28.5.2023 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

ESEJ: Nepodceňujme neomarxismus

V posledních týdnech jsem často slýchal větu: „Svět se zbláznil.“ Říkali to lidé v mém okolí, psali to autoři článků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Zemek 16.7.2020 11:22

Velmi krásně napsáno. Zajímavé čtení. Jen tu odpověď na závěrečnou otázku mám asi takovou, že to skončí rozvráceným státem. Se vším všudy, co vidíme v jiných rozvrácených zemích.

I. Schlägel 16.7.2020 10:26

Velmi podnětné, velmi znepokojující, velmi reálné.

P. Staronový 16.7.2020 10:07

Dlouhý, ale celkem trefný. Nedávno psal něco podobného pan Kuras.

J. Uzel 16.7.2020 10:04

SkvěleR^. A k prosazení neomarxistických myšlenek je potřeba dostatečná vrstva nevzdělané a nezaměstnatelné mládeže, čímž se dostáváme ke klesající úrovni školství - je to záměr.

B. Rameš 16.7.2020 10:03

Dlouhé, v zásadě správné. Osobně mám pocit, že přinejmenším u části oné skupiny jde spíše o podivné, jistě maligní, leč spíše z rozvrácené mysli vycházející jednání, nikoli nepodobné flagelantství, než o vědomý ideologický boj. Na druhou stranu, ideový proud je zde rovněž mocně zastoupen a lze jen smutně konstatovat, že se jeho destruktivním nárokům podvoluje čím dál více politiků, řekněme, mainstreamu. Na závěrečnou otázku volím s patrnou nechutí odpověď b), neb se nám onen devastující scénář v zásadě naplňuje před očima, jen to většina nechce vidět. Oni ani ti nacionální socialisté nezačali s kremacemi a popravami hned, šli pěkně krok po krůčku, aby si lidé zvykli...

P. Lenc 16.7.2020 9:52

Umberto Eco- Fašismus je věčný...a není co dodat.

M. Miky 16.7.2020 9:50

Použít islamisty jako beranidla proti západní civilizaci se zdá být stejně dobrý nápad, jako když němečtí národovci chtěli využít nacisty k rozbití Výmarské republiky.

F. Navrátil 16.7.2020 9:11

Vítězné revoluce mají svoji represívní totalitní etapu, ve které se zbavují svých spojenců, kteří je pomohly uskutečnit. Jestliže nadnárodní společnosti, islám a menšiny pomáhají rozvrátit euroatlantickou civilizaci, pak právě ony budou poté, až neomarxisté získají neomezenou moc, určeny k likvidaci.

M. Koutný 16.7.2020 10:23

To spíš machometáni s volánám Alláhu akbar! povraždí všechny ty užitečné idioty.

J. Jurax 16.7.2020 14:43

Všechny ne. Někdo přece musí ty machometány živit.

I. Polák 16.7.2020 21:56

No, ale ti(my) budoucí otroci, kteří je budou živit, to nejsou ti užiteční idioti. Ti se totiž nerekrutují z lidí, kteří umí pracovat.

V. Církva 16.7.2020 8:13

Neomarxismus je trochu zužující pojem. Raději používám progresivismus nebo universalismus.Bohužel je to decentralizované, je to hydra s mnoha chapadly. Nevede to žádný Stalin, jen zcestné idee, které se v průběhu radikalizují. Marcusové pochopili že totalitní centrální stalinistický systém je zranitelný. Idea která fanatizuje davy, které aktivisté topí pod kotlem je decentralizovaná a tak méně zranitelná.

Zranit progresivistickou hydru můžeme jen argumenty a odvážným vystoupením proti těmto fanatiků. To nedávno zajímavě rozebíral Kelichbar. V tom dnešní politici a konzervativci zklamali.

Ještě můžeme spoléhat na to, že tupý dav se jednou "přejí" a obrátí proti progresivismu, a že se progresivisté začnou tlouct mezi sebou. I tak to znamená značný rozpad společnosti a ekonomiky.

J. Pokoutný 16.7.2020 8:03

R^

V. Církva 16.7.2020 7:48

Tak nevím jestli to mají neomarxisté, lépe možná progresivistické, tak dobře vymyšlené jak se někde píše a i v tomto článku občas spekuluje. Osobně myslím, že to celé řídí především idea bořit vše staré a ani neuvažují, nebo na to nemají, co bude dál. Prostě chtějí všechno změnit, někteří možná skutečně záměrně zničit, jiní možná chtějí věci změnit a jen si neuvědomují že nemají lepší náhradu.

V každém případě "Od marxistů se liší také tím, že nemají žádnou vizi, jak společnost spravovat lépe." je podle mne důležitá věta v tomto článku. Myslím, že neomarxisté jsou horší než komunisté kteří měli alespoň nějakou vizi (společné vlastnictví výrobních prostředků) a snažili se ji násilně uskutečňovat. Tato vize byla vesměs špatná, ale přece jen v ní po rozboření starého (dnes víme už s jistotou, že mnohem lepšího) něco tvůrčího, organizačního bylo. Neomarxisté jsou často negativnější. Oni ani netvoří, když tak ještě větší nereálné utopie (třeba jak zakladatelka BLM požaduje aby bílí dávali nemovitosti černým) než měli komunisté.

