26.1.2021 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

ESEJ: Proč si prezident a vláda můžou dělat, co chtějí

V posledních dnech se stupňuje kritika na vládu a na prezidenta ze všech možných stran: Na prezidenta kvůli odmítání povýšení šéfa BIS Michala Koudelky a snahy ho diskreditovat, i když dle zákona jediný důvod, který by k tomu mohl být, je překročení zákona, o čemž se dá předem pochybovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rojšl 18.11.2020 11:14

Zeman zase "šikovně" na Koudelku..."

Já už se třeba nedožiju zhodnocení ÉRY prezidenta Zemana ale už dnes vím, že pan Zeman je mentálně zdevastován chlastem, metráky ovarů a zlého politického mozku; je velmi, velmi zlý člověk - přitom ho s nikým vůbec nechci srovnávat - je zlý a lidi, které mají k jeho jednání kritické připomínky jen ponižuje, uráží, snižuje jejich význam, vážnost, znevažuje je, zlehčuje a pomlouvá ...

Prostě s námi curikuje duševně nemocný člověk a s tím jsem si jist .. !!Rv

K. Kocourek 30.10.2020 1:39

Dovolím si polemizovat s domněnkou, že je střední třída na státu nezávislá. Střední třída je naopak na státu nejzávislejší. Dost majetná, aby mohla o hodně přijít, ale stále málo majetná, aby mohla svůj majetek uhájit. Právě proto je střední třída v dobře fungujícím uspořádání pilířem státu.

Jinak hlavním důvodem, proč si prezident a premiér můžou dělat, co chtějí, je jejich vzájemná závislost - oba mají problémy, které by je mohly stát předčasně úřad. Prezident by za některé kroky zřejmě čelil ústavní žalobě, takže potřebuje poslušného premiéra, který jej podrží v parlamentu výměnou za slib abolice, pokud by naopak byl premiér stíhán pro svoje kauzy. Miloši Zemanovi vyhovuje premiér, který je občas trestně stíhaný, jakož i zapletený v majetkových sporech o dotace a podobně. Andreji Babišovi vyhovuje prezident republiky, který si vykládá Ústavu natolik kontroverzně, že by to mohlo být vykládáno jako její hrubé porušení.

Ve skutečnosti si ovšem oba pánové dělat, co chtějí, tak úplně nemůžou. Například se jeden druhého zbavit. Mohou pouze různým způsobem zneužívat svoje postavení proti těm, kteří do jejich komplotu nepatří.

Zbývá jen otázka, proč se na svoje místa dostali právě oni? Inu, protože v této době jsou schopnosti potřebné k tomu, aby se člověk do nějakého úřadu dostal, diametrálně odlišné od schopností, které by měl mít, aby pak ten úřad mohl zdárně vykonávat. Netýká se to zdaleka jen nejvyšších státních funkcí, ale stejně tak i soukromé sféry. Je to problém naprosto všude. Takový stav obyčejně končí revolucí a to není nic, co by si soudný člověk mohl přát :-(

J. Jurax 29.10.2020 19:29

Jojo, a co je to čistý rozum a čím se liší od praktického?

Přeceňujete pfilózofy. Všichni dohromady nepřeváží ani jen Watta s jeho parním strojem ...

J. Jurax 29.10.2020 19:24

Bingo! :-)

J. Berka 29.10.2020 18:05

„Jenom idiot se učí z vlastních chyb. Chytrý se učí ze zkušeností jiných,“ měl říci Otto von Bismarck. Zřejmě jsme na Východě (tedy nejen Češi) pochopili lépe právě takového Voltaira: „Nesouhlasím s vámi, ale vždy budu hájit vaše právo to říkat.“ Západ nyní bojuje s cenzurou a nemám pocit, že by vyhrával. Jedna z chyb.

D. Stirsky 29.10.2020 17:20

Snad jen tolik, že mnozí umělci vytvořili nejkrásnější díla, právě když se topili v penězích a obdivu. I takové případy byly.

J. Farda 29.10.2020 14:52

Zde to máte, komentátore, kompletní: ... „Vím, že existují i lidé, kteří sami nic nedokázali, ale zato špiní práci těch druhých. Nevšímejme si jich, ať jsou to hateři na sociálních sítích, nebo někteří komentátoři v médiích. ..." ;-)

B. Hamal 29.10.2020 14:48

Prezident a vláda můžou dělat co chtějí nejspíš proto, že voliči nchtějí aby si dělali co chtějí ti druzí.

