25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ESEJ: Československý sen III.

Československá politika jako vnitřní politika nového státu ve skutečnosti nikdy neexistovala. Od prvního dne to byla politika české elity, která ji přijala za vlastní v okamžiku ohromení z nikdy neočekávaných územních zisků „vymyšleného státu“, podpory vítězných velmocí a ponížení Vídně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 16.6.2018 16:50

Vzpomínám si,

jaké zážitky měl ministr práce a sociálních věcí Petr Miller, když s celou vládou přijeli do Bratislavy. Dav po nich házel vše, co si pečlivě nashromáždil předem na uvítanou.:-) Petr Miller řekl: Viděl jsem stařenku, kterou dva mladíci podpírali z obou stran, aby mohla směrem k naší tribuně zvednout hůl a pohrozit nám.

V. Podracký 15.6.2018 16:55

Československo byl pokus

Československo byl opožděný pokus o vytvoření jednotného národa ze dvou slovanských velmi příbuzných kmenů. Vzorem bylo sjednocení Německa. Bavoři také nebyli kompatibilní se severním Německem. Přesto se integrovali. Šlo o prosazení jednotného spisovného jazyka. To se v případě ČS nepodařilo. Žádný stát nevznikl naprosto bez násilí. Prusko muselo vybojovat válku s Hanoverskem, Saskem a porazit Rakousko u Sadové 1866. Ale vidíme snad, že by Sasko nebo Bavorsko chtělo samostatný stát?

J. Kanioková 15.6.2018 20:27

Nevím přesně, jak na tom bylo Sasko či Bavorsko

ekonomicky, pracovně pro tamní lidi. Slovensku až do konce zůstala dost zaostalá území, kde co se týče zaměstnání, nebylo takřka nic. Ti lidé skoro denně dojížděli na českou stranu za prací, a není se co divit, že se jim to dost nelíbilo. A vinu za to dávali Čechům.

M. Prokop 15.6.2018 22:05

Re: Nevím přesně, jak na tom bylo Sasko či Bavorsko

Klasika. Každý méně schopný dává vinu schopnějším. A nejvíc nasere, když mu někdo pomáhá.

S. Ševeček 15.6.2018 11:11

Opustíš-li mě

zahyneš.

Klidně běžte, pane Urbane.

M. Mikulec 15.6.2018 9:56

Kdo z Cechu

vyjel na Slovensko v ramci Ceskoslovenska, obvykle se setkal ze strany Slovaku s neurvalym pohrdanim. Nejvic snad v Bratislava. Lepe se vychazelo s madarskou mensinou, kdyz jste promluvili madarsky. Na tom, Jak si T.G.Masaryk postezoval Vavro Srobarovi, zustal po desetileti veliky kus pravdy. Slovaci jsou nacionalne zamereni I tam, kde je to Cechum fuk. Je fajn, ze jsme se poklidne rozdelili: Slovakum je zjevne blizsi Brusel nez Praha.

J. Kanioková 15.6.2018 20:21

Tak já jsem na Slovensko "za Československa"

jezdila veeeelmi často a NIKDY jsem se s neurvalým pohrdáním Slováků nesetkala. Teprve při "boji" o rozdělení se občas nějaký takový výkřik objevil. Ale právě tehdy mi došlo, že Slováci - ti běžní, mimo tamní velká města, o rozdělení státu moc a moc ve velké většině stáli. Tehdy jsem tam jezdila s aktivisty PROTI rozdělení. Bylo mi to strašně líto, protože Československo bylo a navždy zůstane mou vlastí. Mám tam i příbuzné.

M. Prokop 15.6.2018 22:07

Re: Tak já jsem na Slovensko "za Československa"

Tak to já jsem se setkal. Hlavně s obviňováním, jak moc my Češi je Slováky utiskujeme. Dokonce s tvrzením, že "Karpatský penězovod" teče z východu na západ. :-P

J. Farda 15.6.2018 8:25

I přes včera

vyřčené, a dnes už nekomentovné, částečné výhrady za tento miniseriál autorovi děkuji. :-)

M. Prokop 15.6.2018 8:53

Re: I přes včera

Jako ukázka dokonalého nepochopení dějin opravdu výtečný.

Š. Hašek 15.6.2018 10:34

Re: I přes včera

Souhlas.

Opět mnohé perly typu: "Naše republika neměla nikdy skutečnou vnitřní politiku ........ ". Zítra se dovíme, že se vše změnilo příchodem Václava Havla. Kdys jsem četl, že se vše měnilo příchodem dělnické třídy. Ach jo.

F. Navrátil 15.6.2018 8:07

Fakta nesouhlasí? Tím hůře pro fakta!

Dějiny jdou svojí cestou a k jejich porozumění je třeba především ctít fakta. Urban je opravovatelem dějin a aby mohl dostát svému ujetému názoru, musí fakta upravovat podle potřeby a pak z nich vyvozovat závěry, které chce slyšet. Nebo lépe řečeno, které chtějí slyšet zadavatelé jeho pamfletu.

D. Polanský 15.6.2018 7:19

I firemní poštovní obálky měly běžně na sobě

slovenský, maďarský a německý text. Taková Bratislava, tam se běžně mluvilo německý, maďarský a také slovensky.

Ovšem historická tendence je neúprosná, formuje národní státy. A docela to funguje. Takže můžeme filozofovat, navrhovat, doporučovat, hodnotit, býti po válce generálové, ale život si jde svoji cestou.

A. Nikoloki 15.6.2018 8:52

Re: I firemní poštovní obálky měly běžně na sobě

Zatímco dneska dceru matky Maďarky a otce Němce vylifrují do Prahy a dokonce ji donutí přejít z nemateřské slovenštiny do ještě cizejší češtiny ;-) ...

M. Krátký 15.6.2018 6:44

Včera jsem mylně doufal, že je to závěr blbejch

keců pana disidenta - a ejhle ono to má III díl - kolik jich ještě bude a kdo mu za to platí - že nepožádá Merkelbabu, nebo úchyla Macrona o změnu rodného listu, když se Československého původu tak strašně štítí. Hezký den přátelé

Š. Hašek 15.6.2018 10:31

Re: Včera jsem mylně doufal, že je to závěr blbejch

Souhlas.

F. Houžňák 15.6.2018 6:30

Hlavní chyba tenkrát byla, že u toho nebyl Urban,

pak by bylo bývalo všecko v cajku. To je druhé hlavní sdělení všech třech výplodů, hned po tom, že my Češi jsme špinavá, nevzdělaná a nevděčná chátra, nesahající německým Urbanům ani po chodidlo.

Š. Hašek 15.6.2018 10:31

Re: Hlavní chyba tenkrát byla, že u toho nebyl Urban,

Souhlas.

Z. Rychlý 15.6.2018 5:22

Když ti Čechoslováci jsou taková nedostižná šlechta

čnící vysoko nad námi obyčejnými Čechy a Slováky!

Jen jestli ten vysněný neexistující československý národ není pouze vyšší formou národovectví, které je nám jinak vytýkáno ze všech stran. Mě osobně současná forma dvou států maximálně vyhovuje. Nemusíme se vymlouvat jeden na druhého.

D. Polanský 15.6.2018 7:24

Jsem Slovák

a táta mi vždy říkal, Československo je umělý slepenec, a proto nevydrží. Měl pravdu. Odpoutání se Slovenska od Česka, přineslo Slovensku řadu výhod. Ale i nevýhody, kupříkladu v kvalitě vzdělávání. V Brně studují tisíce slovenských studentů, tedy nejen v Brně.