18.10.2019 | Svátek má Lukáš


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Větrní zabijáci

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
13.6.2006 15:19

Re: reakce na pindy atomového aktivisty

Nejsou náhodou blízko JETE Mydlovary? Já jen že místní nám před léty tvrdili, že choroby jsou častější díky jim. A Pražáci pijí vodu z Vltavy? To asi sotva.

13.6.2006 16:02

Re: Re: reakce na pindy atomového aktivisty

ahoj slepice.Pražáci maj vodárnu v Podolí,na Vltavě.Tak se to totiž jmenuje,co Prahou teče-viz zeměpis 5tř. ZŠ

13.6.2006 16:16

Re: Re: Re: reakce na pindy atomového aktivisty

Ale už se moc nepije, co je Želivka ;-)

13.6.2006 15:34

Re: reakce na pindy atomového aktivisty

Jihočeský taťka nejsem, ale jsem jejich fanoušek. Jsou to, na rozdíl od Jihočeských matek, odborníci. Děti umírají na leukémii, bohužel, všude na světě. Nevím o tom, že by to bylo v důsledku pobývání v blízkosti JE. Můj pětiletý syn bydlí v blízkosti JE Dukovany a zdravotní problémy nepociťuje.

;-)

13.6.2006 13:50

Větrné elektrárny jsou jednou z nejhorších lumpáren,

které lidé dokáží zvířatům dělat. Hluk, zejména ten lidským uchem neslyšitelný (a tedy hygienickými normami nekorigovaný), způsobuje vážné problémy všem zvířatům, nejen ptákům. Je to extrémní zrůdnost. Jeden eletrárenský větrník zabije za měsíc víc zvířat než 100 km neoplocené silnice I. nebo II. třídy a hlukem zasáhne a zahubí či jinak vážně poškodí víc zvířat než 30 km dálnice.

13.6.2006 14:01

Re: Větrné elektrárny jsou jednou z nejhorších lumpáren,

Chci videt dukazy na duveryhodne studie, jinak vas obvinim z hrube demagogie.

Nasledujici dokumenty rikaji neco naprosto jineho:

http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/publications/WETF/Facts_Volume_4.pdf

http://www.calla.ecn.cz/data/energetika/vitr/index.php?show=8

13.6.2006 14:06

Re: Re: Větrné elektrárny jsou jednou z nejhorších lumpáren,

Ups, nejak to seka dlouhe radky, tak tedy:

http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/ publications/WETF/Facts_Volume_4.pdf

13.6.2006 13:37

To je ale legrace.

Autor je členem České nukleární společnosti, jejímiž kolektivními členy, a zřejmě i zakladateli, jsou megafirmy z atomového průmyslu. Jejím posláním je "provádět osvětu, napomáhat vzdělávání

veřejnosti v oboru jaderné energetiky", tedy propagovat atomovou energii na úkor jiných zdrojů energie a zajišťovat tak panu Burketovi a jemu podobným žvanec. Tak odtud vítr vane...

13.6.2006 13:43

Re: To je ale legrace.

... což považuji za naprosto legitimní, protože zelení předvádějí boj proti jaderné energetice za každou cenu, bez ohledu na ekonomickou stránku věci, bez ohledu na fakta.

Ale pozor, "napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky" není žádná propagace na úkor jiných zdrojů energie. Myslím si, že zrovna zelení patří mezi ty, co by takové vzdělávání v oboru jaderné energetiky potřebovali jako sůl (tedy pokud by se jejich úvahy alespoň teoreticky mohly ubírat racionálním směrem a ne přes antijaderné náboženství, jak tomu je dnes)...

13.6.2006 14:19

Pomluva není legitimní na žádné straně

Pomluva není legitimní na žádné straně, stejně jako argumentace čísly bez srovnání. Legitimní by bylo pokud by se člen Nukleární společnosti rozepisoval o výhodách JE, vyvracel mýty, přesvědčoval veřejnost o bezpečnosti českých JE, LASKAVĚ VYSVĚTLIL KDY NĚKDO UVIDÍ ASPOŇ PENNY ZE STOVEK MILIARD SPOLYKANÝCH Z KAPES DAŇOVÝCH POPLATNÍKŮ VÝZKUMEM FŮZNÍHO REAKTORU, a podobně. Ale to ne, to autor raději šíří fakta vyržená z kontextu, bez ohledu na to, že počet usmrcených ptáků VE je směšně zanedbatelný s počtem usmrcených zvířad automobilovou dopravou. Nejen v kategorii přejetých zajíců a koček, ale i v kategorii ptactva.

