Sobota 25. ledna 2025, svátek má Miloš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

EW

11. 11. 2008 20:51
Ted je jeste treba

na ten puvodni smrk pustit pouze puvodniho kurovce.

0 0
možnosti

I.Laengsfeld

11. 11. 2008 23:23
Re: Ted je jeste treba

Plus pozadat Obamu, at zajisti ten novy,  skvely bezuhlikaty  svet, v nemz  se klimat vrati k tomu "puvodnimu" z dob, kdy vse bylo tak, jak ma byt... Netreba pripominat i  lepsi genetickou (driv se rikalo "rasovou")  vybavenost puvodnich tamejsich obyvatel  k pobytu v tamni krajine apod. ;-)

0 0
možnosti

notgreen

11. 11. 2008 19:34
praktický příklad odolnosti původních smrků

Pokud by si snad někteří ze ctěných čtenářů dovolili ekologicko nekorektně zpochybňovat trvzení o odolnosti původních geneticky správných smrků k lýkožroutům, doporučuji  osobní návštěvu prostoru mezi Luzným a Špičníkem. Zde na bavorské žily ještě před 15 lety až třistaleté stomy a tvořily celkem hustý porost. Dnes je tam zážitková trasa. K vidění je step s metrovou travou, impozantní pahýly, ba i tu a tam ve skupinkách mladé smrčky do tří metrů výšky. Parkoviště na německé straně asi 2 km, z české strany vstup přísně zakázán.

0 0
možnosti

O.M.

13. 11. 2008 10:49
Re: praktický příklad odolnosti původních smrků

Pilám dřevařů a penězům neodolá žádný smrk

0 0
možnosti

Forstmeister

11. 11. 2008 13:59
Nebudu přít s tou či onou stranou

Nicméně je jasné, že převážná populace Picea abies v šumavských porostech není geneticky původní, ale je našimi předky tam inrodukovaná, na úkor nejenom původního smrku "šumavského", ale i jiných dřevin. Vzhledem k průmyslové vyspělosti "kotliny české" a tudíž potřebě dřeva "na sever od Boehmerwaldu" (Schwarzenbergové vybudovali i plavební kanál na kmeny), docházelo k výsadbě rychlerostoucího jehličnanu mimo přirozenou obnovu. Sazenice tam Schwarzenbergové jistě dodávali i z lokalit jiného lesního typu, takže "původnost" bude asi irelevantní. Pravděpodobně připouštěli nižší dobu obmýtní,  "kůrovčáky" mýtili pro sklárny a starali se o co nejrychlejší dobu obnovní. Tak co, jak se to má dělat? "Nech brouka být", jako v písni Kukury?

PS. Když mi budou larvy "tesaříka velkého" chroupat krov, budu přítulný k jeho dospělci? Rád se nechám poučit.

0 0
možnosti

Forstmeister

11. 11. 2008 14:09
Re: Nebudu se přít s tou či onou stranou

Pokud by někdo měl problémy s lesnickými termíny, nechť promine, rád se je mu budu snažit přeložit do českého ekvivalentu. Ekologisté nechť prominou.

  

0 0
možnosti

Mojmir Prusa

11. 11. 2008 12:05
Takovy snad polopaticky dotaz

jak vedeni parku zajisti, aby nalety v bezzasahovych zonach byly z toho geneticky kvalitniho materialu???

To bude na nobelovku¨!!!

Pak jeste mohou nasi ekologisti vyresit kvadraturu kruhu a tez zrusit obe termodynamicke vety.

0 0
možnosti

dino

11. 11. 2008 12:23
Re: Takovy snad polopaticky dotaz

Z čehož právě plyne, že jste melouny nachytal na švestkách: protože šumavské smrky jsou genetická směska, nic se tou bezzásahovostí nedocílí. Tedy myslím, nic pozitivního...

0 0
možnosti

Rudolf

11. 11. 2008 11:58
Tedy to je ale blábol

"Ze semen prověřených smrkových populací bude možné zalesňovat šumavské lesy poškozené hurikánem Kyrill. Lesy NP Šumava teď můžou pracovat s původním materiálem. Vrací se Šumavě, co je šumavské. " jásá autor.

Jenom zapomíná na to, že hlavní zásadou "správy" NP Šumava je tzv. BEZZÁSAHOVOST.

Jinými slovy správa parku nedovolí nikomu, aby , zejména v tzv. prvních zónách, cokoli sázel. Natožpak aby v rezervacích sbíral semena.

