29.2.2020 | Svátek má HorymírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Za fasádou bezzásahovostiŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 18.8.2009 14:51, přehled diskusí

Pekny blabol.. .:
Autor: Mojmir Prusa Datum: 18.8.2009 14:51

moc jsem nepochopil, oc panu autorovi jde. Blbci jsou Bavori, blbec byl Zlabek a je i Krejci. Tedy podle cteneho autora. Dnes vynechal Rakusany, kteri si radeji zadny park nepripustili vytvorit. To nejak prehledl.

Nemohu rici, zda s tvrzenim pana autora souhlasim, nejak mi usel jejich smysl. Neusly mi ovsem dost velke chyby. Myslel jsem, ze pane Radovan Holub ma sice jine nazory, nez ja, ale je odbornik. Ze tomu vubec nerozumi, to je fak prekvapive vysvetleni.....

Zdravé lesy Šumavy asi zůstanou nenaplněným snem.:
Autor: para Datum: 18.8.2009 0:42

Proč? Protože momentální ekonomický zisk je prioritní a i kdyby se zavedla bezzásahovost všude. Člověk do toho systému radikálně už zasáhnul a zasahuje dál imisemi, změnou klimatui... Šumava nese na sobě jak odkaz dávných předků kteří ji osadili i bez znalosti vývoje tak odkaz naší generace co její půdní složení změnila nevratně už od doby neblaze proslulých kyselých deštů z ery budování socialismu za kažou cenu... Tomu hned padlo za obět stromoví Krkonoš, Krušných hor, Beskyd... a Šumava jen trpěla, jen ztratila půdní aciditu a jen se tak stasla labilní dosud zdánlivě nepostiženou zonou. Dnes imise dusíku stále rostou, teplota rovněž... a to zejména smrk těžce nese. Bezzásahovos pomůže dlouhodobě tím, že dřevní hmota v lese zůstane, zetleje a zetlelé spíše umožní nový růst nových dřevin - ale jen pomůže - problém nevyřeší a homo sám dnes začíná být v koncích se zdroji surovin, energií i nápadů jak po sobě všude uklidit aby to nic nestálo a netenčilo to i tak klesající zisky.... To pro Šumavu není právě nadějná okolnost.:-(

Re: Zdravé lesy Šumavy asi zůstanou nenaplněným snem.:
Autor: nadar Datum: 18.8.2009 7:40

Pane para,

vy plácáte takové nelogické pitomosti, že pouze žasnu. Jen jediný malý příklad: Když uvádíte, že: "... a Šumava jen trpěla, jen ztratila půdní aciditu a jen se tak stasla labilní dosud zdánlivě nepostiženou zonou. Dnes imise dusíku stále rostou, teplota rovněž... a to zejména smrk těžce nese." Pak Vám povím velké tajemství Kyselými deštěmi Šumava neztratila půdní původní aciditu. Vy pravděpodobně nerozumíte cizím slovům. Acidita je kyselost. Kyselými dešti se půdní acidita leda udržuje. Stejně tak Vaše vyjádření ohledně oxidů dusíku trpí Vaší pitomostí. Vy o tom nevíte nic. Jen plácáte. Nerozšiřujte Vaše "rozumy", co se má a nemá dělat. Vůbec věci nerozumíte. Zkuste být pokorný a trpělivý.

Váš NADar

Ochranáři:
Autor: padouch Datum: 17.8.2009 19:29

Pod možná dobrými úmysly naivků jsou skryté ekonomické úmysly realizátorů. výsledkem je heslo: Kam šlápnou zelení tam sto let tráva neroste.

Re: Ochranáři:
Autor: IPovi Datum: 17.8.2009 21:09

přesně tak to je jenom s tím rozdílem že určitě mluvíš o sobě

autorovi:
Autor: ferda Datum: 17.8.2009 19:07

Váš článek je trapná lobistická agitka vlichocující se otupělému národu zachváceným ideologií kořistnictví a nadřazenosti

Re: autorovi:
Autor: Vlad Datum: 17.8.2009 23:23

Zkuste si spočítat, kolik dřeva se tam znehodnotí (cca 300-500 tisíc Kč na hektar). A proč? Zkoumání, jak si Příroda pomůže? To vám řekne nejen každý hajný, ale i každý vesnický kluk. Jsou tu tři sta let zkušeností.  To ponechávání zřejmě není kořistnictví, ale je to téměř zhovadilé mrhání. Sto let tam ten les lidé pěstovali a fanatici to zničí hůř než komunisti.

Představte si, že vyženete krávu na louku a řeknete jí, ať si žije podle přírody. Do roka pojde, Kulturnímu lesu musíte pomoci s přechodem na přírodě blízký les (tj. diferencovaný les složený z dřevin, které se na dané stanoviště hodí, což je zřejmě 100% našich lesů). Přirozený les se z toho vyvine tak za 700 let. :-)

Park byl vyhlášen právě kvůli těm lesům, co tam byly. Kdo vámj dal právo nutit příští generace (3 až 10) dívat se na telegrafky a tu a tam smrček?