PS: Automobilisté mi už zabili 3 kočky. Větrné elektrárny ani jednu. ;-D;-D;-D

13.6.2006 14:29

Re: Pomluva není legitimní na žádné straně

Automobilisti mi uz zabili jednoho znameho, nacisti ani jednoho. Mam z toho neco vyvozovat? :-)Pokud se bavime o poctu usmrcenych zvirat celkove, tak VE pochopitelne stoji nekde vzdadu. Druha vec je, co nam za ty mrtva zvirata prinesou, tedy pomer uzitecnosti a skodlivosti, ale to ted neresme.

Kde ale VE temer urcite vedou jsou pocty usmrcenych velkych dravych ptaku (kteri jsou az na vyjimky chranenym ci ohrozenym druhem). Ti totiz az tak casto u silnic neumiraji a do oken taky tak casto nenarazi.

13.6.2006 14:36

Re: Pomluva není legitimní na žádné straně

Termonukleární reaktor ITER bude stát asi 150 miliard Kc. Německé větrné elektrárny jsou dotovány cca 2Kc/kWh (rozdíl výkupní ceny a výrobní ceny z jaderných elektráren). Vyrobí toho tolik, že roční dotace (z peněz daňových poplatníků) je cca 30 miliard Kč. ITER se má stavět asi 10 let. To znamená, že Německo by mohlo ITER plně financovat jen z poloviny svých větrných dotací. A to neuvažujeme fakt, že skutečná tržní cena z nestabilního a neřiditelného zdroje je velmi nízká.

Ano, jsou zde ještě externality spojené s provozem jaderných elektráren. Jaderné elektrárny vyrobí v Německu asi desetinásobek toho, co větrné. Pokud by externality do jádra měly přesáhnout dotace do větru, musely by být roční extenality německých jaderných elektráren být větší než cca 300 miliard Kč! Kam si myslíte, že by se tyto peníze sypaly?

Vítr žádné externality nemá? Tam není potřeba ocel beton, plasty?

13.6.2006 14:39

Re: Pomluva není legitimní na žádné straně

Pomluvit lze člověka, nikoli větrnou či jadernou elektrárnu. To za prvé.

Za druhé - ve slově "zvířat" se píše na konci "t" a ne "d".

Za třetí - melouni naplácali tolik lží o JE, že kritici VE pořád mají co dohánět...

13.6.2006 14:43

no, on cez

nezamestnava jen burkety, ale ma i jine odborniky.

takze bude stavet nejen atom, ale i fotovoltaiku a vetrniky.

zaplat panbuh!

13.6.2006 15:21

Pokud těch větrníků nebude moc, beru to jako

"úlitbu zeleným bohům" či ověřovací zařízení. Ale rozhodně nemám chuť financovat ideologicky motivované nasazení ve velkém.

13.6.2006 15:39

Re: To je ale legrace.

Vážený Petře,

posláním ČNS je objektivně informovat o jaderné energetice. Je to jediná možnost jak reagovat na útoky militantních a nevzdělaných ekologistů.

Já osobně už pátým rokem jezdím v rámci besed "Energie - budoucnost lidstva" po českých základních a středních školách a snažím se objektivně informovat a besedovat. To, že si nás školy zvou opakovaně, je důzaz toho, že nejsme fanatici - to by učitelé určitě poznali.

Můžu Vás ujistit, že na výši mého příjmu nemají tyto aktivity žádný vliv - na"žvanec" si vydělávám jinak :o)

13.6.2006 15:58

Re: Re: To je ale legrace.

ano,jihočeský t´aˇtko,budeš tvrdit ,že děláš operátora. a  besedy děláš  zdarma.to slyšíme leta.KUŠ

13.6.2006 13:07

Věčná polemika

Také bychom měli přestat svítit zářivkami, neboť obsahují rtuť, používat baterie ze stejného důvodu... buď se v jménem ekologie okamžitě vrátíme ke klackům a loučím, nebo je veškerá tato polemika na(Y)

13.6.2006 12:54

A jak je to se zalohovanim "vykonu" VE,

bude platit, ze cim vic VE, tim budeme mit muset vice "klasickych" zdroju ?

13.6.2006 13:54

Re: A jak je to se zalohovanim "vykonu" VE,

K zalohovani.

Zalohovat se musi predevsim velke centralni zdroje. Je nutne (nejake mezinarodni umluvy), aby velikost zaloh odpovidala nejvetsimu zdroji. V severnich cechah se topi a na "prazdno toci a nic nevyraveji" tepelne elektrarny vykonu JE Temelin pro pripad, ze by nahle Temelin vypnul. U vetrnych elektraren lze na cca 90% odhadnout, zda a jak bude foukat (a podle toho zatopit ...). Kdyz prepoved nevyjde (nejedna se o celoplosny okamzity vypadek), da se to dohnat vodnimi elektrarnamy (pripadne precepavacimi), nez nabehnou tepelne. Je rozdil, zda je tepelna elektrarna v rezimu, kdy musi nabehnou ihned (pokazil se Temelin), nebo kdyz ma nato desitky minut, hodiny (prestava foukat, blba predpoved, v prehradach dochazi voda).

