30.9.2020 | Svátek má Jeroným, RáchelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Projaderní zeleníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 155, poslední: 9.12.2007 11:58, přehled diskusí

nejde o spalování uhlí, ale o jeho kvalitu:
Autor: qwert Datum: 26.4.2006 12:20

Naprosto chybí jakákoli kontrola a ochrana spotřebitelů v oblasti kvality uhlí pro vytápění. Nikdo nekontroluje obsah síry a těžkých kovů ve hmotě, která jde na trh a do skutečného uhlí má hodně daleko. Ochrana spotřebitelů - kde nic tu nic, Obchodní inspekce - jistě není v jejich kompetenci.  Kde je norma kvality prodávaného uhlí a kdo to kontroluje? 

Ja jenom v podstate shrnul problemy:
Autor: JJ Datum: 24.4.2006 23:55

"spinava" bomba by mohla vyradit centrum velkeho mesta z provozu na desitky let. Tech 90 minut se mi zda taky moc, ale US je prece jenom celkem bezpecna zeme. Pri hromadnem rozsireni + malych reaktorech to muze byt opravdu problem ( ne neresitelny, ale je to rozhodne argument proti jadru).

Pes si zazertoval, to bylo pro Kolta:
Autor: JJ Datum: 24.4.2006 23:56

Ty male elektrarny se stavi v podzemi,:
Autor: tygr007 Datum: 25.4.2006 1:22

chladi je inertni helium a maji podkritickou aktivni zonu (google: gt-mhr).

"Muze byt problem" je formulace velmi vagni. Cokoliv muze byt problem, nicmene tyto reaktory jsou z hlediska bezpecnosti a vlivu na prostredi v pripade teroristickeho utoku nesrovnatelne bezpecnejsi a setrneji, nez prumerny chemicky nebo ropny provoz.

Re: Ja jenom v podstate shrnul problemy:
Autor: Kolt Datum: 25.4.2006 8:14

No na to, aby spinava bomba zamorila centrum mesta tak, ze by se to nedalo dekontaminovat by to vyhorele palivo museli ti teroristi odvezt z te elektrarny spis vlakem.

Jako realnejsi bych spis videl, ze utok nacasuji pri vymene paliva a nakladakem si odvezou jednu palivovou tyc a tu okamzite v centru blizkeho mesta vyhodi do povetri, protoze po nich jde pul milionu uniforem. S tou by ale extra velke uzemi nezamorili. I kdyz vsechno je relativni a pri cene v pozemku v centrech mest ...

Hurá na barikády:
Autor: Venkovan Datum: 24.4.2006 20:48

Skalní bojovníci oboch stran dopředu nesůhlasí s tým co sa ozve z druhé strany. Jaderné katastrofy,černé skládky,drancování přírody má společného jmenovatele-lidský faktor!

Větrné elektrárny...:
Autor: Peterka Datum: 24.4.2006 18:48

Mezi argumenty "zelených" a jiných je vnucování větrných elektráren. Chci tady poukázat na 2 věci. 1.) Z USA je známo, že vrtule (-rotory) těchto zařízení zabíjí mnoho ptáků, vlekých i malých... (V USA proto dělají ochránci přírody velký kravál).  2.) a  teď jednu mou spekulaci na výsledky jakýchsi francouzských vojenských výzkumů  (nepamatuji si již, kde jsem to četl)  - to uvádím na zamyšlení: Tedy: Po 2. světové válce Francouzové dělali pokusy s infrazvukem a prý přišli na to, že existují frekvence, na které jsou někteří  lidé citliví, může jim selhat srdce - prostě dostanou infarkt.... Vrtule větrných elektráren se netočí vždy stejně rychle a tak mohou  (podle jejich velikosti a rýchlostí otáčení)  generovat infrazvuk. Ten se šíři strašně daleko.  Když někdo ve vzdálenosti mnoha kilometrů  dostane působením tohoto infrazvuku infarkt, tak nikdy nikdo a ani žádný lékař to infrazvuku nepřipíše a ani ho to nenapadne, prostě je to normální, že někdo zemře na infarkt...........

dobry vecer pane peterka:
Autor: Mysch Datum: 24.4.2006 19:54

muzete nam o tom infrazvuku napsat neco vic? teda v jakem kmitoctovem pasmu se jedna o infrazvuk, jak se siri, a jak pusobi?

