19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ESEJ: Z pandemie do normálie

Pořád slyším někoho s prorockým výrazem říkat, že svět po koroně bude úplně jiný. A právě to se mi nechce věřit. Ano, nejspíš přibude videokonferencí, home office a roušek. Ale jakmile bude očkování, tak skončí pandemie a začne normálie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 28.4.2020 22:02

Ach ta naivita. Ono je to totiž naprosto obráceně a chce to trochu hlubší historický výklad. Skutečně totiž došlo v druhé polovině minulého století k rozsáhlé společenské změně. Totiž, díky dokonané mechanizaci a nastupující automatizaci už bylo pro produkci (jak materiální i zemědělské produkce) potřeba stále míň pracovních sil - a ty se postupně přesunuly do sektorů služeb, nabídek volnočasových aktivit, vzdělání, kultury, společenských věd, atd. To je tedy ten stav, který óbdivně popisoval Ronald Inglehart. Což se ale muselo "nějak " zaplatit, jak zvýšenou produktivitou v produkci, tak třeba inflací a hlavně zadlužováním..Ale to je na jinou besedu.

V čem je ale potíž dneska, že je vidět, že onu materiální výrobu (materiálních statků, fujky, fujky) se daří rozjet /se zachováním nějakých hygi pravidel) poměrně rychle..(pokud byla vůbec zastavena), zatímco ale ty nahoře zmíněné sektory budou nyní zkomírat, protože jsou většinou založené na blízkých kontaktech.. Jak vidno, třeba školy zůstanou zavřené ještě dlouho, řada kulturních zařízení taky, spousta seminářů a podobných akcí zrušena. A i kdyby nebyla, tak zájem lidí o ně bude nějaký čas pramalý.Takže co s tím?

K. Kožíšek 28.4.2020 17:55

Začal jsem číst bez toho, abych věděl kdo je autor. V půlce jsem skoro s jistotou věděl, že je to pan Robejšek. Opět souhlasím s jeho analýzou a co více beru si ji k srdci. Zrálo to v mě dlouho. Děkuji

P. Vyplel 28.4.2020 14:51

Pan Robejšek je člověk, který předkládá teze, které je trřeba předkládat i za cenu, že po nich není poptávka. ( viz volební úspěch realistů). Dnes není žádná politická strana, která by jeho vývody obohatila svůj volební program. Pan Robejšek je představitel opravdové elity, ale na piedestalu se ocitl sám a jeho slova se rozplývají v prostoru.

Je třeba mu naslouchat, neboť bez jeho tezí nás jím nastolené problémy a jejich řešení nenapadne. Je obohacen tím, že žije ve středu západní Evropy a nemá u nohy kouli čecháčství. Dovede se orientovat v problému migrace i uvadající EU.

Politici, měli byste jeho články číst jako povinnou četbu!!!!

Děkuji Vám, že jste a že to nevzdáváte, že namáte pocit házení hrachu na zeď. Vydržte!!!

J. Ganaur 28.4.2020 17:30

Takhle to vypadalo ze začátku s Hitlerem.Pak byl Mein Kampf povinná četba.

K. Kožíšek 28.4.2020 17:56

souhlasím

F. Houžňák 28.4.2020 20:30

My za to nemůžeme, že máte u nohy či na noze kouli čecháčství. Nás z toho pohrdlivého tónu laskavě vynechte a mluvte výhradně za sebe.

P. Zinga 28.4.2020 13:08

Robejšek není sám, kdo cítí nutnost změny, již delší dobu se o to pokouší globální elity: migrace, klimaalrmismus, lidská práva jsou tři proudy stejného kanálu.

Určitě nepřijmou pohled pana Robejška, to by totiž nehgativně ovlivnilo jejich zisky a jejich vliv. Ne, další generace se dočkají "socialismu" s kapitalistickou tváří, něco jako "gulášový socialismus" v Maďarsku.

Nevěřím, že lidstvo je schopno to změnit. Koneckonců ani nám nešlo ani tak o svobodu, jako o banány.

