29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ESEJ: „Té demokracie ale nesmí být příliš mnoho“

Demokracie je opravdu vážně ohrožena, ale ze zcela jiné strany, než nám tvrdí současný politický estabilishment.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 29.6.2018 23:44

Tolik slov, snad aby autor zamlžil, co všechno nepochopil.

Pokud tedy skutečně Budoucnost svobody četl, věděl by snad, že Zakaria dovozuje stěžejní význam funkčního právního státu pro demokratický systém (právo musí platit pro každého). A existenci nezávislých pilířů demokracie.

V. Klepetko 30.6.2018 1:48

Re: Tolik slov, snad aby autor zamlžil, co všechno nepochopil.

Jano, dobré nadráno, pokud jsi tedy skutečně Budoucnost svobody četla, tak snad víš, že Zakaria dovozuje i možnost existence funkčního právního státu i bez demokratického systému.

A o to tu jde. Demokratická složka byla v poslední době natolik potlačena, že místo liberální demokracie nám tu pomalu vzniká soudcokracie. Jenže tak jako může být osvícený diktátor moudrým průvodcem do říše demokracie - z říše již zavedené relativní svobody - tak banda ústavních soudců nemůže vést nìkoho nikam, protože z principu nemohou realizovat žádný program ani žádnou vizi.

Jen rušit. Zakazovat. Trestat...

Impotentní diktatura , zrozená degenerací původní liberální demokracie a postupným potlačením suverenity lidu, ta vede jen k chaosu!

Kdo ji bude bránit , když vzniká mimo lid jako vláda bez lidu pro nelid, a je vykonáváná prostřednictvím soudních drábů?

P. Rychetsky 29.6.2018 21:50

Neni to slozite

Liberalni demokracie je dobre, protoze zakladni lidska prava nemohou byt odebrana hlasovaci vetsinou. Klaus a jini se rozicluji, opravnene, na americke a posleze i evropske socialisty, levicaky a neomarxisty, kteri se zrovna v ameice rikaji liberalove. Tito liberalove nemaji nic spolecneho s liberalni demokracii.

Zakaria je poctivy levicak. Sofistikovany a presto jako komentator soucasnosti byl schopen akorat vymyslet, ze co Obama dela, dobre dela. To zas tak sofistikovane neni. A je to trochu zbabele, protoze se neodvazi sofistikovane kritizovat vlastni, levicacke, okoli.

Klaus casto hudra dobre, ale sam je neduveryhodny az za hrob. Od nej ani nema cena nejake anti-libdem uvahy brat vazne, kdyz jeden vi, jak obdivuje jak to ma zarizeno Putin. Tedy delejte si co chcete, chrobaci, ale pod prsty nam nekoukejte. To je tedy hodne upocena alternativa demokracii jak opravdove liberalni/svobody respektujici, tak i te prosakle neomarxisty. Fuj.

L. David 29.6.2018 18:53

Přímo výstavním počinem české liberální demokracie

jsou pochody hrdosti homosexuálů Prahou. V jejichž čele pochodují ti nejlepší liberální "demokraté", jako např. nějaká Krnáčová a nějaký Shapiro (svého času velvyslanec USA).

To jsou naše skvělé demokratické vzory a jejich počiny jsou tím nejlepším, co pozvedá ducha české společnosti.

P. Rychetsky 29.6.2018 21:55

Re: Přímo výstavním počinem české liberální demokracie

To ale neni manifestace liberalnich demokratu. To je pruvod levicaku, kteri se rozhodli, ze zakladni lidska prava nejsou tak ctyri ale spis ctyricet. Vcetne prava cernouska na nemecke davky, stejne jako prava na jakekoli souziti nazvat manzelstvim. Zakladni lidska prava je treba dusledne branit, hlavne proti ruznym Putinum, nalepenym uchylnost vydavanym za lidska prava je treba celit dobrym argumenty o tom, jake negativni dusledky prinesou pro spolecnost.

M. Gavlák 29.6.2018 17:29

To už je Neff v takové krizi,

že mu sem musí psát i hoši z "parlamentních" listů, což je jeden z nejulhanějších webů v českém prostoru, spolu s celou plejádou aeronetů a podobných hnusů?

M. Prokop 29.6.2018 18:15

Re: To už je Neff v takové krizi,

Psát nemusí. Ale mohou.

Přečetl jste si článek? Je totiž dost dobrý.

F. Navrátil 29.6.2018 19:47

Re: To už je Neff v takové krizi,

Podle liberálních demokratů není důležité, co se píše, ale kdo to píše!

J. Kanioková 29.6.2018 20:04

Bolí paranoia ?