Re: Větrné elektrárny...:
Autor: Lojza Datum: 24.4.2006 19:59

Víte pane Peterko, ač nemeloun, musím konstatovat, že daleko více ptáků zahyne při styku s dráty vysokého napětí, jež jest rozšiřováno na statisíce kilometrů.

Krom toho, kdybych přemýšlel, (což se mi nechce), myslím, že bych dokázal sdělit jména několika lidí, kteří si vzali život kvůli zasraný temelínský elektrárně.

No a ten ultrazvuk, co móbily, vysílače uprostřed osídlených míst...

Je to jinak. Někdo má prachy z uhlí, někdo má prachy z atómu, někdo má prachy z větru.

Jenomže, furt se mi nějak tak jeví, že takovou vrtuli na stožáru, při zjištění omylu, zlikviduju za tejden, za rok vše kolem a za pět let nebude nikdo vědět, že tam někdy něco stálo.

Re: Re: Větrné elektrárny...:
Autor: Daneš Burket Datum: 24.4.2006 21:09

Likvidace vrtulí by nebyla tak jednoduchá, jak si představujete. Ano, jednu zlikvidujete snadno. Nechápete však rozdíl meuzi malou a velkou energetikou. Zkuste si představit počet vrtulí, když byste jimi chtěl nahradit Temelín - nejlepší bude, když si přečtete tento článek:

http://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2006020601

a zkuste se taky mrknout na tuhle fotku:

http://www.jindrichovice.cz/www/up.php?id=44_3&dir=foto (je to z Jindřichovic)

Větrník to není jen stožár zapíchnutý do země, je to obrovská základová deska, rozsáhlá asfaltová plocha a příjezdová komunikace.

proc chcete pane burket:
Autor: Mysch Datum: 24.4.2006 21:43

nahrazovat temelin vetrnejma elektrarnama? na tenhle nesmysl snad zatim neprisel ani ten nejzelenejsi zelenej.

Re: proc chcete pane burket:
Autor: Daneš Burket Datum: 25.4.2006 6:38

Ne?

Pokud chtějí zelení nepokračovat v jaderném programu a nepovolit prolomení územních limitů těžby uhlí, tak mi poraďte, čím chtějí zajistit rostoucí poptávku po elektřině. A neříkejte, že plynem (při dnešních cenách by to nebylo ani vtipné).

uz jsem to tu psal mockrat:
Autor: Mysch Datum: 25.4.2006 14:03

pane burket. jedine rozumne reseni je diverzita.  a chtit nahrazovat jadernou elektrarnu jen jakejmakoliv jinejma malejma je stejna pitomost, jako chtit pred valkou nahrazovat zaoceanskej parnik pramicema, ci dnes jumbo jet  sporovnima letadlama.

takze si spocitejte, co se stane, kdyz zrusite vsechny uhelne, dukovany budou mit planovanou revizi s odstavenim, a v temelinu jako obvykle neco odejde.

Re: uz jsem to tu psal mockrat:
Autor: tygr007 Datum: 25.4.2006 18:55

mno proto potrebujeme nejpozdeji do roku 2025 mit alespon 6 GWe v novych jadernych elektrarnach. Levne uhli uz moc nebude, plyn a ropa uz vubec ne.

Proč říci NE prolomení limitů těžby uhlí:
Autor: qwert Datum: 26.4.2006 12:34

1. Diskutabilní kvalita uhlí - příliš vysoký obsah síry.

2. Větší ztráta pracovních míst. Zrušení 2 obcí způsobí zánik (zčásti dočasný) více pracovních míst než zachování těžby při prolomení limitů. Proti sobě stojí široké spektrum pracovních míst oproti hornickým místům s nizkou kvalifakcí.

3. Ztráta kulturního bohatství - v katastru likvidované obce HJ památky s několikasetletou historií. Chcete je vyměnit za nekvalitní uhlí? 4. Zhoršení dopravní obslužnosti - rozšíření lomu přeruší stávající dopravní spojení pro další obce.

5. Zabraňme "sociálnědokratickému zvyku ala KSČ" neustále vyvlasťnovat soukromý majetek a manipulovat s lidmy proti jejich přání. Stane-li vyvlasťnování zvykem, nepochybně dojte i na vaši chalupu, protože pod Čechami se vždy najde něco k vytěžení.