13.6.2006 14:06

Re: Re: A jak je to se zalohovanim "vykonu" VE,

To platí, pokud je těch VE málo. Čím víc jich bude, tím to bude horší. Za prvé - předpověď větru má a vždycky bude mít svoje nejistoty, předpovědět se to dá jen orientačně. za druhé - VE se automaticky odstavují i při vysokých rychlostech větru. Docela si dovedu představit, až půjde v létě nějaká studená fronta, jak budou během několika desítek minut vypadávat stovky a tisíce VE a celé desítky větrných farem. Z plného výkonu na nulu. To pak bude stejný problém jako výpadek Temelína (obou bloků najednou)

13.6.2006 14:08

Re: Re: A jak je to se zalohovanim "vykonu" VE,

hochu, hochu, máte vy vůbec představu, jak dlouho trvá to vaše (a podle toho zatopit ...)??? Bože bože, do čeho s' to duši dal. A ta 90% přesnost předpovědi počasí to je taky výbornej ftip :o)))

13.6.2006 15:02

Re: Re: A jak je to se zalohovanim "vykonu" VE,

Obávám se, že Vaše představa o "zatápění" v elektrárně vychází z osobní zkušenosti s topením v kamnech na chalupě. Tedy vězte, že v elektrárně je to krapánek složitější a "zatopit" tam lze, v nejlepším případě, v řádech hodin (ale reálněji desítek hodin). A oproti Vaší chatě je tady ještě třeba problém se sfázováním generátorů. A to pomlčím o skutečnosti, že do rozvodné sítě musí být dodáváno zhruba totéž, co je v daný okamžik spotřebováváno. Takže synchronizace s desítkami chaoticky vypadávajících VE je nelehký úkol.

13.6.2006 15:14

Re: Re: Re: A jak je to se zalohovanim "vykonu" VE,

Pokud vypadávaj chaoticky tak se nic neděje, protože se to statisticky vyrovnává .. a stabilní vítr v oblasti nevypadne za vteřinu, jako poryv když zrovna visíte na plachtě (to je pak ale k nasrání) ;-)

13.6.2006 12:37

Ono se opravdu musí měřit stejným metrem

a výsledky jsou pak překvapivé. Pokud by se např. spočítal počet úmrtí v důsledku BĚŽNÉHO PROVOZU našich uhelných elektráren podle vzorců, kterých se často používá pro počet mrtvých v důsledku havárie v Černobylu, tedy bezprahový účinek malých dávek záření na velký počet lidí (takto pro Černobyl vychází deset tisíc osob, vše vyšší jsou pusté výmysly) bylo by to jen u nás tisíce osob a v minulosti ještě více. Jak myslíte, že by se na takovýchto výpočtech projevila na rozdíl od Černobylu statisticky prokázaná kratší doba dožití v Seeročekém kraji s 2 miliony obyvatel, r. 1990 byl ten rozdíl několik let...

13.6.2006 12:33

Kto schválil

stavbu větrné elektrárny na památném vrchu Hostýn? Doporučují všem zastáncům větrné energie vyšlapat na Hostýn, projít zastaveními křížové cesty a poslouchat.

13.6.2006 12:42

Re: Kto schválil

No, ona nejvhodnější místa na stavbu VE jsou třeba i hřebeny hor. Tam spíš bude zajímavé, jak se začnou štěkat melouni mezi sebou. jedni co chtějí VE na hřebenech Krkonoš a druzí, kteří jim to (pochopitelně) budou chtít "odstřelit". Pár takových příkladů už tu bylo, např. na ČM vysočině, ale teď toho asi bude víc. jen ať se sežerou mezi sebou...

Ekologie proti ekologii...

13.6.2006 16:50

Re: Re: Kto schválil

no když se podívám na to kdo sponzoruje Ekofilm tak to není ekologie proti ekologii, ale uhelné a plynárenské firmy proti strojírenským podnikům vyrábějícím VE. Je to pochybný "krajinný ráz", podle kterého by nemohli postavit stavitelé asi ani kostel na Hostýně, proti snaze využít dostupnou energii větru.

13.6.2006 18:04

Re: Re: Re: Kto schválil

Víre jaký výkon ta VE na Hostýně má? Je to srovnatelné s motorem osobního automobilu...

13.6.2006 11:51

Řešení...?

A co vypnout počítače, ušetřit truchu elektřiny a jít se projít do přírody. Životnímu prostředí by to pomohlo rozhodně víc, než tyto diskuze...