5.8.2020 | Svátek má Kristián


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Minarčík 2.7.2020 21:41

Antisemitismus se ani nesnažím pochopit,jako ateista ani nemám co chápat,byť jsem křtěný katolík,nesnaším jen fanatismus-oboustranný,víra v boha mi nevadí,připadá mi ale že islám se přerodil z víry v nenávistnou ideologii,u křesťanů i sionistů se fanatici také najdou-v zanedbatelném množství,fanatismus by měl být trestný a bylo by klidněji na tomto světě,mé přání je však nerealizovatelné-to chápu,ale aspoň mnohem větší dozor by nebyl na škodu,Palestinci jsou fanatici s kterými se nedomluví nikdo,neb už mají tak vymyté mozky propagandou války s Izraelem,že se možná ani domluvit nechtějí-a vyhovuje jim dnešní stav,tedy jejich vedení určitě-o obyčejných lidech si netroufám polemizovat,nic o nich nevím.

J. Ptáček 2.7.2020 13:13

Kdo opravdu antisemitismus pochopí až na dřeň zla, ten jej odmítne. Kdo se jen tváří, že jej pochopil, skončí v jeho čele a často přes svůj nesporný intelekt se octne mezi opravdovou lidskou spodinou.

V. Novák 2.7.2020 10:37

Pochopit neznamená přijmout nebo souhlasit.

R. Langer 2.7.2020 12:14

Ano, přesně tak.

B. Rudolf 2.7.2020 9:31

Hodnotit jakýkoliv národ z náboženských pozic (Bůh je má rád nebo je Bůh nemá rád) mi připadá hrozné. Podle mne je to špatné ze své podstaty a nemělo by to patřit do tohoto století.

Myslím si, že hlavním zdrojem antisemitismu v současnosti a blízké budoucnosti budou konspirační teorie a dezinformační hry. A nemám na mysli evidentně absurdní konspirační teorie, jaké uvádí autor článku, ale teorie mnohem snadněji uvěřitelné a pro mnoho lidí svůdné.

Jedinou obranou je podle mne stále mít na paměti, kam v minulosti (téměř?) vždy vedlo podlehnutí nenávisti (násilí, krveprolití, zvěrstva) a také to, že jsme všichni na jedné lodi.

Žijeme v zázračné době, kdy na našem území mnoho desetiletí nebyla válka a dlouhou dobu na něm není ani rozsáhlejší chudoba. To je jedna z rozumných odpovědí na konspirační teorie.

J. Kohout 2.7.2020 9:02

Řešit jednoho dávného a dva nepodstatné současné kazatele bez reálného vlivu na zdraví a život mi přijde cedit komára.

Na Blízkém východě genocidu Židů neudělali křesťané, ale muslimové (a pokračují stejným způsobem s křesťany), ve Francii Židy vraždí beztrestně ("duševně nemocní") a řešíme antisemitismus některých křesťanů?

R. Langer 2.7.2020 12:12

Hm, a jak myslíte, že to začíná? Hitlerů bylo kolik? Nemusíme zase tak daleko do minulosti, ne? ;-)

F. Svoboda 2.7.2020 7:59

Vážený pane Stejskale, vaše články o problematice Izraele jsou velice pěkné, podložené fakty a souznící s názory opravdu demokratických čtenářů. Proto , když se objeví zde na NP, je rád čtu. Bohužel jiná vaše temata jsou často povrchní a nepodložená. To bych jako vadu neviděl, každý máme slabé a silné stránky. Jiná situace však nastává, když vaše úvahy se dotknou katolické církve. Tam demokratický duch i evangelické pokusy o ekumenismus náhle mizí a z textů vyzařuje zášť, která byla běžná u tzv. "beranů" na přelomu 19.a 20. století. Vím o čem mluvím, neboť tehdy do naší rodiny se přivdala evangelická prababička, kterou její rodina ( z největšího statku v Horních Dubenkách ) vydědila, přesto, že v rodině, kterou s pradědečkem založili panovala upřímná náboženská tolerance. Bohužel toto vaše nahlížení na jiné křesťanské církve značně snižuje celkový pohled na vás. Ve svém okolí máme 2 spolužáky evangelíky, s kterými odjakživa vycházíme velice přátelsky, ale jakmile se v rozhovoru vyskytne ne téma, ale jen slovo "katolický" vyletí jak čert ze škatulky. Z katolické strany jsem obdobné postoje nikdy a nikde nezaznamenal. Snad se nad tím i vy zamyslíte.