Mezi tím tzv, zmlazením bude nejspíš dost hodně smrčků, které tam byly z náletů rpzsazeny za Žlábka. To zmlazení je genetickou kopií právě těch porostů, které zelenáči odsuzují.

A nadřazenost? Před asi patnácti lety jsem doporučil jednomu prokůrovcovému čelnému aktivistovi, aby si přečetl článek předsedy vědecké rady parku, prof, Stoliny. 4 stránky. A ten blbec mi odepsal, že nemá čas studovat literaturu. :-)

Re: autorovi:
Autor: yt Datum: 18.8.2009 8:39

Myslíte, že potrvá 3-10 generací, než vyroste zmlazený les? Vždyť je to blbost. A budeme holoseče praktikovat úplně všude? I v 1. zoně? Poraďte se s vesnickým klukem, to bude nejlepší.

Re: autorovi:
Autor: Vlad Datum: 18.8.2009 11:26

Smrkový les dospěje tak za 80 let (2-3 generace lidí). Jenomže když jsou stromy suché, tak semeno nedají a nedají - možná se budete divit, ele je to tak.  Nějak se tam to semeno musí dostat. Nebo sazenice. Stromy  z náletu začnou plodit za 50 let. Než z toho řídkého porostu bude les a ne tajga, dá to tedy čekání.

Už jsem říkal, po kásení musí následovat zalesnění. Za patnáct let máte na pasece tří až pětimetrové houští. A holoseče (vic než hektar a širší než dvě výšky stromu, s výjimkami) jsou u nás zakázány už třicet let. Kde to jde, lze použít i tzv, přirozenou obnovu: les se proředí, když je semenný rok dřív než to zabuření, tak se objeví nálet. Pak se původní les najednou nebo na dvakrát vykácí, aby se nálet uvolnil. V Kanadě považují za veliké zlepšení a zjemnění hospodaření, že se nedělají paseky větší než 50 ha.

To je právě to, že nevíte o čem mluvíte :-)

Díky za článek:
Autor: Eva D. Datum: 17.8.2009 14:42

Takhle to bohužel je kam se v ŠNP podíváte. U Stožecké kaple jsem tento týden viděli a slyšeli jak se těží o sto šest a s těžaři se ted nesetkáme spíš v podhůří, mimo park.

Ale z nějakého důvodu, mně osobně neznámého, byl ředitel Žlábek médii vláčen a ředitel Krejčí je hvězda, i kdyby po něm zbylo půl Šumavy sežrané a půl vykácené.  Ale kůrovec se  má fajn.:-/

Re: Díky za článek:
Autor: Vlad Datum: 17.8.2009 14:44

Žlábek nespolupracoval :-)

Re: Díky za článek:
Autor: Eva D. Datum: 17.8.2009 15:22

Díky za reakci. Taky mám ten pocit. Ani nechci napsat,co člověka napadá, když to vidí na vlastní oči ...

Re: Díky za článek:
Autor: Niky Datum: 17.8.2009 17:00

Zelená sebranka měla už dávno sedět ve vězení a spolu s nimi i ti co je podporovali a podporují,v čele s Havlem!

Re: Díky za článek:
Autor: káma Datum: 17.8.2009 20:50

Pan ředitel Krejčí,kromě toho,že mu vyroste za pět let nový les,má i další specialitu.Nechává uřezávat uschlé stromy motorovou pilou ve výšce tak,aby vypadaly jako polámané vichřicí . On je to takový specialista na Potěmkinovy vesnice.

Re: Díky za článek:
Autor: Marokánec Datum: 18.8.2009 10:55

Na Krejčího dojde taky, počítám že velmi brzy. Už si taky hledá jiné místo, ale zatím se o tom moc nemluví. :-D

Nepřesností je v článku povícero,:
Autor: Vlad Datum: 17.8.2009 14:23

ale tvrzení, že se suchý les sám od sebe zmlazuje není nepřesnost. Je to pitomost. :-)

Pokud tam něco roste, tak se to muselo zmladit ještě za života toho lesa.

Zrušte ten nesmyslný park.:
Autor: křovas Datum: 17.8.2009 10:36

A nebudujte tam turisticky značené trasy. Většina turistů jsou nemyslící stádo. Kam nevede čevená nebo kam jim v televizi v toulavé kameře neřeknou, že mají jít, tak tam nejdou. Koho příroda zajímá,  většinou les neničí a značené trasy nepotřebuje. Ten nepatrný zbytek rockerů na čundru aspoň udrží tetřívka ve zdravé ostražitosti. A do hajzlu se zelenýma.