J. Farda 29.10.2020 14:39

Poučte se od svého prezidenta:

Zároveň doplnil, že si lidé nemají všímat těch, kteří nic nedokázali a jen špiní práci druhých.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/zive-zeman-promlouva-u-prilezitosti-28-rijna-predavat-vyznamenani-ale-nebude.A201028_194533_ln_domov_rkj

J. Farda 29.10.2020 14:23

Trpělivost růže přináší! A na otázečku odpověďka - v lednu ́69 jsem šel s partou spolužáků pěšky z východních Čech cca 150 km na Palachův pohřeb, ale už od srpna ́68 si stihám přebírat lži komunistů a snažím se dodnes o totéž u dnešních věrchušek, aniž se k tomu trebuji zařazovat do šiku ovčanů kráčejících v duchu doby řádně stádně za jakýmkoli (exkomouškým) pištcem. Stačí? https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/jan-palach-pohreb-studenti-pochod-vysoke-myto-praha.A190121_452279_pardubice-zpravy_skn

P. Havel 29.10.2020 13:21

Obecně se shodneme se s tím vlezdopr. a bonzáctvím. Jen jsem si nevšiml, že by o tom KH psal. Asi jste se dnes vyspal na některé neziskovky? To jsou ti bonzáci? Toto nechme na jindy, až k tomu tady někdo něco napíše.. A že by to stálo za to.

Š. Hašek 29.10.2020 13:15

Přesné.

Š. Hašek 29.10.2020 13:14

Mně se kupříkladu zdá poněkud zakyslým pan Vodvářka.

Dále pan Hvížďala.

A dále jsem nucen připomenout jednoho politika/nepolitika, který kdys svoji zakyslost nazval ....ehm ..., no ... jakousi .... blbou náladou. Snad si myslel, že ji mají všichni!!! No, asi mu to okolí nakukalo. Možná jeho novomanželka.

Š. Hašek 29.10.2020 13:07

Je možno velice dobře pozorovat, kdo neustále není spokojen s volbami.

Někteří (Halík) dokonce prohlašují, že český národ ještě nedospěl - že jaksi volí stále ty nepravé politiky.

Další fňukají do brusele, aby nám poslali nějaké protektory/nové vyučující kritického myšlení ..... prostě misionáře.

Š. Hašek 29.10.2020 13:03

Nechte afinitu afinitou .....

Čínu akceptuji, což jaksi znamená, že "kolem ní hystericky neječím jako současní moderní politici štrasbrusele". Možná, že po příští schůzi nahradí/vyrobí čínské produkty štrasbrusel. Jsem netrpěliv a zvědav.

Pokud jste si všiml, naklonovat nechci. To jen zas Hvížďala asi po třistaosmdesátésedmé napsal zas takový osobní blábol politologický (že zas tady máme vládu, která si dělá co chce).

Kontrolní otázečka:

Vy si politiku dokážete přebrat sám, nebo neustále čtete "přebírače/vysvětlovače" politiky???

Š. Hašek 29.10.2020 12:55

Mně se též jeví pan Hvížďala poněkud senilním.

P. Havel 29.10.2020 12:36

Za "autory názorů" považuju některé přispěvatele NP co tu publikují volný proud své expresívní zakyslosti, na což se nedá v podstatě reagovat - nikoli diskutéry.

Polemizujte tu, že se zeman nechová jako dobytek (že dostal x hlasů tak může - to je argument??? no to je vaše vizitka), že i jinde to prochází a je to vlastně cajk, že česká nátura je jiná než je zde naznačováno nebo že nic takového neexistuje.

Neutíkejte od tématu za Minářem. Nebo jestli je vláda legální. O to tu zrovna jaksi nešlo. Vlastně jde vždy o jediné: že žádní zaplacení rudozelení anarchističtí neomarxisti, co se schovávají pod každou pokličkou každého hrnce co jich je, vám nebudou říkat co dělat. Ani mě ne :-)

J. Minarčík 29.10.2020 12:33

Měl bych jiné vysvětlení p.Havle,že ti co nejvíc řvou o demokracii,tak ji v lásce zrovna nemají,mají jen tu svou nezlomitelnou pravdu, s kterou musí ostatní souhlasit ,byť je to lež jak věž,nikoho s jiným názorem nemohu dehonestovat-mohu kritizovat-svým názorem,ale jedno se mi bude příčit vždy-bonzáctví a vlezdoprdelství kohokoliv,včetně Zemana,na druhou stranu to nemá dělat ten s metráky másla na hlavě!

