5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a MetodějeDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Los do české přírody patříŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 17.6.2016 22:11, přehled diskusí

Nechme losy žít:
Autor: O. Dvořák Datum: 17.6.2016 10:20

S kritikou útoku na losa souhlasím. Jako býložravec tento tvor nemůže být nebezpečný člověku a není důvod na jeho výskyt nějak přehnaně reagovat. S gorilou v USA bych to nespojoval.

Re: Nechme losy žít:
Autor: Š. Hašek Datum: 17.6.2016 11:52

Přesně!

Je jich pár. Nebezpečí hrozí pouze na silnicích při střetu s vozidlem (300 či 450 kg není srna). Pravděpodobnost malá/žádná, vzhledem k počtu těchto zvířat. Jelení zvěře je více.

Tak zachovejme klid. A nebojme se furt všeho, co je větší než křeček

Asi bych zakázal tu o červené Karkulce a vlkovi. Furt se mě totiž ptají, jestli taky v Sureanu držíme hlídky kvůli vlkům!

Re: Nechme losy žít:
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 12:59

kdo se vás ptá? A v jakem Sureanu?

Re: Nechme losy žít:
Autor: Š. Hašek Datum: 17.6.2016 17:25

Co Vás tak vytočilo, smím-li se při odpoledni optati? Něco k losímu problému a článku jest?

Že neznáte dostatečně Karpaty chápu. Já to taky nevěděl. Než jsem tam byl. Moje poznámka se týkala toho, že většina absolventů "večerní televizní/NOVA university" na mně furt hnedka hledá vykousnuté maso - od těch vlků, když jim naznačím, že tam v těch široširých končinách samozřejmě jsou. Není to pod Karštejnem. Ale korigují to pastevci a jejich "roztomilí psíci". Kapírujete? No, možná Vás něco rozčílilo vedle.

Re: Nechme losy žít:
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 22:11

:-)))

podle čeho jste usoudil, že jsem vytočenej?

Ja jsem zcela v klidu, jen ta vaše poslední věta mi nedávala smysl, toť vše. Ale myslím, že už dáva. Vy bydlíte v Rumunsku?

Letní čas.:
Autor: J. Hruška Datum: 17.6.2016 8:18

Ranní pozdravení. Každodenně se statný jelen vracel relativně úzkou uličkou mezi ploty vilkové příměstské čtvrti ze svých nočních toulek za světlem lamp a pastvou na zahradních keříčcich a záhoncích květin ve čtyři hodiny ráno raníčko zpět ke svému harému laní do lesního chládku. Až jednou, ten den, co byl pomateným byrokratem zaveden letní čas, jsem se s králem české přírody potkal. Já dolů uličkou na první spoj hromadné dopravy, on, jelen, nahoru ke svým laňkám. Já s čelem politým studeným potem, on, jelen, se sklopenou hlavou a teprve rašícím parožím připraven k zákroku probít si cestu hrabaje pravým kopýtkem na asfaltu. Proklatý letní čas nás postavil proti sobě, asi bych nezvítězil, tak jsem ustoupil do nejbližší naštěstí nezamčené branky, on, jelen, majestátně prokráčel kolem ke svým laňkám, spokojeně si odfrkával, jelen, a já stihnul letní čas. Následně už vím jak se chovat, ale raději bych nezaváděl každoročně ten prokletý letní čas a to nejen kvůli jelenovi. Pohádky z jedné i druhé strany. Hezký den.

Re: Letní čas.:
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 9:41

to já bych za takové setkání letní čas velebil

Re: Letní čas.:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.6.2016 10:26

No, on ten jelen váží několikrát tolik, co vy a tuším se pere stylem Berany berany duc, tak aby vás to v reálu přeci jen nemrzelo.

