28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: Když se rozbíjí vejce, nemusí vzniknout omeleta

Těmito slovy v roce 1790 Maximilian Robespierre hájil strašlivou francouzskou revoluci, jež začala o rok dříve. Tento pečlivý etatista, který neúnavně pracoval na plánování životů druhých, se stal architektem nejkrvavější fáze revoluce – Vlády teroru 1793–94. Robespierre a jeho gilotina rozbíjeli vejce po tisících v marné snaze napasovat na lidi utopickou společnost založenou na svůdném sloganu "svoboda, rovnost, bratrství."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 12.11.2012 14:00

Ony i ty revoluce byly důsledkem potlačování svobody

Bohužel lidé vyrostlí v nesvobodě nedokáží útlak nahradit ničím jiným než dalším útlakem. Spravidla trvalo i několik generací než se společnost dokázala z chyb svých předků poučit. Revoluce ve velkých zemích propukly vždy, když společenské uspořádání dlouhodobě fixovalo zastaralé pořádky a bránilo svobodné změně. Do menších zemí byly revoluce často násilím importovány z těch větších.

Umělé regulace a bránění svobednému rozvoji se často halí do řečí o společném dobru, ale v dlouhodobé perspektivě bývá důsledkem stagnace a pokud se systém zabetonuje tak revoluce, bohužel.

M. Písecký 12.11.2012 13:20

Jaká vejce se rozbíjela ve Švédsku?

Tamní sociální model je pokud vím založen na demokracii a na zákonnosti nepochybně právního státu.

Můžeme mít různé názory na jeho efektivitu, spravedlnost atd. (já mám také spíš negativní), ale naprosto a diametrálně liší od ostatních jmenovaných režimů:

1) v žádném případě nepřinesl ono rozbíjení vajec, tedy revoluční teror, chaos, pošlapávání práv jednotlivce ani bídu

2) ten, komu se to to nelíbí, má možnost hlásat, že vládní dobro není vůbec žádné dobro, může přesvědčovat lidi a demokraticky tento model změnit, aniž by mu za to hrozil koncentrák.

V. Václav 12.11.2012 11:36

PAne Grambličko,

Žil jste někdy delší dobu ve Švýcarsku? Já tam mám 2 bratrance a sestřenici od roku 1968 a ti říkají něco jiného. Všichni, kteří jsme nežili delší dobu jinde, zasvěceně hovoříme, kde je to lepší. Známe to pouze z tisku nebo vyprávěví. Může mít na stejnou věc mnoho lidí mnoho názorů. Problém je v tom, že mnozí z nás, kteří s důvěrou a nadějí cinkali klíčky na Václaváku, vidí tmu a bahno tam, kde očekávali, byť ne naprosto čisté, světlo a čistou vodu. Uhnulo to někam jinam, než jsme mnozí očekávali. Ale můžeme si za to do značné míry sami. Proč stále do zblbnutí volíme ty samé gaunery, kteří mají potřísněný štít?

R. Gramblička 12.11.2012 12:36

Re: PAne Grambličko,

Nikdy jsem tam bohužel nebyl a svou představu opírám o dostupné informace na netu a v knihách. A co tedy vyprávějí ti vaši příbuzní? je to tam dobrý, špatný, co jim vadí? Ať jsem moudřejší.

Máte pravdu, mužeme si za to sami. A proč volíme pořád ty samé gaunery? Jednak je to volebním systémem (zvolíme stranu a ona si tam dosadí koho ona chce), jednak je to českou povahou, že i nové tváře podlehnou síle moci a peněz a jednak je to tím, že většina čechů je stím natolik spokojená, že se zmůžou jen na domácí remcání, a do ulic se dostanou jen tehdy, pokud je možnost vydupat si od státu něco navíc

R. Gramblička 12.11.2012 12:38

Re: PAne Grambličko,

v případě aktivních protestů jde prakticky pouze o lidi na státu závislé

V. Ondys 12.11.2012 11:07

:))))))) Zaručeně jistá cesta k dokonalé zvůli mocných

při omílaném tvrzení dobré vůle v zájmu ostatních, je docela půvabné, jak se vždy obhajují větší pokleslostí jiných (na rozdíl od všech, které inspiruje příklad schopnějších k překonávání úskalí nejistého života) a osobně profitují i na celkovém neúspěchu s neskrývaným obdivem k luxusu na úkor oklamaných.

