20.3.2023 | Svátek má Světlana


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Jak dlouho ještě poběží německé jaderné reaktory?

Jedním z hlavním důvodem současné energetické krize v Evropské unii je německá Energiewende. Kvůli ní se vytvořila v Německu extrémní závislost na ruském plynu. Přes dramatické dopady, které měla kvůli této závislosti invaze Ruska na Ukrajinu na evropskou energetiku, trval německý ministr průmyslu za Zelené velmi dlouho na odstavení zbývajících tří jaderných bloků na konci roku 2022. Teprve nedávno byl hloubkou krize nucen toto rozhodnutí změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 9.11.2022 13:04

No a?

Mmch ony děti nechodily do školy?

P. Hák 9.11.2022 14:44

Vážený pane Pivodo,

výuka podnikatelů se dost dramaticky liší od výuky dětí a dospívajících. Podnikatel obvykle ví, proč tam je a co se chce naučit a také obvykle neplýtvá časem svým ani lektora.

U Švédů nebo u Australanů nic jiného než distanční výuka nezbývá. Nicméně pokud vím, jakmile tam děti povyrostou, jsou odesílány do internátních škol. Distanční výuka tedy očividně nepředstavuje ideální řešení, ale řešení vynucené.

Odhaduji ze zkušenosti, že v našich poměrech je distanční výuka přínosem cca pro 10 % dětí staršího školního věku a adolescentů. Pro většinu je ztrátou.

M. Pivoda 9.11.2022 19:19

Nebudu zde řešit Švédsko.

Sdělím, co mi kdysi poradil profesor Howard Stevenson z Harvard Business Schools. Řekl mi, že v USA dobře fungovala Fóra podnikatelů. Zkusil jsem to tedy v Česku a skutečně to fungovalo. Výborně. Hlavním řečníkem Fóra byl zkušený podnikatel, nikoliv akademický docent nebo profesor, ke kterému podnikatelé měli důvěru. ..... Dlouhý příběh.

V mé době, hlavním problémem bylo, že český akademický svět žádná Fóra podnikatelů neuznával jako něco důstojného. Zvítězila tehdy akademická arogance. Nestěžuji si ale. Člověk musí prožít život v době, do které se narodil.

Stručně: Na nižších stupních vzdělávání je důležité NEZABÍT v dětech jejich podnikatelského ducha. Škola hrou. ...

P. Hák 9.11.2022 19:31

Nemohu posoudit vztah akademiků k podnikatelským fórům, nemám o tom žádné informace a nemám ani důvod Vám nevěřit.

Nenapadá mne způsob, jak by škola toho podnikatelského ducha zabít mohla. Pokud tedy "podnikatelským duchem" nemyslíte zálibu v podvádění a loktaření...

Škola hrou je populární Komenského myšlenka, psát hry na náboženská témata (tak to Komenský popsal) ale podnikání příliš nepomůže.

M. Pivoda 9.11.2022 20:07

Škola hrou, dnes snad školy Montesori, tuším.

Zapomněl jsem ale výslovně uvést jeden klíčový aspekt: Podnikatelé/inovátoři se od zaměstnanců liší svou vrozenou vlastností: experimentovat! Oni totiž nevěří teoriím, vše si chtějí sami ověřit - a tím i (OBČAS) objevují mezery, které již byly historickým vývojem překonány, ale lidé setrvačností v tom směru stále pokračují.

Závěrečné doporučení: Nezabít v dětech jejich experimentátorského ducha na nižších stupních vzdělání.

Mohl bych doložit konkrétními případy úspěšných podnikatelů/inovátorů.

P. Hák 10.11.2022 8:54

Tak experimenty samozřejmě potřeba jsou, to souhlasím.

Tady bývá problém na I. stupni, kde většinou učí ženy, které nemají k přírodním vědám příliš vřelý vztah, tudíž nemají ani tendenci experimentovat. Ne že by to dětem zakazovaly, ale prostě nenabídnou tu možnost. To je samozřejmě chyba.

M. Pivoda 10.11.2022 9:07

Spekulovat, experimentovat se dá i v historii. I když samozřejmě platí, že historie byla taková, jaká byla.

Ano, v USA určitě bylo otroctví, a nebylo dosud zapomenuto. Přestože trpké vzpomínky se předávaly jen šeptem z generace na generaci. Takže dnes, ve 21. století, metaforicky řečeno, to "víno" tam musí prokvasit!

P. Hák 10.11.2022 9:29

Nojo, jenže v historii ten experiment neuděláte reálně, takže neověříte, zda jste nevymyslel blbost.

V. Kuhaj 9.11.2022 10:32

Němci neřekli "alespoň" do dubna. Řekli do dubna. A pak definitivní šlus. Takhle to dopadne když se do vlády dostanou zelení progresivní ideologové, nebo zaujmou místa v důležitých komisích a poradních orgánech důležitých politiků. Budiž to pro nás varováním.

V. Novak 9.11.2022 10:58

Ono to o moc déle ani nejde prodloužit. Palivo v reaktorech je částečně "vyhořelé" a nové nikdo neobjednal. Protože je nikdo neobjednával, fabrika na ně zavřela a (snad) byla zakonzervována. Její znovuspuštění by údajně trvalo rok. Musela by taky nakoupit obohacený uran, který ovšem dodává (ne výhradně - do USA "jen" 50%) Rusko. A četl jsem i názor, že to palivo je natolik "vyhořelé", že by nešlo reaktory restartovat po případném úplném vypnutí. Jak jsem koupil, tak prodávám.

