25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
HlavaXXII 10.1.2010 16:04

Re: nechápu, co sempíše za lidi, že se jim větrné elektrárny nelíbí

Na svém blogu http://cottageman.blogy.novinky.cz/0911/ve-pet-let-pote se pokouším mapovat výstavbu VE v Krušných horách na Chomutovsku. Kolem VE existují věci, které si člověk předem neuvědomí. Blog je o tom, co místním VE dávají a berou. Toho co berou je mnohem více.

Míra 9.1.2010 10:41

Dovča loni

Moji rodiče mají chatu v Novém Městě v Krušných horách. S kamarádem jsme začali na Měděnci a skončili u nich- cca 80 kilometrů. Prakticky nikoho jsme na trase nepotkali, zajímavá a neobvyklá krajina, krásné výhledy, byl jsem nadšen. O monokultury smrku nebo uschlého smrku jsem tedy nezavadil. Jinak podnikáme často jednodenní výlety právě z chaty. Doporučuji restauraci Pstruh v Českém Jiřetíně, krásný výhled je z oken hospody na Bouřňáku:-), Komáří vížka  a zajímavých míst se tam najde celá řada. Ale kdo nechce jezdit, nemusí, alespoň se nebudu mačkat:-)

lubošek 9.1.2010 12:14

Re: Dovča loni

Je tam krásně,v loni jsem na Novém Městě objevil i brusinky.Sice jenom na pěti metrech,ale na svíčkovou bylo.Jezdíme tam s dětma na pikniky.

para 9.1.2010 12:38

Re: Dovča loni

Ty brusinky co jste našel to si považujte - budou zřejmě stále větší vzácností. Je totiž velmi citlivá na dusíkaté láty //zdrojem je automobilový provoz, zemědělství, průmysl// a těch ve spadu přibývá a navíc má ráda chlad a tak ji zřejmě dorazí oteplení klimatu. Přesun do vyších nadmořských výšek ji asi taky nepomůže protože tam zas právě přibývá míra dusíkatých depozic.

honzak 9.1.2010 17:13

Re: Dovča loni

ty seš už vypatlanej! V šaškecu se ti uleví.

I.Laengsfeld 9.1.2010 20:59

Re: Dovča loni

Brusinek jsou plne m.j. Krkonose i Jizerky

Wlasta 9.1.2010 21:10

Re: Dovča loni

paro Vy si nedáte pokoj. Brusinčí je dost jen, je musíte umět poznat.

Peta 10.1.2010 11:18

Re: Dovča loni

para, víš co? Zvedni někdy pr**l a běž se do toho lesa podívat. Co píšeš může být pravda, ale moje zkušenosti jsou jiné, brusinek sice není tolik, co borůvek, ale je jich daleko více než před 20-25 lety, kdy jsem nepotkal ani kuličku. To jsou moje zkušenosti z Krušných ho, Jizerek, a Orlických hor a Vysočiny.

Peta 10.1.2010 11:22

Re: Dovča loni

A ještě doplnění. Brusinky také potkávám na čekolipsku, abych zahrnul i nižší nadmořskou výšku.

J.S. 9.1.2010 14:51

Re: Dovča loni

Krásný výhled z oken hospody na Bouřňáku až na ty vrtule.A že jste nezavadil v této oblasti o monokultury smrku nebo uschlého smrku, tak to nevím, kde jste byl. Tuto oblast znám velice dobře jako cykloturista ji projíždím nejméně 20 x ročně.

míra 10.1.2010 11:15

Re: Dovča loni

Vrtule tedy z hospody vidět nejsou, je vidět Milešovka a Sedlo a dál směrem na Českou Lípu, o deset piv, jo?:-)))) Můžete mi tam u paní Cábové založit účet na Míra, já už to s ní pak vyřídím:-))))). A okolo chalupy máme spíš kleč a břízy. Uschlý smrk nenajdete v okruhu kilometru, něčím se topit musí:-)))))

