19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ESEJ: Revoluce, či kontrarevoluce?

Událostem před třiceti lety říkáme „sametová revoluce“, a to z dobrého důvodu: bylo to nenásilné, masové odvržení komunistického režimu. Ale neměli soudruzi pravdu v tom, že to byla kontrarevoluce?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 14.11.2019 22:29

Velmi zajímavý článek, který by bylo dobré lépe promyslet (čtenářům, včetně mě)

Není sporu o tom, že kontrarevoluce je z pravicového (a mně blízkého) pohledu vlastně první krok "konzervativní revoluce", návrat k normálu, k tradici... Jenže ta kontrarevoluce může mít několik involučních kroků. Vždy jsem věřil společně s Eduardem Goldstuckerem, že Václav Havel nebyl žádným "socialistickým levičákem" ani v raném období. Právě naopak - jeho "nepolitická politika" a společnost řízená (teď trochu zjednodušuji), řízená spolky není nic jiného než konzervativní regres před Jozefínské reformy, vstříc středověkému korporativismu a vládě jakýchsi profesních cechů pod dozorem moudrého kolektivního panovníka v podobě, řekněme, Ústavního soudu :-)

Sám za sebe bych navrhoval po první kontrarevoluci (parlamentní demokracie místo bolševizmu) a druhé, hlubší kontrarevoluci směrem k ideálů VH provést rychlý kobtrarevoluční regres někam do skutečného pravicového ráje, kde uzříme konečně to DAO a nastane taoistická svoboda a prezidenti budou vládnout metodou wu wei... Teprve pak to těm konfuciánským mandarínům pořádně natřeme! ;-D Protože ale tu nemáme skoro žádné kontrarevolucionáře, možná bude moudřejší raději zůstat u té parlamentní demokracie. Pořád lepší než Gretokracie, je které směřují MiChvilPRDí...

P. Rychetsky 14.11.2019 15:04

"Svrhl ho Ronald Reagan tím, že závody ve zbrojení Sovětský svaz zruinovaly..."

Krome zavodu ve zbrojeni bylo velkym faktorem cilene a skokove snizene svetovych cen ropy, jakozto jedine veci, kterou svet od Ruska kupoval. Vyprodukovala Saudska Arabie. zaridil Reagan. Aspon tedy jak uvadi jeho syn Michael. Privedl tim Rusko v podstate k bankrotu. (A fiasko v Afgnhanistanu taky nepomohlo.)

Jinak ja si myslim, ze zjeveni reformatora jako Gorbacov nebylo nijak automaticke ci zakonite. SSSR a cely komunisticky blok to klidne mohl tahnout dal, stejne jako ted Severni Korea. Napul hladovi, napul zbankrotovani, ale s drsonema typu Breznev u vesla. I u nas nebylo zas tak tezke zrusit i tu mrnavouckou opozici. Par tvrdsich vezeni, obcas nejakeho disidenta popravit. Vsichni se bali, byli ohnuti a vladnout pomoci teroru lze docela uspesne. Takze povazuju nastup Gorbacova spis za kliku. Diky bohu za nej. A posilam pusu do nebe Reaganovi.

V. Podracký 14.11.2019 12:36

Autor to říká dobře, i když je to trochu zmatečné, ale pro pochopení je zapotřebí se odloučit od klišé. Jinak nastává mnoho otázek: Co je současná aktivita univerzalistů placených Sorošem a jeho následovníky? co je to multikulturalismus, gender-teorie, homosex, lidská práva bez povinností? Je to revoluce nebo kontrarevoluce?

M. Pivoda 14.11.2019 11:02

Revoluce, či kontrarevoluce? Chybná formulace.

"Událostem před třiceti lety říkáme „sametová revoluce“, a to z dobrého důvodu: bylo to nenásilné, masové odvržení komunistického režimu. ... " ---- Kým? Především členy Komunitické strany samotnými, což bylo o něco méně než 10-11% české populace.

Do Komunistické strany totiž členové většinou vstupovali nikoliv proto, aby svou prací naplňovali komunistické ideály, s dobou praktické realizace někdy za dvě další lidské generace. Výjimky se samozřejmě najdou vždy, ty ale nebyly podstatnými hybateli změny roku 1989.

Do Komunistické strany většina členů vstupovala s vidinou dostat se k moci (a z ní planoucích požitků). A ihned, tady a teď.

