4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

ESEJ: Pandemie hlouposti

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Hein 31.10.2021 22:08

Vážení diskutující, článek, který jste si přečetli, je pouhým úvodem obsáhlejší práce, která je aktualizací drobné knížečky s názvem "Obecná blbologie", která vyšla v Nakladatelství Olomouc v r.1998. Takže pokud Vám chybí přesnější rozvedení problému blbosti, velice rád Vám tuto aktualizaci pošlu e-mailem, jen jak ji dokončím. Stále na ní totiž pracuji, neboť problematika blbosti je nesmírně náročná.

Pokud tedy někomu chybí některé citace anebo přesnější rozvedení problematiky, doufám, že v dalším textu této práce bude uspokojen. Pramen citace Dostojevského mi bohužel není znám, též jsem je obdržel "z druhé ruky". Pokud jsem pak jednu diskutující popudil, je tomu tak patrně proto, že jednak nemá tak rozsáhlé praktické zkušenosti (je mi 74 let) a navíc zřejmě ještě nikdy v životě (o čemž ovšem pochybuji) nepoužila slova blb anebo kráva.

Jako starší člověk mám bohužel velice nedostačující technické znalosti. Takže pokud se Vám podaří zjistit z tohoto mého vysvětlení můj e-mail a přitom budete mít opravdový zájem o celý text práce s názvem "Pandemie hlouposti", můžete mi napsat a já Vám jej po dokončení (snad během týdne) rád pošlu. Hlavně se vůči sobě chovejme vstřícně a vlídně, vždyť nám snad záleží na tom, abychom byli opravdu lidmi.

Hein

V. Kučer 28.10.2021 20:52

Odsouzení váleční zločinci po WW2 měli vysoké IQ, více než 120 nebo i 130. Škoda že to nezměřili Hitlerovi a Stalinovi.

V. Čermák 28.10.2021 19:09

Tak autor kritizuje narůstající Hloupost, ale není to pravda. Jen je nyní umožněno prakticky Každému ventilovat svůj názor, tak proto ten pocit narůstání hlouposti. Oproti Hlouposti pak stojí Chytrost, ale Kdo je ten chytrý, je to ten poloHloupý? Samostatně pak stojí od pradávna Moudrost, tedy jakási víra ve zdárně probíhající Vývoj Člověka ve Světě, pod Božím dohledem. A tento vývoj Člověk Neřídí. Není tím Operatérem, ale tím Operovaným. Je otloukán svoji vlastní Namyšlenou Nevědomostí a Nevírou v Boha, tedy dříve Bláznovstvím a nyní Hloupostí, což je totéž. Autor použil několik zajímavých výroků od Budhy po Dostojevského, ale ani jeden ze Starého zákona, či od Ježíše Krista a že by se jich našlo.Moudrost by měl hledat....;-DRv

J. Plzák 28.10.2021 16:06

"stačí se jen podívat na mnohé současné antirouškařské demonstrace"

Takže všichni my, kterým se nošení roušky nezdá účinné, jsme blbové.

Ano, jsem blb, že jsem úroveň tohoto článku nerozeznal už dříve a došel až k této moudrosti.

D. Bowman 28.10.2021 15:21

Asi je třeba rozlišovat chytrost, inteligenci a moudrost.

A také...

Inteligentní pes se snáze vycvičí.

Ono je to všechno se všim. A přesně tak to má bejt....a bude:-P

J. Jurax 28.10.2021 15:33

Inteligentní pes se snáze vycvičí. Pokud ho ovšem přesvědčíte, že mu ten výcvik k něčemu bude.

Inteligentní přemýšlí a tudíž ne vždy činí, co mu autority, natož "autority", nařizují.

P. Princ 28.10.2021 14:49

K článku mám co říci, neboť jsem také blbec - můj IQ je neměřitelně nízký. Všechny testy IQ, které jsem podstoupil, jsem buď nedokončil, nebo ani nezačal, nepochopiv zadání. Přesto si troufám říci, že jsem neškodný. Ano, tu a tam vyrobím dopravní přestupek, ale to je tak všechno.

IMHO ty nepěkné činy, které pan autor připisuje nám, blbcům, a hlouposti obecně, páchají naopak lidé s nadprůměrným IQ a charismatem. Tito vykukové dokážou oslovit, upoutat a přesvědčit (zblbnout) jednotlivce i masy. Dějiny civilisace se takovými tlučhuby a proroky jen hemží.