J.S. 10.1.2010 15:05

Re: Dovča loni

Tak že smrky a vrtule žádné nejsou vidět. To snad né. A co vrtulu směr Vrch Tří pánů. Nesmíte se dívat jen směrem na České středohoří. Nevím, kterým směrem máte chalupu, zda směr Bendlovka nebo Mikulov chce se to jen dobře podívat a né sedávat u oken naproti vchodu do restourace. A také jde o pohled nejen s uvedené restourace ale o celkový pohled s vrcholu Bouřňáku. Mimochodem dnes dopoledne jsem si tam docela dobře zalyžoval i když trochu více sněžilo. Je pravdou, že uhynulé smrky před Moldavou jsou pryč nejhorší to v této oblasti bylo v letech 1985 až 1995, zde si nejsem zcela jist, zda jsem trefil správně roky.

Míra 10.1.2010 15:55

Re: Dovča loni

Sorry, ale Vy jste tvrdil, že pokud koukám z hospody na Bouřňáku, tak vidím vrtule, což je nesmysl- tedy pokud se nevykloním ven z okna a kolega mě nebude na parapetu držet za pásek:-).

Chatu máme na Grunwaldském rašeliništi. Ale nebudem se hádat o slovíčka, mě se tam prostě líbí, Vám zjevně taky a to je fajn. Jinak co se týče vrtulí, alespoň jedno pozitivum pro mě mají- za horší viditelnosti je to výborný orientační bod.

J.S. 10.1.2010 17:27

Re: Dovča loni

Jo máte pravdu Krušné hory miluji i když za mého dětství to bylo úplně jiné. Ale proto, že starší generace jsem tak dobře jsem oblast Nového Města a okolí začal poznávat od roku 1954. Naštěvuji je pravidelně Grunwaldské rašeliniště znám. Ale za boha si teď nemohu vzpomenout, kdy zkončila svoji činnost Mudrova chata a ve kterém roce byly zrušeny skokanské můstky. Nemáte o tomto přesné informace. Děkuji.

Honza42 9.1.2010 9:30

Co je to UNESCO?

Myslíte tu nadnárodní reklamní agenturu??

Větrníky zničené Německo je opravdu děs.

Chris Kelvin 9.1.2010 9:27

Díky za článek

Jako Krušnohorec ho velmi oceňuji.

Vrtulí tam začalo přibývat a je to práce nikoli jenom zelených (i když ti mají "zásluhu" politickou a ideovou), ale objevila se tam taková silně mafiózní partička, ponejvíce složená z politiků ČSSD a ODS (s malým, spíše krycím přispěním místní SZ), která doslova ukradla pozemky pro stavdu vrtulí a pak sama sobě vydala různá stavební povolení, územní rozhodnutí apod. Takhle totiž u nás ta demográcyje funguje. Občané do toho "nemají co kecat". Ono už dneska když přijíždíte k poměrně nízkým Krušným horám a vidíte ty stožáry na vrcholu hřebene, které mají srovnatelnou výšku s oním hřebenem, tak je to na zvracení.

Jiný problém je pokračující těžba hnědého uhlí v Podkrušnohoří. Někde by se zastavit měla, pohled na Jezeří s obrovskou jámou, která se již zakusuje POD SVAHY Krušných hor je děsuplný. Prý se nemůže nic stát a svah je dost pevný, ale tomu moc nevěřím. A je to zase úzká skupinka, která podivným způsobem přišla k vlastnictví dolů a která má zájem na těžbě až do úplného konce. V situaci, kdy vyvážíme průměrně 15% výroby elektřiny je to dosti nepochopitelný požadavek. A opět: občané si v nejdemokratičtější možné proceduře, tedy V REFERENDU odhlasovali (velmi drtivou převahou!!!), že Horní Jiřetím se bourat nebude. To by měl být zákon nejvyšší. Přesto jsou jeho obyvatelé neustále pod tlakem, kterému prakticky nejde odolávat.

Jinak Krušné hory vyhráno nemají. Je to naše klimaticky nejdrsnější pohoří. Pamatuji ještě přelom sedmdesátých a osmdesátých let, kdy jediná zimní noc stačila na kompletní odlesnění většiny svahů, do té doby jen málo (navenek) znatelně postižených imisemi. Nezapomínejme, že zimy jsou od té doby v průměru mírnější a většina stromů je velmi mladých. Ale situace se může kdykoliv opakovat, i když dnes jsou Krušné hory plné sice odolnějších, ale zcela nepůvodních smrků většinou kanadského původu.

