28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Loki_F 28.2.2006 17:12

JJ: Nemůžeme mít vždy úplně všechno

ad 3) Naštěstí je min. 70% zásob (uhlí) alespoň na severní polokouli (nezapočítávám Antarktidu) };-D)
Nemám rád ten výraz "nízkovýhřevné" uhlí, evokující "nekvalitní" s oblibou tak často používaný laiky a novináři. To je, jak říkal pan Werich, pojem relativní...
JJ 28.2.2006 17:43

Re: JJ: Nemůžeme mít vždy úplně všechno

 
snazil jsem se najit cesky termin pro sub-bitumious, v cestine tyto terminy nepouzivam (s prateli se o praci moc nebavim). Myslim vsak, ze EU jiz uhli dala dost na frak, US, Cina a Rusko je samozrejme jine kafe.
 
Ale slysel jsem o vyzkumu moznosti zplynovani podmorskych zasob uhli (primo v lozisku). Takze tam dlouhodoby potencial asi bude, i kdyz to cislo znam spise jako 300 let.
Loki_F 28.2.2006 18:37

JJ: Sub-bituminous a podzemní zplyňování

- Tedy JJ Vy si umíte vybírat témata! };-D) Obojí na několikahodinovou debatu, za předpokladu, že znáte terminologii uhelné petrografie a metody podzemního zplyňování.
U nás se pokoušeli navrhnout klasifikaci Staněk a Macan, ale jaksi nepochodili... Existuje několik srovnávacích metod (podle OECD, podle Euracoalu). Třeba někde, nekdy. };-D)
 
Před asi 15 lety sem do republiky přšli američané od jednoho věhlasného koncernu, nauřit nás - "boys from jungle" - jak se zplyňuje uhlí 'in situ'. Nejdříve nás setřásali ze stromů a když zjistili, že se tady dělaly provozní pokusy dvacet let před tím než se narodili, tak zase odtáhli a my se vrátili na stromy. };-D
Petr Vaňura 28.2.2006 19:23

Re: JJ: Sub-bituminous a podzemní zplyňování

Ale jistě víte taky o probléch s propadem půdy poté, co se pod ní zplynovalo uhlí.
Loki_F 28.2.2006 23:17

To P. Vaňura: Proto také zůstalo jen u pokusů...

Problémy stavby ložiska - nitný typ sedimentů, který je schopen vytvořit stabilní klenbu v závislosti na mocnosti zplyňované vrstvy uhlí. Problém řízení "požáru" ve sloji, který poskytuje teplo k 'nahození' procesu nízkoteplotní karbonizace, utěsnění této přírodní retorty a hašení, když to 'blafne'. V horském masivu zůstane to, co za normálního zpracování představuje hlavní výtěžek - koks, ale také spousta dehtu, fenolu...
 
A teď si to představte pod mořským dnem. Prostě vybrat vhodné ložisko je docela náročné multikriteriární rozhodování. Zodpovědný inženýr má vždy těžce zkřečovaný okrouhlík. };-D
 
Loki_F 28.2.2006 23:19

Oprava: 'je nutný typ sedimentů'

JJ 1.3.2006 18:35

Re: To P. Vaňura: Proto také zůstalo jen u pokusů...

 
Diky, pro me to byla technologie ala "mozna jednou za 20 let", zatim zbytecne drahe. A asi by tezarum nikdo nepodekoval za malou "tsunami". Ale zase kdyz clovek neco tady nadhodi, tak se casto neco uzitecneho dozvi.
Loki_F 1.3.2006 19:08

Re: JJ - Proto také zůstalo jen u pokusů... Ta tsunami by nemusela

být zase tak docela 'malá', naopak za jistých nepříznivých podmínek by mohla být zcela 'regulérních' rozměrů.
Nemáte zač děkovat, jak jsem se již zmínil, tak mnoho jste se nedozvěděl... };-)
Loki_F 28.2.2006 15:59