D. Bowman 28.10.2021 15:18

;-DR^

V. Čermák 28.10.2021 18:37

Tak Havloidní Pokrokářští Lepšolidé by s vámi ostře nesouhlasil, také páter Halík, ačkoliv sečtělý a zřejmě znalý, že již Platonova Vláda Moudrých Zkrachovala...;-DR^

F. Zrcek 28.10.2021 14:34

Tristní situace nemá jednoznačné vysvětlení. Možná opravdu stejné kvantum inteligence je třeba rozdělit mezi narostlou populaci. Ale naštěstí existují i alternativní vysvětlení.

Už od dlouho pozoruji sílící, podle mého zhoubný trend, kdy ve výchově potomstva je třeba od útlého mládí na prvním místě respektovat osobnost nezralého jedince a nechat ho, ať jedná podle svého. Neovlivňovat a hlavně netrestat!

Všichni rodičové musí vidět ty juvenilní fakany, se kterými si kantoři nevědí rady a pod tlakem úřadů a rodičů vymýšlejí obskurní postupy, asistenty, inkluzi nepřizpůsobivých a individuální studijní plány. Jde to zaplatit, ale potomky tím ničíme.

V čele tohoto výchovného paskvilu byly anglosaské národy. A teď vidíme, jak se problém šíří z anglosaských univerzit, obsazených těmi nezvladatelnými potomky v roli asistentů a profesorů, kteří duševně przní nastupující generaci.

Musíme vzít v potaz, že přetížení rodičové nezvládají, a hlavně se bojí své parchanty trestat, když si to zaslouží. Děti jsou různé, na některé platí dobré slovo, většinou jsou přístupné rozumovým argumentům, ale někdy se bez přísných výchovných metod, včetně tělesných trestů, prostě obejít nelze. V dobách nikoli dávných byly tělesné tresty přípustné i na středních školách. Útlocitným matkám připomenu, že výchovné tresty učitelů se nově nahrazují šílenou šikanou a tyranizováním ze strany party vrstevníků, které podle stávajících pravidel nejde nijak potrestat.

Bible praví: Kdo šetří metly své, nenávidí syna svého, ale kdo jej miluje, včas jej tresce (Přísloví 13:24). To je v příkrém kontrastu s doporučením moderních dětských psí-chologů, kteří se hlavně bojí úbytku klientely.

Videant consules.

J. Jurax 28.10.2021 15:35

Ano.

L. Kolesa 17.11.2021 14:26

Váš příspěvek je přínosný k dané problematice. Nezbývá než souhlasit.

J. Plzák 28.10.2021 13:33

Napsal jsem článek o pronikavých úspěších Evropské unie. Nevyšel. Prý je moc syrový. Tak čtěte zde:https://www.facebook.com/jindrich.plzak

I. Kříž 28.10.2021 13:25

Výborné hodnocení vývoje homo sapiens.

V. Dudák 28.10.2021 11:17

Dobrý den, pane Heine,

děkuji za příspěvek a mám prosbu: můžete blíže specifikovat, odkud pochází Vámi uvedený výrok F. M. Dostojevského? Děkuji.

A pak mám dvě poznámky:

1. Hloupost se projevuje různými cestami, ale podle mého přesvědčení a snad i zkušenosti je ta nejrozšířenější a nejzhoubnější hloupost ta, že tolik lidí je přesvědčeno, že lépe než my sami vědí, co potřebujeme a podle toho koná a podle toho cítí svaté právo na nás tlačit. To se projevuje od rodinných vztahů až po velkou ideologii a politiku.

2. A již dlouho přemýšlím o tomto: té blbosti je na světě již po tisíciletí neuvěřitelně moc. A lidstvo na ni sice fatálně doplácí, ale přežívá. Nevyhynulo, právě naopak... Nemá pak blbost v sobě kromě zhoubných důsledků náhodou i jakýsi rys "evoluční výhody"? Ostatní živočichové přece nejsou hloupí, blbí... Třeba je blbost vývojová pojistka, neboť kdybychom byli příliš dokonalí, tak... možná bychom už nebyli... Ale my jsme a zatím jako druh "vítězíme", byť (podle kritérií toho samého druhu) velice pochybným, vachrlatým a nebezpečným způsobem.

J. Krásenský 28.10.2021 13:01

Voskovec a Werich: Chyby (hudba Jaroslav Ježek)

Jen kdyby lidi, nepáchali pořád stejné a staré chyby a zvykli si že jeden druhého vždy šidí, bylo by na světě o tolika míň hádání. Jenže ty lidi, by nebyli lidi kdyby neměli chyby a ti, kteří by tu bez chyby zbyli, na co by tu vlastně byli a k čemu by tady žili bez chybování?