Že provozovat reaktory v režimu náhrady, je hovězina, ví snad každý kromě Zelených Khmerů a Rady.

V. Kuhaj 9.11.2022 11:25

Ještě před nedávnem bych váš příspěvek považoval za velmi obtížně uvěřitelný až neuvěřitelný. Ale dneska? Možné je bohužel naprosto všechno.;-(

J. Jurax 9.11.2022 12:16

Jak patrno, Germáni v područí zelených magorů nedělají malé chyby ...

J. Novotny 9.11.2022 12:52

Ty reaktory jsou v pohodě, asi by si daly pár měsíců pauzu a pak by mohly jed dalších 20 let.

J. Novotny 9.11.2022 12:52

jet

P. Brich 9.11.2022 14:28

Ten "jed" je správně!!;-)

P. Kotyza 9.11.2022 10:25

Problém Německa a potažmo celé EU je v tom, že tomu vládnou technickým vzděláním nedotčení zelení fanatici, kteří nechápou, že energoprůser, který se na nás řítí, smete i je.

F. De Winter 9.11.2022 11:03

Problém Německa i Evropy je od roku 1871 Německo.

V. Kuhaj 9.11.2022 11:33

Pohrdání průmyslem jakož i jeho příčinou, tedy rozmachem přírodních věd, a následně i jeho výdobytky, je logickým důsledkem stále vyššího počtu absolventů humanitních studií, zejména genderových, sociálně geografických a podobně ujetých. Teplo "je", jídlo "je", oblečení "je", elektrika "je". Z jejich pohledu všechno tak nějak je, tak čeho bychom se báli! Je čas řešit skutečné problémy, a sice práva menšin!

J. Jurax 9.11.2022 12:58

No jo, blbci nám vládnou ... a my si je demokraticky volíme, protože jiní než blbci do vysoké politiky nejdou ... :-(

Bylo by zajímavé znát rozložení typů vzdělání (technické, přírodovědné, humanitní, politologické, práva, medicína, případně profesionální politik s diplomem z plzeňských práv nebo jiným podobným) poslanců, senátorů i členů vlády. Nechce se mi to u 297 lidí zjišťovat. Ostatně - po delší době v politice vystudovanec stejně ztrácí orientaci v původní profesi a začne uvažovat jako politik, i kdyby byl původně inženýr energetik.

P. Kotyza 9.11.2022 13:28

To máte sice pravdu, ale neměl by ztrácet alespoň základní orientaci ve fyzikálních zákonech, kterých se vystudovaný "politolog" apod. zřejmě vůbec nedotkl. A to je ten průser.

Mám ten dojem, že jediný technický vzdělanec je současný samozvaný ministr financí, který se ovšem minul resortem s ministrem průmyslu a obchodu. To dobře ilustruje kvalifikaci této vlády.

V. Kuhaj 9.11.2022 13:50

R^!

V. Kuhaj 9.11.2022 13:49

!R^

P. Hák 9.11.2022 19:51

No, když člověk poslouchá takového Vystrčila, je vidět, že ani matematicko-fyzikální vzdělání nechrání.

O. M. 9.11.2022 19:30

Stejně je to neuvěřitelné, kam Německo, před 100 - 150 lety vědecký a technologický lídr, dospělo. Pravděpodobně je to daň každé civilizace / společnosti za to, jaké dosáhla vyspělosti - ta vyspělost a pohodlí ("všechno je") vede k lenosti a následnému úpadku.

J. Lukavsky 10.11.2022 6:44

"energoprůser, který se na nás řítí, smete i je." no teď jenom aby nad celou Evropou Slunce na pár dní zhaslo a větry ulehly. Až bude všude "bezproudí" pár dní... tak možná (?) lidem dojde, že z ho...a bič neupleteš, když upleteš nezapráskáš... J.L. end

J. Bárta 9.11.2022 10:02

Průser je, když se nejedná o kontinuální vývoj. Dochází ke ztrátám zkušeností.

P. Pepax 9.11.2022 11:03

R^ nelze to snadno dohnat, podobně jako defekt v peletonu.

P. Pepax 9.11.2022 8:28

Energetický průser v 70. letech si západní státy nezavinily, prostě závislost na arabských zemích se jim těžce vymstila. Rozvoj jaderné energie jako důsledek této krize bylo zřejmě správné rozhodnutí, které tehdejší vlády na rozdíl od těch současných byly schopny učinit. Za současnou energetickou krizi v Evropě však nese tzv. západ a hlavně Německo plnou zodpovědnost a blekotání nad závislostí na ruské ropě a plynu je už dávno směšné, prostě tzv. OZE nejsou schopné jistit civilizaci v Evropě a blokování jaderné energie je obyčejné šílenství.

T. Hraj 9.11.2022 8:38

Tak, tak, příčinou je Green Deal či jakkoli se to jmenovalo předtím nebo bude jmenovat v budoucnu.

Tato hra na "záchranu klimatu" je z menší části přerozdělovací lobbying (tj. stará dobrá korupce - s tou by se ještě teoreticky dalo bojovat) a z větší části "idealismus", obsahující mimo jiné velmi romantickou představou o tom, co je to chudoba.

P. Diviš 9.11.2022 9:05

"blekotání nad závislostí na ruské ropě a plynu je už dávno směšné" není ani tak směšné, jako skutečné a tragické.