24.1.2021 | Svátek má Milena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 3.5.2010 10:58

Vážená paní Marková,

sledovat Vaše články o Šumavě, kde nejjemnější výraz je "zánik Šumavy", je snad horší než zprávy TV Nova a Blesku.

Už jen to míchání pojmů hospodářský les a chráněná přírodní území NP.

Vy se skutečně domníváte, že když necháme nějaké definované území na Zemi (a kolem přechodová pásma) samo sobě, tak zanikne? Pouze se změní - asi jako se změní pole s kedlubnami (bez péče zahradníka) na divoký a stabilní biotop. Ale zánik, katastrofa?

Jistě, NP by nevypadal jako Stromovka v Praze s asfaltovými cestičkami. Zároveň by ale těsně kolem rezervací nejezdili traktory tolik jako v širém Finsku.

Někdy nevím, za koho či co vlastně kopete. A nebo "jen" to máte nastudováno z internetu.

B. Hudzieczek 4.5.2010 10:34

Re: Vážená paní Marková,

Šumava roku 1990 byla z velké části tvořena jednak smrkovými monokulturami, vysázenými po velkých kalamitách v Klostermannových časech,  a dále zalesněnými zemědělskými pozemky po  odsunu původních obyvatel, vylidnění Šumavy a vytvoření hraničního režimu. Přirozených společenstev tam bylo poměrně málo. Když kulturní krajinu necháte napospas, jistě nezanikne jako krajina, ale co a kdy vznikne neumíme  předpovědět. Lesnický management, reprezentovaný Ing. Žlábkem, nabízel řízený přechod od kulturního lesa k lesu původního charakteru. Termín 50 - 100 let, za přiměřeného nepřetržiténo zachování funkcí lesa a krajiny. Jeho protivníci zvolili cestu jejíhož konce zatím nevidíme, nevíme jak dlouho to bude trvat, aniž by bylo zaručeno, že nějaké funkce bude takováto krajina plnit.  Bohužel se toho chytili různí vědci, kteří viděli možnost studovat procesy v přírodě doposud nevídané a propůjčili svoje tváře a hlasy nenávistné protilesnické kampani.

A. Ruščák 3.5.2010 2:18

Dobrý článek

Zapomíná se ale na jedno - divoká, zarostlá a tajemná Šumava je dědictví Edvarda Beneše, respektive komunistického režimu. "Normální" Šumava je obydlená Šumava, obydlená, obdělávaná a proti dnešnímu stavu málo zalesněná.

V. Vlk 3.5.2010 12:51

Re: Dobrý článek

Nejste nějak duševně postižen ? Odborně se  tomu říká "utkvělá představa "

A. Ruščák 3.5.2010 17:13

Re: Dobrý článek

Viděl jste fotky Šumavy z roku 1900?