22.6.2021 | Svátek má Pavla


Diskuse k článku

ESEJ: Proč si prezident a vláda můžou dělat, co chtějí

V posledních dnech se stupňuje kritika na vládu a na prezidenta ze všech možných stran: Na prezidenta kvůli odmítání povýšení šéfa BIS Michala Koudelky a snahy ho diskreditovat, i když dle zákona jediný důvod, který by k tomu mohl být, je překročení zákona, o čemž se dá předem pochybovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 30.10.2020 1:39

Dovolím si polemizovat s domněnkou, že je střední třída na státu nezávislá. Střední třída je naopak na státu nejzávislejší. Dost majetná, aby mohla o hodně přijít, ale stále málo majetná, aby mohla svůj majetek uhájit. Právě proto je střední třída v dobře fungujícím uspořádání pilířem státu.

Jinak hlavním důvodem, proč si prezident a premiér můžou dělat, co chtějí, je jejich vzájemná závislost - oba mají problémy, které by je mohly stát předčasně úřad. Prezident by za některé kroky zřejmě čelil ústavní žalobě, takže potřebuje poslušného premiéra, který jej podrží v parlamentu výměnou za slib abolice, pokud by naopak byl premiér stíhán pro svoje kauzy. Miloši Zemanovi vyhovuje premiér, který je občas trestně stíhaný, jakož i zapletený v majetkových sporech o dotace a podobně. Andreji Babišovi vyhovuje prezident republiky, který si vykládá Ústavu natolik kontroverzně, že by to mohlo být vykládáno jako její hrubé porušení.

Ve skutečnosti si ovšem oba pánové dělat, co chtějí, tak úplně nemůžou. Například se jeden druhého zbavit. Mohou pouze různým způsobem zneužívat svoje postavení proti těm, kteří do jejich komplotu nepatří.

Zbývá jen otázka, proč se na svoje místa dostali právě oni? Inu, protože v této době jsou schopnosti potřebné k tomu, aby se člověk do nějakého úřadu dostal, diametrálně odlišné od schopností, které by měl mít, aby pak ten úřad mohl zdárně vykonávat. Netýká se to zdaleka jen nejvyšších státních funkcí, ale stejně tak i soukromé sféry. Je to problém naprosto všude. Takový stav obyčejně končí revolucí a to není nic, co by si soudný člověk mohl přát :-(