24.4.2024 | Svátek má Jiří


EKOLOGIE: Omluvit by se neměl Klaus, ale ekologisté

28.7.2008

Okurková sezóna má vzrušující senzaci: Václav Klaus a jeho Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) by se měli omluvit, že v Česku uvedli film britského režiséra Martina Durkina Velký podvod s globálním oteplováním. Kontroverzní snímek, který letos na jaře odvysílala i Česká televize, tvrdí, že celosvětová mánie kolem skleníkových plynů je jen nafouknutou bublinou bez vědeckého podkladu. Omluvu za něj chce od Klause a CEPu Hnutí Duha. Ekologisté argumentují nedávným rozhodnutím britského mediálního regulačního orgánu Ofcom, podle něhož je snímek "nepoctivý a nespravedlivý". Durkin prý totiž překroutil vyjádření jednoho z mnoha vědců, kteří ve filmu vystupují.

Hnutí Duha nám ale neříká celou pravdu (což je ostatně jeho dobrým zvykem). Existuje totiž i paralelní rozhodnutí Ofcomu, podle něhož britský Channel4 uvedením filmu neporušil žádné vysílací směrnice a "nemanipuloval diváky" (viz výše uvedený článek Guardianu). Toto rozhodnutí je přitom mnohem věcnější, podrobnější a důležitější. Ofcom totiž při jeho přípravě podrobně analyzoval celkem 131 tvrzení o globálním oteplování, které film obsahuje. Skutečným vítězem ve sporu o film tedy nejsou klimatičtí alarmisté, ale Durkin a stanice Channel4, která ho v Británii odvysílala. Proč nám to Hnutí Duha zatajilo? Důvod je zřejmý – celá cirkusácká kampaň s požadavkem Klausovy omluvy by se pak sesypala jako domeček z karet.

Kdyby se přitom měl české veřejnosti omlouvat prezident, muselo by se jí v první řadě omluvit Hnutí Duha. Na podzim 2006 nám doporučovalo jiný film o globálním oteplování, Al Gorovu Nepříjemnou pravdu. Tento snímek vyznívá přesně opačně než Durkinův – svět se podle něj lidským přičiněním řítí do klimatické záhuby. Aktivisté nám tvrdili, že ho prý odborníci oceňují jako "korektní prezentaci vědeckých faktů".

Vědci ale Gorův film vesměs odmítli jako katastrofický pamflet. Například přední český klimatolog Jan Pretel v něm identifikoval řadu zjednodušení, nepřesností a nepravd. Podrobnou kritiku Nepříjemné pravdy včetně detailních odkazů na vědecké zdroje provedl dánský statistik Bjorn Lomborg ve své nové knize Zchlaďte hlavy! Skeptický ekolog o globálním oteplování (česky vyšlo letos v nakladatelství Dokořán). Další odkazy na nesmysly v Nepříjemné pravdě jsou zde:

http://www.johnstonsarchive.net/environment/gore.html
http://cei.org/gencon/019,05394.cfm
http://www.reason.com/news/show/116471.html

Asi nejhůř dopadla Nepříjemná pravda v Británii. Po stížnosti jednoho z rodičů na jeho promítání ve školách tamní soud objevil v Al Gorově snímku celkem devět tvrzení, která jsou v rozporu s aktuálním stavem vědeckého poznání. A protože zákon v britských školách zakazuje politickou propagandu, smí se dnes Nepříjemná pravda objevit ve výuce jen v případě, že učitelé děti na všechny ty Gorovy nesmysly předem výslovně upozorní.

Po rozhodnutí Ofcomu se ale teď bude v českých médiích samozřejmě přetřásat jen údajný Klausův klimatický "úlet". Na dezinformaci ekologistů se v "pěně dní" už dávno zapomělo.

Programového ředitele Hnutí Duha Vojtěcha Koteckého se proto veřejně ptám: "Kdy se vaše organizace české veřejnosti omluví za propagaci filmu Nepříjemná pravda?"