I. Schlägel 28.4.2020 12:35

Precizní argumentace.

D. Bystriansky 28.4.2020 14:34

Souhlas.

V. Sádovský 28.4.2020 10:28

Myšlenky autora většinou hodnotíme podle toho, jestli nám jsou blízké či nikoli. Úvaha pana Robejška je v souladu s tím co si poměrně hodně lidí myslí či cítí. Je velkým darem a uměním takto logicky a výstižně stav věcí popsat. Gratuluji.

J. Ganaur 28.4.2020 10:04

Dnes dobré, ikdyž dost dlouhé.

P. Staronový 28.4.2020 9:17

"Představy, že úlohou společnosti je hospodářský růst, byly před koronou „jenom“ scestné, ale teď víme, že mohou být i životu nebezpečné."

A kdo ty představy má? Teoretici, hloubající o nějakém řídícím systému?

Běžný občan, který chce mít třeba chatu, aby měl kde grilovat a odreagovat se zahradničením, auto, aby se tam pohodlně dostal a byt ve městě na dobu práce mezi weekendy?

J. Jančura 28.4.2020 9:30

Je zcela zřejmé, že každý nemůže mít chatu(resp. dvě jednu na horách druhou u moře), každý nemůže cestovat do zahraničí 2x i vícekrát do zahraničí, každý člověk na světě mít auto apod. Ne proto, že by to ekonomika nevyrobila, ale proto že fyzicky ztrácí smysl. Je reálné, aby každý obyvatel New Yorku měl chatu - to by znamenalo založit další velkoměsto chatek - kdo by tam chtěl být?

F. Houžňák 28.4.2020 9:59

No, to si snad musí rozmyslet ti obyvatelé New Yorku, chcete jim nařizovat, co smějí a nesmějí chtít?

P. Khail 28.4.2020 11:02

Fakt jste četl příspěvek, na který reagujete? Nebo jste se ztratil v diskuzi? :)

F. Houžňák 28.4.2020 16:52

No, já jo, ale vy asi ne: Příspěvek: Je reálné, aby každý obyvatel New Yorku měl chatu - to by znamenalo založit další velkoměsto chatek - kdo by tam chtěl být? - Moje reakce: No, to si snad musí rozmyslet ti obyvatelé New Yorku, chcete jim nařizovat, co smějí a nesmějí chtít? - Co se vám na tom nelíbí?

P. Khail 28.4.2020 19:58

Víte, doufal jsem, že na to přijdete sám. Kde pan Jančura píše to nač se ho ptáte? A kde já píšu, že se mi na tom něco nelíbí?

F. Houžňák 28.4.2020 20:28

No, to je very einfach, vezměme to popořadě: p.J. píše ".. každý obyvatel New Yorku .. kdo by tam chtěl být?", já na to odpovídám ".. ti obyvatelé New Yorku .. co smějí a nesmějí chtít?" Všimněte si šlágvortů "New York" a slovesa "chtít", které používá p.J. a které zúmyslně ve své odpovědi používám i já, aby to jó bylo jasné. Zadruhé, no, kdyby se vám to líbilo, tak mi nebudete vytýkat, že "Fakt .." atd. Takže se vám to zjevně nelíbí. Jste jako malý Jarda.

P. Khail 29.4.2020 11:18

Pan J. se ptá, co by se stalo, kdyby chtěli. Nepíše co smí nebo ne, to vy mu podsouváte něco co nenapsal. On nenapsal "obyvatelé NY nesmějí, protože kdyby to udělali ...".

Zadruhé, mně vaše zmatečné reakce fakt nevadí, to je vaše věc co píšete, jen jsem se k tomu vyjádřil v diskuzi. Klidně v tom můžete pokračovat dál, velký Jardo. :)

F. Houžňák 29.4.2020 18:25

Ano, ústupové boje za pomoci slovíčkaření. Prohrál jste, ale nechcete si to připustit.

