18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
www racek 29.8.2006 15:19

no jo, zase jeden z ekonomů, co si myslí, že ropa vzniká

hrou tržních sil. nechce se mi věřit, že tak neco neuvěřitelně pitomého napsal klaus ...

Chris Kelvin 28.8.2006 23:48

Nojo, když je něčeho docela hodně....

...určitě toho není nekonečně mnoho. Zvlášť když to zatím využívá jen malý zlomek obyvatel této planety. Jenže to ekonomisté a ekonokraté bez širšího vzdělání (a hlavně bez širšího rozhledu) asi těžko pochopí....

Také myslím, že existuje určitý malý ;-) rozdíl mezi svobodou a anarchií. Svoboda může být uplatňována v plném rozsahu pouze tam, kde platí určitá pravidla, dlouhodobě vytvářená a pečlivě udržovaná.

Fafa 28.8.2006 19:11

Vileme:

občanská a lidská práva a svobody se začaly naopak rozvíjet současně se vznikem moderního státu, do té doby byl jednotlivec zajatcem své role ve společnosti, zpravidla v rámci velmi malého prostoru jednoho panství.

Vileme, takze ve zkratce, prava a svobody se zacaly rozvijet s rozvojem kapitalismu (vsechny moderni staty zacaly jako staty kapitalisticke). Ted jenom, aby ty prava a svobody se zrusenim kapitalismu nezmizely. Evropska komise uz na tom pomerne uspesne pracuje.

Vilém 28.8.2006 19:21

Re: Vileme:

Jistěže se práva začala rozvíjet s kapitalismem. Ovšem není důvod ustrnout na úrovni 17. století. Žádné zrušení kapitalismu se nechystá, trh je nezbytný pro sociální ekonomiku, jen musí být doplněn sociálním státem, aby se svoboda maximalizovala.

Fafa 28.8.2006 20:25

Vileme:

musí být doplněn sociálním státem, aby se svoboda maximalizovala

To uz bylo na debatu o svobode. A to tady asi nechceme. Mne treba povinna kvota na vyrobu cukru nebo zakaz zakladani novych vinic pripada jako  podstatne omezeni svobody. Taky svoji praci bych si rad domlouval se zamestnavatelem jenom podle obcanskeho zakoniku.  Ale chapu, ze v tehle nazorech se asi neshodneme.

www racek 29.8.2006 15:20

Re: Re: Vileme:

hmm, já mám pocit, že zdrojem práva byl chymurabiho zákoník a hlavně římské právo ...

Hudec 28.8.2006 16:14

Prezident už zase bojuje s občany

Teď píše, že nemá obavy a vyjmenovává z čeho všeho je nemá (nezaměstnanost, totalita, atd.). A přitom nevysvětlil, jaké obavy že má v minulém článku z toho, že Evropa se ubírá cestou slučování, jako Severní Amerika. Pan prezident MÁ OBAVY, a to stálé, z občanů. A naopak preferuje jakoukoliv (i komunistickou) nomenklaturu, hlavně že je stranická. Jak moc nebezpečné to je, nám naposled předvedl Paroubek.

Fakír 28.8.2006 14:44

Pane prezidente

když se tak bojíte o svobodu neměl byste se konečně vyjádřit k americkému vojsku, které má být v čechách? Jaký je vlastně postoj českého prezidenta k této otázce?

AeroKarel 28.8.2006 16:05

Re: Pane prezidente

Co to má se svobodou společného?

Jiří K. 28.8.2006 14:40

A co strach o zdroje?

Ještě k těm vyčerpatelným / nevyčerpatelným zdrojům. Je to divné, ale také jsem přesvědčen o tom, že si lidstvo dokáže poradit. U těch energií a paliv je dokonce cílové řešení dávno známo - jaderná fůze a náhrada fosilních paliv masově vyráběným vodíkem, což obojí výrazně zlepšuje i ekologii. Pravda, od šedesátých let, kdy jsem jako školák podobné vize hltal v knihách a časopisech jsme se k praktickému využití těchto zdrojů moc přiblížit zatím nedokázali, ale já jsem optimisticky přesvědčen že to jednou přijde.

Ta příloha ve mně evokuje vzpomínku na jednu dávnou prognózu. Matně si vzpomínám, že v 70 letech jsem někde četl katastrofickou prognózu jak dlouho ještě lidstvu vydrží zásoby ropy. Prognóza vycházela z tehdejšího strmého nárůstu její spotřeby a dokládala, že i kdyby Země nebyla planetou ale obrovskou nádrží plnou ropy, při tehdejším trendu spotřeby by byla vyčerpána relativně rychle. Bohužel přesné číslo si již nepamatuji, ale času nám ten prognostik moc nedával, řádově to byly myslím desítky let. 

No, přes třicet let se mohutně těží a známé zásoby ropy jsou přitom opravdu větší, než tehdy. Holt se nikdy nic nevyvíjí pouze lineárně a i prognostik se občas netrefí.

jarek 28.8.2006 15:57

Re: A co strach o zdroje?

