7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

ESEJ: Jak porozumět progresivnímu liberalismu

Cílem tohoto článku je představit čtenářům kořeny dnešního progresivního liberalismu – tedy ideologie, která aspiruje na dominanci v západním světě. Téma je aktuální i v souvislosti se společenskými konflikty, jaké pozorujeme v USA a dalších západních zemích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 2.12.2020 9:32

Jenže v dnešní době se významy posunuly. Konzervativismus je pravicové hnutí, liberalismus je hnutí levicové, progresivní a někdy neomarxistické. Dříve to tak nebylo, ale dnes již ano. Když vidím, co dělá socialistický proud uvnitř Demokratické strany v USA, říkají si také liberálové, či Corbynisté uvnitř Labouristické strany ve Velké Británii, kteří se zalykali nenávisti k Izraeli, tak je mi z nich smutno.

J. Ganaur 2.12.2020 10:46

Nebo socialista/fašista.

I. Schlägel 2.12.2020 13:00

Případně "krajní pravice".

K. Potoček 2.12.2020 8:35

"Dobrou" zkušenost s kulturní revolucí mají v Číně.:-(

A o "výborných" výsledcích by mohl referovat ;-Orežim za Pol-Pota!

D. Mach 2.12.2020 7:57

Se závěrem, že konzervatismus je dnes prakticky jediným smysluplným politickým proudem, nejde dohromady zkušenost, že konzervativci často káží vodu, ale skrytě si užívají vína. Nejde jen o případy pedofilie u polských kněžích, přičemž na katolickou církev v Polsku je vládní strana PiS hodnotově orientována, ale také o poslední exces bývalého místopředsedy Fidesz Józsefa Szájera. Ten se v Bruselu zúčastnil nelegální párty v gay klubu, přičemž je to právě on, kdo do maďarské ústavy prosadil větu : Maďarsko musí chránit institut manželství jako svazek muže a ženy.

J. Krásenský 2.12.2020 8:28

Pěkně ukazujete, jaké pokrytectví panuje v řadách liberálů - dvojí metr a manipulace. Dvojí metr spočívá v rozdílném přístupu k liberálům jiný k ostatním - v tomto případě ko konzervativcům. Například nejčastější zneužívání dětí naleznete v rodinách mezi nevlastním rodičem a dítětem nebo dospívajícím, následuji školní instituce. Ovšem to liberály nevzrušuje tolik, jako úchylní jedinci v církvi. Konzervativci vnímají člověka jako nedokonalého a snaží se o jeho zušlechtění - jde o vlastní práci každého na sobě. Liberálové nutí ke změně druhé. Liberálové lidské nedostatky normalizují, takže tolerují i takové úchylky jakými jsou združení pedofilů i jejich společenské požadavky (strana pedofilů v Belgii) - tedy připravují overtonovym oknem půdu pro legalizaci toho, za co jiné odsuzují. S tím je spojena i manipulace - pro liberály jsou nemorální konzervativci, kteří i své špatné činy za zlo sami považují a snaží se je trestat a napravit, zatímco tytéž činy u sebe liberálové nazývají pokrokem a bořením tabu, tudíž i společenským dobrem. Příklad je podpora i účast liberálů v pochodech pýchy různých "nestandardnich" sexuálních jevů.

P. Milan 2.12.2020 9:19

Liberálové nikoho nenutí. Pokud ano, NEJSOU to liberálové.

J. Krásenský 2.12.2020 13:57

To asi žiju na jiné planetě. Dnešní západ se sám definuje jako liberální (demokracie) a těch příkazů, zákazů a nucení pod zákonem je čím dál tím víc. Menšiny, islám, klima, gender, migranti... to vše je diktováno shora liberály.

