20.3.2023 | Svátek má Světlana


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Jak dlouho ještě poběží německé jaderné reaktory?

Jedním z hlavním důvodem současné energetické krize v Evropské unii je německá Energiewende. Kvůli ní se vytvořila v Německu extrémní závislost na ruském plynu. Přes dramatické dopady, které měla kvůli této závislosti invaze Ruska na Ukrajinu na evropskou energetiku, trval německý ministr průmyslu za Zelené velmi dlouho na odstavení zbývajících tří jaderných bloků na konci roku 2022. Teprve nedávno byl hloubkou krize nucen toto rozhodnutí změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 9.11.2022 9:44

Tak hlavně že se nad tím posledních 15 let bolševici z Brusele, pod vedením soudružky Merkelové z NDR, velké kamarádky soudruha Putina, nadšeně rozplývali, a tleskali. A vesele se při tom smáli. A tady všichni jakbysmet. To je fakt tragické. :-P

V. Novak 9.11.2022 9:52

Tragické na tom může být hlavně to, že si Evropa na spolehlivý přísun levné ropy, plynu, ale i uhlí - podívejte se do Polska, co s ním udělalo uhelné embargo - nebo umělých hnojiv zvykla a přizpůsobila tomu svou ekonomiku. Načež si ten spolehlivý přísun levné ropy, plynu, atd... sama zakázala a teprve poté hledala a hledá náhradu.

Přičemž náhrada nebude ani spolehlivá ani levná.

To USA si nejdřív spočítaly důsledky a umělá hnojiva nebo obohacený uran rovnou ze sankcí a embarg vyloučily a postupně připojují další suroviny a výrobky, které potřebují.

Ovšem EK jest pevná u víře!

V. Kuhaj 9.11.2022 10:35

Velmi výstižné!R^

R. Langer 9.11.2022 11:49

Přesně tak! Ale bolševikům z Brusele to furt ještě nedošlo. Ještě mají co žrát... ;-€

J. Jurax 9.11.2022 13:02

Když ono vládnoucí věrchuška je ta poslední, co v době hladomoru pocítí mírný nedostatek potravin. A s energiemi je to obdobné.

R. Langer 9.11.2022 9:44

Tak hlavně že se nad tím posledních 15 let bolševici z Brusele, pod vedením soudružky Merkelové z NDR, velké kamarádky soudruha Putina, nadšeně rozplývali, a tleskali. A vesele se při tom smáli. A tady všichni jakbysmet. To je fakt tragické. :-P

J. Vrabec 9.11.2022 7:48

Nějak to máte pomotané. Procentuelně bylo (je) dokonce Česko víc závislé na ruskem plynu než Německo.

R. Langer 9.11.2022 8:26

Ovšem ne ve výrobě elektřiny z toho plynu, soudruhu. Tam je naopak závislé Německo na nás. My jsme na plynu při výrobě elektřiny závislí z necelých 10 %.

A ano, náš průmysl je z 98 % závislý na ruském plynu. On tady totiž nikdy ani žádný jiný prakticky nebyl. To ale pro ten německý průmysl platí v podstatě také, soudruhu. :-P

Takže - pomotané to máš jedině ty.

P. Rada 9.11.2022 8:48

Složité zdrojově systémy zprvu pomotaně vypadají pro kde koho - také jsem dříve více tápal. Když se pak navíc časem nutně stane, že přes svou přebujelou energetickou a surovinovou náročnost v uzavřeném prostoru začnou stagnovat až haprovat, tak v nich někteří - zvláště ti nekriticky zainteresovaní - (Wágner za jádro, Aston za fosily...) začnou vše ještě - sice rétoricky poutavě - ale jen komplikovat.

Předně vynecháváním nepohodlných faktů a jejich náhradou spoustou zavádějících slovíček, obrázků... a pak také sočením na počínající konkurenci která se v tísni tu a tam pokouší nabízet alespon nějaké naděje.

To žel bez toho, že by energetičtí konzervativci sami byli schopni nabídnout reálné východisko zajištující alespon udržitelnost. Takto se na zhoršující situasi ale sami podílejí utvrzování okolí ve falešných nadějích (např. modulární reaktory...).

Situaci s hlediska vědy přitom už před desetiletími věcně popsal Hall a do češtiny jeho práci přetlumočil Kašík - ti ale falešné naděje nedali.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Nepříjemná věcnost vědy se přitom obecně příčí dnešnímu konzumnímu světu, kde běžný člen společnosti už dávno odevzdal svébytnost na oltář a v koplikovaných vazbách. Zato pak spořebovává více jak stonásobek toho co jeho pradědové a nechce o to přijít. Prominenti ovládající světové zdroje a vládnoucí multimediálními troubami pak konzumují i několika-řádově více a snaží se tuplovaně utáhnout závisláckou společnost přes její chtivost na falešných nadějích.

R. Langer 9.11.2022 9:01

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku! Lžeš, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

P. Diviš 9.11.2022 9:08

"Zato pak spořebovává více jak stonásobek toho co jeho pradědové a nechce o to přijít. "

Klidně si spotřebovávejte tolik, co prapradědové, nějakou jeskyni snad najdete a nevletí na vás ochránci přírody. Odtamtud nebudete otravovat svými bláboly na internetu, ten pradědové neměli, ani dědové. Jen to nechtějte po ostatních.

