25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vasekpav 27.8.2008 15:36

Re: Re: Nech brouka žít!

Když  nechcete  odvážet  dříví  z  lesa ,tak  proč  chcete  odkor´novat  na  místě  s nulovým  dopadem  na životní  prostředí  ?!Na  Bavorské  straně  je  stejný   experiment , už  dvacet  let ,  běžte  se tam  podívat  ! JAK  náletové  semenáčky ,jenž  jsou  přírodním  výběrem , dokáží  zalesnit  holiny ,  Ne  pra=cně  a  draze  vysazovat   s lesních   školek  špatný  genetický  materiál  ,  kde  přežívá  s bídou  20%  po okusu  zvěře  a  suchu   ještě  méně  takže  se  to musí  opakovat . ZAJDĚTE  si  na zemědělské  školy  nebo  každý  nezaujatý  hajný  ,  vám to  potvrdí  .!!!!>-  

ok 27.8.2008 15:28

příroda si poradí sama

příroda si poradí sama - starám se o menší les, tak o tom vím své. Když ten les necháte být, bude z něj do 10-ti 20-ti let neprostupný prales - v zemi je tam obrovské množství semen roznesených zvěří a příroda to sama vytřídí. Semenáčkům se náramně dobře roste ve stínu polomů v neprostupném terénu, určitě líp než na holé pláni rozryté traktory až na podloží, do kterého pere slunce, s plochami se shrnutým humusem a plochami splavenými "díky" vyjetým kolejím od těžké techniky.

karbet 27.8.2008 15:26

Re: Nech brouka žít!

Jojo. Kůrovec si poradí. Dřív. A pak dlouho nic ...

karbet 27.8.2008 15:22

Re: Re: Re: Re: Tragédie

Docela hloupý názor, Ladislave ... 8-o

bak 27.8.2008 15:01

Re: Nech brouka žít!

Pokud nejste plný blech, vší, štěnic, svrabu, klíšťat, tasemnic, škrkavek..., tak jenom nejapně tlacháte. 

Ladislav N. 27.8.2008 14:55

Re: Re: Krásné fotky

...a tady ještě pár navíc...;-)

Ladislav N. 27.8.2008 14:48

Re: Krásné fotky

Mrkněte se na fotky rozsáhlých lesů pokácených "výbuchem" tzv. "tunguzského meteoritu" ... ;-P

Ladislav N. 27.8.2008 14:38

Re: "projektant lesů, vod a strání"

 ;-D  To zní skoro jako Matka Příroda...... ;-P

Ladislav N. 27.8.2008 14:28

Re: Re: Re: Tragédie

Odborník = "ten, co neumí nic jiného..."? ;-)

Ladislav N. 27.8.2008 14:25

Nech brouka žít!

Příroda si dokáže poradit. Dřív nebo později. ;-)

Sýček 27.8.2008 14:05

Krásné fotky

připomněly mi úspěchy budování socializmu po čtyřiceti letech. Tady jde o poloviční čas - pokrok holt nezastavíš.

Vašek 27.8.2008 13:19

Re: Re: fotografie monokultur

Mimochodem OK, máte v tom trochu maglajz. Ty stromy, která tam dnes po kůrovci začaly růst budou za sto let také všechny stejně staré a budou v podobných odstupech, protože prostě ten strom má určitý obvod koruny a silnější si ten svůj prostor vybojuje proti slabšímu, který uhyne. Ceské pralesy ani ve starověku nebyly tak neprostupné jak to třeba můžete znát z rovníkových pralesů.

honzak 27.8.2008 13:14

Re: Už vidím

na Pitharta s odkorňovacím "bidlem" bych si vzal dovolenou!

Vašek 27.8.2008 13:06

Re: Pro zelené vypatlance

Oprava: "nepřístupné kopce"

honzak 27.8.2008 13:06

Re: Nekácet!

A VÍRA TVÁ TĚ UZDRAVILA!

Tím nikterak neomlouvám Lesy ČR, sebranku vyčůránků nejhrubšího zrna.

Vašek 27.8.2008 13:05

Pro zelené vypatlance

Ty stromy v okolí pramenů Vltavy jsou 350 let staré! Takže jsou podle Vás nepůvodní? Zkuste si odečíst od čísla 2008 číslo 350 a zjistěte si co se v té době dělo v našich zemích!