D. Mach 2.12.2020 16:32

Na "dnešním západě" podle vás neexistovala v posledních 30 letech žádná konzervativní strana? Vždyť třeba CDU se definuje dlouhodobě jako konzervativní strana. A slovo v EU má velké, takže nelze vše, co z vrcholných orgánů EU vyjde, považovat za výsledek liberální politiky. Na západě vedle sebe existují oba proudy, liberální i konzervativní, a jsou celkem podobně oblíbené (či neoblíbené).

J. Krásenský 2.12.2020 16:37

CDU? Ta byla konzervativní naposledy za France Josefa (Strausse) +1988. To co se dnes definuje jako konzervativní, bylo ještě před deseti lety levicové. Existují jen dva proudy - ano - levicový a extrémně levicový.

V. Církva 2.12.2020 21:57

Proč má teda Merklová plnou hubu liberální demokracie. Jinak chápu že některé lidi slovo liberální používané vlastně pro progresívní liberalismus rozčiluje. I článek se snaží ukázat že o svobodu (liberty) nejde.

Žijeme v době překrucování pojmů liberální není svobodný, xenofobie není fobie. No ona ani Německá Demokratická Republika nebyla demokratická.

D. Mach 2.12.2020 9:28

Nikde nevidím nic, co by mohlo opravňovat k obvinění, že liberálové někoho nutí ke změně. Ve skutečnosti je to právě naopak. S tím zneužíváním dětí naprosto souhlasím. jen není nikde uvedeno, jestli k jejich zneužívání dochází převážně v rodinách liberálů nebo konzervativců. Takže tento argument je trochu mimo tuto diskusi. Nebo snad máte k dispozici nějaký průzkum na toto téma, tedy jestli ke zneužívání dochází spíše v liberálních rodinách?

P. Milan 2.12.2020 9:16

Mýlíte se, husáčku. Teplý Fideszák klidně může chránit manželství jako svazek muže a ženy. Ty věci spolu nesouvisí. I homosexuál může uznávat tradiční smysl pojmů.

J. Pokoutný 2.12.2020 10:39

Dokažte prosím tvrdými, že procento (polských, nebo odkudkoliv) pedofilních kněží, je výrazně vyšší než počet (polských, nebo odkudkoliv) svobodných (nebo vdaných) učitelek/učitelů, či osob jiného povolání, pracujícího s dětmi. Chápu, že pro anticírkevní ateisty je to zajímavé téma, ale v rámci jakési elementární spravedlnosti/slušnosti byste to ale mohl zkusit.

Ve vašem příspěvku rovněž nechápu, jakou souvislost má návštěva oslavy v gay klubu a institutem manželství, který většina LGBTQ+ komunity ani neprosazuje (to 0,1% hlasitých křiklounů netřeba brát v úvahu). Takže pokud byste mohl tu souvislost nějak rozvést...?

D. Mach 2.12.2020 12:46

Nebudu nic rozvádět, protože vše je asi dost jasné. Počet pedofilních kněžích v Polsku je určitě násobně nižší než počet učitelů, učitelek a osob jiného povolání pracujících s dětmi. Alespoň v to věřím.

Člověk, který je homosexuál a je ve vysoké funkci ve straně, která proti těmto lidem veřejně vystupuje, je pokrytec, ne konzervativec. A pokud je na oslavě v gay klubu a nemá co skrývat, proč se snažil oknem utéct před policií? To konzervativci dělají běžně?

R. Brzák 2.12.2020 18:52

já jsem toho politika nesledoval - ale pokud učinil pouze to, že považuje manželství za svazek muže a ženy, pak nijak nevystupuje proti homosexuálům. Jen proti jejich požadavku na změnu tradiční instituce - a je tedy konzervativec.

D. Bystriansky 2.12.2020 19:14

R^

I. Hermanek 2.12.2020 6:55

Super clanek

J. Krásenský 2.12.2020 4:56

Mluvíte mi z duše, pane Votrubo. R^

P. Vandas 2.12.2020 0:24

Výtečný článek pane Votrubo. Díky. :-):-):-)