V. Kuhaj 9.11.2022 10:43

Už jsem to párkrát zmiňoval, ale nedá mi to - pane Rado, kdyby pokrok byl tím, čím býval, tedy opatrným postupováním vpřed s pečlivou analýzou úspěchů a neúspěchů. nebyli bychom teď v situaci pádu do propasti, a to myslím, že nepřeháním. Jenže pokrok byl progresivně znásilněn revolucionáři, kteří se prohlásili za majitele pravdy o tom, kam a jak se má jít dál, a ostatním zavírali hubu, i těm, kteří jen varovali před spěchem. Takže teď jsme u té propasti, a místo hledání řešení vřískají, že jim to kazí Putin a Babiš. Fakt dobrý!:-/

R. Gramblička 9.11.2022 7:06

nechápu, proč to Aston kouskuje. Na oslu vyšel článek celý. Jo, je delší, ale nijak zvláště

P. Rada 9.11.2022 7:42

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-jak-dlouho-jeste-pobezi-nemecke-jaderne-reaktory

L. Novák 9.11.2022 6:46

Zelený debil Rada nezastaví svůj průjem z neznalosti ani dnes. Aspoň je vidět, co jsou tihle zelení magoři za negramotné idioty. Rv !!

P. Rada 9.11.2022 4:29

Pan Wágner nejspíše vědomě nesděluje o německých reaktorech a evropské energetice zdaleka celou pravdu ale zato hned úvodem tvrdí:

..."Jedním z hlavním důvodem současné energetické krize v Evropské unii je německá Energiewende"...

Proč vynechal základní podnět omezující provoz a výstavbu všech evrpských reaktorů kterým byly výsledky zátěžových testů po Fokušimské havárii?

Proč při popisu součastné energetické krize vynechal letošní údržbu až poruchy reaktorů i letošní extrémě suché klima v západní Evropě které vedlo ke snížení průtoků řek a tím k nuceným odstavům jaderných reaktorů?

Proč vynechal klimaticky navozené problémy s dopravou uhlí po řekách k uhelkám? ... Vždyt až toto vše dohromady vedlo k růstu cen el energie na burze.

Energivende je přeci obecný dlouhodobý trend a byl i vloni kdy energetika nehaprovala. Je ale daleko více dlouhodobý jak životnost letos vzlášt poruchových reaktorů a to nejspíše lobistům jádra bolestně-konkurenčně vadí.

https://energiebezemisi.cz/novinky-v-oboru/francie-je-vypadky/

Třeba ale věcné nedostatky až pochybení v dalším textu či diskusi ozřejmí či dokonce napraví - kdo ví?

R. Langer 9.11.2022 5:19

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

M. Mařák 9.11.2022 5:34

Běžte už s těmi Vašimi zelenými hovadinami někam. Zelená rakovina lidstva je totální zkáza.

H. Kotaz 9.11.2022 6:42

R^

T. Diblík 9.11.2022 8:04

Není pane, není. Zelená rakovina je definitivní zkáza bývalého Západu. Číny, Indie a spol. se netýká.

P. Diviš 9.11.2022 9:14

Zatím.

S. Brousil 9.11.2022 8:15

R^R^R^

J. Strakoš 9.11.2022 5:42

Vynechal, protože se jedná o krátkodobé výpadky (ve Francii) nebo o trend podporovaný právě Energiewende (uspíšení vypínání jaderek, kompletní přechod na OZE).

Taky tady nepsal, že v rámci ideologie se přecházelo na OZE, ale vytvářela se závislost na plynu, která se ukázala jako velmi nepříjemná a jejíž důsledky pociťujeme.

Prostě když dneska píchnu kolo, nezanevřu na celé auto. Ale pokud se rozhodnu přejít na dopravu založenou na koňských povozech, nesmím se divit, že doprava bude poněkud komplikovaná a drahá.

R. Langer 9.11.2022 6:06

To je Zelenému bolševikovi zbytečné vysvětlovat, příště napíše úplně to samé, a bude lhát pořád dokola a dokola.

P. Rada 9.11.2022 6:38

Pane Strakoši takéjste něco vynechal/ zamlčel - podobně jak ten Wágner. Předně to, že energetické "auto" ve kterém se vezeme nemá žádné náhradní pneumatiky a jeho provoz prot takovéto nedomyšlenosti kterých je energetický kolos plný až fatálně ohrožen.

L. Novák 9.11.2022 6:48

Jsi debil a žvaníš nesmysly!!!Rv

R. Tichý 9.11.2022 7:32

Rado, jste ekofasista a sirite hlouposti.

Vam podobni zapricinili valku na Ukrajine a treba i vymirani orangutanu v dzunglich menenych na olejove plantaze.

Jste darebak.

J. Strakoš 9.11.2022 7:33

No a proto budeme dotovat potravu koňům, dovážet je přes oceán a podivovat se, jak náš vývoj upadá a nemůžeme nikam dojet.

T. Hraj 9.11.2022 8:46

R^R^R^

Z. Lapil 9.11.2022 9:17

R^