Je třeba podpodpořit změnu legislativy tak, aby nerostné suroviny nebyly majetkem státu ale patřili vlastníku pozemku.

zažil jsem to:
Autor: občan z kraje města Datum: 24.4.2006 20:29

v Dánsku. Tam jich jsou mraky, hlavně na východě. Je to i na ostrovech. Kromě toho že to obludně vypadá a je to slyšet, tak ve vzdálenosti cca 50m, když si sednete nebo lehnete na zem cítíte to. Možná záleží na podloží, nevím.

Re: Větrné elektrárny...:
Autor: hel.mut Datum: 1.8.2007 23:42

V Německu byl spolkovým zdravotním úřadem prováděn výzkum, který prokázal, že větrné elektrárny nevydávají žádné škodlivé zvuky velmi nízké, ani velmi vysoké frekvence.

Nevim sice, jak na to Francozi tenkrat teda prisli, ale od druhe svetove valky uplynulo 62 let, coz je pomerne dlouha doba z hlediska technickeho (i jineho) vyvoje. Tim chci rici, ze by taky neuskodilo zabyvat se poznatky TETO DOBY, ty totiz nic takoveho NEPROKAZUJI! Pred Kopernikem taky vsichni tvrdili, ze je zeme stredem nasi planetarni soustavy...

Re: Větrné elektrárny...:
Autor: Jeseň Datum: 9.12.2007 11:58

Ad infrazvuk-Mrkněte ke mě na stránky:

http://www.jesen.cz/?zobraz=smrtici-pozoun

http://www.jesen.cz/?zobraz=zase-infrazvuk

Ale Zelený, co souhlasí s využíváním jaderné energie,:
Autor: Jura Jurax Datum: 24.4.2006 18:29

to už přestává být pravověrný Zelený, to je kacíř, úchylkář a heretik, to je člověk moudřevší, blížící se již člověku normálnímu nechlorofylovému ... takový omšem bude od Zelených vyobcován mečem ohnivým a mamina Kuchtová jej za rakouské peníze dá do klatby, ale té nejklatbovatější ... :-D

OZÓNOVÁ DÍRA a varování před atomovou energií:
Autor: www.andele-svetla.cz Datum: 24.4.2006 16:57

Člověk se vydal na cestu sebezničení. Neváží si přírodního bohatství Země.Znečistil životní prostředí a tak tisícinásobně ničí život, aniž by si uvědomil, že on sám je součástí tohoto života.Nukleární pokusy a havárie(Černobil!) neutralizovaly ochrannou ozónovou vrstvu, která chrání před slunečním zářením. Tím utrpěla atmosféra silnou ionizační ztrátu.Více na našem webu(místo jména)- sdělení 1661

Solární záření je energie, která se vymkla kontrole bez přirozené filtrace ozónovou vrstvou, a tak působí přímo na všechny molekuly. Budou se šířit abnormální neurózy, stejně jako agresivita, dekadence, degenerace a duševní nemoci a také změny v DNA. Objeví se nemoci,

Vzniknou nové viry, nové nemoci a již známé viry se stanou odolnějšími. Stimulovat se budou i cerebrální neurony a bude docházet k neurofyziologickým změnám u lidí.

mohou se stát horší věci:
Autor: občan z kraje města Datum: 24.4.2006 17:25

stejně ta Země může vydržet maximálně tak 4miliardy let. Vysoce pravděpodobné je, že nás dřív trefí nějaký ten asteroid a nebo poblíž bouchne supernova. Možná také poněkud dřív začneme po sobě s muslimákama házet atomovky a to by fakt nebylo dobrý. To že už něco bouchlo je určitě průšvih, ale pro inteligentní tvory z toho plyne poučení, že by měl být opatrnější. Není přece problém ohně, že nás popálí, je to problém lidské neodpovědnosti. Proto je důležité zvyšovat bezpečnost jaderných technologií, ale odmítání jejich využití je zastavení evoluce. Když se zahubíme, je to náš problém, nahradí nás jiný dokonalejší druh, dinosauři neprovozovali jaderné elektrárny a stejně jim to moc nepomohlo. Celá tahle planeta je v podstatě smetiště mrtvol živočichů a rostlin smíchaných s prachem a pískem. Ekologicky čisto je na měsíci.

Re: OZÓNOVÁ DÍRA a varování před atomovou energií:
Autor: Stredocech Datum: 24.4.2006 18:30

Napsal jste Blábol! Ozonová díra nemá s jadernou energií NIC společného. Naopak, spalování fosilních paliv může mít nějaký vliv ale nejvíc vadí freony, které se už přestaly vyrábět.