Vstupem do KSČ (tam většinoví) kariéristé jen předstírali, že jsou komunisté. A tak se po listopadu 1989 z českých tzv. "komunistů" stali kapitalisté.

Jaká pak kontrarevoluce, autore?

V. Podracký 14.11.2019 12:40

Autor na to nahlíží s obecnějšího hlediska. Utopické režimy jsou revoluce a realismus života a návrat přirozenosti je kontrarevoluce. Kontrarevoluce je tedy konzervativní návrat.

P. Grigar 14.11.2019 12:59

..ano, šlo o konzervativní návrat k původnímu ekonomickému systému, ovšem s předem stanoveným rozdělením kompetencí.

J. Kanioková 14.11.2019 20:09

R^R^R^

J. Krásenský 14.11.2019 15:42

Lenin Trocký - revoluce, Stalin - kontrarevoluce, pražské jaro - nepovedená revoluce, normalizace - kontrarevoluce, listopad 1989 - revoluce. Jak to počítám, vychází mi revoluce. ;-)

P. Rychetsky 14.11.2019 17:17

Diky, ze to nekdo zaznamenava. Ted jsme tedy ve stadiu kontrarevoluce babisovskych sracek typu putin-light.

Zaslouzil byste mit nejaky verejny zpusob zachyceni techto dramat. Neco jako hodiny s vyvijejicim se US narodnim dluhem kousek od Times Square.

B. Rameš 14.11.2019 10:44

Nevím, jestli je užitečné operovat pojmy jako revoluce a kontrarevoluce - první revoluce byla asi slézt se stromů, vše další už jen kontra... Jinak s vývody autora souhlasím, zejména v bezprecedentním nárůstu moci státu nad svobodou jeho občanů proběhnuvším v minulém století, včetně toho, že proces dále pokračuje.

F. Houžňák 14.11.2019 8:34

Už Koperník napsal v 16. století dílko "De revolutionibus".

A. Reček 14.11.2019 7:08

Já hodnotím události u nás v listopadu 1989 jako převrat a ne revoluci nebo kontrarevoluci. Revoluce jsou doposud ve světě krvavé k čemuž u nás nedošlo. Podobně tak tomu bylo koncem října 1918 v Rakousku-Uhersku. Oddělili jsme se od Vídně také nekrvavou cestou - převratem!!

J. Jelínek 14.11.2019 7:41

Rozdíl mezi převratem a revolucí je asi tak velký, jako rozdíl mezi basketbalem a košíkovou.

P. Dvořák 14.11.2019 7:51

Takže rozdělení Československa byl podle vaší teorie převrat. Vlastně převrat po převratu.

Aha.

M. Krátký 14.11.2019 10:38

myslíte to dobře, ale nakonec je to jen slovíčkaření - hezký den i vám R^R^R^

J. Krásenský 14.11.2019 5:49

Šermovat pojmy revoluce a kontrarevoluce je zjednodušující a zrádné. Uvědomíme-li si, že leninova trockého revoluce nahradila nedokonalou carsko-pravoslavnou společnost, pak šlo o revoluci zločinnou, když následně - během pár let potlačil stalin revoluci leninsko-trockistickou a nahradil ji stalinizmem stejně krutým, šlo o revoluci či kontrarevoluci? Trockého idee zakotvily na západě, kde je "dlouhým pochodem institucemi" marxisti protlačovali kulturní revoluci až v roce 1968 vyhráli. V našich podmínkách šlo o socializmus s lidskou tváří o pražské jaro, které navazovalo právě na tyto idee (viz okupační nápis - lenine vzbuď se brežněv se zbláznil) a revoluční studentské hnutí z podzimu 1968 neznamenalo návrat k prvorepublikovým hodnotám, ale k trockému (uhl, šustrová...) Bylo tedy revoluční či kontrarevoluční či revolučně kontrarevoluční nebo kontrarevolučně revoluční? V každém případě nevěstilo nic dobrého pro antirevolucionáře ani pro nezúčastněné. Listopad 1989 - v jeho mýtické interpretaci pak byl - alespoň na pár let kontrarevolucí proti marxizmu ve všech jeho podobách. To trvalo necelých pět let - "ministerstvo informací" tedy ČTK získal pro sebe a své soudruhy Petr Uhl, kterému nešlo o svobodu informací, ale o revoluci trockistickou - a tak se k nám dostávaly (a dostávají) informace filtrované. A v tomto týdnu opět studenti bojují za marxizmus proti kapitalizmu okupací filosofické fakulty. Tedy proti svobodě za totalitu. Jak je nazvat slušně to opravdu nevím, v zahraničí se pro takové vžila zkratka IYI. Ztratili paměť a proto budou opakovat zločiny svých předchůdců. A to je jaká revoluce? Návrat k pohanství (gaia, pača mama) které slibuje i lidské oběti ("redukce" lidstva na 5 či 10 % současného stavu). Spas se kdo můžeš!