Jenom na druhý okraj

1) Poněkud zapomínáte na Rusko, které má zájem, v rámci možnosti rychlého saturování své ekonomiky, na dosažení maximálních možných cen ropy a zemního plynu na volném trhu. A udělá proto cokoli - ne nadarmo je jeho prezidentem te kdo jím je... Takže zájmy OPEC na maximalizaci cen se kryjí se zájmy Ruska!
2) Spojené státy a Kanada, aby se co nejvíce vymanily ze závislosti na arabské ropě, rozběhly gigantický projekt těžby bituminových písků poblíž severního polárního kruhu (Severozápadní teriroium, severní Alberta...). Technologie získávání bitumenu z písků už běží v (velko)provozním měřítku (Shell), teď se do toho pouštějí další společnosti. Jediné co bylo dosud překážkou byla geografická odlehlost a příšerná zima. Jak je vidět, když začne téci do bot...
Zatím ověřené vytěžitelné zásoby bituminózních písků v oblasti jsou ekvivalentní veškerým zásobám ropy všech zemí perského zálivu dohromady...
3) Technologii zkapalňování uhlí lze uplatnit pouze u dosti specifické suroviny - uhelné vsázky (elementární složení, podíl aromátů; při nízkém popelu a omezeném množství síry, aj). Potenciálně je výhodnější a levnější spálit - CO2 zpracovat (rozklad a syntéza s levným vodíkem  jako vedlejší produkt (nad)výroby jaderné energie) => jedna z mála možností konzervování energie.
4) Zásoby uhlí celosvětově vydrží ještě 500 let.
 
JJ 28.2.2006 16:41

Re: Jenom na druhý okraj

 
Tezba pisku je velmi specificka, mluvime o objemech, kdy zacina byt problem napriklad sehnat dostatek velkokapacitnich nakladaku (zvlaste pneumatik je nedostatek). Ale je dobre, ze tam ten pisek je.
 
Rusko je velky problem, 2030 muze dovazet az 50% plynu do EU.
 
Ad 3) ne vzdy je sub-bitumious (nizko vyhrevne) uhli blizko spotreby.
JJ 28.2.2006 10:36

Jenom na okraj

 
Kde by byla cena ropy, kdyby poptavka byla o 10 % nizsi? Kolik celkove by takto ekonomika EU usetrila? A pritom by stacilo zlomek techto uspor investovat do alternativ.
 
Dnes je nejlevnejsi alternativou bionafta a bioethanol. Az se technologie rozvine, tak mozna vodik v kombinaci s jadrem. Nebo jaderne elektrarny a zkapalneni uhli.
 
Ale ekonomicky dopad techto technologii je potreba posuzovat z pohledu svetoveho trhu a opatreni je potreba delat v predstihu. A pro celkovou ekonomickou situaci EU je vyhodne vybrane technologie dotovat spise nez nechat cenu (dovazenych) energii narust na uroven, kdy budou alternativni technologie ekonomicke. Protoze az na tu uroven nas OPEC muze bez problemu dostat.
 
Mezi staty funguje ten nejcistci kapitalismus a hospodarska soutez.
Petr Vaňura 28.2.2006 12:17

Re: Jenom na okraj

Je to složitější, OPEC by patrně snížil těžbu, ač jeho manévrovací prostor není také neomezený. Jaderná energetika + benzín z uhlí by ovšem Evropě velice prospěly, dokonce i v případě, že by to uhlí musela dovážet. V tom případě by se patrně OPEC pokusil snížením ceny tuto konkurenci zruinovat, ale zavést v krajním případě dovozní cla na ropu by nebyl problém.
 
JJ 28.2.2006 13:34

Re: Re: Jenom na okraj

 
10% snizeni je vic, nez na kolik se muze OPEC dohodnout. Navic jde o dlouhodobejsi vliv, nez kratkodoba rozhodnuti OPECU (taky to zavedeni trva dele) - v postate jde o to mit danou technologii a mit ji co nejlevnejsi.
 
Uhli na zkapalneni se dovazet nebude - vzdy je levnejsi dovezt jiz vysledny produkt. Navic se da zkapalnovat i celkem nekvalitni uhli - to kvalitni je dnes take celkem drahe.
 
S uranem to bude jeste zajimave, jestli se vsichni vrhnou na jadernou energetiku.
jonáš 28.2.2006 17:54

Re: Re: Re: Jenom na okraj

Nojo, a jak by jásali Číňani, že dostanou víc a levnějc -- myslim že by za chvíli ten desetiprocentní výpadek poptávky vykryli.
JJ 1.3.2006 18:39

Re: Re: Re: Re: Jenom na okraj

 
Kdo ma lepsi sanci se dohodnout na lepsich podminkach - ten, kdo ma alternativu nebo ten, co si nemuze vybrat? A Cina ?- tam poptavka poroste zavratnym tempem, at bude cena jakakoliv.
ok 28.2.2006 8:03

vzteklouni na pobrezi morskem

Panove, zcela zapominate, ze na zapadoevropskem pobrezi jsou zcela jine vetrne podminky nez v Cechach. Tam je na vitr spoleh. Doporucuji treba navstevu zapadniho pobrezi Irska.
JJ 28.2.2006 10:19

Re: vzteklouni na pobrezi morskem

Navic vlhky morsky vzduch ma vetsi hustotu, coz taky pomaha.
as 27.2.2006 23:05

Útoky teroristů na atomové eletrárny

PRAHA 26. února (ČTK) - Útoky teroristů na atomové elektrárny, zneužití atomové bomby, ale i pád totalitního režimu v Bělorusku - takové události podle vědců možná čekají svět v první polovině tohoto století. Zmiňuje se o tom studie Bezpečnost v roce 2020 s výhledem do roku 2050, kterou vypracovalo Středisko bezpečnostní politiky Karlovy univerzity. Podle prognózy zřejmě také vzroste výskyt živelních pohrom, v důsledku energetické krize může zkolabovat světová ekonomika a Čína možná vyvolá konflikt s Ruskem. O studii píše pondělní vydání týdeníku Euro. Hlavní bezpečnostní hrozbou budou podle vědců i nadále teroristé, kteří se budou zaměřovat zejména na komunikační sítě a energetickou infrastrukturu. V období 2010 až 2020 se na území EU ročně uskuteční čtyři až pět útoků typu Londýn 2005 a zhruba stejný počet útoků se podaří překazit. Cílem teroristů se stanou i jaderné elektrárny v Německu a Francii. Na konci 20. let teroristé poprvé použijí jadernou bombu, což bude znamenat diferenciaci islámského světa. Do globální protiteroristické aliance se zapojí nezúčastněné a váhající země i islámské státy. Krátce před rokem 2010 padne - za použití zbraní - totalitní režim v Bělorusku. Novou intenzitu napětí je ale možné očekávat v obřích městech Jižní Ameriky a jižní Asie. Objeví se územní konflikty ve východní Asii a pokusy Číňanů o infiltraci oblastí východní Sibiře. Čína násilně obsadí Tchaj-wan. V EU až do roku 2010 žádný podstatný vývoj nepřijde. Uskuteční se další dvě kola ratifikace euroústavy. Poprvé budou proti přijetí čtyři státy, podruhé jeden. Euroatlantický svět díky bezpečnostním opatřením zlikviduje islámské buňky ve svém prostoru, což znamená koncem 20. let definitivní vítězství globální aliance nad terorismem. Ještě před rokem 2025 vyvrcholí nejistota s vývojem vojenského jaderného programu Íránu. Ukáže se, že z Íránu uniká štěpný materiál na Arabský poloostrov do rukou teroristických organizací. Kolem roku 20
as 27.2.2006 23:06

Re: Útoky teroristů na atomové eletrárny - dokončení

Kolem roku 2035 propukne ropná krize drastičtějších rozměrů než v 70. letech minulého století. Ropu přestane využívat nečekaně obrovské množství subjektů. V subsaharské Africe propuknou vnitřní ozbrojené konflikty, které povedou až k úplnému vylidnění některých států. Obrovskou část kontinentu zachvátí válka o pitnou vodu. Evropské síly rychlé reakce budou po roce 2025 neustále rotovat v nasazení v oblasti Středozemního moře, hlavně kvůli zklidnění bouřlivé situace vyvolané migrací. Po roce 2030 budou v západních zemích monitorováni pomocí čipu všichni potenciálně nebezpeční lidé. EU se pokusí očipovat všechny obyvatele podezřelé ze spojení s terorismem i veškeré lidi s jakoukoli kriminální minulostí a návštěvníky z rizikových zemí. Kdo čip odmítne, nebude vpuštěn. Kolem roku 2035 lze čekat krátkou válku mezi EU a blokem islámských zemí, do níž se USA po počátečním váhání zapojí na straně EU. Po ukončení intenzivních bojů nastane období dlouhé nestability. Je možné očekávat i jiné drastické scénáře, například že světová ekonomika zkolabuje v důsledku energetické krize. Nebo že Čína vyvolá lokální konflikt s Ruskem a obsadí část východní Sibiře. V polovině 21. století budou na světě tři supervelmoci - Čína, Evropa a Spojené státy. Možný je ale i scénář, že USA a Evropa se stanou jedněmi z mnoha regionálních mocností, i když s určujícím vlivem na světové dění. Může vzniknout i Islámská konfederace, Rusko se rozdělí na několik samostatných států, subsaharská Afrika přejde na systém kmenových vlád.
zdeněk 27.2.2006 23:13

Re: Re: Útoky teroristů na atomové eletrárny - dokončení

A v roce 2015 11 února v 17:00 se mi vylije na stůl čaj s citrónem. Tahle informace má asi stejnou vypovídací hodnotu.
Ladislav N. 27.2.2006 23:34

Re: Re: Útoky teroristů na atomové eletrárny - dokončení

Neúčastnil se toho "věštění" taky dědek Zeman? :-D
Tomas 27.2.2006 21:44

Zatím máme stabilní elektrickou síť

Naše energetická síť je jednou z nejlepších v EVROPĚ a troufám si tvrdit i na světě pravdou je že je třeba opravdu nastolit velké množství alternativních zdrojů od tepelných čerpadel přes svítidla na bázi LCD přes vodní elektrárny . Přesto za atomové zdroje děkujme komunistům díky nim ještě svítíme.
tygr007 28.2.2006 0:52

Komunisti se o nas jaderny program nezaslouzili!

