24.5.2022 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

ESEJ: Česká cesta od hovadin k naději

V přežívajících liberálních či konzervativních částech západních společností zavládla v posledních letech tak trochu panika.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 22.1.2018 22:49

Tenhle článek

vypadá trochu jako negativ fotografie: skutečnost je nějak opačná. Něco mi tam nehraje. Je zvláštní, že úplně stejný pocit mám, když občas vzácně přečtu pár vět, které napsal Pehe.

Připomněla jsem si u tohoto článku výrok bývalého německého prezidenta Gaucka: Elity nejsou problém, problémem jsou občané.

M. Mikulec 22.1.2018 22:45

Re: No, nevím

Přesně to si myslím: začali jsme docela dobře, ale pak jsme se jen párkrát svobodně nadechli a zase zákazy a příkazy a regulace.

J. Mrázek 22.1.2018 21:46

Třicet procent přeživších je víc...

...než kolik je plán na omezení populace navržený "lidmi" z "pokročilého západního světa"....tam je to deset procent a navíc otroků pro vrchnost... dejte se vycpat, infantilní moralisto.

J. Jurax 22.1.2018 20:57

No, nevím

mně ta česká cesta přijde spíš jako cesta od naděje (po sametu) k hovadinám, co na nás prýští z EU, kam jsme dobrovolně vlezli jak bulíci ...

Z. Lapil 22.1.2018 20:31

Re: P. Portwynovi: Internet je hovadina - pro absolventy VŠ

Co by dělaly, drbou na fejsbůku. Internet je dávno out.

J. Malá 22.1.2018 20:29

:-D

Tento článek je příkladem, jak říkat hodně a neříct nic...

P. Klíma 22.1.2018 18:51

Nuda.

Š. Hašek 22.1.2018 18:24

Re: Pane Urbane, děláte ze sebe filosofa,

A od humanitárního bombardování k obohacení University Karlovy nějakým imámem. Též ho před jmenováním pozve (spolu s bruselistou Putnou) na vepřoknedlozelo s Plzničkou a budou se vzájemně zážitkovat/obohacovat. Zkráceno, možná bude bezpečnostně vymazáno.

P. Portwyn 22.1.2018 17:59

Re: P. Portwynovi: Internet je hovadina - pro absolventy VŠ

A víte, že mne to vůbec nepřekvapuje?

Když čtu ty dokola opakované mantry bez schopnosti reflektovat posun ve společnosti, tak prostě mám představu lidí, kteří se zapouzdřili, a nic umět nepotřebují, než zúročit sociální kapitál.

K. Kořinek 22.1.2018 17:50

Pane Urbane, děláte ze sebe filosofa,

ale vždy jste jen lil kýble špíny na prezidenta Beneše a oslavoval sudetské Němce.

J. Farda 22.1.2018 15:44

Re: Pane Urbane, mám na Vás velmi osobní dotaz:

Pecunia non olet?!

O. Zuckerová 22.1.2018 15:10

Odpověď by mohla spočívat

v pozměněném názvu článku: Cesta od hovadin k naději a zpět

A. Alda 22.1.2018 13:57

Pane Urbane, mám na Vás velmi osobní dotaz:

Šel jste učit na tu Peheho universitu proto, že máte takovéto názory,

nebo

máte takovéto názory, protože jste získal džob na Peheho universitě?

M. Pivoda 22.1.2018 13:23

P. Portwynovi: Internet je hovadina - pro absolventy VŠ

Zdržím se komentářů k diskutovaným elitám.

Jako bývalý (jen krátkodobý) učitel na University of New York in Prague před cca 16 lety, si dovolím jednu poznámku ke studentům této (v té době dle školného asi nejdražší) univerzity v Česku.

V předmětu Strategický management jsem se snažil studentům v poslední hodině výuky nastínit očekávanou, strategicky významnou budoucnost. V poslední přednášce jsem se zmínil o směřování k tomu, čemu dnes říkáme "cloud computing". Viděl jsem před sebou ale jen velmi znuděné tváře (spíše politologů), kteří to mé téma vnímali jako hovadinu. Poté, co jsem poslední studentce do indexu zapsal známku, jsem se jí zeptal v čem je problém. Ta divka mi tehdy slovensky upřímně odpověděla: "Vietě, my jsme tady prakticky všetky ženské, a nás ten váš inernet vuobec nezaujímá".