XENOFOBIE:
Autor: občan z kraje města Datum: 24.4.2006 16:45

je správné označení pro přístup protijaderných aktivistů. Nějakým záhadným způsobem se toto slovo stalo synonymem rasismu )xenofobie může být jednou z příčin). Znamená totiž přesně CHOROBNÝ STRACH S NEZNÁMÉHO, NEPOCHOPENÉHO. Myslím že podobný je i přístup ke geneticky upraveným rostlinám. Jejich pěstování je mnohem ekologičtější než pěstování běžných plodin. Škodlivost těchto potravin nikdy nikdo neprokázal, prokazatelně však takové rostliny nepotřebují chemické postřiky a hnojiva. Myslím, že v obou případech jsou ekologové účelově zneužíváni výrobci produktů z ropy.

Re: XENOFOBIE:
Autor: ok Datum: 24.4.2006 16:58

V pripade geneticky upravenych rostlin je to spis "strach z neznameho rizika", nez "strach z neznameho". Mozna take "strach ze zbytecneho rizika", nebo take "princip predbezne opatrnosti".

Az nam takova upravena rostlina prevalcuje nektere mistni druhy, budeme se divit.

Viz "odolny" bolsevnik, a to ho jeste nikdo geneticky nemodifikoval. ;-D Nebo to byl prvni uspesny pokus? ;-D

Re: Re: XENOFOBIE:
Autor: cb Datum: 24.4.2006 17:06

Neprevalcuje, mistni druhy spolu bojuji miliony let v tvrdem boji, neni duvod, proc by mela byt nejaka umele vytvorena rostlina uspesnejsi.

Re: Re: XENOFOBIE GMO:
Autor: R Datum: 24.4.2006 17:11

Jenže genetické inženýrství znamená taky velký přísun peněz, protože geneticky modifikované organismy jsou patentované.  Genetické inženýrství se má údajně bouřlivě rozvíjet v Indii, Brazílii a dalších rozvíjejících  se zemích třetího světa.  Jestliže se u nás pěstování i veškerá manipulace s GMO zarazí nebo ztíží předpisy, zmizí i firmy s knowhow výroby GMO a naši zemědělci budou v podobné situaci jako úředník pracující denně s Wordem. Když Mikrosoft uvolní novou verzi, během krátké doby si ji bude muset koupit, protože jeho Word nebude rozumět souborům vytvořeným v novém Wordu, které mu budou posílat jeho kolegové.

z toho si nic nedělej:
Autor: občan z kraje města Datum: 24.4.2006 17:34

stejně žijem v METRIXU. ;-) Ale vážně, je to každého věc, nechápu proč by mi měl někjaký xenofobní fanatik zakazovat konzumovat k jídlu co uznám za vhodné, to už je jak to fundamentální náboženství. Nejhorší na tom je,že obvykle tyhle ochranářské postoje většinou zastávají jedinci, kteří by bez cizí pomoci chcípli hlady.

Hele OK:
Autor: Šumavák Datum: 24.4.2006 19:04

co kdybyste se v rámci strachu ze zbytečného rizika a v duchu principu předběžné opatrnosti pro jistotu oběsil?

Abyste měl jistotu, že se Vám nikdy nic nestane.

Protože ať jíte. co jíte, je to geneticky upraveno! Něco Mendel, něco Mičurin, trochu Lysenko, a zbytek běžní pěstitelé, kteří chtěli lepší výnos, chutnější jablka, libovější prase.....(o zavlečení brambor, kukuřice a bource morušového do Evropy ani nemluvím!)

Jak říkám, jedině oběsit !

predbezna opatrnost z ceho?:
Autor: tygr007 Datum: 27.5.2006 20:33

Ze kdyz jite gen ryby v rajceti, stanete se rybou? A kdyz jite rybu?

Jite cokoladu? Vetsina obsahuje lecitin z GMO sojy ...

Zaprodanec:
Autor: jarda Datum: 24.4.2006 16:12

spoluzakladatel hnutí Greenpeace dr. Patrick Moore by měl být odhalen, označen a potrestán neb jest podlým zrádcem hnutí GREENPEACE, nejlepší by bylo ho upálit v kotli ohřívaném atomovou energijí aby viděl zač ej toho loket...