9.8.2020 | Svátek má Roman


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 27.6.2020 18:01

Overtonovo okno nejspíš slušně vysvětluje , třeba proč při pádu komunistů v evropských satelitech třeba v Rumunsku Cauceska rovnou popravili, u nás Havel spunktoval Samet a komunisti se pouze na pár desítek let uchýlili do kouta, než zase začali ovlivńovat vládu a v Polsku Vojcieh Jaruzelski coby komunistický generál stál ještě nějakou dobu v čele Polska coby prezident.

V Rumunsku Ceaucesku likvidoval veškerou opozici a nepustil ji ani v době Gorbačova. U nás komunisté po opozici šlapali, ale jak nastala Gorbačovova perestrojka, tak povolili a nechali havlovskou disidentskou opozici jakžtakž aspoň dýchat a v Polsku už nějak 8 let před pádem fungovala otevřeně miliónová protikomunistická Solidarita.

V Rumunsku, jak padl Caucesku, tak do vlády se na nějakou dobu dostala vojenská junta na smrt nenávidicí Ceauceska, u nás se po pádu režimu dostala do vlády disidenstká Havlovská skupina zvyklá protestovat nenásilně a s protivníky se domlouvat a v Polsku si Solidarita svou silou vystávkovala na Jaruzelském určité reformy, což je uspokojilo k tomu, aby převzala moc bez převratu až v následujících volbách.

I. Polák 28.6.2020 14:14

Coby jedna z aplikací Overtonova okna váš příklad velmi sedí. Byť i skutečnost byla asi složitější, ale na to zde není místo.