Rád bych dnes věděl, co s takovým stavem mysli (mindset) ty dámy asi dnes dělají. Čím se asi živí v roce 2018?

V. Čermák 22.1.2018 12:15

Re: Co k tomu dodat?

No jestli považujete Urbana za kejhající husu potrefenou nepochopením lidí, pak ano....

Š. Hašek 22.1.2018 11:54

Re: Na " zhloupnutí lidu " u nás i ve světě má vliv

Zde -zhlouply-.

Š. Hašek 22.1.2018 11:54

Re: Na " zhloupnutí lidu " u nás i ve světě má vliv

V první řadě neslýchaně zhloupli tzv. "elity". Občané, žijící reálný život, jsou plus minus stejní. Už jen proto, že dříví jim "afrohumanita nenaštípá".

Viz to nadávání těch "elit" na "tu bídu kolem". takový Halík se může zbláznit, Pithart taky.

To, že si začíná lid v podhradí dělat legraci z "pražáků", vidím jako dobré znamení. Lid v podhradí nevyjukají mnohdy blbosti v televizi tak často jak ty "internetové mágy", kteří bez radiopojítka ani nedojdou k tramvaji/bojí se deště, bouřky, mrazu. Rovněž dívenky, které už mají v hlavě jen mee to a Olgu Sommerovou.

Odlehčeno, zkráceno, jsem pražák.

M. Košťál 22.1.2018 11:48

Re: Co k tomu dodat?

Rozčilil jste se? Staré pořekadlo praví, že potrefená husa se vždycky ozve.

Š. Hašek 22.1.2018 11:44

Re: Profesí novinář,

Přesné.

P. Portwyn 22.1.2018 11:34

Profesí novinář,

učí na New York University v Praze.

Takže u Peheho :oD

To, že lid nevěří elitám a zejména ne "kdysi elitní profesi", tedy novinářům, je jen důsledek jednání elit.

Občan například vidí, jak světové elity, opírající se o novináře, fatálně selhaly ve věci Blízkého východu a "vývozu demokracie". Novináři o něčem bájili, realita je v rozporu s tím, co tvrdili, a kdopak za to může? Přece hloupý lid, který moc píše esemesky...

Média v kooperaci s mocenským mainstreamem dělala z "lidu" pitomce tak dlouho, až je lid přestal brát vážně. Pokud z toho novináři a peheovští mediální teoretici vyvodí, že je potřeba najít chytřejší lid, jistě to pro ně bude velmi pohodlné... a úplně mimo, jako posledních pár let prakticky vše.

M. Pesat 22.1.2018 10:55

slepy jste, nevidis, soudruzi elektrarensti

slepy jste, nevidis, soudruzi elektrarensti

"Politické ideje se tak dnes pro domácí publikum staly prakticky nestravitelným prodejním artiklem. Na jejich místo nastoupily emoce devatenáctého století – slogany o identitě a nepřátelských „jiných“.

Soudruh Urban je "slepy"/zaslepeny, v podstate by stacilo, pokud by se drzel overene historicke pravdy, ze historie se opakuje a lide/lidstvo se z historie historicky nikdy nepouci a stale saha na rozpalena kamna.

Po ovoci poznate je, takze politicke ideje, pokud realita/ciny jsou uplne jiner, resp. v prikrem rozporu s temi deklarovanymi idejemi, potom jim masy/obcanstvo pochopitelne neveri/jsou pro ne nestravitelne. Soudruh Urba by si to mel pamatovat z dob rudobolsevika/husakovske noramalizace. Kazani vody a chlastani vina.

Takze, pokud dnes ma drtiva vetsina lidi v pazi tzv. zapadni hodnoty, jednoduse proto, ze jim doslo o jake "hodnoty" jde. Poznani, ze o prachy jde az v prvni rade, protoze neslo o zadne zapadni hodnoty, nybrz o trhy, proto dnes post. socialisticke zeme jsou koloniemi/montovnami bohateho zapadu. Nalitli jsme, ale zdaleka ne jako prvni, pred nami uz nalitlo Recko/Portugalsko/Spanelsko. Cest :-(

P. Zinga 22.1.2018 10:32

Re: Co k tomu dodat?

