20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ESEJ: Decentralizované způsoby řízení

V letech 1806-7 utrpěla pruská armáda sérii porážek ve válce s Napoleonem, v jejichž důsledku Prusko prakticky přestalo existovat jako samostatný stát. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 5.1.2022 16:16

Nebudu zde pižlat jednotlivosti v článku uvedené. Nadpis článku hovoří o decentralizaci řízení. Z toho vycházím. A autorovi jde o řízení lidské společnosti, nikoliv byznysu.

Takže: Decentralizace řízení je v mnoha případech určitě dobře odůvodněná (ba přímo nezbytná forma řízení), ale nemusí být nutně žádoucím (konečným) cílem, nemusí být znakem pokročilosti demokracie.

A ještě bych dodal, že ve školství by se nemělo chybně učit, že "člověk je pánem světa".

J. Bednář 5.1.2022 15:18

Musíte autore pochopit, že ozřejmit cíle plebsu není žádoucí. Žádný vládce Vám nahlas neřekne, že elektromobilita má významně omezit mobilitu obyvatel, počet aut na silnicích a zisky arabů dodávajících ropu. Kovidpasy de fakto nahrazují víza a devízové přísliby, protože plebs se nebude roztahovat kdesi na plážích teplých moří, ale pěkně doma v únii cálovat za nájem, elektřinu plyn, předražené služby a jídlo.

F. Zrcek 5.1.2022 11:05

Je otázka, jak ty protiproudé najít. Kdysi byly takovým sítem vysokoškolské vzdělání a věda. Dneska bych je hledal nejspíš v byznysu; má-li tam kdo vyniknout, potřebuje být kreativní, a na rozdíl od umělce kooperativní.

Z. Lapil 5.1.2022 23:38

Je to trochu mimo, ale nemůžu vás nechat žít v bludu :-).

Protože mnohé umění je VELMI kooperativní. V divadle a ve filmu kooperuje kde kdo od donašečů občerstvení přes různé maskéry a kameramany až k hercům, ale je tam aspoň někdo na způsob režiséra. Osobně ale ohromně obdivuju jazzmany, protože ti si aktuální šéfování vysloveně podávají a hvězda večera je ochotná (a schopná! Ono to není ani technicky jednoduché) dělat nosiče vody nějakému sotva ochmýřenému talentíkovi.

P. Hatina 5.1.2022 10:00

Btw, ta pruská vojenská reforma měla zcela opačný důvod, totiž změnu od předešlého vedení války, spočívající hlavně v masovém drancování nechráněného území napadeného státu, načež pak mohlo (leč nemuselo) dojít k nějaké velké rozhodující bitvě, ke které se ale ale jen těžko a pomalu rozptýlené jednotky (na obou stranách) svolávaly dohromady..

A byl to Napoleon, který dokázal vypracovávat předem plány svých válečných tažení co do strategie, směrů, mezicílů i cílů do určité úrovně řízení (řekněme pluků),

Jistě že na té nižší si ty přijaté vyšší rozkazy museli rozpracovat (nikoliv měnit) sami nižší velitelé. Jak ostatně říká staré heslo i mezi záložáky, Voják se stará - voják m

A právě tuto vítěznou strategii od něj převzali Prusové.

V čem je další omyl, rozlišit přímé, aktuální příkazy (které se dle situace mohly i aktuálně měnit), od nařízení, která měla dlouhodobou platnost a plnit se vždycky musela - a ta tedy vždy dávaly jen ty nejvyšší složky.

Tudíž i proto, v případě našich ministrů zdravotnictví, včetně onoho nešťastného Blatného, oni zkrátka věděli - a že o tom mluvím, vyplývá to z naší Ústavy, že právě oni vydávají opatření která se musí plnit po celém území a tak jak byla vydána. A jestli byla špatná , tak si za to a pro celé území zodpovídají sami. Ostatně a že jsem si na to vzpomněl, hned jak se objevilo jeho jméno, pan Hašek kdysi napsal takový hezký veršík "Já jsem z Blatný a není mi to nic platný" ;-D

R. Vacek 5.1.2022 6:50

U covidu se stačí podívat, jak dopadají jednotlivé země. A uvidíme, že spoléhání na jakési "velení zdola", na zodpovědnost občanů, nefunguje. Viděli jsme to už na začátku, kdy se vraceli do "karantény" naši lyžaři z Itálie.

Vidíme, že funguje nastavení podmínek a zajištění, aby byly dodržovány i těmi, kteří je dodržovat nechtějí.

P. Dvořák 5.1.2022 8:06

Takový šestý, desátý lockdauníček nařízený shora a už s tím covidem zatočíme, že se nebude stačit divit.

A my ještě víc.

R. Vacek 5.1.2022 8:12

Lockdown měl smysl na začátku, kdy nebyly testy a roušky. Pak měla nastoupit smart řešení, která drží vir na téměř nule a život běží celkem normálně.

Proč se Evropa rozhodla pro promořování se spoustou mrtvých a opakovanými celoplošnými opatřeními je ve hvězdách.

Možná na to tlačily skupiny, které pokládaly covid za další rýmu.

J. Nevrkla 5.1.2022 8:31

Jaké smart řešení? Popište, jak vypadá.

