24.10.2020 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

ESEJ: Masaryk a naše doba

Po 80 letech jsou Masarykovy myšlenky, i když už nehovoří k dnešku, inspirativní, ale hlavně je pro nás jeho osobnost stále morálním vzorem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 26.9.2017 21:19

Díky, pane autore, za připomínku Masaryka..

V. Čermák 26.9.2017 19:19

Vše, co je přes míru je zlé.

A to i takové veličiny jako Svoboda, Láska a Humanita. Vše musí mít svou horní mez, aby se ze svobody nestala svévole, z lásky žárlivost či telecí rozmazlování a z humanity? Snad to bezbřehé vítačství a milosrdenství, rozplizlá tolerance naprosto ke všemu, co si kdo zamane. A to vše dohromady je nazýváno Světovostí, popřípadě Evropanstvím...

B. Graf 26.9.2017 20:47

Re: Vše, co je přes míru je zlé.

Opravdová svoboda, láska či lidskost žádné horní meze nepotřebují. Jejich karikatury ano - ale to je dáno tím, že tyto pojmy jsou používány nesprávně až lživě.

Zrovna dnes jsem musel jednomu hodnému pánovi vysvětlovat, že být autenticky proevropský znamená dělat vše, co je v lidských silách pro to, aby se eliminovala moc Brusele a všech ostatních eurosvazových institucí, jejichž úkolem je zničit všechno, co dělá naši krásnou, vyspělou, bezpečnou, pohodlnou, civilizovanou Evropu Evropou.

B. Graf 26.9.2017 13:06

Jestli chtěl Masaryk "klid na práci"...

...tak neměl likvidovat monarchii - zvlášť ne, když jí vládl Čechům nakloněný Karel I., který ji chtěl federalizovat (což bylo ještě lepší než předválečné reformní plány Františka Ferdinanda d'Este).

A. Alda 26.9.2017 12:38

Kecy.

Co Masaryk napsal a tvrdil je bezvýznamné a nemá žádnou hodnotu. Jako vysokoškolský profesor žádný vědecký průlom nezpůsobil, ale doklepal to do pensijního věku, byť byl prorakouskými i pangermánskými kruhy velmi veřejně dehonestován za svou obhajobu židovského blbečka (blbeček v medicinském smyslu) a českými kruhy za svůj boj proti "rukopisnému podvodu".

Co je na něm pro mne úžasného? Proč před ním stále v myšlenkách smekám?

Jako starý muž ve věku, jehož se tehdy naprostá většina jeho spoluobčanů vůbec nedožila, vyrazil do boje proti zločinnému mnohonárodnímu státu. Dokázal soustředit kolem sebe schopné lidi a využít je pro svůj záměr, dokázal vydupat ze země armádu neexistujícího státu a poté ten stát i vytvořit.

Ne filosof, ale vůdce to byl. A to přímo úžasný vůdce. V lidské historii je jen velmi málo takových. Opravdu velmi, velmi málo.

B. Graf 26.9.2017 13:08

Re: Kecy.

Tento úžasný vůdce ovšem vytvořil jiný mnohonárodní stát - menší, slabší, bezbožnější.

V. Čermák 26.9.2017 19:04

Re: Kecy.

Asi vám imponují říše. Na západě Německo, na východě Rusko, tak si vyberte...

B. Graf 26.9.2017 20:41

Re: Kecy.

To je samozřejmě nesmyslná nabídka, z ní si nevyberu.

Zkuste se naopak vy zamyslet nad tím, že podunajská monarchie dokázala po několik set let své národy proti těmto pro nás nepřijatelným říším poměrně úspěšně chránit. A i v případě, že se to někdy nedařilo moc dobře, tak to nikdy nedosáhlo katastrofických rozměrů jako pod Němci nebo Sověty.

