23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ESEJ: Kdo tady vlastně vládne

Vstupujeme do roku dvoustého výročí od zahájení příprav na vídeňský kongres, kde skupina politiků (panovníků a vysokých úředníků) určila poměry, jaké budou v Evropě panovat další desítky let. Nabízí se paralela (a média už po ní sahají) se současnými jednáními odstartovanými dluhovou krizí států eurozóny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Šafránek 20.1.2014 14:27

Ale jděte...

Teze, že za prosperitu 19. století bychom měli děkovat Metternichovi a Vídeňskému kongresu, je podle mě zcestná. Století páry se vezlo na vlně technického pokroku a vzdělaný národ jako Češi z toho uměli těžit. V Británii ani USA žádného Metternicha neměli a hleďmě - i tam byla prosperita. Trochu mi to připomíná mého dědečka, který ve čtrnácti osiřel a protloukal se sám jako čeledín. Když hájil ve stáří socialismus, argumentoval tím, že se nikdy tak dobře neměl. Domníval se jako spousta jiných, že by za to měl děkovat komunistům. Argument, že i na Západě se chudáci mají lépe než před válkou, považoval za irelevantní.

M. Urban 20.1.2014 13:26

Skoro objektivní

Kníže Metternich nejspíš nebyl moudřejší, ale měl lepší výchozí pozici. Bezdomovci tu asi nebyli, ale jen proto, že bydleli v jedné místnosti i desítky lidí. Kdo si vydělal na chleba a nové boty byl spokojen. Příjem dnešních řemeslníků je vyšší a ta chvíle bez práce je nezabije. Podpora v nezaměstnanosti podpořila to, že se spoustě lidí nechce dělat, ale požadují aby měli také všechno. Podporu mají dostat jen ti kteří ji potřebují a ne ti kteří ji vyžadují!

R. Tichý 20.1.2014 12:25

Článek s dobrými myšlenkami,

ale zdá se mi trochu chaticky redigovaný. Zejména mě zaujala definice nejnátlakovějších skupin:

 "ty, kdo mají významnou možnost ovlivnit způsob, jakým stát přiděluje zdroje, a relativně malou šanci prodat své schopnosti na volném trhu. Tedy skupinu, která byla dříve označována jako intelektuálové (novináři, herci, sociologové, konzultanti životního stylu, filmoví režiséři, vysokoškolští učitelé a mnoho dalších)."

J. Vlk 20.1.2014 11:23

Kdo tady vlastně vládne ?

Již 23 let tady vládnou peníze revolučních a porevolučních gaunerů, jejich zahraniční kumpáni a banky !

S. Ševeček 20.1.2014 10:37

"Vstupujeme do roku dvoustého výročí od zahájení příprav na

Vídeňský kongres a do roku

stého výročí zahájení první světové války.

V. Němec 20.1.2014 10:24

vyčerpanost socviálního státu

Napsal jste: Vysvětlení třetí: Skutečnou příčinou společenské krize je dlouhodobé masivní přerozdělování od bohatých k chudým. Klesá efektivita...

Jenomže pak se věnujete motivaci...

Je to jinak. Spočtěte počet státních zaměstnanců (úředníci všech typů úřadů púlacených ze státního rozpočtu), učitelé, důchodců, dětí, vězňů, nezaměstnaných, žen na mateřské, připočítejte zaměstnance rozpočtových organizací a  organizaví závislých na dotacích (kulturní, sportovní). Nakonec připočtěte poměrnou část zaměstnanců firem soukromých, které pobírají státní dotace (v poměru tržby / výše dotace) jako Pražský dopravní podnik, ČEZ, Agrofert.... a dostanete počet lidí, jejichž příjem je daný přerozdělováním sociálního státu (za děti počítám slevu dani, za vězně příspěvek státu na "ubytování" apod.) Kolik jste napočítal? Já jsem došel k 8 milionům. To znamená, že 2 miliony pracujících v soukromých firmách "živí" 8 milionů "placených" sociálním státem - není to skoro moc?  Samozřejmě, že s počtem dětí, důchodců, nemocných... nehneme, počet nezaměstnaných je také obtížně ovlivnitelný (státem "uměle"  vytvořené místo je prakticky vždy dražší, než příspěvek v nezaměstnanosti), ale odbourání dotací by ten poměr mohlo alespoň trochu pozměnit...