Trochu OT: překvapilo mě, že ke vzájemnému zabití zvířat stejného druhu dochází relativně často u býložravců, včetně zrovna jelenů, na rozdíl od dravců. Jako důvod mi bylo uvedeno, že vlk, rys a jim podobní jsou snadno schopni zabít zvíře srovnatelné velikosti, takže mají rozvinutý systém signálů "vzdávám se" a jejich respektování. Aby jelen ukopal jelena k smrti (já vím, parohy), to už tak snadné není, takže zábrany jsou méně kvalitní a snáz dochází ke smrtelným nehodám typu Parohem mezi žebra. (A napadá mě: zkušený zabiják nezabije, koho zabít nechce).

Re: Letní čas.:
Autor: O. Dvořák Datum: 17.6.2016 10:31

Myslím že jelena není důvod se bát. To už spíš toho losa.

Re: Letní čas.:
Autor: Z. Lapil Datum: 17.6.2016 10:49

V úzké uličce a vypadá-li rozhodnut, že projde... Fakt je, že by asi stačilo chovat se samozřejmě a drsně, případně "zaútočit". Měl-li ovšem kam utéct, což, mám dojem z úvodního příspěvku, neměl.

Re: Letní čas.:
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 11:03

No já bych to risknul.

K tomu druhému odstavci: Jako příčinu zmíněného důvodu bych viděl i početnost. Býložravců je mezi savci řádově 10 až 100x víc než dravců

Ještě, že se zatím nepodařilo obnovit mamuty,:
Autor: F. Egerer Datum: 17.6.2016 8:05

to bychom tu užili spoustu "legrace".

Nevím, jaká všechna žoužel:
Autor: A. Sekanina Datum: 17.6.2016 7:52

do přírody patří či ne, mám pocit, že největšími škůdci lidstva a přírody jsou zelení pošuci a ochránci.

Re: Nevím, jaká všechna žoužel:
Autor: M. Valenta Datum: 17.6.2016 8:47

Zajímavé! Neví co do přírody patří a řídí se jakýmisi pocity. Ale nebojte, i tak rozšířený druh (Homo Ignorantus), k němuž náležíte i Vy je součástí přírody.

Re: Nevím, jaká všechna žoužel:
Autor: S. Donát Datum: 17.6.2016 12:12

S druhou částí Vaší věty souhlas. Zelení pošuci budou naší zkázou.

No, ono "panta rhei":
Autor: J. Berger Datum: 17.6.2016 7:14

tedy "vše plyne", a zavádět středověké manýry do 21.století je poněkud - ehm. Např. bobři: kdysi zde žili. Mají zde tedy žíti i dnes. Ale dělají takové věci, že až pámbu brání. Možná to bylo přijatelné v 14. století, ale dnes ne. A to se týká i jiných zvířat. Vzal bych na milost rysa, který je plachý a moc škody nenadělá. Co se týče vlků, možná by se k tomu vyjádřili chovatelé ovcí na Valašsku. Atd. Divoce žijící zvířata versus zemědělci a versus ekologové...To jsou paradoxy, pane Vaněk...

Re: No, ono "panta rhei":
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 7:23

žádný Vaněk tady není.

Pravda je, že ve středověku zde bylo mnohem méně obyvatel a tudíž víc prostoru pro zvířata. Dnes chudáci zvířata pomalu nemají kde žít, protože kvůli rozmanitým lidským zájmům jsou neustále s lidmi v konfliktu.

Re: No, ono "panta rhei":
Autor: P. Rada Datum: 17.6.2016 7:58

Ano a dodávám, že ten konflikt je jeden s nejnebezpečnějších - tedy konkurenční. Druhová rozmanitostproto proto dnes na planetě už klesá vzhledem k oddobí před Antropocénem tempem víc jak 1000X! vyším.

https://www.kosmas.cz/knihy/213892/podmanena-planeta/

Záludné i pro náš vlastní druh může pak být to, že žijeme převážně jen jako nadstavba jiných druhů a jejich komplikovaných vazeb.

Re: No, ono "panta rhei":
Autor: M. Valenta Datum: 17.6.2016 8:51

Na Vašem příspěvku je vidno, že některé středověké manýry, stále přežívají. Hezký den.

Re: No, ono "panta rhei":
Autor: O. Dvořák Datum: 17.6.2016 10:24

A jaké?

