9.3.2021 | Svátek má Františka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hruška 8.4.2010 9:53

Re: Kurovec a ochrana

Znáte pohádku o Honzovi, který šel do světa učit se latinu a co se naučil. Shodou okolností se přijeďte podívat na hranici bezzásahové zóny ze které vítr v době rojení kůrovce nese roje, oblaka brouků do okolních ještě zelených lesů. Správně jste si povšiml ticha. Ve zdravém kulturním lese se nese zpěv mnoha druhů početný ptáků. Odhoďte okolnosti a překročte zákaz vstupu a navštivte např. Malou a Velkou Mokrůvku. Uvidíte tichý mrtvý černý, přímo děsivý pohled na bavorskou stranu za hranici. Nebo pohled na již zregenerovaný, před X lety vytěžený těžkou technikou, prostor svahů plných hemžící se všemožnou živou napíšu havětí a zpívajících ptáků. Co se líbí latiníkům nechám stranou.

O. Kadlec 8.4.2010 9:20

Re: Kurovec a ochrana

Na Šumavě je to podobné. Na bavorské straně můžete vidět jak vypadá les, kde se nezasahovalo proti kůrovci těžbou, po přibližně dvaceti letech.

Na Šumavě potřebujeme postupnou obnovu přirozených lesů, které zahynuly "za Klostermanna". Nepřátelé, jako autorka, tomu říkají "divočina", protože neví co to je. Nejspíš se cítí jako bledé tváře na Black Hills.

B. Uhlich 8.4.2010 9:08

Je to o zodpovědnosti.....

Hned v úvodu se přiznám, že lesnímu hospodaření rozumím méně než hře na piano (a na piano jsem nikdy nehrál :-) ) Ale protože mám Šumavu docela rád a občas tam jezdím, byl bych docela rád, aby bylo kam jezdit i nadále..... dále se přiznám, že se nedovedu jednoznačně postavit na tu, či onu stranu...nějak nedovedu rozlišit jaká Šumava bude lepší jestli taková, kdy se skoro všechno vykácí nebo taková - kam se nebude smět, protože tam pár aktivistů demonstruje svojí politickou moc. Je to opravdu těžké v tomto případě někomu stranit. Já to alespoň nedokážu....zvláště v této aktivistické době, kdy aktivisté všeho druhu mohou prosazovat ledacos...tedy , abych nebyl napadán - mě navadí to prosazování (žijeme v demokaracii a každý si tu může prosazovat, co ho napadne), mě vadí to prosazování bez zodpovědnosti za budoucí vývoj. A o to tady jde, mě nevadí zelená environmentální hnutí, mě vadí, že se díky těmto lidem tady dělají dost zásadní změny, které ve svých důsledcích, mohou ovlivnit milióny lidí a přitom se dost často jedná o změny, které nemají s opravdovou ekologií vůbec nic společného. Řada návrhů z této strany má spíše povahu neinformovaných okamžitých nápadů bez jakéhokoliv vědeckého zdůvodnění. (a to prosím ještě v lepším případě) Tyto nápady se pak ovšem politicky prosadí a dál si žijí už vlastním životem, už nikdo jaksi neřeší, že výsledek je podstatně horší, než kdyby žádný nápad nebyl. Nikdo za nic nenese zodpovědnost, zúčastnění najednoui tvrdí, že to tak nemysleli...nenápadně se vzdálí a odchází prznit něco jiného někam jinam. To je ten zásadní důvod, proč jsem dost opatrný stavět se na stranu zelených aktivistů - obecně. Třeba jsou jejich nápady pro Šumavu fakt dobré, třeba to Šumavě fakt pomůže, ale podívám-li se na další jejich zásahy v jiných oborech a vůbec na celé politické působení téhle "party" .... opravdu jsem velmi, velmi ostražitý.

R. Batůšek 8.4.2010 8:42

Kurovec a ochrana

Shodou okolností jsem byl o Velikonocích v národním parku Českosaské Švýcarsko.

Na české straně stromy pokosené kombajnem, holiny, lesní cesty rozježděné těžkou technikou.

Na německé straně les nechaný samovolnému vývoji, ve kterém se neodklízejí spadlé stromy. Ticho, zeleň, úzká stezka vinoucí se mezi skalami. Vysvětlující plakáty o tom, proč se vyplatí nezasahovat proti kůrovci.

Nevím jak vám, paní autorko, ale mně se víc líbila německá strana. A jestli k ní Šumava směřuje, tak to je jenom dobře.

O. Kadlec 8.4.2010 0:19

neříkejte "všichni"!

Protože se blíží volby, řeknu vám to stručně, madam: můj hlas ve volbách nedostane nikdo, kdo chce vytěžit bezzásahové zóny a zlikvidovat několikaletou snahu o přirozenou obnovu šumavského lesa.

A taky nebudu volit nikoho, kdo navrhuje zrušit MŽP a úřad předat ministerstvu zemědělství.

Politici tu nejsou vždycky jen na to, aby vrkali s většinou. Někteří se taky dokážou taky vzepřít. A prosadí se.