J. Schwarz 26.9.2017 12:09

Naším problémem je především

převládnutí pseudomoralistního žvástu. "Zodpovědnost za celou Planetu" je především morální kýč., pervertované Kiplingovo "Břímě bílého muže". Planetu jak ji známe totiž nejvíc ohrožuje nekontrolovatelný růst populace, se kterým však nedokážeme nic dělat, eventuelně zakazujeme si s tím něco dělat. A idiotské teze o rovnosti všech lidí, nedozírné ceně každého lidského života a o lidských právech nám brání říct "dělejte si co chcete, ale u vás, nám vlezte na záda". "Vymírání Evropy" by nevadilo - nikdy dřív nebyla Evropa tak zalidněná a lidi si navzájem tolik nepřekáželi. Kvůli čemu se aso přijímají stále nové a nové zákony a regulace, než že pořád něco někomu vadí a čím je bohatší, tím je víc cimprlich. Pseudomorální ohledy nám brání Evropu uzavřít, když je všude "tolik chudáků", co se nemohou na svém území uživit a tady je "prázdno" a navíc vymíráme. Tohle nás nutí tlačit na vyšší populační přírůstky. Abychom mohli říct - pardón, ale se sem nevejdete, my tu už máme stejnou hustotu obyvatel jako v Bangladéži. Namísto abychom jasně řekli že takovou hustotu obyvatel jakou máme dnes / a klidně i menší / preferujeme, líp se tak žije a to, co mají v Bangladéži není náš problém. Tedy je, ale pouze pokud jde o výši nákladů na výzbroj, která imigranty spolehlivě udrží venku. Howgh.

M. Valenta 26.9.2017 9:05

Jednu věc jste vystihl dobře.

Dnes není nikdo podobný, Masaryk by neměl koho reprezentovat, Masaryk by byl dnes ztracen na okraji společnosti, naprosto nepochopen a pokud by se angažoval, zbavili by se ho (nejspíše nějakou aférou, nějakou jeho slabostí) za jásotu davů především proto, že chtěl po lidech práci a morálku a nesliboval jim zářné zítřky na dluh.

A podobně je na tom dnes Havel, nenáviděn politickou "elitou" a částí lidu rovněž.

R. Langer 26.9.2017 11:16

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

Nemyslel jste spíš Klause? S tou prací, morálkou a neslibováním zářných zítřků na dluh?

M. Valenta 26.9.2017 11:23

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

Nasliboval toho taky dost. Vzpomínáte na příslib "německých" výplat už ani nevím do kterého roku to mělo být a ta mobilizace proti komunistům. Zlatý voči.

R. Langer 26.9.2017 11:36

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

No, myslím si, že zrovna tohle Klaus taky nesliboval. Ale dobře se pamatuju, že "Za Komárka, koruna jako marka.". A mám pocit, že zrovna Klaus na tohle říkal, že je to blbost.

J. Schwarz 26.9.2017 12:18

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

A i kdyby - německé výplaty před dvaceti lety nebyly to co dnes. Německo mělo dokonce pověst "nemocného muže Evropy" a jeho deficit nesplňoval Maasrichtská kriteria. Za to, že pomocí "investičních pobídek" ČSSD přeměnila Česko v levnou montovnu a subdodavatele západních finalizátorů Klaus opravdu nemůže.

M. Valenta 26.9.2017 13:15

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

Tady bych i souhlasil. Klaus chtěl opravdu vše rozdělit mezi své lidi, což se naštěstí podařilo jen částečně.

J. Brunner 26.9.2017 21:18

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

Máte v hlavě nejspíše míchaná vajíčka.

J. Fridrich 26.9.2017 12:03

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

Přesně jste to vystihl, pane Valento. I význam Masaryka i Havla. Bohužel do naší doby úpadku se oba se svými správnými ideály nehodí a to ke škodě naší podivné doby a společnosti..

V. Čermák 26.9.2017 19:08

Re: Jednu věc jste vystihl dobře.

V čem vidíte náš úpadek? Já naopak očekávám růst, zejména, pokud budou z politiky odstraněni ti dlouhodobí vyžírkové seskupeni do politické Národní fronty...

J. Kanioková 26.9.2017 21:17

No.... Masaryka bych s Havlem nesrovnávala,

ani náhodou. Masaryk to, co říkal, i žil. Morálně, skromně..

M. Krátký 26.9.2017 8:39

Dnes neexistují politici Masarykových kvalit

ani v celé Evropě, natož u nás. Islám do Evropy nepatří a když Merkelbaba kecá, že patří do Německa, tak ať si ho tam nechá - krůta bezdětná. Hitler se s islámem kamarádil - takže u Němců nic nového !!! To už ale není nic pro kometnář o Masarykovi - hezký den