F. Navrátil 29.10.2020 12:30

Francie má Voltaira, Německo Kanta a Česká republika nemá invazi islámských nelegálů. Kde se stala chyba?

J. Farda 29.10.2020 12:25

Račte se při holení pořádně podívat do zrcadla ... ;-)

J. Farda 29.10.2020 12:23

Při vší úctě, spoluobčane Hašku, raději naklonovat Hvížďalu než Vás s Vaší afinitou k Číně a jejím výtečným produktům - včetně milionovému Covidu místo čínských miliardových investic ... :-P

B. Hančl 29.10.2020 12:19

Senilní Hvížďala

M. Valenta 29.10.2020 11:13

S těmi umělci v mizérii má zeman i trochu pravdy a zároveň těmito slovy potvrzuje usvědčuje sám sebe , že člověk ze všech stran obskakovaný, podpíraný a ujišťovaný o své genialitě nic kloudného zplodit nedokáže. So geht das.

Š. Hašek 29.10.2020 10:28

Jakým způsobem by se mělo polemizovat???

Vy si pletete polemiku se souhlasem. V ČT09 již přivedeno k dokonalosti.

Uznávám, že jsem autorem svého názoru. Vy asi nemáte "pouhý" názor, Vy máte správný názor!

Mám dosti problém s tím, že vyslovený fakt "v Řecku je v červenci kolem 35" je vzápětí mnohdy podroben zdrcující kritice, že říkám pouze svůj názor.

Vláda byla jmenována podle regulí a jedná v rámci pravidel (až na detaily). Řekl jsem fakt, nebo "autorský názor"??? Myslíte, že třeba Minář na Letné říkal fakta? Nebo názory??? Dokonce názory i nepřítomných na té pláni?

Š. Hašek 29.10.2020 10:19

Proč se Hvížďala nenaklonuje, třeba na 7 500 000 voličů a už to konečně nezarazí?

Ten nadpis je přímo (Hvížďalovsky) kolosální! Jinak se to nedá číst.

Pustím si záznam Goebbelse a budu srovnávat. S tím poučováním Hvížďaly.

P. Havel 29.10.2020 10:10

P. Hvížďala tentokrát trochu víc diskutabilněji, ale pořád na úrovni - opět to je zasazené do širších souvislostí a v případě nesouhlasu je s čím polemizovat (na rozdíl od jiných zdejších "autorů názorů").

Já bych to než na "danost národní povahy" radši viděl na dočasně mizernou politickou kulturu.. ale možná bych si tím leda něco nalhával.

V.Pavelka a J.Minarcik to mohli a) zkrátit, stačilo by napsat "smrádek ale teploučko", něco o nerozvracení republiky či jednoduše "náš Miloš mluví za nás" nebo b) zkusit jiné vysvětlení.

A. Jaroš 29.10.2020 9:11

Inu, neměli jsme Kanta, ale máme esejistu Hvížďalu, co si nutně potřebuje jedenkrát týdně hvízdnout, i když nemá (mo)mentálně o čem , jen aby to cinklo a přece je tam v tom blábolu ukrytá perla - "premiér z cizí země" , to je to podstatné.

V. Pavelka 29.10.2020 9:04

Jako s ní počítali v Moskvě , a jako s ní počítají v Bruselu, že p. Hvíždala ?EU!Brusel se rozhodl diktovat svou ideologii , neptá se států co přijmou a co ne !Je to tlak ,který vytváří protitlak ,Vaše federalizovaná touha, vůbec nepočítá s jinou variantou . Je v tom naivní touha všech ideologů . Nacpat život do toužebných představ.A to se nestává a pokud ano, tak v pokřivených lží..

J. Minarčík 29.10.2020 8:53

Kruci,to je nenávistná slátanina,president,premier,vláda je volena-co jsme si zvolili- máme,rozkazují nám nevolené a cizí komise,neziskovky,aktivisti a podobná banda-to Hvížďalovi nevadí?,nebyl bych tak hrr pro ten neomarxistický západ ani pro zdivočelý východ-sami sobě si máme vládnout a ne se furt cpát někomu do zádele.:-/

R. Meišner 29.10.2020 8:49

přiznám se, že tohle bych nevymyslel. jojo, člověk se pořád učí........