k problému lišácky - jako chytrá horákyně. V roce 2022 ponejprv vydal rezolutní prohlášení, že ruští a běloruští sportovci musí mít absolutní zákaz účasti na všech mezinárodních sportovních akcích. Minulý rok ale situaci přehodnotil a oznámil, že sportovci z Ruska a Běloruska mohou soutěžit na olympiádě jako „individuální neutrální sportovci“ bez využití národních symbolů. Vedle kvalifikačních kritérií musejí ovšem splňovat i další podmínky, například nemít vazby na armádu či nepodporovat ruskou stranu ve válce na Ukrajině. Družstva startovat nemohou.

Další verdikt MOV neumožnit účast ruských a běloruských sportovců na zahajovacím ceremoniálu her jen přilil olej do olympijského ohně. Náročná kádrová kritéria nakonec splnilo jen necelých šest desítek borců. Dle předběžných informací má jít o 35 ruských a 22 běloruských neutrálních sportovců. /Zdroj:

Vražte facku Západu, vyzval olympioniky Lukašenko. Rusové obviňují i Čechy

Podstatné však není, v jakém počtu a pod jakou vlajkou tito sportovci v Paříži nastoupí, protože v případě jakéhokoliv úspěchu, jenž se dá očekávat ruská mediální mašinérie ani na okamžik nezaváhá, aby oslavila nové národní hrdiny, kteří i přes všechna protivenství prokázali, že Rusko je zemí těch nejlepších, kteří si zaslouží být za zvuku ruské hymny slavnostně dekorováni v Kremlu.

Pregnantně to při setkání s olympioniky vyjádřil i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko: „Každé vaše vítězství bude i politickou fackou do tváře západním odpůrcům naší země!“

MOV svou líbivou a alibistickou politikou pouze poskytl vítanou munici ruské i běloruské propagandě, které výraz „neutrální sportovec“ považují spíše za absurdní slovní hříčku. Vždyť celý svět přece dobře ví, kdo je kdo. A žel bohu - mají pravdu.

Plně souhlasím se starostkou Paříže Anne Hidalgovou, která se jasně vyjádřila, že by byla radši, kdyby ruští sportovci do Francie vůbec nejezdili. „Putin je diktátor, který ohrožuje celou Evropu. Vede válku proti Ukrajině, čímž upírá právo na existenci tamním lidem a ukrajinskému národu,“ dodala Hidalgová.

A přesně tohle musí pocítit každý Rus : ten, který nechce jít do války, chce volně cestovat a také chce coby hrdý patriot vidět, jak sportovní národní výběry dobývají Rusku slávu a zasloužené vavříny.

Každý Rus by si měl uvědomit, byť i ten nejmenší díl zodpovědnosti, který nese za nesmyslné vraždění na Ukrajině a barbarskou destrukci veškerých myslitelných morálních a právních principů, na nichž byl zbudován celý svobodný svět!

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďují...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz