28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ : Kdo že se má vrátit do hrobu?

Jasná páka: rozvrat společenských a státních struktur, který místy nabírá podobu války všech proti všem, je pouhou projekcí jiného rozvratu – zborcení hodnotových a psychologických stereotypů, na nichž stál světový řád jako na bájných velrybách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 21.7.2021 21:33

R^R^R^V

V. Čermák 21.7.2021 18:40

Tak i Komouši měli heslo Mládí vpřed. Ve skutečnosti si ale mladí museli odpracovat hodně času pod vedením zkušenějších starších kolegů. A bylo to tak správné. To až rychlokvašený Kapitalista dal přednost mladým před starými, kvůli větší fyzické výkonnosti a také počítačové gramotnosti. Poněvadž se to projevilo i v oblasti finanční, předstihli bohatší mladí ve společnosti chudší staré. Cenné životní zkušenosti starých tím pádem přišly vniveč a Progresivní mladí náhle diktují světu, co je správné a co ne, viz současné trendy narůstající blbosti šířící se do ČR ze Západu. Starým se to často nelíbí, ale mají smůlu, neboť už jsou mimo. Jediné co ještě mohou, je svobodně volit, za což je jim spíláno do starých, nevzdělaných venkovanů, koblihářů, či dokonce do celé ztracené generace. Já, jakožto Křesťan z toho deprese nemám, neboť vím, že je to jen součást Božího Vývoje Člověka ve Světě, který nakonec dopadne zdárně...;-D

V. Pavelka 21.7.2021 19:05

Nevím, Západní člověk nemá predátora !

J. Pokoutný 21.7.2021 21:34

Ale má - říká si to muslim.

J. Jurax 21.7.2021 21:39

No ... nemá predátora ... tak si ho vyfabuluje z covidu ...

P. Milan 21.7.2021 21:05

Zase kecáte, šachystoši.

Jednak není kapitalista jako kapitalista, druhak, ty zkušenosti byly leckdy v nových podmínkách spíš ke škodě. Čehož jste názornou ukázkou.

V. Čermák 21.7.2021 23:37

Trend vývoje mi dává ovšem za pravdu, Pióne...;-D

J. Jurax 21.7.2021 21:40

I Vy srandisto ... :-)

V. Čermák 21.7.2021 23:38

Tak, já jsem vážný, ale vy k věci Nic, v šišce Hic...;-D

J. Jurax 22.7.2021 1:29

To srandisto bylo k věci, jinak se ten Váš příspěvek po mém soudu hodnotit nedal ... leda v šišce zmateno ;-D

M. Hartmann 21.7.2021 18:23

Všeobecný dotaz, prosím poraďte. Nevíte náhodou někdo, co budou Lidovky a iDnes vyžadovat příště k ověření mé způsobilosti do diskuse kromě té občanky zepředu i zezadu? Připadá mi to jak v padesátých, které jsem dobře zažil. Pokud bude dalším dotazem, zda nevlastním rudou knížku předsedy Maa, tak je můžu ubezpečit dopředu, že ano a že je tištěná německy. Je to něco proti něčemu? Lidovky a iDnes už nepotřebujíí čtenáře? No, v nouzi, a ani ne snad nejvyšší, budu na ně dlabat. Asi tak.

P. Milan 21.7.2021 21:07

To na mne zkusily také. Takže jsem se přejmenoval, protože do toho jim prd je.

J. Jurax 21.7.2021 21:44

No, po mně chtějí ověření totožnosti Lidovky i MfDnes furt ... ovšem občanku ani pas na své nom de guerre Jurax nemám ... takže tam nechodím, abych jim nezvyšoval sledovanost ... :-)

M. Hartmann 22.7.2021 12:28

No já to taky umím, ale sejří mě to dost, to teda jo!

J. Ráž 21.7.2021 16:01

Dokud lidé museli na "chléb náš vezdejší" tvrdě pracovat a jen odpovědný přístup k vlastnímu životu jim zajistil nejenom životní pohodu, ale i respekt okolí, neměl nikdo na takové hlouposti, o nichž se autor zmiňuje, nejenom čas, ale ani myšlenky.

Dnešní doba je jen zdánlivě jiná a jednou i ty ve čtyřicítce nedospělé děti poznají, že základní principy života moc změn nepoznaly. A čím později, to setkání se skutečnou realitou života přijde, tím bude bolestnější.

Mimochodem! Náraz s realitou už zažívají mnozí cetiletí dnes , kteří v bláhovém přesvědčení, že jako slušně si vydělávající dostanou hypotéku na mnohamilionový byt, při první návštěvě banky.

PS. Digitální autismus....to se mi zalíbilo!

J. Pavelka 21.7.2021 16:56

No kdybyste četl tisk kdykoli v minulosti, na podobné bizarnosti, byť jiného druhu, by jste tam naraziil stejně....Ono tvrdě pracovat nemuseli ani v minulosti všichni krom toho "nejen chlebem je člověk živ" a různí bouznivci byli vždycky...

P. Brich 21.7.2021 15:20

Začalo to želvami Ninja a podobnými akčními pohádkami vyprávěnými formou videoklipů, v nichž nejde o obsah, hodnoty a smysl vyprávění pro děti, ale o akci. Než si dítě stačí uvědomit, co na obrazovce vidí, natož aby to chápalo, už je tam obraz a vyprávění jiné, takže je mu vštěpováno, že nejde o to, aby to pochopilo, ale o to, aby za každou cenu bylo akční. A teď se divíme, co jsme to vychovali za povrchní tvory mající za smysl života vlastnit a ovládat co nejvíce elektronických hraček. Vše ostatní jsou genderově nepřípustné stereotypy, které je nutné zlikvidovat.

Proto zůstávají dětinské i v dospělosti, bez zodpovědnosti za sebe a společnost, ve které žijí, odděleni od ostatních prostřednictvím těch hraček, jak k tomu byly od plínek vychovávány, a protože nevzdělány (k čemu to, když je vše v internetu), přesvědčeny o své pravdě, byť elementárně popírající přírodní zákonitosti.

M. Hartmann 21.7.2021 18:27

R^

J. Sinnreich 21.7.2021 15:17

Mnozive prostredi pro "snow flakes" jsou kuloary a "safe spaces" humanitnich (gender, rasova nerovnost, klima...) universit. Podminkou preziti je ovsem mobil, comp, e-auto a plna lednicka v domove opovrhovanych rodicu.

M. Pivoda 21.7.2021 14:08

Nikdo zde nezpochybňuje minulé, velmi kvalitní komentáře Jefima Fištejna. Jenže doba se změnila. Nenávratně.

Spekuluji dle nadpisu článku (eseje), že někdo snad metaforicky poslal Jefima Fištejna do hrobu - a on, chudák, to nemůže psychicky unést. Podobně jako některé stárnoucí dámy také nemohou unést pocit, že jejich atraktivní "květina" již definitivně odkvetla.

Pro kvalitní komentáře dnešní doby je třeba mít už jinou kvalifikaci a jiné zázemí.

Politický komentátor Jefim Fištejn již vešel do historie - a to mu dnes nikdo nesmaže.

R. Tesařík 21.7.2021 15:25

A teď něco k obsahu článku.....

P. Milan 21.7.2021 21:08

Radši nééééééééé!

Ani o tom, jak ho Zlá tužka vyhodil. :-P

D. Bowman 21.7.2021 14:00

Ten kdo zná svět je chytrý. Ten kdo zná sebe je moudrý.

Meditace a introspekce k tomu mají napomoci. Že to soudruzi nedělaj a jejich meditace spočívá jen v utvrzování se o svých pozitivních kvalitách tj. že lžou sami sobě, je věc jiná.

Jordan Peterson (Jungista) radí mladým mužům, aby začli přebírat osobní zodpovědnost za svůj život. To je message, který jim v životě chyběl. Odpovědnost po nich nikdo nechce. Ba celý koncept sociálního státu je vábnička socialistů a je o tom, jak předat zodpovědnost na kolektiv.

Všichni jsme pak děti státu. Vše zdarma a vše rovným dílem dětem všem., jak když rodič rozdává lízátka. Kde na ně vzal, děti nezajímá. Stačí být hodnej, nezlobit, neprat se a s rodičem se nehádat.....a dostanete lízátko.

A taky jim radí, aby dřív než se vydají napravovat ostatní, ať si apsoň uklidí vlastní pokoj.

Byl označen za extrémistu, bělošského supremacistu atd. apod.

J. Ráž 21.7.2021 16:20

Věta "celý koncept sociálního státu je vábnička socialistů a je o tom, jak předat zodpovědnost na kolektiv" by se měla (obrazně řečeno) vytesat do kamene a usadit na čelní místo (nejenom) našich universit!

PS. Otcové myšlenky sociálního státu, pánové Adenauer a Erhard, se musejí otáčet v hrobě při sledování, co z jejich ideje welfare state udělali socialisté.

Pro nedovzdělané: Hlavní jimi formulovaným principem sociálního stáru bylo, že stát nesmí nechat bez základních životních potřeb nikoho, po němž nelze objektivně požadovat, aby si je zajistil sám. Jinými slovy: Ten, kdo je objektivně schopen o zajištění základních životních potřeb se postarat sám, pomoc státu nepotřebuje a tak není důvod, aby mu stát při jejich získání nějak významně pomáhal. A tak to také chápala první poválečná generace Němců , což byl základ "německého ekonomického zázraku"

D. Bowman 21.7.2021 16:55

Otcové myšlenky sociálního státu měli nejspíš problém věci domýšlet. V demokracii se všeobecným volebním právem, samozřejmě bude vyhrávat ten, kdo slíbí víc nezodpovědnosti a "free" shit. Až se postupně rozkrade uplně. To věděl už Platon.

Na důchod si umí spořit a na zdravotní pojištění si dokáže platit 90% populace ale stejně, kdyby náhodou, tak radši přehodíme zodpovědnost na ostatní. A dnes je to zlaté tele. Zkuste zmínit privatizaci zdravotnictví a jste nevolitelnej.

J. Pavelka 21.7.2021 17:02

S tím zdravotním pojištěním je to složitější...Z USA víme, že u čistě komerčních pojišťoven (na rozdíl od zaměstnaneckých apod.) je (jako u pojistného plnění v jiných případech u našich) že se mění pojistné plnění a člověk zjistí, že jako na potvoru se nevztahuje na to na co má...Spořit si na důchod běžným spořením, když i mírná inflace je vyšší než úrok, dokáže sice každý ale....Investovat správně už zas tak každý nedokáže.

D. Bowman 21.7.2021 17:23

Z USA víme, že se vyplatí nechat se léčit v nemocnicích, které nemají smlouvy s pojišťovnanama a ušetří tak na byrokracii a aspirin stojí centy a ne dolary.

Taky víme, že je tam silně omezena konkurence mezi pojišťovnama, což má za následek, že je pojištění drahé a pojišťovny se chovaj monopolně - oj-bávaj zákazníky.

Navíc nechápu, jak chceme předcházet chorobám, když tlustej kuřák platí stejné pojištění a nic ho nenutí zaplatit za svá rozhodnutí....snad by pak svůj životní styl přehodnotil.

ALe to je zase o tom přesouvání zodpovědnosti.

Inflace je produktem státu, kterej tiskne jak vzteklej, aby měl mj. na důchody. Kdyby byla Koruna krytá zlatem, tak si spořit klidně můžete i jako finanční negramot. Teď naopak hrozí, že ta akciová bublina praskne.

J. Ráž 21.7.2021 17:39

Ti dva pánové na sebe vzali úkol znovu vybudovat Německo, což se jim povedlo, ale to by se nedalo bez společenského konsensu, jaké chování je správné a co už není. A tuto tezi sociálního státu dali dokonce do ústavy. V Německu to perfektně fungovalo až do éry socialistického blouznění evropské mládeže v šedesátých letech, kdy tato generace už nemusela tvrdě pracovat, aby se vůbec uživili, vše zničené válkou už bylo postaveno, průmysl, služby i infastruktura fungovala a tak se urodila nová socialistická idea sociálního státu, jejíž nosnou myšlenku je, že stát musí garantovat minimální příjem ve výši, který každému(!!) zajistí slušný život...atd..atd, což je blud, který se u socialistů traduje dodnes. Výsledkem je, že dnešní mladí Němci jsou přesvědčeni, že stát musí garantovat vše, co člověk potřebuje k životu podle vlastních představ, včetně komfortního bydlení a tak se např. v Berlíně regulují nájmy, čímž radní odradili investory od stavby nových bytů a jejich nedostatek za nějaký čas dosáhne opravdu kritické meze, což vyvolá zcela jistě sociální bouře...atd..atd. Naši Piráti jsou přímo prototypem nositelů a šiřitelů podobných nesmyslů, i když se to teď před volbami snaží maskovat a je to také jedním z primárních důvodů proč mají zejména mezi mladými takovou podporu.

D. Bowman 21.7.2021 18:20

To popisujete moc hezky. Já souhlasím. Jen je tu problém, že v tom politickém systému, kde každý může hlasovat (rozhodovat), se samozřejmě vyplatí nabízet hory doly ze společné kasy....jakmile ten ohavnej kapitalismus vygeneruje dostatek prosperity...a když přestane generovat, tak se natiskne.

Prostě Socialismus je předurčen k politickému úspěchu. A jejich cílem je moc, absolutní moc...aby mohli přerozdělovat a plánovat a hlavně vládnout bez zábran.

A když už jim hoří koudel u pr. , tak klidně nahradí původní voliče někým povolnějším a na jejich sociálním státu totálně závislým (to že jsou potenciomnálně agresivní je bonus....jakákoliv reforma dávek, hrozí vypálením předměstí). Tohle cvičení s lockdownama kolem epidemie se smrtností pod 1%, je taky o tom, jak zkrotit nespokojence....a dostat víc lidí na dávky. Když máte hypotéku a nebo příjem od státu, tak si dáte větší pozor na pusu.

Zatímco socialisti oslovují voliče na čím dál nižších žebříčcích sociálního žebříku nezodpovědných voličů. Momentálně už jsme u kriminálníků (Floyd). Pedoušové se brzo přidají.

J. Ráž 21.7.2021 19:24

Každý národ, který kdy propadl vábničce socialistů, dřív nebo později poznal na vlastní kůži limity socialismu a pak se vzbouřil. Samozřejmě nové generace si toto hopsnutí na špek líbivých ideálů o životě bez vlastní odpovědnosti a že stát je blahorodí, které vše poskytne zadarmo, musí zopakovat.

Covid urychlil náraz Evropy do limitního stropu a možnost udržovat věčně vysokou životní úroveň žitím na dluh je stejná utopie, jako možnost sestrojení perpetum mobile.