14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

ESEJ: Hodně popletená obhajoba politické korektnosti

Politická korektnost je podle komentátora Jana Moláčka nástrojem smysluplné veřejné debaty, protože bourá bariéry a tím přispívá ke konsensu. Jenže to prý u nás chápe málokdo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 22.4.2018 19:47

Moláčkův článek má jistou logiku

Až na tvrzení, že politická korektnost vede k úspěšnému vyřešení problému. Pokud jedna strana neovládá korektnost a je proto od řešení odstavena, může to ostatní stát i život, viz. Cimrmanovo Dobytí severního pólu, potížista a potah Varel Frištenský a jeho houser :-)

J. Hanzlík 22.4.2018 11:24

Korektní krytí bludu

Například za situace, kdy část společnosti z nepochopitelné existenciální lability podléhá bludu trvale otevřené náruče projektu přes jeho zjevné nezvládnutí, a to na účet a riziko její větší části, je korektnost jen zdržovací taktikou a získání času pro kreativitu této elitní diagnózy. Děje se tak často se soucitnými slzami, ale také i s jistým fanatismem obviňování. Všechno na pozadí „korektního“ informačního filtru, který oddaluje léčbu otevřenou diskusí s přirozenými demokratickými následky.

K. Janyška 22.4.2018 11:36

Re: Korektní krytí bludu

Kdo je to část společnosti ? Žádná neexistuje. Je jen spontánní řád občanstva... Dzp.

K. Janyška 22.4.2018 10:53

Politická korektnost je pouhou a sprostou lží,

povýšenou na politickou metodu. Samozžejmě, že destruktivní a zločinnou. Spontánní řád lidského světa potřebuje pravdu jako sůl. Lež ho napadá... Dzp.

Z. Rychlý 22.4.2018 2:41

To jsou zbytečné úvahy.

Každý politický ko-rekt dobře ví, že lže a překrucuje. Dělá to vědomě, a proto je diskuse s ním, a o něm zbytečná. Jeho nepřesvědčíte a my ostatní už to víme, co jsou zač.

J. Jurax 22.4.2018 0:52

No,

obětoval jsem čas na přečtení článku páně Moláčkova a pravím zcela politicky nekorektně, že dotyčný je - myslí-li svou filipiku vážně - prostě vůl.

J. Kanioková 21.4.2018 21:52

Politická korektnost je sprostá lež,

překroucení významu sdělení.

J. Kopis 21.4.2018 21:22

No, nejde o nic jiného

než o snahu o vnucení vlastních pravidel Moláčkem a jemu podobných, ostatním členům společnosti s ještě zachovaným logickým myšlením. Komouši se při společenském brainwashingu chovali naprosto stejně!

I. Hendrych 21.4.2018 12:05

Muslim přepadl ....

To je stejná volovina jako kdyby bylo uvedeno třeba katolík přepadl ženu....zavádějící blbost.

M. Jandáková 21.4.2018 13:21

Re: Muslim přepadl ....

...zavádějící statistický přehled.

J. Kopis 21.4.2018 21:48

Re: Muslim přepadl ....

to záleží na tom, jakou část informace chcete bagatelizovat!

J. Jurax 22.4.2018 0:54

Re: Muslim přepadl ....

Není.

Ale obávám se, že byste protiargumenty nepochopil.

J. Jurax 22.4.2018 1:11

Re: Muslim přepadl ....

Co myslíte - je vhodnější, přesnější nebo chcete-li více informativnější napsat muslimští teroristé vyvraždili redakci Charlie Hebdo nebo francouzští teroristé vyvraždili redakci Charlie Hebdo, protože ti dva muslimští vraždící parchanti - Said Kouachi a Chérif Kouachi vskutku byli francouzskými občany?

Mimochodem - podle Wiki - Le Figaro uveřejnilo zprávu, že v základní škole v Seine-Saint-Denis až 80% žáků odmítlo účast na uctění obětí minutou ticha nařízenou v celé zemi. Muslimští žáci (velmi politicky nekorektní, správně má být francouzští žáci) slovně hrozili učitelům, že je "pošlou na zem Kalašnikovem", tvrdili, že "to muselo přijít" anebo přímo oslavovali teroristy. V jiné francouzské škole zase vyhrožovali - samozřejmě francouzští žáci, kdepak muslimové, to se politicky korektně nesmí říkat - že "zabijeme ještě více lidí než v Charlie Hebdo".

J. Schwarz 23.4.2018 8:55

Re: Muslim přepadl ....

Kdyby v případě katolíků existovala prokazatelně vyšší pravděpodobnost že někoho přepadnou než v případě bezvěrců či věřících jiných kultů, byla by zmínka že pachatelem přepadení byl opět katolík relevantní. Stejně relevantní jako zmínit v případech znásilnění že pachatelem byl / zase / muslim...

Panbuch 21.4.2018 11:08

politická korektnost? -

v našem vlastním,existenčním zajmu je konečně si přestat lhát do vlastní kapsy, za jakoukoliv (právní, morální, etickou, rozumovou) cenu se přestat vzájemně poklepávat po ramenou s tím, jak to všichni děláme skvěle, definitivně vyloučit styl diskuse v rámci tzv. "politické korektnosti" - jakožto diskuse, která je v podstatě jen nic neřešící ztrátou času. Pamatovat na to, že ať už v diplomacii či vojenství, znamenají nepřesné (cíleně upravené) vstupy definitivně nepřesné výstupy = což může být i prohraný ozbrojený střet, zbytečná ztráta lidských životů nebo také obecné a výrazné zhoršování bezpečnostní situace.