PS: Na druhou stranu ani revoluce se neobejde bez prostředků, každou úspěšnou někdo v pozadí financoval. A kterou ne - na tu máme pořekadlo "Dopadli jak sedláci u Chlumce"

I. Polák 14.11.2019 7:57

R^R^R^

J. Anděl 14.11.2019 8:16

Dokonce bych řekl, že distanc od hodnocení "revoluce dobrá, kontrarevoluce špatná" je základní myšlenkou článku. A tomu ta zjednodušení neškodí a vaše příklady kontra kontra revolucí ho nevyvrací, spíš naopak.

J. Krásenský 14.11.2019 15:37

R^

J. Anděl 14.11.2019 8:17

Omlouvám se, použil jsem špatné vlákno. Nejde o reakci na vás příspěvek.

J. Anděl 14.11.2019 8:12

Není to zrádné, pokud se autor vyhne hodnocení dobré/špatné. A od toho se výslovně distancoval. Zjednodušené to v článku je.

Co píšete ke konci je v článku jinými slovy taky.

J. Pokoutný 14.11.2019 8:33

Možná první část článku špatně chápu, ale carské Rusko byl oproti bolševikům sociální stát. Nebyly takové hladomory, jako ve 20. letech, lidé byli posíláni do vyhnanství od Oděsy po Sibiř a vraceli se, někdy i opakovaně, živí a zdraví (včetně pozdějších bolševiků).

Š. Hašek 14.11.2019 9:55

Carské Rusko bylo "normální součástí Evropy". Evropy, kdy státy měly svoje odlišnosti. A pokud sleduji knižní údaje, tak části Španělska, Portugalska, Balkánu, oblasti Haliče, ....... byly tak nějak jako ruský venkov. Žádná Haná a Vídeň. Pokud Franz Josef "měl něco na srdci", napsal i třeba caru Alexandru, bylo jich po sobě víc. A možná ho měl radši než nějakého Viléma, který do Rakouska furt ryl vod severozápadu ......

Zkráceno.

J. Krásenský 14.11.2019 15:39

Leninův bratr byl za úspěšný atentát na cara poslán do vyhnanství. Jaký to rozdíl od všeho co v CCCP následovalo. Za daleko menší zločiny vyvražďovali marxisti celé rody. Národně socialističtí němci činili totéž.

Š. Hašek 14.11.2019 9:48

Jen poznámka. Pane Krásenský, co míníte slovy "nedokanalá carská společnost"?

Ona tehdejší Evropa byla dokonalá? Každá země byla "svou". A "dokonalejší Německo" stálo stranou? Nikoliv, vyvezlo "sirky a benzín" do Ruska. Tím situaci "dost pohnojilo", řekl bych. Dokonale!!!

J. Krásenský 14.11.2019 15:36

Slovy nedokonalá carská společnost jsem mínil zřejmě totéž co vy a použil jsem to jako kontrast ke zločinnému režimu, který vznikl po bolševické revoluci (financované štědře ze zahraničí), k leninovi, trockému stalinovi a jejich souzločincům.

Souhlasím s Vámi. Děkuji.

Š. Hašek 14.11.2019 17:40

Omlouvám se, že jsem se věnoval jen jedné Vaší větě. Moje chyba.

Přeji příjemný večer.

S. Kalužík 15.11.2019 0:14

Docela by mne zajímalo, zda to své:

Uvědomíme-li si, že leninova trockého revoluce nahradila nedokonalou carsko-pravoslavnou společnost,

uvádíte z nevědomosti, či úmyslně vynecháváte fakt, že dle vás Leninova revoluce byla revolucí proti revoluci Kerenského v době, kdy car byl již svržen!