18.6.2021 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

ESEJ: V čem se liší „pravicový“ a „levicový“ rasismus

Tragické události druhé světové války vedly k tomu, že v západním myšlení se stal rasismus tabu. Toto tabu bychom mohli vyjádřit nepsaným pravidlem: „Zakazuje se ti přemýšlet, jako by lidé odlišného rasového původu byli vybaveni jinými průměrnými schopnostmi.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 12.6.2020 16:08

Vrabci se sdružují, orel létá sám.

J. Jurax 12.6.2020 16:07

Levicový rasismus přece nemůže a nesmí existovat! Levicový rasista je protibělošský, ideálně černý, a tudíž liberálně progresívní a tedy rasista ani není. A ano, může být antisemita, najmě je-li muslim.

Takže budu rasista jak vyšitý, a jak to tak čtu, tak pod dojmem současného dění v USA vlastně pravicový.

P. Brich 12.6.2020 16:05

Toť otázka hodná Hamleta.8-o

P. Brich 12.6.2020 16:03

To je tím, že je znáte jen ze starých kovbojek a filmů.

Prosperita ameriky stála zpočátku na práci černých otroků. Rozvoj industrializace si žádal pracovní síly, a proto na severu došlo ke zrušení otroctví a Sever totéž žádal od Jihu. Zároveň s tím černoši získávali i více práv a mohli se zapojit do budování kapitalizmu jako svobodní občané. Mnozí toho i využili. Na méně industrializovaném Jihu však rasová segregace existovala až do 60. let, kdy se ovšem začal prosazovat rasizmus s opačným znaménkem v celých USA: affirmative action. Černá barva kůže vs. jiné světlejší barvy.

Jaké ten odezdikezdizmus přináší ovoce můžeme sledovat v přímém přenosu. "Měli jsme dobrou vůli, ovšem dopadlo to jako vždy";-(

O. Roldán 12.6.2020 16:02

Přesné!

A dodnes se levice snaží od Hitlera distancovat, i když převážná část jeho politiky byla zcela levicová.

Je to ovšem skoro jedno, protože Stalin, Lenin, Pol Pot, Mao, zkrátka všichni ostatní moderní masoví vrazi byli levičáci jako řemen a bez diskuse.

Jediný pravicový/konzervativní masový vrah (kterého si vybavuji) belgický Leopold II.

P. Brich 12.6.2020 15:46

R^

P. Brich 12.6.2020 15:43

To se bolševikům podařila genetická manipulace. A přitom je tajenka přímo v názvu: Nacizmus je zkratka nacionálního socializmu.;-€

P. Brich 12.6.2020 15:36

Vzájemnost je dnes v USA na denním pořádku. Třeba i v takových zemích, jako Francie, VB, Německo, atd.

Tavicí kotlíky jsou dosud nefunkční. Je to podobné jako provést chemickou reakci ve zkumavce, anebo v reaktoru ve výrobě, kdy každá ingredience s sebou vláčí ještě svou minulost. Přitom ve zkumavce to může vypadat jako brnkačka.

P. Brich 12.6.2020 15:26

Ale hlavně Trumpův pohůnek.

P. Brich 12.6.2020 15:25

Nakrémovaný běloch?;-)

A. Forman 12.6.2020 14:55

Pojem "pravicový rasismus" je nesmysl, nemá cenu tento problém řešit, takže, autore, za 5.

A. Forman 12.6.2020 14:53

Jak kdo vnímal Hitlera je celkem jedno, a jestli se on sám považoval za pravicového politika, je také jedno... ve skutečnosti byl extrémně militantní levicovým politikem. A jestli ho někdo považoval z tábora míru a socialismu za pravičáka, pak jen z toho důvodu, že bylo nutné se od nacistické ideologie vymezit od ideologie komunistické, a to se, zdá se ideologům marxismu leninismu podařilo. Ale jen u lidí, kteří jsou jednoduššími typy, a těch je, bohužel, mnoho.

V. Kučer 12.6.2020 14:45

Pod pojmem tavící kotel národů se rozumělo evropských národů. Jak známe Američany ze starých kovbojek a filmů jednalo se o přistěhovalce z Evropy a válčili hlavně s Indiánama. Černoši tam moc nebyli nebo vystupovali jako sluhové.

P. Han 12.6.2020 14:44

Pak byste mohl tvrdit, při současném vzedmutí vášní vzhledem k BLM, MeToo, radikálnímu feminismu nebo islamismu, že se ve všech případech jedná o pravicová hnutí, protože rovnost všech lidí popírají.

P. Krasny 12.6.2020 14:08

Přesně tak.

K. A. 12.6.2020 13:25

Rád bych upozornil diskutující, že to, že nacismus je levice je výmysl pravičáků. Slouží to pouze k tomu, aby si mohli myslet, že všichni levičáci jsou blbci. Levice a pravice není definována ideově, resp. jen minimálně. Hitler se ovšem považovat za představitele pravice, a levice ho nikdy nepovažovala za levičáka, takže asi tolik. Dělení na pravici je tradiční a zvykové. Je naivní myslet si, že politická scéna je bipolární. Bismarck zavedl sociální pojištění a taky to nebyl socialista, ale konzervativec jako řemen. Mimoto levičáci by podle pravdy mohli namítnout, že základní levicovou hodnotou je rovnost všech lidí, což nacismus neuznával.