Vy si opravdu myslíte, že obyvatelstvo Čech zdecimované třiceliletou válkou nemělo nic jiného na starosti než lézt, na v té době, téměř přístupné kopce a vysazovat tam smrky. Jinak tzv. ochráncům přírody by  trochu přírodovědného vzdělání neuškodilo. Od určité nadmořské výšky se přestává dařit ostatním stromů a začína dominovat smrk, který je podstatně otužilejší. A to naprosto přirozeně! Takže nesrovnávat s částmi postiženými v 19.století vichřicí, které opravdu byly osázeny nepůvodními druhy smrků. To se ale netýká pramenů Vltavy, které chce nechat správa parku sežrat kůrovci.

Už i ti Bavoráci, na něž se naše zelné mozky neustále odvolávají, se začínají bouřit proti stylu hospodaření správy národního parku a začínají vymáhat od našeho státu náhradu škod. A kdo nakonec ty škody zase zaplatí? Správci parku to asi nebudou?

Paleček 27.8.2008 12:47

Nekácet!

Na místech ponechaných svému osudu se zelená a vesele tam rostou nové stromy. Jsem proti kácení, protože toto řešení "po česku" by nutně skončilo nasazením těžké techniky a kácením a zašantročováním i zdravých stromů. Možná někde na západě ano, ale rozhodně nikoliv v této zkorumpované společnosti. Sledujete tu nikým  nepostiženou korupci v podniku Lesy ČR?

honzak 27.8.2008 12:45

jako potomek purkareckých

vorařů dodávám, že "plavený" smrk má vynikající mechanické vlastnosti a tvoří většinu krovů na pražských domech, postavených do roku cca 1950.

Vory např. z buků by asi měly problém s nosností...

honzak 27.8.2008 12:28

Re: Re: péťa popleta

ale prdlajs! Nahání hlasy do voleb.

Jáchym 27.8.2008 12:00

Původní šumavský smrk

dovezli schwarzenbergové z Alp, při větrných kalamitách v 19.stol. Výsledek je dnešní mix. Samozřejmě, že ne na celém území parku, ale na jeho podstatné části. Chcete-li prales, musíte víc na východ - do Novohradek.

Papilio 27.8.2008 11:32

Re: Re: Tragédie

To je právě to. Čím víc neodborníků zasahuje do debaty, tím je víc nereálný nějaký kompromis. Ale jak ty hlupáky zbavit pravomocí ? ;-(

Beldor 27.8.2008 11:25

Re: Tragédie

Me to pripomina energetiku.Nazory odborniku a ekologistu by se meli spojit a najit kompromis?Ale to je nerealne... Je zabavne ze by se nikdo nenechal operovat od nevystudovaneho lekare,ale snad do vseho ostatniho kecaji lidi naprosto bez vzdelani a skusenosti v oboru:-P

Papilio 27.8.2008 11:11

Tragédie

českého národa je v tom, že se zastánci odlišných názorů nikdy nedohodnou na vhodném kompromisu. V tomto případě to pořádně odnese Šumava. Za pár let můžeme národní park zrušit, protože už tam nebude existovat nic, pro co byl vyhlášen. Kdo jste byl v okolí pramenů Vltavy, musí Vám být smutno. Stojící suché stromy nejsou a nemohou být živnou půdou pro obnovu lesa. Ani za sto let tam bez lidské pomoci nebude něco, co by připomínalo zdravý les, možná nadlouho uvidíme na Šumavě jen trávu, černý bez, šípkové keře a břízky mezi suchými stožáry kdysi zdravých smrků - důsledek naší "ochrany Šumavy". Nemyslím, že se v půdní zásobě po několika stoletích smrkových monokultur najdou životaschopná semínka původních dřevin. Osobně si myslím, že by se znalosti lesníků a ochránců přírody měly spojit, v mrtvých částech lesů sem tam vysadit nějaký původní šumavský stromeček (třeba dovezený z bavorské části) a část suchých pahýlů odvézt, část skácet na zem. Zatím nezničené partie je nutné před kůrovcem ochránit a taky by nebylo na škodu sem tam nějaký javor, buk nebo jedli z bavor dosadit. ( Zajímavé - v okolí Božího Daru se za milion evropských peněz dosázely jedle pro zvýšení druhového bohatství, a na Šumavě se tomu naopak někdo brání jak čert kříži.) Do maximálně 30-40ti let by mohla být Šumava znovu živá a pak by ta bezzásahová zóna dostala smysl. Jenže v naší malé české kotlině je rozum používán až jako poslední ... Škoda.