P. Khail 30.4.2020 11:56

Jen duševně nevyspělý člověk považuje diskuzi za ústupové boje. Tak jen bojuj Jardo, bojuj. :)))

F. Houžňák 30.4.2020 12:10

No ale vy nediskutujete, vy strategicky ustupujete do předem připravených pozic. Diskuse vypadá jinak.

V. Klepetko 28.4.2020 8:56

"... pocit ohrožení života ve společnosti dočasně vytvořil příznivé podmínky pro to přemýšlet o..." a psát eseje?

Pokud bych soudil třeba jen podle článků zde na Psu (nemluvím teď nějak výslovně o panu Robejškovi), tak aktivní fáze krize, to asi nebude ta nejpříhodnější doba pro nějaká širší myšlenková zobecnění... To aleglrické přirovnání k hodinkám je ale hezké a trefné. Nabízí se otázka - lze vůbec provést dekompozici takového mechanizmu evoluční cestou mírného pokroku v mezích zákona? V Libyi, ale i svého času v Římské říši například došlo ke značnému zjednodušení a eficience byla nahrazena efektivitou, jaká je ale cena, kterou platíme za podobné změny vývojových koridorů? A lze provést změnu chápání času, prostoru a množství lokálně, například v Evropě, když ve stejné době se v Číně, Rusku, Turecku bude vycházet spíše z toho současného konceptu? :-)

Z. Lapil 28.4.2020 14:27

Copak v Číně, tam ať si chápou čas jak chtějí, ale zkuste vysvětlit šéfovi, že ten příkop vykopete až příští týden (možná), protože jste přešel na kontemplativní vnímání času.

Čímž nechci říct, že by se mi taková představa nelíbila, jen že si spolu s vámi nedovedu představit, že by to mohlo fungovat jinak než na způsob poustevníků. Ona ta představa ováleného, lehce páchnoucího vegetariána není od poustevníka živícího se laním mlékem tak daleko.

V. Klepetko 28.4.2020 15:46

Je otázka, co by bylo vůbec hybnou silou takové změny, leda tak nějaký výron sluneční plazmy, který nám v hlavách přepóluje synapse :-)))

Ale hlavně - podobné změny asi nemohou probíhat lokálně a to ani v rámci kontinentu , protože sousední kultury nás okamžitě v úterý převálcují, jakmile o pondělku "setrváme v dnešku"...

J. Ganaur 28.4.2020 17:35

Výron na Slunci zničí civilizaci, nepoteče voda ze zdi, nerosvítíte si, nenačerpáte benzín, na Psu si nenapíšete.....

V. Klepetko 28.4.2020 20:16

To zní jak kázání Piťhy! :-)

Když to bude jen jako při sluneční bouři v roce 1859, nebude to tak tragické... Jinak, mám studnu, centrálu a zásoby dřeva, a na Psa budu vysílat kouřové signály! :-))

A. Pakosta 29.4.2020 7:30

hm. dobrý, pane Klepetko. A pro tu centrálu máte jistě zásobu paliva a náhradních dílů do konce svého života, takže se cítíte být za vodou - umíte si tu centrálu taky opravit, když vám z ničeho nic škytne a zastaví se?

V. Klepetko 29.4.2020 7:47

No, podívám se na karburátor, svíčky, filtr palivového čerpadla a když to nepomůže, povolám souseda :-))

Sluneční bouře trvá jen chvilku, i když budeme mít velkou smůlu a napáchá to škody na transformátorech, tak i tak by se dodávky energie mohly obnovit do měsíce, i vše ostatní. Ale na krizi v infrastrukturách prostě musí být člověk lokálně připravený - ostatně, to je přesně to co si představuje pan Robejšek jako pozitivní změnu :-)))

Dobré ráno.

V. Klepetko 29.4.2020 8:18

P.S. Hlavní problém by byly satelity, pokud jde o tu silnější bouři na Slunci... Uškvařilo by to všechny obvody.