14.10.2019 | Svátek má AgátaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Když se rozbíjí vejce, nemusí vzniknout omeletaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 12.11.2012 21:11, přehled diskusí

Ony i ty revoluce byly důsledkem potlačování svobody:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 12.11.2012 14:00

Bohužel lidé vyrostlí v nesvobodě nedokáží útlak nahradit ničím jiným než dalším útlakem. Spravidla trvalo i několik generací než se společnost dokázala z chyb svých předků poučit. Revoluce ve velkých zemích propukly vždy, když společenské uspořádání dlouhodobě fixovalo zastaralé pořádky a bránilo svobodné změně. Do menších zemí byly revoluce často násilím importovány z těch větších.

Umělé regulace a bránění svobednému rozvoji se často halí do řečí o společném dobru, ale v dlouhodobé perspektivě bývá důsledkem stagnace a pokud se systém zabetonuje tak revoluce, bohužel.

Jaká vejce se rozbíjela ve Švédsku?:
Autor: M. Písecký Datum: 12.11.2012 13:20

Tamní sociální model je pokud vím založen na demokracii a na zákonnosti nepochybně právního státu.

Můžeme mít různé názory na jeho efektivitu, spravedlnost atd. (já mám také spíš negativní), ale naprosto a diametrálně liší od ostatních jmenovaných režimů:

1) v žádném případě nepřinesl ono rozbíjení vajec, tedy revoluční teror, chaos, pošlapávání práv jednotlivce ani bídu

2) ten, komu se to to nelíbí, má možnost hlásat, že vládní dobro není vůbec žádné dobro, může přesvědčovat lidi a demokraticky tento model změnit, aniž by mu za to hrozil koncentrák.

PAne Grambličko,:
Autor: V. Václav Datum: 12.11.2012 11:36

Žil jste někdy delší dobu ve Švýcarsku? Já tam mám 2 bratrance a sestřenici od roku 1968 a ti říkají něco jiného. Všichni, kteří jsme nežili delší dobu jinde, zasvěceně hovoříme, kde je to lepší. Známe to pouze z tisku nebo vyprávěví. Může mít na stejnou věc mnoho lidí mnoho názorů. Problém je v tom, že mnozí z nás, kteří s důvěrou a nadějí cinkali klíčky na Václaváku, vidí tmu a bahno tam, kde očekávali, byť ne naprosto čisté, světlo a čistou vodu. Uhnulo to někam jinam, než jsme mnozí očekávali. Ale můžeme si za to do značné míry sami. Proč stále do zblbnutí volíme ty samé gaunery, kteří mají potřísněný štít?

Re: PAne Grambličko,:
Autor: R. Gramblička Datum: 12.11.2012 12:36

Nikdy jsem tam bohužel nebyl a svou představu opírám o dostupné informace na netu a v knihách. A co tedy vyprávějí ti vaši příbuzní? je to tam dobrý, špatný, co jim vadí? Ať jsem moudřejší.

Máte pravdu, mužeme si za to sami. A proč volíme pořád ty samé gaunery? Jednak je to volebním systémem (zvolíme stranu a ona si tam dosadí koho ona chce), jednak je to českou povahou, že i nové tváře podlehnou síle moci a peněz a jednak je to tím, že většina čechů je stím natolik spokojená, že se zmůžou jen na domácí remcání, a do ulic se dostanou jen tehdy, pokud je možnost vydupat si od státu něco navíc

Re: PAne Grambličko,:
Autor: R. Gramblička Datum: 12.11.2012 12:38

v případě aktivních protestů jde prakticky pouze o lidi na státu závislé

:))))))) Zaručeně jistá cesta k dokonalé zvůli mocných:
Autor: V. Ondys Datum: 12.11.2012 11:07

při omílaném tvrzení dobré vůle v zájmu ostatních, je docela půvabné, jak se vždy obhajují větší pokleslostí jiných (na rozdíl od všech, které inspiruje příklad schopnějších k překonávání úskalí nejistého života) a osobně profitují i na celkovém neúspěchu s neskrývaným obdivem k luxusu na úkor oklamaných.

Pane Machu:
Autor: V. Václav Datum: 12.11.2012 11:07

Již Churchil pravil, žer demokracie není přímo to pravé, ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Ale kritizujete zde švédský nebo skandinávský systém. Kde najdete tu vaši omeletu? V USA ? Z toho se stal idol a sen, protože jednak nám byly USA léta zakazovány a zošklivovány bolševikem, a druhak je to daleko.