Vždyť přece chybami se každý člověk učí, když právě za ty chyby ve vězení bručí a když ho při sezení ve vězení svědomí mučí, tak se učí, že chybu spáchal, že se chytit nechal a proto teď bručí, tím pádem se ve vězení něco naučí.

Ovšem, že tomu komu není z hůry dáno, bohužel ani chyby dělat není přáno, protože stojí psáno: komu není z hůry dáno v apatyce nekoupí. Takže chyby může dělat chytrý, nikdy však hloupý, protože hloupý si za chyby nic nekoupí.

Každý má právo a je mu zdrávo když se mu zlíbí, dělati chyby.

Protože chybami se chytrá hlava učí a chybou spáchanou za novou chybu ručí a protože ty lidi, co se stydí dělat chyby, nejsou lidi, protože se tihle lidi o zkušenosti z té chyby šidí.

Ovšem, že jinak by to vypadalo kdyby, což ovšem je nemožné - lidi byli bez chyby !

J. Vlček 28.10.2021 13:44

Dík, pane Krásenský, za pěkné oživení diskuse slovy našich moudrých klasiků. R^

M. Koutný 28.10.2021 10:52

Doporučuji k přečtení povídku Kurta Vonneguta "Haarrison Bergeron"

K. Křivan 28.10.2021 10:52

" anarchisté, antisemité, antiglobalisté, antirouškaři, extrémní feministky, antifeministé i pseudohumanisté, kteří pod heslem boje proti otrokářské minulosti lidstva boří sochy, účelově zkreslují a popírají historii, znevažují „bělošskou“ hudbu, umění, vědu i astronomii, skandalizují oprávněné policejní zákroky a některým barevným zločincům dokonce staví pomníky, inspirované extrémistickým černošským hnutím BLM."

Tohle svinstvo je třeba likvidovat.

P. Pepax 28.10.2021 9:38

Nejdřív bych řekl že to autor s lidskou blbostí přehání, ale když se zamyslím nad úžasným rozsahem blbosti zeleného údělu, tak má autor asi pravdu.

J. Gottlieb 28.10.2021 10:48

Autor to s blbostí nepřehání. Denně zjišťuji, že množství blbův ČR je větší než pesimistický odhad.

J. Jurax 28.10.2021 15:38

Souhlasím.

Ovšem JÁ mezi ty blby nepatřím!

T. Hraj 28.10.2021 9:25

Ten citát Dostojevského je geniální. V jediné větě vystihnout podstatu progresivistické myšlenkovoé perverze! A napsal to před 150 lety! Zvrácený hyperhumanismus bujel už tehdy.

P. Pepax 28.10.2021 9:49

Souhlas, úžasný citát.

K. Janovská 28.10.2021 9:24

...tak snad autor aspoň ulevil své přetlakované a kdoví proč ukřivděné mysli, jiný přínos textu nevidím.

P. Dvořák 28.10.2021 9:51

Určitě vidím přínos v tom, že i vy jste si mohla ulevit své přetlakované mysli.

Proč myslíte, že je jeho mysl ukřivděná?

F. Navrátil 28.10.2021 9:18

Vzdělanost a blbost spolu nesouvisí. Nejhorší je vzdělaný blb.

P. Dvořák 28.10.2021 9:55

Možná také takto?

Nejhorší je nevzdělaný blb mající doklad o absolvovaném vzdělání a s možností rozhodovat.

J. Krásenský 28.10.2021 12:50

IYI - https://medium.com/incerto/the-intellectual-yet-idiot-13211e2d0577

J. Vlček 28.10.2021 8:08

Moc pěkně vyznívá označování za hlupáky a lidskou spodinu takových lidí, kteří ve volbách zvolili někoho, kdo zrovna těm označovatelům nejde pod nos. To pak jdou servítky stranou, a většina národa je jimi označena přinejmenším za hlupáky.

Příklady a jména politiků, u kterých se naopak jejich hloupost projevuje v přímých přenosech ve sdělovacích prostředcích netřeba uvádět. Každý si jejich jména dokáže vybavit a dosadit sám.

Je tragikomické, vystupuje-li politická strana jako výkvět slušnosti ( ODS), přičemž člen této strany (Pavel Novotný) svými projevy překonává hrubostí a vulgaritou nejsprostějšího honáka skotu, což se ovšem mezi jeho spolustraníky shovívavě označí coby jeho prudká nátura. ;-O