Z. Lapil 6.1.2022 0:08

Napadá mě třeba to, že jednotlivé okresy mají několikanásobně více covidu, než jiné, a mění se to. Bez velkého přemýšlení: budiž lockdown jen v těch aktuálně postiženějších - klidně včetně zavřených škol a klidně včetně zákazu dojíždění. Trval by několik málo týdnů a pak by se stěhoval někam jinam. Zavírat školu řekněme v Plzni, protože je v Uherském Hradišti přeplněná nemocnice, to mi přijde poněkud slabomyslné, ale je to vlastnost řízení příliš velkých celků.

J. Nevrkla 6.1.2022 8:07

Jo, pamatuji, že dříve se zavírala třeba jedna škola. Teď je moderní globalizace. Snad nechají Djokovice hrát alespoň v Evropě.

Z. Lapil 6.1.2022 9:32

Momentálně se zavírají třídy a učitelé. Tvůrci rozvrhu jsou z toho jurodiví.

Osobně se mě to dotklo jednou. V úterý měl náš mladej ve třídě někoho pozitivního, až ten další pátek čili po více než týdnu hygiena zareagovala. Nakonec to skončilo kolektivním testováním v pondělí. Bez covidových problémů.

Ad Djokovič: na mě to dělá dojem, že pořadatel něco slíbil a nedohodl to se státem. Nebylo by to poprvé - fotbalový tuším Slovan Bratislava skončil kontumací na Faerských ostrovech poté, co sice splnil podmínky UEFA, ale v cíli je snad ani nenechali vystoupit z letadla. Někdy loni koncem léta, bylo to nějaké pohárové předkolo.

P. Diviš 5.1.2022 10:00

Smart po čínsku:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-lockdown-koronavirus-si-an-zasoby-kulturni-revoluce.A211230_093214_zahranicni_jhr

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/cina-uvalila-lockdown-na-mesto-kvuli-trem-nakazenym/r~6ce2e92c6d5311ec878fac1f6b220ee8/

R. Vacek 5.1.2022 13:55

A to já vám klidně přidám zprávu z Česka:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kynice-izolace-konec-karanteny-koronavirus-hasici-dezinfekce_2004011116_tzr

To bylo z doby, kdy jsme ještě brali vir vážně a karanténními opatřeními byla postižena jedna, dvě obce. Jinde zatím běžel život normálně. Pak se Evropa zbláznila, pustila vir do populace a v plošných opatřeních jsme skončili na dva roky všichni.

Čína se nezbláznila a dělá stále to samé - ohniska uzavře, viru se tam zbaví a znovu to otevře. Díky tomu 1.4 mld lidí ví o pandemii hlavně ze zpráv z ciziny.

J. Machotka 5.1.2022 9:40

V druhém odstavci je poměrně jasně zvýrazněno, že se jedná o předání některých pravomocí a dále je tam zmíněno, že musí být splněny další podmínky (jasná formulace cíle pochopeného a akceptovaného oběma stranami a zajištění podmínek splnitelnosti). Ale nežijme v minulosti - jaký měřitelný efekt má mít nyní prosazované masivní testování ve firmách v porovnání s a) nulovou variantou b) testování lidí pouze s příznaky? Autonomií zde by bylo ponechat na vedení firem, ke které z variant se po zvážení pro a proti (např. s přihlédnutím k průměrnému věku a fyzickému stavu zaměstnanců, který je firmu od firmy jiný) přikloní. Zajištěním podmínek pak profinancovani. Osobně se domnívám, že optimem by zde byla střední varianta, u dětí ve školách pak nulová, ale určitě existují i pracoviště, kde by měla smysl plná. One-size-fits-all přístup zpravidla znamená neefektivitu.

Z. Lapil 6.1.2022 0:00

Mám-li plnit příkaz, musím vědět, proč. Argument "nebo ti utrhnu hlavu" nefunguje ve společnosti, kdy je ženě napadnuvší policistu odpuštěno, protože je lehčí neboli zákon neplatí pro všechny stejně.

Problém byl a je, samozřejmě ne jediný, že vláda místo vydávání příkazů - ano, v počátcích pandemie zdůvodnitelných nanejvýš "nevíme pořádně, co se na nás hrne, tak jsme nejspíš zbytečně opatrní"- zkoušela všechno dělat sama. Viz úvodní obludnost s rouškami: prý noste roušky, hned v pondělí vám je přivezeme. A v pondělí houby. Kdyby přišel pokyn "Je nutné nosit roušky, ale týden, ne-li čtrnáct dní žádné nebudou, dělějte, co umíte, tak byl mnohem víc v klidu jak lid, tak ti nešťastníci, co škemrali v Číně a ti hasiči, kteří místo hašení požárů po nocích vykládali letadla.

Ono to v článku je: lidi v zásadě nejsou hloupí a když jim dáte poctivé informace a rady, jak se "s tím" co nejlépe vypořádat, tak se zařídějí.

Kdesi jsem zaslechl, že celý problém s covidem je v tom, že není dost neškodný, aby bylo možné ho nechat plavat, ale není ani dost nebezpečný, aby ho zásadní většina lidí brala vážně.