V těch 70tých letech se těžily asi 3 miliardy tun ropy ročně a z toho třetinu spotřebovaly USA. Dnes se těží asi 4 miliardy tun a prudce roste spotřeba Číny a Indie, které mají obyvatel až až. Moc bych nebyl optimistický, ropné krize čas od času pěkně mávají s ekonomikou. Zatím to opravdu šlo řešit, od dřeva k uhlí a pak k ropě a částečně jádru. Jaderná fúze je dnes větší utopie než v 50tých letech, biomasy nevypěstujete o moc více než kdysi dřeva (to evidentně nestačilo), vodík vyžaduje elektřinu a kromě toho ho zkuste skladovat a přepravovat, slunce a vítr jsou okrajová záležitost. Trošku reálnější jsou tzv.množivé reaktory, ovšem jejich výzkum dost zastavili ekologové po Černobylu. Obavy o budoucnost jsou na místě.

Honza 28.8.2006 16:24

Re: Re: A co strach o zdroje?

Není na místě obava o budoucnost. Pouze obava o náš blahobyt. Pracuji v průmyslu a sleduji, jak se obrovská energie vkládá do naprosto zbytných projektů. K udržení našeho rozumného standartu by stačil zlomek toho. Prostě máme takovou obrovskou spotřebu proto, že jsme tak nesmyslně bohatí. Není problém postavit poměrně bezpečné vozítko se spotřebou 3 litry. Ale zkuste ho prodat. Mimochodem, před 20 lety byl plat cca 3000 Kč a benzín stál 9 Kčs. Za plat bylo 333 litrů benzínu. Dnes je plat cca 19000 a benzín stojí 32 Kč. Za plat si koupím 593 litrů benzínu. Ekologové by chtěli už už šetřit. Mně by se to taky líbilo, ale to půjde teprve až bude ouvej, dřív ne.

JH 28.8.2006 17:13

Ono to není tak jednoduché,

pouze číselně a pouze zatím a pouze za stávajících předpokladů. Těžit se bude, ale za čím dále těžších podmínek. Nakonec se to bude podobat tomu, jak kdysi dávno většina lidské společnosti většinu času usilovně pracovala na zajištění potravy. Cynik by poznamenal, že je logické, že Klause nedostatek ropy za XY let už nebude zajímat. Ale Klaus je sobec a politik a ti mají životní horizont omezen svým životem a svým volebním obdobím. Nicméně s vámi souhlasím ohledně navrhované energie budoucnosti a překvapuje mne, kolik se dává peněz a času do tzv. obnovitelných zdrojů, místo na jadernou fúzi.

Hawk 28.8.2006 19:27

Re: Ono to není tak jednoduché,

ona otázka, do čeho se bude investovat, je otázkou politickou. Výzkum jaderné fúze je drahý. Někde jsem narazil na informaci, že projekt ITER je srovnatelný (nebo ještě dražší, už nevím) s ISS. Což jsou dost velké peníze, ovšem pokud by se tuhle technologii podařilo zvládnout, naftové a "zelené" lobby by ostrouhaly. A to holt je pro určité kruhy nepřijatelné.

tygr007 28.8.2006 23:31

ITER

ITER ma stat 5 miliard EUR investovanych behem 10ti let.

Demokrat 28.8.2006 14:19

Předběžná opatrnost nemusí být ještě strach

To, že se V. Klaus nebojí dokázal např. tím, že životní prostředí považuje za "třešničku na dortu". Že mu nevadí ozónová dira ani oteplování Země, které je způsobeno (dle většiny odborníků)vypouštěním skleníkových plynů. Jedna věc je ovšem osobní statečnost a druhá je zodpovědnost státníka. A ta mu ve výše uvedených případech evidentně chybí. Zmíněné problémy by "zdržely" vývoj ekonomiky (tedy i rozkrádání a tunelování) a to nedokázal V. Klaus (jako spoluautor ekonomické treformy ) připustit. Proto nebyla dostatečně rychle zastavena po roce 1992 devastace našeho životního prostředí. Uvědomuje si ovšem vůbec svou tehdejší chybu? Dokáže o ní vůbec jen uvažovat?     Demokrat

jakovy 28.8.2006 17:03

Re: Předběžná opatrnost nemusí být ještě strach

Že mu nevadí ozónová dira ani oteplování Země, které je způsobeno (dle většiny odborníků)vypouštěním skleníkových plynů.  

Odborníků samozvaných, živících se z grantů na výzkum oteplování Země - tudíž je jasný výsledek jejich výzkumů. Slepici, nesoucí zlatá vejce přece nepopřou. Předběžná opatrnost je ovšem správná - Vám bych ani ruku nepodal, co když je ta vaše "demokracie" nakažlivá ?

Chris Kelvin 28.8.2006 23:54

Re: Re: Předběžná opatrnost nemusí být ještě strach

Vidím, že toho o grantech, o ozónové díře, o globálních změnách klimatu ani o vědecké práci vůbec mnoho nevíte..... ;-(

Jiří K. 28.8.2006 14:13

Kouzlo nechtěného.