T. Hraj 12.6.2020 12:36

To je ještě formalitka. Horší je, že přímo v oválné pracovně konspiroval se šéfem FBI (a za přítomnosti mimo jiné J.Bidena!) proti zvolenému a právě nastupujícímu prezidentovi USA D. Trumpovi. Trumpovi mělo být zatajeno, že jsou členové jeho týmu sledováni agenty FBI a k tomu na základě vykonstruovaných "důkazů" (Steel dossier). Watergate vedle toho zcela bledne.

J. Sedlář 12.6.2020 12:26

Máte to špatně, neonacismu, fašismus, nacismus (národní socialismus) a jiné ismy jsou LEVICOVÉ směry.

Krajní pravičák se nesdružuje a jede sám na sebe. Chce odpovědnost za svá rozhodnutí a činy a VYŽADUJE TOTÉŽ OD DRUHÝCH.

T. Hraj 12.6.2020 12:24

Přesně tak. Stupeň pravicovosti/levicovosti je mírou svobody (a současně odpovědnosti) jednotlivce ve společnosti. Extrémní pravice, tj. absolutní svoboda jednotlivce, je anarchie (nikoli fašismus), kdežto extrémní levice, tj. absolutní nesvoboda jednotlivce, je komunismus.

J. Pavelka 12.6.2020 12:19

zde ovšem je poněkud nejasný pojem pravice..a levice, a nejen v tomto případě...

J. Pavelka 12.6.2020 12:16

Levice a pravice jsou vůbec vágní pojmy....a nejen v tomto případě, minimálně od dobz zavedení všeobecného volebního práva...

J. Novák 12.6.2020 11:55

Opět je v článku dominantním problémem onen problém dělení pravice a levice. Může mi pan autor nějak připomenout PRAVICOVÉ prvky národního socialismu, kromě onoho rasismu a imperialismu? Ono jich totiž moc není, a hlavně, těch levicových je v národním socialismu (ostatně jako v jakémkoli socialismu či kolektivismu obecně) podstatně více. Závěry o krajní pravici totiž obvykle u "mudrců" řadících národní socialismus na pravici vycházejí zejména z rasismu a imperialismu, jako typických pravicových "hodnot". Proč by měla platit rovnice, že pravice = rasismus je poměrně těžké racionálně zdůvodnit, protože se velmi často dostáváme do bezdůkazní spirály dogmat připomínající kvadraturu kruhu. A pokud bychom dokátali opustit toto dogma, nedává smysl ani označování nacismu jako krajně pravicové ideologie, a tím pádem padá i celá nosná myšlenka tohoto článku. A imperiální hitorii Sovětského svazu bych rovněž neoznačil za pravicovou...

Je potřeba pojmy nejprve přesně definovat, a až potom lze o nich vést polemiku.

V. Petr 12.6.2020 11:44

Většina černochů nejenže nikdy nepochopí teorii relativity, ale udělají z této neschopnosti ctnost. Ostatně stejně, jako bílí levicoví intelektuálové...

V. Halašta 12.6.2020 11:08

Pane autore, jaký je rozdíl mezi nacionálním socialismem a internacionálním socialismem? Celé politické rozpětí?

Ne. Přepsat, nacismus je krajně levicový.

V. Pavelka 12.6.2020 11:07

Revoluční touha o rovnosti mezi rasami , je úžasná věc, jen bych chtěl vědět co se stane až bude dosaženo tohoto stavu ? ! Bude to pokračovat nebo někdo řekne už jsme se zrovnoprávnili?

V. Chrastina 12.6.2020 11:06

Pane Církvo, o tom Obamovi to sedí. Jsem z vědav, jak bude legislativa USA reagovat na to, až bude definitivně odhalen trapný fakt, že jejich přeposledním prezidentem byl drzý cizinec, který odmítal předložit svůj pravý rodný list.

D. Bystriansky 12.6.2020 10:00

Ano.

Levičák, dokud se nedostane k moci, bude vždy hledat toho užitečného osla, který mu pomůže rozbít vládnoucí systém.

V SSSR, nebo u nás se bolševici po cigánech, buzících rádi svezli a dávkami je nerozmazlovali, no jo to už měli moc ve svých rukou...

D. Bystriansky 12.6.2020 9:51

Já, nemůžu potvrdit ani první větu. Něco takového by mne ani ve snu nenapadlo, ale říká to levičák Stirsky.

Jak signifikantní!!!

D. Bystriansky 12.6.2020 9:43

Jednoznačně!

Levičáka poznáme především podle toho, že hledá VINU. Pravičák hledá způsob a možnosti jak problém vyřeší.

R. Brzák 12.6.2020 9:35

ad pan Nevrkla - "tavící kotlík Amerika..."

Amerika tavícím kotlíkem národů byla. Co to znamená "tavící"? Že lidé různých národů i ras se museli sami vypořádávat se svými životními podmínkami, jako jednotlivci, proto zodpovědně - a díky americké svobodě i oni svobodně.

Ovšem když nastala situace, ve které jednotlivci nemuseli svou vlastní pílí řešit všechny okolnosti svého života (po zavedení affirmative actione), tito se přizpůsobili svým podmínkám - sociální síti státu - a ne svému okolí - americké společnosti založené na úspěchu v konkurenci/spolupráci svobodných a odpovědných jedinců.

Smůla je, že američtí černoši na to, aby mohli svobodně za sebe rozhodovat, měli tak krátkou dobu. Nejprve byli otroky a později segregovanými podlidmy, ale příliš brzy na to se z nich stali klienti sociálního státu určeného pouze pro ně...