V. Lunák 29.6.2018 13:44

Esej IVK

pojem liberální demokracie chápal celkem dobře: stručně řečeno se jedná o rozšíření tří klíčových pilířů demokracie, tj. vláda zákona, rovnost před zákonem a politická svoboda, o občanská/lidská práva a otevřenou(občanskou) společnost, která má za funkci omezovat to, aby se vláda většiny, podstata demokracie, pokud možno nezvrtla v tyranii většiny. To, že VK je bytostně proti myšlence liberální demokracie, jasně plyne z jeho politické praxe a elitářství. Problém eseje byla zcela ahistorická argumentace proti liberální demokracii, kdy ta byla z hlediska svého původu nesmyslně spojována s EU. Myšlenky definující liberální demokracii lze jednoznačně najít už u klasiků liberalismu, byť v té době se tyto rozhodně nestaly mainstreamem. Společenská hnutí, která nakonec vedla k tomu, že se tyto myšlenky mainstreamem od cca 60. let staly, však započala už v 18. století v souvislosti s abolicionismem.

Tento text je tedy z hlediska argumentace ještě mnohem nesmyslnější. Zakaria snad může být vážně zmiňován v souvislostí s tzv. iliberální demokracií, jak autor uvádí, Pehe už s podstatou věci nemá společného vůbec nic; pouze patří mezi zastánce liberální demokracie.

P. Rychetsky 29.6.2018 21:57

jo, bravo

Presne tak, vyborne sesumirovane.

J. Lukavsky 29.6.2018 12:35

Lidová demokracie?

"demokracii bez přívlastků hlásaly všechny fanatické sekty středověku i novověku“, ve dvacátém století zejména komunismus a nacismus." No já nevím jak to bylo v éře nacismu, ale v éře "budování komunismu" se hlásala "lidová demokracie", čili přívlastek tam byl. Jinak bych řekl, že principem demokracie je, že se sice volně diskutuje a hlásá, pak ale přijdou volby a po volbách "hlas voliče" určí kdo bude třímat kormidlo. A ten jediný řídí a nese odpovědnost a nikdo jiný! Liberální demokracie jest, že po volbách si i ti co propadli nárokují nárok na to šťouchat do kormidla a vyžadují pro sebe podíl na moci - nikoli (samozřejmě) na odpovědnosti.

J.L.

M. Prokop 29.6.2018 12:24

Na

zástupce šéfredaktora webu ParlamentníListy až pozoruhodně dobré.

Holt ta "liberální demokracie" je prostě slovní kamufláž systému, ve kterém svobodu nahradili dobroserové.

M. Mikulec 29.6.2018 13:04

Re: Na

Tak jest. Tuto myšlenku můžete rozvinout na 300 stránkách své knihy. Bude poptávka, uvidíte.

A. Alda 29.6.2018 11:30

Mnohem stručněji

a srozumitelněji je to popsáno zde:

https://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=668538

Desatero liberálního demokrata vřele doporučuji ke čtení všem. Není to dlouhé.

E. Pawlica 29.6.2018 11:00

Podle příspěvků

Podle šroubovanosti příspěvků soudím, že se tu přemnožili samí intoši, před nimiž si i samotný profesor Halík se svými napohled složitými větnými i myšlenkovými konstrukcemi musí připadat jako jednoduché kolečko u trakaře proti sovětskému kombajnu.

Mě stačí dodržovat Desatero a bez zbytečného žvanění si ohlídat metr diskrétní zóny kolem svého těla. Amen.

:-D

J. Kanioková 29.6.2018 20:07

Souhlasím, i coby ateista

J. Schwarz 29.6.2018 10:16

Skutečně liberální

společnost se vyznačuje dobrovolností, opravdový liberál komukoli, kdo ho pošle do (_._) protože se domnívá že momentální model spolupráce je pro něho nevýhodný neodpoví sankcemi a žvásty o solidaritě ale naopak mu popřeje mnoho úspěchů. Já pán, ty pán. Ale se svobodou se pojí i zodpovědnost - sám si rozhoduješ, ale pokud tvá rozhodnutí budou pitomá je to tvoje smůla.

Č. Berka 29.6.2018 9:56

zajímavý text

stojí za zamyšlení

K. Janyška 29.6.2018 9:18

Používaný model demokracie je zcela zvráceným nástrojem

pro správu věcí veřejných, neboť mu vládnou mnohdy až dramaticky zločinné většiny bez kontroly, zatímco občanům šífuje výhradně soukromé právo. Právě to je důvod, proč demokracie vede k totalitě.

F.A.Hayek pregnantně popsal to, co je ve věci a navrhl zásadní, i když ne až tak složitě realizovatelnou změnu, kterou nazval demarchií. Právě té soukromé právo vládne také a zločinnost většin institucionálně kontroluje a omezuje... Dzp.