Co se týká té gorily :
Autor: J. Vintr Datum: 17.6.2016 1:48

mělo se myslet na to, že lidí je na této planetě hrubý nadbytek, zatím co gorily jsou kriticky ohroženým druhem. Proč by měl mít život člověka vždy přednost před životem zvířete? I ta štvanice na ty chudáky losy byla motivována tím, že by mohli ohrozit nějakého pána tvorstva, řídícího svůj automobil. A ten má přece svaté právo řítit se po silnici a nehledět vpravo ani vlevo ...

Re: Co se týká té gorily :
Autor: P. Dvořák Datum: 17.6.2016 3:10

Také mi připadá stupidní vysadit do přírody losa s tím, aby ihned poté co se někde objeví, byl zastřelen.

Co se týká gorily, kterou člověk dovedl na pokraj vyhubení a poté zbytky gorilí populace zřejmě v jakémsi hnutí mysli chová v zajetí, tak jestliže se někteří rodiče chovají tak, že evidentně nestojí o další rozšiřování vlastních genů, mělo by jim to být umožněno.

Re: Co se týká té gorily :
Autor: A. Nikoloki Datum: 17.6.2016 5:56

A lidožravé tygry necháme žrát indické vesničany? Tygrů málo, Indů nadbytek ...

Re: Co se týká té gorily :
Autor: P. Dvořák Datum: 17.6.2016 7:56

Co to plácáte.

Los nikoho nežere a gorila v ZOO určitě nepřepadává vesnici a neodnáší s sebou nebohé vesničany ani návštěvníky ZOO.

Podle vaší logiky když se někdo utopí, zavřeme koupaliště, vypustíme přehradu, zasypeme lom. Když někdo narazí do stromu, všechny vykácíme.

Jsem rád, že i přesto, že je svět plný blbců, ještě máme doma elektrický proud i plyn a můžeme jezdit na vysoce hořlavý benzin. Dokonce i okna, ze kterých čas od času někdo vypadne nebo vyskočí, jdou zatím otvírat.

Re: Co se týká té gorily :
Autor: P. Lenc Datum: 17.6.2016 10:14

Jó Petře, s argumenty a zdravým rozumem si na některé lidi nepřijdeš.Někdy začínám mít dojem, že těch blbců přibývá.A že jich bylo vždy dost a dost.

Re: Co se týká té gorily :
Autor: M. Valenta Datum: 17.6.2016 9:07

Když už jste začal o tygrech pane Nikoloki. V Indii žije ca 1,4 miliardy lidí a asi 2 tisíce tygrů v národních parcích! Ti "lidožraví" tygři byli buď člověkem zmrzačeni a proto nejsou schopni lovit běžnou kořist nebo jim tu běžnou kořist "sežral" sám člověk.

Až vlezete k sousedovi na zahradu a začnete si tam hospodařit, tak Vás sice asi nesežere, ale radost mu neuděláte.

Já jen, že lidstvo by se mělo konečně trochu mírnit v tom věčném dobývání. Žít a nechat žít. To jistě znáte. Hezký den.

Re: Co se týká té gorily :
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 9:45

S vámi i s panem Dvořákem souhlas

Re: Co se týká té gorily :
Autor: p. smatlak Datum: 17.6.2016 10:02

To si asi nenapsal při vědomí že?

Re: Co se týká té gorily :
Autor: p. smatlak Datum: 17.6.2016 10:05

A. Nikoloki Raději pár těch tygrů než pár takových lidí jako jsi ty a tobě podobní co už vyhubili skoro vše za co jsou prachy.

Re: Co se týká té gorily :
Autor: R. Gramblička Datum: 17.6.2016 7:19

No jo, vcelku souhlas, ale podívejte se na to z uhlu policie. Kdyby nekonala a los by někoho ohrozil či zabil, byla by popotahována, že tomu nezabránila. Problém je v neustálém hledání viníka v každé situaci. Napadne vás divočák?, můžou za to myslivci, padne na vás strom?, můžou za to lesníci nebo majitel pozemku, dojde k nečekaným komplikacím při operací?, zavřete lékaře, a tak dále...