Pane Klausi, pane Klausi. To jste neměl dělat. Právě nyní a právě v ČR.

Celá první polovina Vašeho článku se dá trestuhodně zneužít proti nejnovější vlně masového strašení. To Vám naši stateční postkomunističtí antikomunisté poděkují, takovýto klacek pod nohy zrovna od Vás a zrovna jim, kteří se nás již zase snaží zachránit před nástupem komunistů k moci.

Dokonce se tam lehkomyslně přiznáváte, že nebezpečí návratu fašismu a komunismu nevidíte. No, já jsem vlastně rád, že jsme v tomto ustrašeném státě alespoň dva, co ale mají dělat chudáci ti, kteří si z poskomunistického antikomunismu udělali svoji živnost? 

Co mají dělat všichni ti, kteří si myslí že soustavnou a tvrdou práci v politice nahradí tím, že vždy když se jim to hodí vytáhnou a opráší starého dobrého antikomunistického strašáka a za pomoci různých spřátelených médií a estrádních i jiných umělců vyrazí do ulic děsit národ. Vždyť je to pro ně tak jednoduché a pohodlné a přitom tak účinné.

Ne pane Klausi, v tuto chvíli bylo mnohem vhodnější napsat, že nemáte rád laciný optimismus a že katastrofických scénářů v dnešním světě nikdy není dost.  

hodne neRath 28.8.2006 13:29

souhlasim....

od jiste doby posuzuji deni dle nasledujiciho:

1) prispeje to k me osobni svobode?

2) prispeje to k me ekonomicke svobode?

protoze vse ostatni je mene podstatne.....

demokrat 28.8.2006 13:23

poněkud osobní pohled

S Klausem lze v lečemž souhlasit či nesouhlasit. Souhlasit lze s tím, že je třeba se bát o svobodu. Problém je, jaké okolnosti nás o svobodu mohou připravit. A těmi může být proklamovaný boj proti terorismu, nedostatek surovin, ...Problematické je jeho tvrzení, že surovin je dostatek, když ceny ropy lámou rekordy a i podle seriózních studií jsme překročily tzv. "peak oil" a cena pohoných hmot bude už jen růst. A když si člověk uvědomí, že na ropě závisí nejen doprava, ale i výroba potravin, tak obavy jsou na místě. Klaus zcela opominul vzrůstající problém z globálního oteplování a dalších nevratných změn životního prostředí. Naopak vyzdvihuje jakýsi problém s "europeismem", který je zjevně dán jeho euroskepticizmem, ze kterého si dělá živnost.  Problém s terorismem bych také nezlehčoval,  protože džin z láhve byl už vypuštěn a notně ho přiživují zejména USA a GB. A když terorismus    se zveličuje,  proč Klaus mlčí k zámyslu vybudobvat USA základnu u nás? A proč říká, že si Evropa nadrobila multikulturalismem a horuje pro vstup Turecka do EU ? 

. 28.8.2006 14:15

Re: poněkud osobní, ale rozumný pohled:-)

R^R^R^:-)

. 28.8.2006 12:54

Strach z Klausova uvažování

Jestliže Klause trápí strach o svobodu, pak by neměl opovrhovat našimi historickými zkušenostmi, neboť akceptují to, co nikdy nebylo a tudíž, nikdy nebude.

. 28.8.2006 12:57

Re: Strach z Klausova uvažování

oprava: "... neboť tím akceptuje to, co nikdy nebylo a tudíž, nikdy nebude."

trojan 28.8.2006 14:14

Re: Re: Strach z Klausova uvažování

VK  světe div se objevil ameriku ,ale jako obvykle  s křížkem po funuse.Výplody tohoto kazisvěta nemá cenu ani číst,protože je totálně odtržen od reality.

. 28.8.2006 12:20

Jsou výroky, projevy, ba i celé filozofie, jimž nelze nic vytknout.

A pak jsou takové, které mají co říci. ;-P 

Kajan 28.8.2006 11:48

Pokud nevíte, co je to kompozitivní teorie, nemůžete pochopit názory Václava Klause vcelku ! Dzp.

. 28.8.2006 14:30

Re: Pokud nevíte, co je to kompozitivní teorie, nemůžete pochopit názory Václava Klause vcelku ! Dzp.

... a protože kompozitivní teorii nerozumí, krom Vás, nikdo, chudák Klaus zemře nepochopený a opuštěný, jako kůl v plotě. ;-(

Chris Kelvin 28.8.2006 23:57

Re: Re: Pokud nevíte, co je to kompozitivní teorie, nemůžete pochopit názory Václava Klause vcelku ! Dzp.

Holt každý král potřebuje svého (moudrého) šaška..... ;-)

Šedovous 28.8.2006 11:35

No tak vida, zdroje nejen jsou,ale i budou !

Špidlu to stálo funkci, co to bude stát Klause.