Re: Zrušte ten nesmyslný park.:
Autor: Kecal. Datum: 17.8.2009 14:57

Souhlas,teď ještě přibyli cyklisti se svýma asfaltkama.

Re: Zrušte ten nesmyslný park.:
Autor: Eva D. Datum: 17.8.2009 15:25

To je fakt. Jako pěšák z toho slavného Parku máte čím dál tím menší požitek.

ekologisti do škol - lesnických:
Autor: tondalevhart Datum: 17.8.2009 10:20

Ekologisti mi lezou krkem jako turistovi, protože mě nikam nepustí, i jako hospodáře, protože ta jejich idea je fain, ale nevyzkoušený experiment zavedený nátlakem a bez nutné spolupráce s lesníky = katastrofa. Chovají se jako soused, který na svém pozemku pěstuje kopřivy a bolševníka a je mu vcelku fuk, že vy se o svou zahrádku snažíte nějak starat. Asi jim nedošlo, že hajnej taky potřebuje les. A když nechců kůrovce, mohli to tam vyholit, vyšlo by to nastejno jak nechat to popadat a nemuselo se tolik zápasit s broučkem :-)

Re: ekologisti do škol - lesnických:
Autor: tondalevhart Datum: 17.8.2009 10:28

dovětek:

kolikpak se nám uvolní CO2 ze tlejícího dřeva? Odpověď: přesně tolik, kolik ho ten který strom za svého života odebral. viz koloběh uhlíku :-) Hmm... Nejsou ekologisti největší pěstitelé broučků a tzv. skleníkových plynů u nás?

Re: ekologisti do škol - lesnických:
Autor: Robert E.Lee Datum: 17.8.2009 13:38

Ekologisti a duhoví zmetci mně štvou ze stejných důvodů jako Vás.K čemu je mi příroda do které nesmím?Na dvě věci : na h.... a na nic!

Re: ekologisti do škol - lesnických:
Autor: Novák Datum: 17.8.2009 19:15

Jenže, vy tam teď nesmíte ne kvůli přírodě, ale kvůli tomu, aby vás náhodou nepřejel traktor a abyste neviděl, ja se tam zuřivě kácí a s tím nemají zelení nic společného. I když je jinak nemusím.

Re: ekologisti do škol - lesnických:
Autor: Eva D. Datum: 17.8.2009 14:43

VVR^

kůrovec je přírodní jev:
Autor: ok Datum: 17.8.2009 10:16

kůrovec je přírodní jev - na Šumavě je specifické klima, které jednou za pár let spustí kůrovcovou kalamitu. Je to součást přírodního koloběhu, a příroda to vyřeší sama.

Re: kůrovec je přírodní jev:
Autor: křovas Datum: 17.8.2009 10:38

člověk se svoji civilizací taky, proto nevidím důvod sem tam si nějaký kus dřeva uříznout

Re: kůrovec je přírodní jev:
Autor: Vlad Datum: 17.8.2009 14:26

A to vám řekl kdo?

Kůrovcovou kalamitu spustilo nezasahování v Bavorském lese. Speciálně období, kdy kvůli jakémusi polomu a udržení cen bylo v Bavořích zakázáno prodávat (kterýmžto pádem i těžit) dřevo ze státních lesů.  Kúrovcové kalamity navazují na nedostatek péče o les, např během válek.

Re: kůrovec je přírodní jev:
Autor: PETR Datum: 18.8.2009 7:33

A to Vám řekl kdo ?

Kůrovec ( mimochodem, každý druh stromu  ( borovice, dub, buk ) má "svého" kůrovce a ten je součástí lesní přírody.  Má za úkol  pomoci při rozkládání zbytků po těžbě a je stejně užitečný jako jiný hmyz. Jestliže se "přemnoží", znamená to, že ten který druh stromu ( v našem případě smrk ) do lesa nepatří, není v něm  vhodné klíma, nemá dost  živin v půdě, dost vody, začíná  proň být příliš velké teplo. Přiroda nám prostřednictvím kůrovce říká, abychom tento druh - smrk - už dále nesázeli. Máme-li ho kácet a odvážet, nebo ho nechat zetlít na místě, na němž vyrostl, to je opravdu na rozhodnutí majitele lesa. A to rozhodnutí je příliš složité, uvážit se musí mnoho pro a proti - nechme to na majitelích !

Re: kůrovec je přírodní jev:
Autor: Vlad Datum: 18.8.2009 11:31

Milý zlatý, kůrovec nepomáhá rozkládat zbytky po těžbě, protože dřevo ani kůru nežere. Jinak ten dotyčný je vlastně lýkožrout smrkový, Ips Typographus. To a mnoho dalších věcí zřejmě nevíte, ale věříte v ekologistická hesla...:-)

Re: kůrovec je přírodní jev:
Autor: yt Datum: 18.8.2009 8:42

A to vám řekl kdo? A co spustilo ty dřívějši kalamity?