K. Salajka 2.7.2020 20:18

To jste p. Svobodo typický katolický smolař. Zeptejte se ve svém okolí, kdo z vašich katolických přátel se domnívá, že může být křesťanem někdo, kdo neuznává katolická dogmata, nechodí ke svatému přijímání , nebo se domnívá , že vykládat závazně podstatu křesťanství přísluší pouze papeži nebo koncilu!!! Pokud se katolický farář rozhodne podílet se na ekumenických akcích " , administrativní opatření ho nemine." Antisemitismus na Slovensku je běžnější než v Čechách díky vyšší religiozitě.

Nezlobte se na radikály z řad evangelíků - příští rok tomu bude teprve 100 let, kdy byla jejich církev zrovnoprávněna s Vaší a po válce na 40 let měla stejné utrum jako ta Vaše.

H. Lukešová 2.7.2020 0:17

Znovuzrození Státu Izrael z popela holocaustu a pogromů od středověku až z 20. století, jeho hrdinná obrana a vítězství proti arabské agresi jasně ukazuje, jasně je i z teologického hlediska prohra Jana Zlatoústého završena. Stát Izrael znovu ožil, ubránil se arabské agresi a dodnes kvete, je blyštícím klenotem na Blízkém východě.

Snad okolnosti dospějí k tomu, že Izraelci nakonec i přes zlobu Arabů a eunijních neomarxistů uplatní suverenitu na židovská osídlení v Judeji a Samaří. Naštěstí křesťanští spojenci z řad evangelikálního hnutí, jedná se o jiné křesťany, ne ty nepřátelské s duší nacibolševika, tlačí na Trumpa, že jejich podpora k němu je podmíněna vztahem k Izraeli, tzn. aby schválil nebo alespoň aby nebránil izraelské suverenitě nad židovskými osadami.

H. Lukešová 2.7.2020 0:20

....jasně že je.....

I. Pávek 2.7.2020 8:47

Vážená paní Lukešová, dovolím se Vás opatrně a mimo hlavní soutěž zeptat jestli jste četla něco z životního díla pana Františka Sokola - Tůmy. Já jsem četl asi 15 jeho knih a všechny ve mě zanechaly hluboký šrám. Pro Vás bych si dovolil doporučit alespoň : Na Kresách, V září miliónů z trilogie Černé království, Na šachtě, Pan závodní, Hyeny - já osobně, jako malý kluk, jsem si něco zachoval v paměti z vyprávění velmi starých lidí z rokem narození kolem 1870. A i to mi nějak znesnadňuje se přiklonit na tu nebo tu stranu. ,,Vždy hlavou, nikdy ocasem," národe vyvolený. Není všechno zlato co se třpytí paní Lukešová.

H. Lukešová 2.7.2020 9:50

Vážený pane Pávku, Františka Sokola- Tůmu jsem nečetla, leč názor na Izrael jsem si utvořila již od svého nejranějšího dětství. Ovšem nejvíce detailně si pamatuji roky druhé intifády, tj. 2000-2005, výbuch palestinského terorismu, roztrhaná těla Izraelců, samozřejmě si to Izraelci také nenechali líbit a bránili se palestinským teroristům.

Tyto roky mě velmi ovlivnily a pochopila jsem, co je palestinský terorismus. Tehdy ještě televizi Novu vedl Vladimír Železný a ten nebyl politicky korektní ořezávátko, naštěstí při Izraeli hodně stál. Vybavuji si záběry obrovské louže krve, kterou Izraelci odklízeli, rozsekaná těla, Nova tehdy tyto záběry také odvysílala. V současnosti se na Novu nedívám, pořady má velmi hloupé a její zpravodajství se od České televize neliší.

Izraelci se za ty roky naučili s terorismem žít, normálně žijí své životy a Izrael prosperuje, navzdory nenávisti Arabů a eunijních neomarxistů. Ano, teď mají v Izraeli druhou vlnu koronaviru, Izraelci tento fakt již přiznávají, nemají to jednoduché se s touto nákazou vyrovnat, včera měli rekord 864 nakažených (za jeden den), ale virus palestinianismu je ještě horší nežli koronavirus, korona někdy odezní, ale antisemitismus a palestinianismus nikdy neodezní.