Wlasta 9.1.2010 21:04

Re: Díky za článek

Chrisi, kdy jste byl naposledy v Krušných horách?. Ty odolnější smrky kanadského původu jaksi hynou a za to rostou ty naše.

Chris Kelvin 9.1.2010 23:42

Re: Díky za článek

Skoro pořád. Ale Krušné hory mají povícero velmi odlišných oblastí. Stříbrných smrků je tam pořád hodně.

Wlasta 10.1.2010 12:01

Re: Díky za článek

souhlasím, ale tak jak jsem neposledy projel KH hynou stříbrné smrky všude od Kraslic po Teplice. Podrobněji znám oblast od Moldavy po Kálek a zde je to velmi patrné.

J.S. 10.1.2010 15:08

Re: Díky za článek

Dávam Vám 100% za pravdu a z mého pohledu je oblast v okolí Kálku snad ještě horší než směr Moldava.

kůrovec 10.1.2010 19:34

Re: Díky za článek

stříbrné smrky hynou,protože jsou napadeny tuším nějakou houbou,tuto houbu udržovaly v nečinnosti emise z komínů ,po odsíření houba nemá protivníka

Chris Kelvin 10.1.2010 23:23

Re: Díky za článek

Inu dobrá, to o těch stříbrných smrcích si budu muset popravit :-)

w4c 10.1.2010 1:33

Re: Díky za článek

on tam nebyl nikdy, jen tu dělá chytrýho a nazývá se krušnohorcem. Asi se často dívá na Náhlovskýho

silvatax 9.1.2010 23:09

Re: Díky za článek

Chrisi, Krušné hory byly v katastrofálním stavu již v polovině sedmdesátých let, ona pověstná noc ze Silvestra 1978 na Nový Rok 1989 už byla jenom rána z milosti.

Chris Kelvin 9.1.2010 23:45

Re: Díky za článek

V katastrofálním stavu byly, jen to nebylo hned na první pohled patrné. Ta noc z 78 na 79 (tedy asi ne 89:-) to jenom odhalila v plné nahotě.

w 10.1.2010 1:35

Re: Díky za článek

nevymejšlej si furt pitomosti. Kdo to tu má furt vyvracet

silvatax 10.1.2010 19:28

Re: Díky za článek

milý Chrisi, v Krušných horách už od počátku 70. let vznikaly rozsáhlé, obtížně zalesnitelné holiny jako důsledek mimořádného imisního zatížení - lesní porost prakticky neexistoval na obrovských plochách. Lesníci si nevěděli rady se zalesněním, zkoušeli smrky pichlavé a jiné exoty. Zkoušeli shrnovat nejvíce svrchní nejvíce kontaminovanou půdu. Buky v těchto lokalitách vymrzaly - jejich obnova je na hřebenech Krušných hor možná patrně jen pod porostem. V úvahu připadal jedině mrazuodolný smrk a zmiňované exoty.

Kohout 9.1.2010 9:13

V Krušných horách

jsem skoro žádnou zachovalou přírodu neviděl. Jen pokus přeměmit Krušné hory na obří plantáž na smrkové dřevo, který se ale nedaří. Oproti Šumavě postižené kůrovcem se suchýmí kmeny a přirozenou obnovou působí na mne Krušnohorské plochy s výsadbou malých smrčků velmi depresivně. Je ovšem možné, že autor příspěvku považuje lidmi změněnou a zdevastovanou krajinu za pěknou a přirozenou a skutečně přirozenou krajinu za neuklizenou a zanedbanou.

Chris Kelvin 9.1.2010 9:29

Re: V Krušných horách

Ty nejzachovalejší partie vůbec nejsou běžně turisticky přístupné. Většinou tam nejsou ani pořádné cesty. Ten zbytek, který přístupný je, většinou vypadá dost děsně.

w 10.1.2010 1:21

Re: V Krušných horách

Krušné hory jsou přístupné celé. Když jsi tam jel, žes vystoupil jinde