15.6.2021 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

ESEJ: V čem se liší „pravicový“ a „levicový“ rasismus

Tragické události druhé světové války vedly k tomu, že v západním myšlení se stal rasismus tabu. Toto tabu bychom mohli vyjádřit nepsaným pravidlem: „Zakazuje se ti přemýšlet, jako by lidé odlišného rasového původu byli vybaveni jinými průměrnými schopnostmi.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Návara 13.6.2020 9:30

Článek je naprosto zcestný z pohledu člověka odkojeného komunistickou propagandou.

NSDAP je těžká levice.

Samozřejmě chápu, i na české wikipedii je to prý pravice. Tak jak nás učili před rokem 1989 ve škole.

Čeští wikipedisté jsou také odkojení socialismem.

Stačí se ale kouknout třeba na německou verzi a tam uvidíte minimálně neutrální řazení, že nacismus je totalitní ideologie. Ale v naší postkomunistické zemi je to extrémní pravice.

RvRvRv

O. Palivec 12.6.2020 23:53

Děkuji za článek, přesvědčivé argumenty. Jenom jste trochu opomenul, že mechanismus vykořisťování a vlastnictví výrobních prostředků je v zásadě přijimán i novou levicí. Zrovnoprávněnému člověku sice můžete dát přístup na trh, ale pořád nebude mít prostředky aby změnil svůj status. Očividné je to obzvlášť u amerických otroků, co přišli o všechno, mnohdy i o jméno. Po válce za nezávislost je sice nevlastnil konkrétní člověk, v reálu ale neměli žádnou možnost svůj status zlepšít než otročením. Jinak ani na současném západním trhu není mnohdy rovnoprávnost, rasa je mnohdy nejvýznamnější kredibilitou, a to i u nás, což vám potvrdí každý Horváth ucházející se o práci či podnájem. A rozhodně se nejedná jen o pravicové extremisty.

V. Petr 12.6.2020 20:35

Tady si vytáhněte program NSDAP (omáčku číst nemusíte) a posuďte sami, nakolik je pravicový...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Program_NSDAP

K. Křivan 12.6.2020 18:07

Antisemitismus NENÍ rasismus. Je to nenávist vůči schopnějším a kvalitnějším. Je to závist "malých" lidí.

Rasista je rozumný člověk, který ví, že člověk se vyvíjel na různých místech v různých podmínkách různou rychlostí a různým směrem. Tím vznikly různé lidské rasy a kmeny s různým rozložením Gaussových křivek vlastností. Co je různé není stejné ! Černoši nejsou stejní, jako běloši. To by museli být na stejném stupni vývoje. Co bylo objeveno a vynalezeno v Africe ? Nic. Vše, od Aspirinu po železnici skrz celou abecedu vynalezli běloši.

Není bllbějšího člověka než jsou rovnostáři.

S. Svatoš 12.6.2020 21:55

Naprostý souhlas. Člověku je z toho sociálně-politického třídění a třeštění až špatně. V US se s tou pozitivní diskriminací dočista zbláznili a o EU již pomalu nemůžu ani mluvit - ušili na nás podvod. Ty dvě dámy v čele EU a D bych zavřel do Dobřan.

A k tomu rasismu: je všeobecně známo že

geneticky je mezi šimpanzem a homo sapiens rozdíl cca 2,5 % v DNA a přitom rozdíl v samotné lidské populaci se uvádí

přibližně poloviční. Z toho vyplývá, že určité rasy a kultury nemohou lidstvu jako celku přinést něco nového protože na to nejsou geneticky vybavení.

Zdravím

J. Jurax 12.6.2020 16:07

Levicový rasismus přece nemůže a nesmí existovat! Levicový rasista je protibělošský, ideálně černý, a tudíž liberálně progresívní a tedy rasista ani není. A ano, může být antisemita, najmě je-li muslim.

Takže budu rasista jak vyšitý, a jak to tak čtu, tak pod dojmem současného dění v USA vlastně pravicový.

L. Kubeš 12.6.2020 17:42

Přidávám se k panu Juraxovi !!

A. Forman 12.6.2020 14:55

Pojem "pravicový rasismus" je nesmysl, nemá cenu tento problém řešit, takže, autore, za 5.

O. Roldán 12.6.2020 16:17

Nikoliv. Všechny politické směry před dobou moderních antropologických objevů byly rasistické - levice jako pravice. A vzhledem k tomu, že všichni biologicky a instiktivně dáváme přednost tomu, co známe - čili vlastní barvě kůźe, vlastním zvykům a vlastní kultuře, tak jsme rasisty všichni z principu. Můžeme se to pouze racionálně naučit potlačovat.

Jde o to, že současná levice si z “rasismu” udělala ideologický klacek naprosto totožný komunistickému třídnímu obušku na kulaky a vykořisťovatele. A aplikuje ho zcela v rozporu s racionálním úsudkem ve stylu “dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré”. Orwell by měl za svou diagnózu dostat Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Bohužel in memoriam se neuděluje.

V. Pavelka 12.6.2020 16:59

Trefa p.Roldán.

P. Vébr 12.6.2020 16:47

I autor vlastně píše, že pravicový rasizmus neexistuje.

To, co nazývá pravicovým rasizmem, spojuje výhradně s neonacismem - a to je levicová ideologie. Pravicový socialismus je totiž protimluv, takže cokoliv národně i jinak socialistického nemůže být pravicové.

