13.12.2019 | Svátek má Lucie


EKOLOGIE: Voda a dynamit

24.7.2019

Život dovede připravit opravdu groteskní paradoxy. Příklad z minulého týdne: začalo se snad dokonce vážně mluvit o tom, že se ochrana vody má zakotvit v ústavě. Já bych si tedy myslel, že by bylo lepší vodu chránit, než ji ukotvovat v ústavě, ale budiž. No a skoro v týž den se nechal premiér Andrej Babiš vypískat ve městě Jílovém, když tam přijel chválit šílený projekt dálnice D3 na České Budějovice. Město Jílové leží v Posázaví. To je jedna z posledních oblastí skoro panenské přírody v Čechách. Ta druhá, to jsou Brdy. Armáda komunistického státu značnou část Brd zabrala jako vojenský újezd a bylo vymalováno. Chvála bohu, že se to stalo, je to snad jediné hodnotné dědictví, co po minulém režimu zbylo.

Proč zůstalo Posázaví?

To je tak terénně členité a pro průmysl a tudíž pro zničení nepřístupné, že civilizace raději šla ničit jinam. Teď tudy má vést dálnice se všemi doprovodnými jevy, jako jsou pumpy a sklady.

Když lidi v Jílovém na Babiše pískali, bránil se, že za to nemůže. O trase dálnice D3 přes dosud nedotčenou přírodní oblast rozhodla vláda před dvaceti lety. Už tenkrát jsem se divil, proč tak rozhodla. Nejsem stoupenec konspiračních teorií. Nicméně jiné vysvětlení než konspirační mě nenapadlo. Vybrali to proto, že je to stavebně nejobtížnější úsek. Proto bude nejdražší a bude na něj věnovaná největší hromada peněz, ze které se toho nejvíc urve.

O to by nic. Prý se za pět let začne stavět a dokončit se to má… to je jedno, s jakou cifrou přijdou. Nejsou schopni postavit a dokončit žádnou dálnici. Spoj mezi Brnem a Prahou prakticky zrušili, dálnici D1 nemá smysl používat. Tak hodně to bije do očí, že se neodvážili zvýšit cenu za dálniční známku. Nejsou schopni dostavět Pražský okruh. O dokončení okruhu kolem Plzně se už nemluví. Dálnice D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí s návazností na Ostravu a do Polska se nehýbe z místa. Dálnici D6 statečně budují čtyřicet let. To je aktuální realita. Do té vstoupí se svými bagry a dynamity a zničí zázrakem uchovanou přírodní oblast v Posázaví. Nepostaví nic, dálnice se u nás stavět jak vidno nedají. Jen to zničí. Až budou schvalovat tu ochranu vody v ústavě, ať si zavřou okna, aby je ty výbuchy dynamitu nerušily. Zatím se ale ještě ty díry pro dynamit nevrtají. Zatím je pořád ještě možné tomu nesmyslu zabránit. Udělejme to.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czTIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.