A. Bocek 20.1.2014 11:00

Re: vyčerpanost socviálního státu

Navíc ti "státem dotovaní a podporovaní" nemají zájem na změně ve volbách.

R. Tichý 20.1.2014 12:23

Re: vyčerpanost socviálního státu

Já se dopočítal k číslu 2,3, ale to je detail :o) Je třeba změnit volební systém. Navrhuji sílu hlasu upravit podle:

vzdělání-ne, jen dosažené v mládí, ale i další kurzy pro dospělé,atp.

věk-stárnutím sbíráme informace, zkušenosti

daňová aktivita - volit může jen ten, kdo po odečtení VŠECH příjmů od státu zůstává vůči státu aktivní

P. Lenc 20.1.2014 9:52

Krásné

a nutící k pořádnému zamyšlení i když pro mnohé naprosto nestravitelné.

M. Prokop 20.1.2014 8:48

Starší, ale přesný.

.

M. Klas 20.1.2014 8:34

Perfektní analýza!

Je to dobré,ještě by chtělo zmínit růst produktivity práce a přesun většiny aktivních pracujících do nevýrobního sektoru(pohled ekonoma,nejen sociologa...).Slovy Marxe bychom dnes mohli říci,že ti skutečně tvořící reálné statky + na nich závislí lidé= rodiny,zaměstnanci + navazující průmysl(potraviny, ostatní nezbytné životní potřeby) jsou velmi nekompromisně vykořisťováni vládnoucí a závislou třídou.Skutečně je to tak,že někdo má zájem na zastření reálného stavu. No a v podmínkách ,kdy menšina tvořící nezbytné statky by měla být třídou nepotřebnější a logicky vládnoucí,musí být její role zastřena,ambice otupeny (daněni,trestním stíháním při neplacení-daně neplatit= horší zločin než vražda...!).Vzpomeňme si na český úzus"podnikatel= zločinec".Je tedy logické,že nikdo nechce pak tyto "tvrdé" obory(tuny pšenice z ha buď jsou nebo nejsou),kde je výsledek hned vidět(či nevidět) dělat a všichni pak směřují do "měkkých" oborů(politika,úřady,i ta sociologie,bohužel to je...) kde se to vždy dá nějak "okecat" a vždy se nějak vyžije.No a závěrem: výskyt tohoto "marastu" je tím větší,čím menší HDP na 1 obyvatele státu je.Chci tím říci,že je to reálně měřitelné a lze si to dát do jasné statistické závislosti,která bude vyhodnocena jako velice průkazná.Je to vysvětlení,proč mají např.ve Švýcarech,USA lepší životní úroveň(a HDP na obyvatele) než např. ve Francii,ČR , o ostatních státech ani raději nemluvě.Budoucí revoluce bude vyvolána třemi možnými faktory:1)Vládnoucí třída zcela zadusí reálné výrobce nezbytných statků a bude všemi svržena-nelze přerozdělovat ,jestliže se nevyrábí téměř nic.2)Reálná výrobní elita nezbytných statků pochopí roli své nezastupitelnosti a sama vládnoucí parazitickou třídu svrhne-toto sebeuvědomění je viditelné u "Enfant terrible" české politiky Babiše,ostatní také zvedají hlavu..3)kombinace obou předchozích faktorů.Těšíte se na budoucí revoluci?

A. Bocek 20.1.2014 11:08

Re: Perfektní analýza!, Alarmující je také skutečnost,

že mnoho ekonomických oborů, díky evropským dotacím, utíkají z konkurenčně tvrdých ekonomických podmínek, do hřejivé náruče dotací a subvencí, viz. stavebnictví, energetika, zemědělství , ba i strojírenství .

I. Schlägel 20.1.2014 8:18

Perfektní příspěvek o NĚČEM.

Proto bude většinou zdejších "diskutérů" oslyšen.

P. Kolar 20.1.2014 7:36

Dobrý článek

Přikyvuju panu Panskému.

T. Pansky 20.1.2014 1:22

Autorovi dekuji !!! Tyto clanky jsou skutecnym prinosem...

... pro nas pro vsechny.  Tohle neni plane pindani vetsiny politologu.  top0625top@live.com