I. Pávek 2.7.2020 17:16

Já paní Lukešová nemám nic proti Izraeli a ani proti Židům. Mi osobně nic neudělali ani mým předkům, alespoň jsem nikdy žádnou stížnost neslyšel. Židovku jsem viděl jednou jako kluk. Kdyby Izrael nebyl, tak ty araby máme tady. Ale ta nenávist k židům v 19 století a na začátku 20 století, v podstatě v celé Evropě musela mít příčinu. Slyšel jsem vždy: Židé ukřižovali Krista. Nevím, jestli to u věřících stačí k nenávisti a nemohu to posoudit, věřící nejsem a tak je mi to jedno. Ale v tom ukřižování to určitě nebylo. Když se zabýváte jenom dějinami Izraele, tak k poznání nedojdete. Spisovatel František Sokol - Tůma popisuje dění v Polsce, Slezku, Zakarpatské Ukrajině, Ukrajině, Uhrách, v Moravské Ostravě a okolí a i v celém Rakousku - Uhersku v podstatě od začátku těžby černého uhlí až do 1. světové války. Když si jeho tvorbu přečtete, mnohé pochopíte. Zůstávám paní Lukešová s pozdravem ,,Světu mír", ten je teď potřeba.

H. Lukešová 2.7.2020 18:19

Co se týká dějin antisemitismu, Židé sloužili jako takový hromosvod, obětní beránek, na které se svádělo všechno zlo světa.

Pro křesťany dlouhou dobu byli jen vrazi Ježíše Krista, pro muslimy jsou zrádci a odmítači proroka Mohameda, pro jedny byli Židé bolševici- "židobolševici", pro jiné zloději, kapitalisti, plutokrati atd. Těžko se nedá vysvětlit logicky, křesťanští přátelé Izraele a Židů naopak říkají, že antisemitismus pochází od Ďábla, který naopak nenávidí Bohem vyvolený národ, proroky (židovské) nakonec Pána Ježíše, který byl Žid, ať se to někomu líbí nebo ne.

Tito milující křesťané tvrdí, že útokem na židovský národ se Satan snaží urazit Boha a dokázat jeho neschopnost, čím by dokázal slabost a ničemnost Boha než vyhlazení jeho lidu atd.

Já si samozřejmě nevím, co je příčinou antisemitismu, neopovažuji se vůbec odvažovat, nechápu, nerozumím, protože Židé přece nejsou o nic horší ani lepší než jiné národy, mají své úžasné osobnosti, ale i samozřejmě své zločince, jako všechny ostatní národy. Ale to je na velmi dlouhé filosofování.

I. Pávek 2.7.2020 19:25

Jste úplně vedle paní Lukešová, antisemitismus nemá tak hluboké kořeny, nemá nic společného s Bohem, Satanem, Ďáblem. A není třeba žádné filozofování. Židé mají jediného boha a ten se jmenuje Mamon. Toho jedině velebí, toho obdivují, tomu se klanějí. Vše co dělají je ve jménu boha Mamona. Oni jsou vyvolený národ, oni musí všemi prostředky jim vrozenými ovládnout národy k službě národu vyvolenému. Vždy hlavou, nikdy ocasem, krédo vtloukané od malička. Křesťané a jiné víry jsou ,,gojímové" bez jakýchkoli práv jen zrozeni k službě. Psí krev. Není kouře bez ohně paní Lukešová. Každá nenávist má svoji příčinu a svůj důsledek.Čtěte paní Lukešová co jsem Vám předložil, pak pochopíte, porozumíte. Jiná možnost není pamětníci i tehdejší vyvolení i gojímové zmizeli v bezedné propasti dějin. Ale zbyly psané slova jak těch vyvolených i těch zotročených, zbídačelých a žalujících ,,gojímů", po jejichž hřbetech se příslušníci vyvoleného národa drali ve jménu boha Mamona k moci, k penězům, bohatství.

H. Lukešová 2.7.2020 22:30

Pane Pávku, rozhodně s Vámi nesouhlasím o "židovském bohu Mamonovi". To je pohled ryze antisemitský a antisemitismu nechci ani rozumět a ani chápat. Psal jste, že nemáte nic proti Izraeli a Židům, a pak napíšete takový příspěvek, já se totiž hlásím k sionismu, miluji a obdivuji Stát Izrael, ale beru, máte právo na svůj názor, za který Vás neodsuzuji.

J. Lukavsky 2.7.2020 20:37

"Židé ukřižovali Krista" to moje babička říkala také. Správně ale by mělo být "Židé si ukřižovali Krista" neb se narodil ze židovské matky (ať už otcem byl Duch svatý či Josef) a byl řádně obřezán. Čili nikoli nám, ale sobě. J.L. end

P. Lenc 2.7.2020 10:43

A vy jste pane Pávku ta hlava nebo ten ocas?Ale v žádném případě se netřpytíte...

R. Langer 2.7.2020 12:15

Není všechno zlato co se třpytí, to je pravda, ale někteří vybírají rovnou popelnice. :-/