 Zatím na světě nebyl demokeratičtější a lepší systém, než ten skandinávský. Pravda je, že na příklad Švédsko mohlo být z čeho štědré a sociálně cítící, protože po 30 leté válce, na které též vydělalo, ze nezúčastnilo jiné války naž jako obchodní partner, na čemž vydělalo mnohé peníze. Švédský systém je kritiziován jakio levice. Proč ne, když zatím přes všechny potíže jsou stále na špici živorní úrovně? Pravda, stálý přísun nemakajících muslimů velmi razantně tuto laťku sráží dolů. Ale ,když kritizujete. kde je lepší systém?

Re: Pane Machu:
Autor: P. Zeman Datum: 12.11.2012 11:16

Švédský socialismus je primárně založen na vysokých daních. Zkuste tady zvednout DPH o 1 procento a ti samí, co po něčem podobném volají se rázem sejdou na demonstraci proti zvyšování daní :-P. Tohle má fungovat?

Re: Pane Machu:
Autor: R. Gramblička Datum: 12.11.2012 11:21

Myslím, že nejlepší systém je ten švýcarský. Zatím je, myslím, nikdo nepřekonal. Ale i tam to může rychle dojet na imigrantech

Re: Pane Machu:
Autor: P. Bureš Datum: 12.11.2012 21:11

Přesně tak, i švédský systém je dost zranitelný vůči parazitům.

Re: Pane Machu:
Autor: J. Kanioková Datum: 12.11.2012 17:31

Švédsko se loučí se sociálním státem

http://jdem.cz/t9kc7

Samozvanci v Bruseli mají poněkud jiný názor:
Autor: L. David Datum: 12.11.2012 10:26

Jejich omeleta se jim určitě povede ! ! !

Jakákoli revoluce je špatná:
Autor: F. Eliáš Datum: 12.11.2012 9:57

Pozitivní je pouze evoluce. V revoluci existuje člověk, kterému se podaří zblbnout tupé davy. Předpokládejme, že u nás v roce 88 nešlo o sametovou revoluci, ale o nápravu chyb z jakési bolševické revoluce.

Re: Jakákoli revoluce je špatná:
Autor: V. Václav Datum: 12.11.2012 11:10

PAne Eliáši, naprosto s vámio souhlasím, protože každá revoluce je násilné přerušení přirozeného vývoje, jak můžeme vidět z přírodního dění. Ale "sametová "revoluce, bohužel, žádná nebyla. Zprvu se mi to nechtělo věřit, ale dnes se jasně ukazuje, že to byla domluvená, promyšlená habaďůra na lid této země. Proto to také tak dopadá.

:))))))) Kdybych v tom nemusel žít:
Autor: V. Ondys Datum: 12.11.2012 14:49

měl bych srandu z našich intošů, co samozvaně a neustále hledají třetí cestu k už zaručeně dokonalému státnímu socialismu (mezi námi to stejně je jenom neuvěřitelně zparchantělý kapitalismus, kdy podnikatele s osobním rizikem vystřídá mnohem neschopnější člen strany, který se v příkladné servilitě k nejmocnějším nemusí obávat ničeho) a nějak se jim ta cesta k lidské tváři opět vymkla v nejodpornější zlodějskou tvář státního socialismu.

Pohleďme na EU:
Autor: Z. Švrček Datum: 12.11.2012 9:19

A musíme dojít k témuž názoru. Jsme opět na třetí cestě ke katastrofě. Svoboda pláče a my se utápíme v marasmu domácí politiky, pořitom čert vystrkuje rohy z Brusele až k nám domů. Opravdu, kdy to lidem dojde?

A k tomuhle příšernému stavu, který se změní v tragédii žádná diskuse???

Když se rozbíjí vejce, nemusí vzniknout omeleta zpět na článek..:
Autor: T. Kočí Datum: 12.11.2012 8:20

Dobré, ale kdy to lidem dojde?

:))))))) A proč by mělo?:
Autor: V. Ondys Datum: 12.11.2012 12:01

Je mnohem pohodlnější upínat se k úžasné představě, že naše dluhy jednou :)))))))) nezaplatí jiní, když skutečnost nabízí nevábné a všední produkty :))))))))))))) samostatnosti, potu, slz a krve.

Re: Když se rozbíjí vejce, nemusí vzniknout omeleta zpět na článek..:
Autor: R. Gramblička Datum: 12.11.2012 12:21

to je na tom tragické, že většině to dojde až když je pozdě, event. jim to nedojde nikdy