P. Kubáč 29.6.2018 9:12

Potřebujeme systém PADNI-KOMU-PADNI

Současný režim se sice tváří jako právní stát, ale ve skutečnosti tu máme nejméně tři různá práva pro tři různé sociální skupiny

1. Právo pro vládnoucí šlechtu

2. Právo pro utlačované menšiny

3. Právo pro ultačovatelskou "bílou" většinu

Navíc místo aby povinnosti šly v ruku v ruce s právy - jsou s nimi v nepřímé úměrnosti. Tohle je podle mně nejhorší aspekt současné demokracie - jestli ji nazýváme "liberální" tak budíž.

J. Schwarz 29.6.2018 10:18

Re: Potřebujeme systém PADNI-KOMU-PADNI

Kdo tvoří tu "utlačovatelskou bílou většinu" a čím se její "útlak" projevuje? Tím, že "utlačované" živí, šatí a dokonce platí bourání "utlačovanými" vybydlených baráků a nabízí jim nové?

R. Langer 29.6.2018 16:09

Re: Potřebujeme systém PADNI-KOMU-PADNI

Přesně tak, taková drzost, oni si potom připadají jako nějak nadřazení! Správně bychom měli svoje hamižně vydělané peníze dobrovolně vysypat do společného měšce, a s uctivě sklopeným zrakem skromně šoupat nohama, že nám to dovolili. :-D

P. Zinga 29.6.2018 8:36

Zakaria je guru

sluníčkářů a tudíž osoba naprosto nedůvěryhodná.

P. Lenc 29.6.2018 8:56

Re: Zakaria je guru

Znám pouze jednu demokracii a to "liberální demokracie"zcela jistě není.Je přinejmenším podhoubím pro fašizující tendence neomarxistických intelektuálů.

V. Klepetko 29.6.2018 11:02

Re: Zakaria je guru

A kde taková demokracie existuje v praxi, prosím, můžete uvést příklad? (Švýcarsko je natolik specifické a jedinečné, že jej nyní jako příklad prosím nechte stranou)

Když něco znáte, tak to snas musí někde být k vidění, reálně existovat?

Panuje u nás DNES v ČR ta demokracie bez přívlastků, kterou jako jedinou znáte? Pokud ne, tak kdy v minulosti panovala?

P. Lenc 29.6.2018 13:34

Re: Zakaria je guru

Pane Klepetko, je to demokracie, která neobsahuje prvky "liberální demokracie". A samozřejmně i ta klasická demokracie o který vy nevíte měla, má a bude mít své mouchy.Nic není dokonalé, nakonec takový Churchill, o kterém snad nebudete pochybovat že by nebyl demokrat dobře věděl o slabinách demokracie jako takové.Můžete mně vysvětlit, co myslíte tím "bez přívlastků"?.Dám se poučit.

V. Klepetko 29.6.2018 18:09

Re: Zakaria je guru

Pane Lenci, já termín "demokracie bez přívlastků" nepoužívám, takže ho vystvětlit nemohu. Chtěl jsem pochopit, o jaké demokracii hovoříte Vy jako o žádoucí - a prosil jsem Vás o uvedení příkladu nějaké země (mimo to Švýcarsko), ve kterém by taková demokracie (píšete o ní jako o "klasické" panovala dnes nebo kdy v minulosti.

V. Klepetko 29.6.2018 18:10

Re: Zakaria je guru

A neptám se proto, abych Vás nějak ubil svou erudicí nebo nějak na nečem nachytal, já se opravdu velmi upřímně snažím pochopit o co Vám jde! Jen proto se ptám...

V. Klepetko 29.6.2018 18:12

Re: Zakaria je guru

Když se třeba z tohoto pohledu podívám na náš národní stát, tak je to především Republika-Česká republika. Ta Republika má dva základní rysy: 1)Je demokratická - což znamená, že správa věcích veřejných se utváří na základě všeobecných přímých a tajných voleb. 2)Je svobodná, což znamená že garantuje osobnostní svobodu jednotlivce a ekonomickou svobodu na základě soukrpomého vlastnictví. Toto je garantováno Ústavou, včetně Listiny práv, a Ústavním soudem. Tot ́ zhruba vše - moderní západní stát je prostě zárověň demokratická i svododný. Ten samý smysl má, když řekneme, že v něm panuje "ústavní demokracie" nebo jinými slovy "liberální demokracie". Zrovna tak bychom ale mohli říci, že v něm panuje "demokratická svoboda", jde stále o stejnou Republiku, ktertá má dva základní piliře - Demokracii a Svobodu, a ve které vládne LID, omezený vůlí předchozích generací lidu, vůle, vtělené do Ústavy.