16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

ESEJ: Ke čtyřem kvadrantům konformity – I.

Milý čtenáři, svoji reakci ke Grahamově eseji jsem se rozhodl rozdělit do více částí. Dvě budou určitě, možná i třetí. Pokusím se jednotlivé díly udržet v rozumném rozsahu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Sedmík 29.7.2020 9:05

Ke vztahu konvenčnosti a nezávislosti dvě poznámky:

Pokrok ve vědě přinášejí nové myšlenky, ale 90% z nich jsou po prověření slepá ulička. Takže je potřebná určitá rovnováha obou principů. S pasivitou a agresivitou je to podobně.

Vystihuje to definice G. K. Chestertona: Hereze je pravda, která se zbláznila.

T. Zlesa 29.7.2020 8:39

Jeden z důvodů proč se autoři různých článků zabývají blbostmi by mohlo být, že tam někde vtlačí upozornění na svou knihu, firmu, produkt. A psát články pořád jen o věcech rozumných nejde, není jich tolik nebo na ně není kapacita.

R. Gramblička 29.7.2020 8:34

mno, hodně záleží na tom, jak je ta svoboda slova definována. V současném systému má smysl uplatňovat svobodu slova na veřejné prostory a veřejné instituce. Je ale soc. síť veřejný prostor či veřejná služba. Obávám se, že ne. Je restaurace veřejný prostor, přestože nabízí službu veřejnosti? Taky ne. A pokud se restauratér rozhodne, že v jeho bistru se nebude smět mluvit třeba o autech, tak to buď respektujte nebo se běžte najíst jinam. Mně samotnému se to stran soc.sítí nemusí líbit a nelíbí, ale měl bych v tom být konzistentní, jinak bych měl strpět svobodu slova svědků Jehovových v mém obýváku, což rozhodně nechci

Je mi jasné, že zdaleka ne každý je schopen tvořit v informačních technologiích, já taky ne, ale pokud bude dostatečný zájem ve společnosti, počítačově schopní jedinci můžou vyjít poptávce vstříc.

Co se politiků týče, jde patrně o, do značné míry, neřešitelný problém. Jako jediné východisko vidím soustavné a intenzivní vzdělávání obyvatelstva o vlastní svobodě, zodpovědnosti a o zbytnosti a škodlivosti státu. Jinak to asi nepůjde.

D. Stirsky 29.7.2020 8:21

Ve východotureckém regionu jsem byl. Křesťana tam potkáme, a to hlavně syrského. Byl jsem i v několika klášterech. To, že se zdraví "Alláh vás provázej" atp. a je jedno, o jakého boha jde, je fakt zjištěný na místě. Možná přehlížený. To, co "těm" z východu může vadit, je naše časté bezvěrectví. Koneckonců, Židé i křesťané jsou pro muslimy "lidé knihy".

V. Církva 29.7.2020 8:10

Tak ve východotureckém regionu pravděpodobně křesťana mezi domorodci nepotkáte. Nicméně netvrdím, že to ti lidé nemysleli upřímně.

Ale pokrok a toleranci k jiným to je typické pro západ Turecka. Nakonec najděte si mapu podpory když Ergodan žádal potvrzení posílení své moci. Jednoznačně tam byl východ versus západ (Istanbul, regiony u Egejského moře).

V. Církva 29.7.2020 8:06

Tak ano, možná, že tento přístup má i trhliny. Jednak v tom agresivní. Možná by tam spíš mělo být činorodý/aktivní versus pasivní u těch nezávislých, jenže v případě těch konformních tam ta agresivita sedí (i když ten pilný Hujer.. či cenzor..).

Svět totiž pohání dopředu nápady. nezávislý myslitel nikomu nic nemusí vnucovat. Může si v klidu vyvíjet a přinášet novinky o které je prostě zájem, jen na rozdíl od pasivního nezávislého člověka nežije jen pro sebe. Přesto ovlivní svět víc než ostatní. A je taky jasné, že i ty nezávislé jedince je někdy třeba zpacifikovat, pokud vymýšlí způsoby jak zničit nebo okrást svět. Tady má Grahamův přístup asi trhliny. Jako ITík je vlastně až příliš liberální. přílišná svázanost zákony brzdí positivní nezávislé činorodé lidi, ale pokud neexistují limity, můžou někteří z těchto lidi okrást ostatní nebo přinést novinky kterých když se chytí agresivní konformní je zle. Marx přeci jednoznačně padá do kategorie nezávislý agresívní. A zavčas ho nezabrzdili.