S. Svatoš 16.7.2020 7:17

Absolutní jednička s hvězdičkou pane Votruba!!!

Nechte to prosím /jste držítel Copyrightu/ přeložit min. do E,F,D,E,CH,R a pošlete na Internet.

Tam to již bude žít dále svůj život.

A myslím si, že velmi užitečný a pro mladou generaci i velmi poučný.

J. Jurax 16.7.2020 14:47

Na socsítích by ho zabanovali ... buď hate speech nebo fake news nebo rasismus.

T. Kohout 16.7.2020 7:04

Proč je nálepka "neomarxismus", kdy správně by měla být "antimarxismus". Vždy se najde nějaký koumák, který staré učení převorá a vymyslí nějaké zdokonalení ("tvořivý přístup"). Marx, teroreticky, myslel, že komunismus zvítězí v nejrozvinutějších zemích. Přišel Lenin a řekl, že naopak komunismus zvítězí v nejzbídačenější zemi. Tedy úplný opak Marxe. Podobně nyní "neomarxisté" hlásají opak Marxe, tudíž by se měli nazývat "antimarxisté".

J. Pavelka 16.7.2020 7:39

Ona je to jako nová moda, která v jistých kruzích nahradila marxismus...jedině v tomto smyslu lze tomu říkat "neomarxismu" S Marxem jako takovým to opravdu nmoc společného nemá, ani se soudobými proudz Marxismu

V. Církva 16.7.2020 7:56

Nezapleťme se do toho a proto radši než neomarxisté používám universalisté, progresivisté či rovnostáři. Antimarxismus to ale není. S Marxem je společné rovnostářství, revoluční touha bořit současnost, štvaní lidí proti sobě (rasy, třídy, pohlaví). To poslední ukazuje ještě přesnější název pro tato náboženství bez Boha - satanisté. Jenže to zní středověce a lidé tento název pro duchovní sílu či princip ničící lidi a svět dnes nepřijímají.

J. Pokoutný 16.7.2020 8:03

Mně se líbí termín libtard (= liberální retard) - odpovídá úrovni jejich povědomosti o dění ve světě, zejména v minulosti. Jestliže bourají v USA sochy abolicionistů a v Evropě Churchilla, který mj. osobně bojoval v Súdánu pro otrokářskému muslimskému hnutí mahdistů a rovněž v Afghánistánu, odkud prováděly tamní kmenové bojůvky nájezdy do relativně bohaté Indie (dnešní Pákistán), nic slušnějšího si nezaslouží.

V. Církva 16.7.2020 8:15

Libtard je skutečně výstižné. Budu to používat :-)

I. Hil 16.7.2020 5:32

Bohužel. Pocit bezpráví a bezmoci z právnicko exekutorské lobby jim žene příznivce do náruče ...

J. Jurax 16.7.2020 14:48

Jen ty blbější ...

P. Hatina 16.7.2020 3:34

Je to správně popsané. Nicméně, je nutné si klást právě tu otázku, možná nepřesně položenou v závěru. Totiž, přeroste neomarxismus (v nějakých státech) v totalitní režim?

Protože, zatím existuje, řekněme v mezích demokracie. Jestli lidé chtějí ať si zvolí neomarxisty do vlády ať jim do příštích voleb vládou. Pokud se jim to ale vůbec líbit nebude, (a poznají to na vlastní kůži) můžou si v příštích volbách zvolit někoho úplně jinýho. Průšvih nastane, až se ty svobodné volby zruší...

J. Lukavsky 16.7.2020 7:43

"Průšvih nastane, až se ty svobodné volby zruší..." no to ale bude jeden z prvních kroků. To jsme přece viděli po r. 1948. Zábavné bude pozorovat kdo ty ideology bude živit? Práce je to poslední co by je mohlo napadnout - jak vidíme! J.L. end

V. Církva 16.7.2020 8:04

Nemůžeme žít v představách minulých. Komunismus jako v Rusku to nebude. Totalita ve smyslu cenzury, autocenzury, ostrakizování, vyhazování z práce to už je. V USA, Německu i jinde se už dnes lidé bojí jít proti gendrismu i multikulturalismu, aby je nevyhodili z práce.

Ono ten progresivismus funguje líp než klasický totalitní komunismus či nacismus, kdy šlo diktátora sestřelit. Máme tu decentralistický (jak vždy říkám ten je nejméně zranitelný ale hůř řiditelný) systém který nespojuje diktátor ale progresivistická ideologie. Někdo chytrý to občas vede a chytře tahá za nitky (ať už kvůli sebeobohacení nebo prosazení svých fanatických ideí), ale nikdo přesně. Nakonec se to vymyká z rukou všem (revoluce požírá i svoje děti).

J. Pokoutný 16.7.2020 8:05

A co myslíte, že bude jejich prvním krokem po tom vítězství ve volbách?

J. Jurax 16.7.2020 14:53

Ano, soudruzi!

Rozhodne-li lid konečně jednou správně, pro NÁS, musíme mu znemožnit, aby se příště mohl zmýlit.

M. Kuliš 16.7.2020 1:59

Bravo, asi nejvýstižnější popis myšlení definujícího tuto dobu.