V. Václav 12.11.2012 11:07

Pane Machu

Již Churchil pravil, žer demokracie není přímo to pravé, ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Ale kritizujete zde švédský nebo skandinávský systém. Kde najdete tu vaši omeletu? V USA ? Z toho se stal idol a sen, protože jednak nám byly USA léta zakazovány a zošklivovány bolševikem, a druhak je to daleko.

 Zatím na světě nebyl demokeratičtější a lepší systém, než ten skandinávský. Pravda je, že na příklad Švédsko mohlo být z čeho štědré a sociálně cítící, protože po 30 leté válce, na které též vydělalo, ze nezúčastnilo jiné války naž jako obchodní partner, na čemž vydělalo mnohé peníze. Švédský systém je kritiziován jakio levice. Proč ne, když zatím přes všechny potíže jsou stále na špici živorní úrovně? Pravda, stálý přísun nemakajících muslimů velmi razantně tuto laťku sráží dolů. Ale ,když kritizujete. kde je lepší systém?

P. Zeman 12.11.2012 11:16

Re: Pane Machu

Švédský socialismus je primárně založen na vysokých daních. Zkuste tady zvednout DPH o 1 procento a ti samí, co po něčem podobném volají se rázem sejdou na demonstraci proti zvyšování daní :-P. Tohle má fungovat?

R. Gramblička 12.11.2012 11:21

Re: Pane Machu

Myslím, že nejlepší systém je ten švýcarský. Zatím je, myslím, nikdo nepřekonal. Ale i tam to může rychle dojet na imigrantech

P. Bures 12.11.2012 21:11

Re: Pane Machu

Přesně tak, i švédský systém je dost zranitelný vůči parazitům.

J. Kanioková 12.11.2012 17:31

Re: Pane Machu

Švédsko se loučí se sociálním státem

http://jdem.cz/t9kc7

L. David 12.11.2012 10:26

Samozvanci v Bruseli mají poněkud jiný názor

Jejich omeleta se jim určitě povede ! ! !

F. Eliáš 12.11.2012 9:57

Jakákoli revoluce je špatná

Pozitivní je pouze evoluce. V revoluci existuje člověk, kterému se podaří zblbnout tupé davy. Předpokládejme, že u nás v roce 88 nešlo o sametovou revoluci, ale o nápravu chyb z jakési bolševické revoluce.

V. Václav 12.11.2012 11:10

Re: Jakákoli revoluce je špatná

PAne Eliáši, naprosto s vámio souhlasím, protože každá revoluce je násilné přerušení přirozeného vývoje, jak můžeme vidět z přírodního dění. Ale "sametová "revoluce, bohužel, žádná nebyla. Zprvu se mi to nechtělo věřit, ale dnes se jasně ukazuje, že to byla domluvená, promyšlená habaďůra na lid této země. Proto to také tak dopadá.

V. Ondys 12.11.2012 14:49

:))))))) Kdybych v tom nemusel žít

měl bych srandu z našich intošů, co samozvaně a neustále hledají třetí cestu k už zaručeně dokonalému státnímu socialismu (mezi námi to stejně je jenom neuvěřitelně zparchantělý kapitalismus, kdy podnikatele s osobním rizikem vystřídá mnohem neschopnější člen strany, který se v příkladné servilitě k nejmocnějším nemusí obávat ničeho) a nějak se jim ta cesta k lidské tváři opět vymkla v nejodpornější zlodějskou tvář státního socialismu.

Z. Švrček 12.11.2012 9:19

Pohleďme na EU

A musíme dojít k témuž názoru. Jsme opět na třetí cestě ke katastrofě. Svoboda pláče a my se utápíme v marasmu domácí politiky, pořitom čert vystrkuje rohy z Brusele až k nám domů. Opravdu, kdy to lidem dojde?

A k tomuhle příšernému stavu, který se změní v tragédii žádná diskuse???

T. Kočí 12.11.2012 8:20

Když se rozbíjí vejce, nemusí vzniknout omeleta zpět na článek..

Dobré, ale kdy to lidem dojde?

V. Ondys 12.11.2012 12:01

:))))))) A proč by mělo?

Je mnohem pohodlnější upínat se k úžasné představě, že naše dluhy jednou :)))))))) nezaplatí jiní, když skutečnost nabízí nevábné a všední produkty :))))))))))))) samostatnosti, potu, slz a krve.

R. Gramblička 12.11.2012 12:21

Re: Když se rozbíjí vejce, nemusí vzniknout omeleta zpět na článek..

to je na tom tragické, že většině to dojde až když je pozdě, event. jim to nedojde nikdy