Tak jsem se rozčilil, že jsem si nedal pozor :nikoli vyvracet, nýbrž reagovat. Díky.

P. Zinga 22.1.2018 10:30

Re: Co k tomu dodat?

Pane Košťále, zcela nekorektně, ale pravdivě: Vy jste totální blb. , co si myslí, že na něj dopadá lesk elit. Víte, co na Vás dopadá?

A ať mi nikdo neříká, že tohle je ad hominem, protože na ty jeho žvásty nejde argumentačně vyvracet: takový blábol, možná v Bohnicích.

J. Fridrich 22.1.2018 10:10

Na " zhloupnutí lidu " u nás i ve světě má vliv

Na " zhloupnutí lidu " u nás i ve světě má vliv více faktorů - od nekvalitní výuky na školách - hlavně v oblasti historie, tedy vývoje světa, také v přívalu nesmyslných a nepravdivých informací, např. neuvěřitelně hloupých konspirativních teorií atd...

Š. Hašek 22.1.2018 10:03

Re: Mně se to jeví obráceně

Velice přesné.

Není intelektuál jako intelektuál.

Š. Hašek 22.1.2018 10:02

Re: Od někdejší disidetnské naděje k dnešním hovadinám

Asi tak.

Václav Havel byl ostatně také naděje, ta naděje trvala asi tak rok. Tedy rok po roce 1989.

M. Pivoda 22.1.2018 9:06

Od někdejší disidetnské naděje k dnešním hovadinám

Už v dobách Urbanova disentu se říkávalo: "Kdyby mrtvý Lenin vstal, ten by zaplakal!"

M. Košťál 22.1.2018 8:21

Co k tomu dodat?

Pan Urban zde zeširoka a sofistikovaným jazykem formuloval zjištění, které již zajisté učinila spousta jiných vzdělaných lidí: dnešní svět je orientován na blbce. Jsou nejpočetnější cílovou skupinou; to znamená, že jim je určeno všechno, co do veřejného prostoru vypouštějí média, politikové, marketingoví čarodějové, a bohužel i tvůrci mnoha děl aspirujících na označení "umělecká", takže i velká část kultury vzniká pro potřebu blbců.

V závěru autor hovoří o naději. "Demokracie se jenom v novém informačním světě musí co nejrychleji naučit promlouvat s domněle emancipovaným „lidem“, propadlým „hovadině“ světa jako entertainmentu. Nevím, zda je toho "demokracie" schopná. Muselo by se v té demokracii nalézt dostatečně početné společenství odhodlaných jedinců, kteří by nejenom věděli jak na to, ale skutečně by dokázali natlouct zhovadilému lidu do palice trochu rozumu. Já osobně v tomto směru žádnou naději nevidím.

M. Drašner 22.1.2018 8:10

Velmi povrchní a "šetrné"

- autor se vůbec nezmiňuje ani o PK ani o Mu-Ku, které tomu všemu úspěšně nahrávají, rovněž pomíjí "rovnocennost" jakýchkoli názorů, kulturních vzorů, memů... Nemluvě o tom, že nezmiňuje ani vítězství melounů ve školství a vládních strukturách euroatlantických států. podle něj se to vše jen tak nějak děje... Velmi slabé.

D. Polanský 22.1.2018 7:21

Ubavil se antický svět, říše římská

ubavíme se možná i my. Já se ale v životě moc nebavil, spíš jsem pracoval, možná proto, aby se mohli bavit jiní. Nebude to o tom?

Lid je potřebný při revolucích, tedy je vždy chválen, jak je moudrý. Když již není potřeba, tak jsou moudří noví vůdci a noví politici. Stejně jako teď.

Tradiční politické strany, co to je? Proč nemluvíme např. o tradičním manželství, když se dnes rozvádí 50 % manželství. Slovo tradiční je dnes módní podobně jako prestižní. Když se hodí, tak se použije. Když se nehodí, tak je zastaralé, neodpovídá realitě.