Beldor 27.8.2008 11:08

Zabavne..

Je celkem zabavne jak najednou pithartik pochopil pravdu.Ale to uz je bohuzel pozde...Aneb volby se blizi;-D

dino 27.8.2008 11:00

Re: Chucpe

Máte pravdu, Jimmy, navíc za vším nejspíš bylo takové to "konzervátorské" pojetí ochrany přírody: nepustit tam lidi, nic nepodnikat, nekýchat, nedýchat...aby se nám snad ekosystém nerozpadl. Prostě snaha využít přechodně "vylidněné" Šumavy k jejímu vylidnění trvalému. Nemyslím, že by to bylo rozumné, ale pan Pithart očividně podal čertu prst (případně, jsa vzdělán právnicky, nebyl s to udělat si vlastní názor na věc přírodovědnou a naletěl) - a pak se divil, když mu ďábel utrhl ruku v rameni.

dino 27.8.2008 10:52

Re: Re: fotografie monokultur

Asi takhle: už na počátku 19. století bylo i ve vrcholových partiích původních smrčin pomálu, což si uvědomoval m.j. vimperský lesmistr Josef John, který vyhledal asi 8 ploch, které podle jeho odborného názoru nejlépe představovaly mizející hramiční hvozdy. Na základě jeho návrhu vyhlásil majitel panství, Johann Adolf II. Schwarzenberg v roce 1858 cosi jako soukromou přírodní rezervaci o rozloze asi 150 ha. V roce 1870 jí ovšem větší část zničila vichřice, takže zbylo asi 50 ha opravdu původní vrcholové smrčiny, která dnes tvoří jádro PR Boubínský prales. V této části Šumavy je to zřejmě poslední zbytek původní přirozené šumavské smrčiny.

dino 27.8.2008 10:41

Re: Větvička z botanické to považuje za blbost

Souhlasím s kolegou. Česká strana Sumavy je orientována přibližně severně a v nepravidelnějších srážkových poměrech (obecně je poněkud sušší, než ta bavorská). Proto se také tzv. "resonanční dřevo" - kompaktní a s hustými letokruhy - nachází především na české straně. Obnova porostů na bavorské straně je vzhledem k místnímu klimatu rychlejší - to není odhad, dá se to odvodit z průběhu obnovy právě po kůrovcových kalamitách, které postihovaly obě strany Šumavy (v 19. století patřila likvidace velké bavorské kůrovcové kalamity mezi dobré pracovní příležitosti dřevorubců z Čech).

dino 27.8.2008 10:36

Re: Tak hned prvním odstavcem mě nadzvedl ze židle

Pejsátko, brzděte poněkud.  Na Šumavě se vyskytují původní - klimaxové a azonální - smrčiny s příměsí jeřábu. Opravdu původní. Klimaxové v nadm. výšce zhruba nad 1200 m (tedy na hřebenech Šumavy), azonální především jako rašelinné smrčiny (tedy o něco níž, asi od 900 m n.m.) Čili původní šumavské smrčiny nejsou nesmysl - jiná otázka je, že ty, které původní jsou, mohou být zničeny a sežrány kůrovcem, který se radostně šíří z těch, které původní opravdu nejsou...

Jimmy Keen 27.8.2008 10:34

Re: Re: Pane autore

Ano, ovšem to byl již přirozený les při vyhlášení. Šumava byla lesnicky intenzivně obhospodařovaná desítky let před vyhlášením. To je jaksi rozdíl, který nechápate. tam žádné rozsáhlé pralesy se suchými stromy nebyly.

Jimmy Keen 27.8.2008 10:32

Re: Re: Pejsátko,

Lesníku, nedělejte ze sebe alternativního myslitele. Dubové a modřínové porosty ve vrcholových partiích Šumavy nikdy neexistovaly.