A velmi se přimlouvám za to, aby skončilo takzvané nálepkování a jakákoliv kritika vlastních chyb, kritika lží a manipulací s fakty byla okamžitě, fanaticky a inkvizitorsky označována za proti-západní či pro-ruský postoj, za xenofobii a já nevím co - je tomu přesně naopak! Pokud budeme cíleně zastrašovat kritickou diskusi, pak se pravdy a správného rozhodnutí logicky nemůžeme nikdy dobrat!

J. Kopis 21.4.2018 21:55

Re: politická korektnost? -

Ale zastáncům politické korektnosti jde pouze o prosazení vlastní pravdy, která nemá s realitou pranic společného!

A. Sedláčková 22.4.2018 12:49

Re: politická korektnost? -

Panebože, dobře jste to napsal, souhlasím s Vámi.

P. Lenc 21.4.2018 9:14

Tak

jsem si přečetl další dnešní příspěvky pana Brauna a přemýšlím, jestli není pan Braun klonem pana komentátora Moláčka.I jeho "úvahy" jsou pro nás, obyčejné smrtelníky tak jako "úvahy" páně Moláčka opravdu "nadstardtní".Prostě s korektností na věčné časy a nikdy jinak, že pane Braune.A hrozně se těším jak to budete okecávat, tak jak to předvádíte s paní Jandákovou.

J. Kanioková 21.4.2018 17:25

Souhlas

V. Braun 21.4.2018 20:14

Re: Tak

Co bych měl okecávat? Pro mě za mě ať klidně politická korektnost jako termín neexistuje. Stačí když se diskutující budou držet věcné diskuse k tématu a přestanou si místo diskuse nadávat do xenofodbů a kavárníků. Případně když přestanou používat obecná, z věcného hlediska zcela nepravdivá, tvrzení typu všichni pražáci (muslimové, romové, moraváci, muži, ženy) jsou takoví nebo makoví.

J. Dlouhy 21.4.2018 20:47

Re: Tak

Souhlasim s vami, ze se nema generalisovat. Ale jak mam vyjadrit fakt, ze v poslednich letech jsou vsichni teroriste muslimove? Ze ve Svedsku v roce 2017 bylo cca 7000 znasilneni provedeno muslimy? Abych negeneralisoval....

J. Jurax 22.4.2018 1:23

Re: Tak

No jo, musíte hlavně tučnými a velkými písmeny zdůrazněně napsat, že dalších padesát znásilnění mají na svědomí blonďatí Švédové, a furt dokola to opakovat. Pak se generalizace nedopustíte.

A samozřejmě musíte dodat, že těch 7000 bylo znásilněno proto, že se vyzývavě chovalo, drze chodilo po ulicích svédských měst a říkalo si o to nerespektováním kultury znásilňovačů a taky že za to může kapitalistická společnost, která znásilňovačům neumožňuje uplatnění a seberealizaci a pohlíží na ně skrz prsty. Kdepak islám, ten je v tom naprosto nevinně.

A pokud se přitom dokážete vyhnout slovům muslim, islám a přistěhovalec, poskytnete naprosto politicky korektní informaci, kterou se žádný slušný evropský list nebude rozpakovat zveřejnit, aby poskytl svým čtenářům pravdivou a úplnou informaci.

J. Pleva 22.4.2018 18:14

Re: Tak

Já bych nejpozději při čtvrtém hromadném znásilnění muslimy začal v pokračování zpravodajství připojovat upřesnění "opět jsou viníky muslimové" - nebo jsou snad stále stejná fakta nesmyslnou generalizací?

V. Braun 22.4.2018 19:58

Re: Tak

Pane Dlouhý, pokud máte svoje tvrzení, že "v posledních letech jsou všichni teroristé muslimové" opřeno o věrohodné statistické zdroje klidně si to tvrďte, nic proti. Pokud ovšem někdo tvrdí, a i zde v diskusích se podobní experti najdou, že všichni muslimové jsou teroristé, je to něco podstatně jiného.

K. Janyška 21.4.2018 9:07

Politická korektnost je pouhou a sprostou lží.

Je to povýšení lži na politickou metodu... Dzp.

F. Houžňák 21.4.2018 8:49

Já myslím, že Jandáková a Braun jsou jedna

a ta samá persóna. Krásný příklad tzv. rozdvojení osobnosti, lidově zvaného schíza.

M. Jandáková 21.4.2018 10:01

Re: Já myslím, že Jandáková a Braun jsou jedna

; ))

A Vy jste té schízy syntéza,

řečí "ad hominem" míza. )

J. Jurax 22.4.2018 1:25

Re: Já myslím, že Jandáková a Braun jsou jedna

Ehm - zkuste též zvážit možnost, že ti dva jsou sice různé entity, ale trpící stejným druhem alternativní inteligence.

M. Jandáková 21.4.2018 1:50

A teď se dovolím zeptat já Vás, pane Braune?

Proč Vám nevyhovuje šířit dávno platné pravidlo argumentovat k tématu, namísto k osobě? Proč ho dusíte tzv. "korektností", která je prach-obyčejnou cenzurou slova?

V. Braun 21.4.2018 2:00

Re: A teď se dovolím zeptat já Vás, pane Braune?

Ano, a co taková politická korektnost cenzuruje v porovnání s diskusí ad rem?