Nebyt jich, mohli jsme mit zmaknuty kompletni palivovy cyklus a vesele vydelavat na zasobach uranu. Dovoluji si poznamenat, ze nebyt jich, nebyl by Cernobyl a dneska bychom mozna neresili sklenikovy efekt, zasoby uhli ani jestli subvencovat provoz OZE, protoze by vetsina energetiky jela na FBR. Na ty smradlave technologie nasich predku, kteri ziskavali energii spalovanim uhlovodiku, bychom se chodili koukat do technickeho muzea.
vita 28.2.2006 9:28

Re: Komunisti se o nas jaderny program nezaslouzili!

Cákryš - a kteří komunisté zabránili tomu nádhernému vývoji v BRD a tatméž prosadili větrníčky?
Komunisti ovládali o něco víc než šestinu světa, ne víc!
tygr007 28.2.2006 10:37

Re: Re: Komunisti se o nas jaderny program nezaslouzili!

Komuniste v SSSR a mezivalecne Nemecko intenzivne spolupracovali, SSSR zasobovalo Nemecko surovinami atp. Dohoda techto rezimu zacala 2. svetovou valku. Pokud by nedoslo k tomuto vyvoji a my prozili po Svetove Valce klidne stoleti, kde by nezahynulo ~100M lidi kvuli komunistum, ~50M kvuli nacistum, spolecnost by nemusela resit uzbrojovani vychodniho bloku, bordel od Korey pres Vietnam po Afghanistan atd. Dovedete si predstavit, kolik by toho ti zbytecne mrtvi ci zotroceni mohli vytvorit? Jak bychom se mohli mit, kdyby znacna produktivity svobodneho sveta nesla na obranu pred komousema, ale delali neco rozumneho?
tygr007 28.2.2006 10:40

Pro uplnost

Samozrejme to je naprosta spekulace - snazim se demonstrovat, ze dekovat komunistum za jadernou energetiku je nevhodne.
Vorda 28.2.2006 11:54

Jak se to vezme

Máme-li dnes energetiku na dobré úrovni a máme-li dobře řešen rozvod EE, je to díky výstavbě za komunistů. Lze ovšem tvrdit obé, že je to díky komunistům, nebo že je to navzdory komunistům. Obě strany mohou mít pravdu. Skutečností asi bude to, že centrálně řízené a alespoň trochu slušně plánované hospodářství si z principu vytváří silnou energetiku a veškerý těžký průmysl. No a máme zde pořád obrovské zásoby uranu, který lze těžit za ceny asi o 25%  nad současnou světovou cenou. A ta zajisté postupem času poroste. K tomu je tu pořád ještě dost odbotníků na tuto profesi.
Vorda 28.2.2006 12:02

Re: Pro uplnost

Těžko lze upřít komunistům úspěšnou výstavbu Dukovan a obávám se, že současný Temelín máme jenom díky jeho vysokému stupni rozestavěnosti v roce 1990. Zdá se, že výpočet kapacity byl rovněž stanoven správně, protože nyní budeme Temelín dostavovat. Bude to ovšem tím, že na profesionálního energetika stranická příslušnost nemívá vliv.
Petr Vaňura 28.2.2006 12:13

Re: Re: Pro uplnost

Nejvyšší podíl jaderných elektráren a kompletně vyřešený palivový cyjklus má Francie. Je to důsledek dvou NE. Nebyl tam komunismus ani zelení. Komunistická strana Francie byla navíc projaderná, to jen pro úplnost.
vita 28.2.2006 13:00

Re: Re: Pro uplnost

Temelín máme dostavěný i proto, že stará struktura atomový děděk vyházel nové struktury, které Temelín léta jen kurvily a dosadil tam zase zpátky.staré struktury, které ovšem rozuměly technice.
Mohl bych taky spekulovat, že nebýt války, nebylo by dopisu A.E. Rooseweltovi, tudíž by nebyl projekt Mannhattan a se štěpením atomu by si hráli akademici na stolech v laboratořích.
 
Kdyby je v historii sprosté slovo.