Přesto je tento přístup zajímavý. Většina obyvatel jsou pasivní konformní lidé - tedy ti co se přizpůsobují většině. A agresívně konformní to jsou skutečně ta stáda co jednou zlynčují černocha aby za 100 let bořili sochy otrokářů a fandili zrušení policie, která pacifikuje potenciální vrahy (a ještě si o sobě myslí jak jsou moderní a proto nezávislí a přitom jen kopírují stádo). A že tito lidé dnešního mainstreamu ostrakizují všechny svobodné nezávislé lidi to je jasné.

A. Renjascu 29.7.2020 7:23

On by člověk rád takové politiky volil, ale problém je s tím, že když se dostanou k moci, tak utrpí náhlou amnézii a již netuší, že něco takového se zavázali prosazovat a dodržovat. Asi jako, když pan Topolánek zapomněl na svůj slib, že v případě zvolení nebude dojednávat ani prosazovat nic takového jako je ústava EU. Některé články na netu či příspěvky v diskuzích jsou tragické, ale cenzura mi připadá mnohem nebezpečnější, protože se s ní časem svezou všechny nepohodlné názory, což už se částečně děje. Argument založte si vlastní sociální síť je na úrovni argumentu založte si vlastní obchod či restauraci, pokud vás tam odmítnou obsloužit. Každé určování pravidel je omezeno zákonem a pokud existuje ústavou zaručená svoboda slova, tak rozhodnutí smazat příspěvek by měl určit soud a nikoliv "kdokoliv", kdo se sám pasuje do role arbitra.

R. Gramblička 29.7.2020 6:52

Ne neměl a tímhle si u mně nešplhnul. Měl jsem ho za klasického liberála a tohle liberální není. Za prvé, sociální sítě jsou soukromé platformy a poskytují své služby dle vlastních pravidel, které se mění dle uvážení majitele. Chcete svobodnou soc.síť? Tak si nějakou založte. Za druhé, mnohé sociální sítě byly k cenzuře donucené státními represemi a regulacemi. Pokud chcete méně regulací a víc svobody, volte politiky, co nebudou prosazovat další zákazy a regulace, ale budou rušit ty stávající a současně budou odolní vůči tlaku konvenčně agresivní části populace

K. Nový 29.7.2020 6:51

Jako vtip dobré.

D. Stirsky 29.7.2020 5:47

V východotureckém regionu Tur Abdin vás pozdraví "Provázej vás Alláh" čili "Provázej vás Bůh." A je jedno, jaký ten bůh je. Muslimský, křesťanský syrský, katolický... V regionu jsem byl a tak nám to bylo vysvětleno.

K. Nový 29.7.2020 4:11

Zajímavý článek.

Jedna z věcí, kterou bychom měli udělat, je zakázat sociálním sítím mazat příspěvky a účty přispěvatelů. Tohle je velmi jednoduché zneužít k ovlivnění veřejné diskuze a umlčení určité skupiny agresivních nezávislých. Klaus ml. měl v tomle pravdu.

K. Nový 29.7.2020 4:07

"Tahle úvaha" = "esej Paula Grahama"

K. Nový 29.7.2020 3:42

Tahle úvaha je opravdu zajímavá.

Dobře odpovídá aktuálnímu stavu života.

J. Koníček 29.7.2020 1:35

Mily pane Kechlibare,

nevim proc se touto eseji vubec zajimate a re-publikujete ji. Je to koncentrovana naivita. Timto zpusobem muzete rozdelit naprosto cokoli na ctryry kvadranty, nebo zmenit parametry a dostanete se do vesmiru s nekonenym poctem rozmeru. Jako MatFyzak to jiste vite. Muzete vzit pravy vrchni kvadrant a dal ho rozdelovat, az Vam dojde pocet prislusniku v kvadrantu. Pak vzit opet levy dolni kvadrant z kvqadrantu a dal ho rozdelovat.

Nebo si muzete k cemukoli vymyslet jine parametry. Ad Infinitum. Kde je tady nejake popuceni z Eeseje Reknete uprimne - v teto eseji nachazite nejake pouceni, nejakou velkou pravdu?

To je neco, jako Charlie Brown, ktery hleda Great Pumpkin, nebo Valerij Skopicek, hledajici svou ulohu v Ruske Revoluci. Takovu esej jakou vyplodil pan Graham by zvladnul kadet Biegler levou rukou.

Vysvetlete laskave, cim Vas, MatFyzaka, esej Paula Grahama poucila.