19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Národní park Šumava?

Parta ekologických nadšenců v roce 1991 na Šumavě, vlastně v Praze, prosadila vyhlášení národního parku na Šumavě. Čistá, vznosná myšlenka ochránit šumavskou přírodu před nepřítelem. Nepřítelem člověkem. Člověkem hospodářem, člověkem turistou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čížek 6.8.2012 8:50

Ekologové mají pravdu, příroda si poradí

Jako vždycky, když ekosystém ponechaný sám sobě přestárne. Praští blesk a vsadím se, že si ani všechny okolní hasičské sbory, hranice nehranice si s tím lesem, kterému říkali Římané Gabréta, neporadí. Tak jakápak lavička na Březníku.  Popeliště přijme zavátá semínka a protože budete rád, že jste sbalil boty, tak do toho už nebudete kecat, pane starosto. Postupně se vytvoří obrozený ekosystém, vrátí se i zubři, rysové, jeskynní medvědi a šavlozubí tygři. A pod kameny na Březníku bude otesávat pazourek osmahlá šlachovitá postava a strážce rezervací to všechno budou dokumentovat na služební mobil...

P. Rada 6.8.2012 9:45

Re: Ekologové mají pravdu, příroda si poradí

Pane Čížek ta situace naopak právě není jako vždy. Ekosystémy totiž právě nejsou ponechány samy sobě!!!

Prvý podstatný zásah bylo monokulturní lesnické využívání navíc stejnovkou kulturou vysazenou právě po kalamitní devastaci před zhruba stoletím. Tím dalším je systematické okyselování podloží přičemž demozice jen síry dnes činí jen čtvrtinu oproti rekordním 80tým létům. Potoky vrcholových pater jsou proto na Šumavě dosud bez ryb - mrtvé!

Tou celosvětovou ranou ekosystémům je ale celková změna klimatu. ... http://www.climips.cz/ ...V čechách to dělá za to století v ročním průměru něco přes stupen. To je ale adekvátní změně podnebí např mezi Prahou a Libercem. Jinak řečeno v průměru takto vzroste odpar o 100mm což je v okolí Prahy jen čtvrtina, na Šumavě jen osminka chybějící vláhy navíc s posunem ročního chodu a gradientů srážek - přívalové deště... Ale i to stačí jako další oslabující trend. Račte si všimnout jak bývá přesně vymezena na horách hranice jednotlivých pater a typů porostu a ta se o několik stovek metrů posouvá.... Při pohledu na glob, kde by se ekosystémy promítal na rovinu mezi rovnoběžky ale už jde o stovky až tisíc kilometrů protože severnější oblasti se oteplují rychleji. Dopad to má ten, že kůrovec se snaží oslabené odstranit seč může transformovat na nový supstrát jak Vaše bílé krvinky namnožením analogicky likvidují nemocnou tkán - i když to vypadá jako hnis. Jde ale jen o extrémě urychlený proces hojení či přeměny - posuvu ekosystémů.

Planeta tak v úhrnu hnědne a u nás to momentálně nejvíce pozorujeme na té Šumavě.

http://ac.blog.sme.sk/c/304462/Hneda-nikoli-modra-natoz-zelena-planeta.html

P. Gabriel st. 7.8.2012 8:09

Re: Ekologové mají pravdu, příroda si poradí

Pane Čížku, váš výlev, pokud si dobře pamatuju, silně připomíná argumentaci bolševických agitek, které chodily reptajícím lidem vysvětlovat, proč byly zrušeny  věci, které dobře fungovaly a sloužily a neměly žádný vykořisťovatelský podtext.  A léta životní praxe ukázala spolehlivě, že to nebyla argumentace, ale kecy. Dále vás chci požádat, abyste nenazýval ekology ekologisty bez vzdělání, znalostí a praxe v oboru, kteří ve svatém nadšení pro něco o čem zhola nic neví dělají spíše škodu, než užitek. A závěrem si dovolím vás upozornit, že lesní ekosystém se může "obrodit", jak vy říkáte, jen je-li to ekosystém stabilní, s předpokladem dlouhodobé samoudržitelnosti.  To většinou bývá v případě lesa jen původní, lidskou činností nezasažený les. To ovšem není případ Šumavských lesů. Ty jsou především kulturní monokulturou introdukované cizorodé dřeviny, založenou člověkem a vyžadující lidskou péči. Z takového lesa se prales, ponecháním sobě samému na pospas a vyhnáním lidí, nestane!  Člověk, hospodařící v Šumavském lese, je po staletí neodmyslitelnou a neodbytnou součástí ekosystému Šumavského lesa. Jen díky němu se udržel tetřev a rys a byly zachovány enklávy původního horského lesa, které po staletích ochrany lesáky a dřevaři, dokázali během pár let nenávratně zničit až proroci lesního obrození - ekologisti, jako třeba vy!