2.4.2020 | Svátek má ErikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Zachrání nás zápas s elitami?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 7.9.2018 20:59, přehled diskusí

Skutečná elita je pouze ten, kdo ovládá kompozitivní:
Autor: K. Janyška Datum: 7.9.2018 20:32

teorii, tedy teorii spontánního řádu lidského světa. Tedy já a pár dalších na světě... Dzp.

Já bych řekl, :
Autor: J. Schwarz Datum: 7.9.2018 19:09

že s těmi "elitami" je to jednodušší, vpodstatě jde o prachy. na "bohatém západě" si bussinesové špičky uvědomily, že pokud se to "správně ošetří" může být zákazníkem i orangutan. Správně ošetřit znamená zařídit, aby všichni dostali dost peněz na nákup masově vyráběného spotřebního zboží - ergo špičky kapitalistů si notují se socany, zastánci sociálního státu. proč ne, když to zatáhne střední třída, současný motor ekonomiky. Vysoké školy se taky staly fabrikami na prachy, proto "edukují" kohokoli a jistě by se etabloval i studijní obor kulinářství pro lidojedy, kdyby dotyční byli dostatečně solventní. A pokud jde o naše "elity" - tak těm jde o to přiblížit se bohatším a vlivnějším elitám západním, neb odtamo kyne služební postup, granty, úřady a vliv. Podnikatelé chtějí být zadobře se šéfy korporací, akademici chtějí být zváni na slavnější školy a studenti mít možnost levně studovat v cizině. Též politici se snaží být zadobře se západními kolegy a "stydí se" před nimi za české představitele, kteří nevyznávají moderní náboženství lidských práv a globálních změn klimatu. Ale to není nic nového - i dříve se ambiciózní lidé snažili přiblížit dvoru a kopírovat tamní móresy. Samozřejmě k tomu měli blíž vzdělanci a šlechtičtí synáčkové či dcerky , neb šance se uchytit byla o několik řádů větší než v případě sedláka či dokonce pohaněče mezků. A jestliže je "centrum" či "dvůr" v cizině, mají ke zradě daleko blíž zástupci "elit" než prostý lid. A ještě dodatek - v poslední době se roztrhl pytel s kritiky Babišova daru Italům - sochy Komenského s tím, že Komenský sám byl emigrantem. Nějak jim ale uniklo/ těm kritikům / že Komenský neemigroval do Říma aby tam horlil proti papežencům, ale do protestantského Holandska. Z tohoto pohledu by emigrace z Blízkého východu a Afriky musela směřovat opačným směrem než dnes. Howgh.

Re: Já bych řekl, :
Autor: M. Mikulec Datum: 7.9.2018 20:59

Já bych taky řekla. Napsal jste to moc hezky.

Dnes je užitečné aspoň protestovat proti havlistické pražské kavárně. Oni už budou vědět, proč. Za téměř 30 let si Havlovi pohrobci nevšimli, že se svět poněkud přepóloval a zatuhli v adoraci úpadkového Západu jako zdroje svobody. V ČR máme větší svobodu slova než v Británii nebo Německu.

Výraz elita se stal stejnou:
Autor: D. Stirský Datum: 7.9.2018 10:46

floskulí, jako třeba projekt, produkt nebo příběh (ano, už jsem na školení slyšel, že je třeba znát příběh faktury). Velmi by mne zajímalo, co si pod tím kdo představuje a hlavně: Rád bych už konečně viděl seznam minimálně 50 jmen s uvedením důvodů, proč k elitám patří a dalších 50 jmen, proč tam nepatří. Pro mne je mudrování o elitách zatím totéž, jako ataky na mezinárodního žida u Němců či na imperialisty u komunistů.

Takový Sokrates:
Autor: V. Student Datum: 7.9.2018 8:52

považoval demokracii za jeden z politicky zvrácených systémů.

Re: Takový Sokrates:
Autor: M. Prokop Datum: 7.9.2018 8:55

Smůla je, že nic lepšího nemáme (zato hodně horších).

Re: Takový Sokrates:
Autor: B. Rameš Datum: 7.9.2018 9:26

Opravdu? A to máte odkud, smím-li se ptát?

Re: Takový Sokrates:
Autor: V. Student Datum: 7.9.2018 10:33

Např. Störig - Malé dějiny filozofie. Možno hledat i u Platóna, protože Sokrates sám žádný spis nezanechal. Jak známo, že?

Re: Takový Sokrates:
Autor: B. Rameš Datum: 7.9.2018 15:06

V zmiňovaném Störigovi se píše pouze tolik, že "byl považován za toho, kdo poskytuje duchovní výzbroj straně aristokratů". O tak silném vyjádření, jaké uvádíte, tam nic není. Na druhou stranu, z jiných zdrojů víme, že Sókratés bojoval v Peloponéských válkách v armádě Athénské demokracie (a nevedl si asi špatně) a po výhře Sparty odmítl účast na jí dosazené tyranidě. Sice ho to před zjevně nespravedlivým odsouzením poté, co se karta zase otočila, neochránilo, takže by asi mohl být oprávněně na demokraty nahněván, ale ani z Obrany Sókratovy si takový silný výrok nevybavuji. Osobně se mi jeví model Athénské demokracie jako docela životaschopný, ale s tím naším aktuálním pojetím už to tak slavné není.

Víte co, autore ? :
Autor: K. Janyška Datum: 7.9.2018 8:48

Nikdo z vás neznáte teorii spontánního řádu lidského světa a jen si tak plácáte. Taková je pravda... Dzp.

S těmi také, ale především:
Autor: V. Kotas Datum: 7.9.2018 6:55

s tou " partou " nejbohatších, kteří dnes ovládají svět, místo politiků. A pořád mají málo.

Re: S těmi také, ale především:
Autor: J. Jelínek Datum: 7.9.2018 8:08

Já myslel, že poslední bitva už jednou vzplála.

Re: S těmi také, ale především:
Autor: I. Mertl Datum: 7.9.2018 9:30

A to, že máme doma jednoho takového, co pořád má málo, chlapci nevadí.

Re: S těmi také, ale především:
Autor: P. Grigar Datum: 7.9.2018 17:31

.. měl jsem domácí miniprasátko, Göttingenské zakrslé, poslouchalo na slovo, milé, přítuné, chodilo si nas vůj záchůdek, v okamžiku, kdy se dostalo k naplněné misce... neznalo bratra!!!

děkuji:
Autor: J. Krásenský Datum: 7.9.2018 3:46

vidím to podobně