K. Křivan 12.6.2020 18:15

Máte pravdu Nacismus byl nacionální socialismus a tudíž levicový ! Neonacismus je také levicový názor. Levice zničila 20.století. Lenin, Stalin, Trocký, Hitler, Himmler,... chruščov, Brežněv, Mao Castro. Polpot ...atd, atd,... Všechno levičáci, kteři zemřeli příliš pozdě, které nikdo včas nezabil.

V. Pavelka 12.6.2020 17:24

Levice a pravice je pořád dobře orientační ,když budete poslouchat politika co a jak říká ,každý si ho zařadí .:-):-(!

K. Křivan 12.6.2020 18:40

"pravicový rasismus" je pouze konstatování faktu, že z Afriky nepochází žádný vynález, žádný vědecký objev, který by vytvořili černoši.

K. A. 12.6.2020 13:25

Rád bych upozornil diskutující, že to, že nacismus je levice je výmysl pravičáků. Slouží to pouze k tomu, aby si mohli myslet, že všichni levičáci jsou blbci. Levice a pravice není definována ideově, resp. jen minimálně. Hitler se ovšem považovat za představitele pravice, a levice ho nikdy nepovažovala za levičáka, takže asi tolik. Dělení na pravici je tradiční a zvykové. Je naivní myslet si, že politická scéna je bipolární. Bismarck zavedl sociální pojištění a taky to nebyl socialista, ale konzervativec jako řemen. Mimoto levičáci by podle pravdy mohli namítnout, že základní levicovou hodnotou je rovnost všech lidí, což nacismus neuznával.

P. Han 12.6.2020 14:44

Pak byste mohl tvrdit, při současném vzedmutí vášní vzhledem k BLM, MeToo, radikálnímu feminismu nebo islamismu, že se ve všech případech jedná o pravicová hnutí, protože rovnost všech lidí popírají.

A. Forman 12.6.2020 14:53

Jak kdo vnímal Hitlera je celkem jedno, a jestli se on sám považoval za pravicového politika, je také jedno... ve skutečnosti byl extrémně militantní levicovým politikem. A jestli ho někdo považoval z tábora míru a socialismu za pravičáka, pak jen z toho důvodu, že bylo nutné se od nacistické ideologie vymezit od ideologie komunistické, a to se, zdá se ideologům marxismu leninismu podařilo. Ale jen u lidí, kteří jsou jednoduššími typy, a těch je, bohužel, mnoho.

O. Roldán 12.6.2020 16:02

Přesné!

A dodnes se levice snaží od Hitlera distancovat, i když převážná část jeho politiky byla zcela levicová.

Je to ovšem skoro jedno, protože Stalin, Lenin, Pol Pot, Mao, zkrátka všichni ostatní moderní masoví vrazi byli levičáci jako řemen a bez diskuse.

Jediný pravicový/konzervativní masový vrah (kterého si vybavuji) belgický Leopold II.

P. Brich 12.6.2020 16:13

Ovšem pokřivený charakter se nevyhýbá ani modré krvi.

O. Roldán 12.6.2020 16:22

V případě levice to však je pokřivený systém. Je to logický důsledek základní premisy:

“Já vím nejlíp, co je pro tebe dobré.”

V. Petr 12.6.2020 20:30

Leopold byl tyran ale ne masový vrah. To je naprostý nesmysl a sluníčkářská propaganda! Za jeho vlády v Kongu přestali muslimští otrokáři (jako Tippu Tip) přepadat tamní vesnice a přeživší odvlékat do otroctví.

P. Brich 12.6.2020 16:11

Ano a jak vidno, tato genetická manipulace nese plody.

J. Jurax 12.6.2020 16:10

Základní levicovou hodnotou je rovnost všech lidí, ovšem jen správně smýšlejících a se správným kádrovým původem. V novější době k tomu přistupuje i správná barva pleti, ideálně černá.

V. Pavelka 12.6.2020 17:18

Není rovnosti ve hvězdách ,natož v lidech .Noví socialisté ze západu , vychovali dvě generace nových svazáků a zároven jim vymyli mozky , snížili náročnost na život a nacpali jim kapsy podporami a možností se ubavit k smrti.To nemůže trvat dlouho !

P. Brich 12.6.2020 16:16

Když to plave jako kachna, létá jako kachna, peří má jako kachna a kváká jako kachna, tak je to kachna.

V. Pavelka 12.6.2020 16:36

Národní socialismus ,A.Hitlera byl co ?

P. Vébr 12.6.2020 16:50

Nikoliv, to přiřazení nacismu k pravici je výmysl levičáků, kterým to umožňovalo lépe se distancovat od německého nacismu, který prohrál válku. Původně byli spojenci, pak se poškorpili ... asi jako katolíci a protestanti.

K. Křivan 12.6.2020 18:19

že nacismus je pravice je výmysl soudruha Stalina. Zdegenerovaní evropští intelektuálové mu s radostí sedli na lep.

M. Koutný 12.6.2020 18:21

Rovnost všech? Za 5, a dostudovat!!!!

P. Staronový 12.6.2020 21:41

Základní levicovou hodnotou je rovnost výsledků (tedy přerozdělování) základní pravicovou hodnotou rovnost příležitostí.

Nacismus jako pravice je podvod levičáků, ze studu (ano, i levičák může mít stud) za to, co jejich nacionálně socialističtí bratři vyváděli.