0 0
možnosti

Antonín Hrbek

11. 11. 2008 10:29
Poznámka

Boubínský prales byl založen v roce 1858. V ŕoce 1870 jej ze značné části poničila vichřice, takže tamní smrky (staré cca 300 let) asi příliš odolné nebyly. Nejstarší strom "král smrků" padl v roce 1978 ve věku 440 let. Našim "ekologům" tak trochu uniklo, že vichřice na Šumavě, zejména v roce 1867 a 1870, ničily původní obnovní výsadbu a ne nepůvodní. Stačí se podívat na staré mapy z 18. a 19. století a na příslušné zápisy. Padlé smrky staré 300 let ( tedy z 16. století!) nikdo na Šumavě nesázel. Některé partie byly dokonce ucela nepřístupné.

Jsou tu ale ještě další původní pralesy a to  Žofínský a Hojnovodský, které byly založeny dokonce o 20 let dříve. Jsou sice trochu níže než Boubín (cca o 300 m), ale protože nebyly vichřicí poničeny, tak by rozhodně stály za pozornost.

0 0
možnosti

dino

11. 11. 2008 11:43
Přesněji, prosím

Boubínský prales nebyl roku 1858 založen - to jen knížecí lesmistr schwarzenberského panství Josef John několik let soustavně vyhledával typické zbytky starých šumavských "hraničních hvozdů" (ano, kromě smrku se skládaly z jedle, jilmů, buků a jeřábů, např.)  a navrhl pak majiteli panství, knížeti Janu Adolfovi Schwarzenbergovi, aby část těchto vzácných starých porostů nadále chránil. Vytypovaných lokalit bylo asi osm a na jejich základě byla ochrana Boubínského pralesa toho roku 1858 ustanovena.

Autor článku se podle mne snaží upozornit na fakt, že se podařilo prokázat, že původní šumavské smrky (skutečně od určité nadmořské výšky jsou původní, klimaxové smrčiny) mají poněkud jinou genetickou výbavu, která je adaptací na místní podmínky. Že se tedy jiný "rostlinný materiál" než takto geneticky vybavený, bude s podmínkami Šumavy vyrovnávat hůře. Nic víc ani míň, podle mne je to solidní odborný úspěch.

Oba vámi zmiňované pralesy (Žofínský a Hojnovodský) chráněny jsou.

0 0
možnosti

www racek

11. 11. 2008 10:07
hmm, já furt kde berou tu jistotu s tím bojem

proti kůrovci ... tedy, spíše nebojem ... a hele, vono to je takhle...

tedy, přátelé, nechci nic říkat, ale před tisíci lety byla šumava dost listnatá, jka jsem se dočetl ... co je vlastně původní?

0 0
možnosti

dino

11. 11. 2008 11:47
Re: hmm, já furt kde berou tu jistotu s tím bojem

Původní jsou různé porosty podle nadmořské výšky, geologických a mikroklimatických podmínek. Ty, které jim na dalé lokalitě přesně odpovídají, se obvykle označují jako "klimaxové". Ve vrcholových partiích Šumavy jsou původní (bývaly to hraniční hvozdy) klimaxové smrčiny se zastoupením jedle, jilmu a jeřábu. Jen o málo níž už jsou to lesy smíšené, ještě dál jedlobukové, ještě o něco níž bukové... Takže Šumava "en bloc" bývala vskutku dosti listnatá, vrcholové partie ovšem ne.

0 0
možnosti

Tino

11. 11. 2008 9:40
Co má vlastně NP Šumava v plánu?

Co vědeckého je na samozřejmé selské moudrosti? No, není důležité zda se to bude nazývat vědeckým výzkumem, ale je důležité aby selský rozum měl navrch. To znamená, aby se o lesy někdo staral a to systematicky bez anarchie.

Položit obrovské plochy lesů kůrovcem, tím že se o lesy přestaneme starat odklízením napadených stromů i polomových kalamit, je anarchie. Něco jiného by byla obnova původního typu lesů dlohodobou výsadbou a systematickým vytěžováním nepůvodních nevhodných smrčin.

Jak chce vlastně postupovat NP Šumava? Chce ponechat lesy napospas kůrovci a zároveň vysazovat původní smrky? To by mi přišlo skutečně tupě blbé!

0 0
možnosti

Houmr

11. 11. 2008 9:10
Opravdu?

Tak to bychom mohli mít Šumavu za takových šestset let pěkně zasmrčenou ztepilými velikány. Už se těším.

0 0
možnosti

Honza z podhůří

11. 11. 2008 9:08
Složitou cestou

Děkuji, pobavil jsem se - na co by stačil selský rozum, na to je potřeba složitý výzkum.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz