3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec na Šumavě a rizika s ním spojená

Diskuse o managementu ochrany přírody v NPŠ jsou v odborných kruzích lesnických i ochranářských dlouhodobé a nevyúsťují v kompromis nebo alespoň reflexi připomínek a kvalifikovanou diskusi. Do této diskuse spadá i problematika ohrožení smrkových lesů (ale též krajinného prostředí v širším měřítku) v důsledku přemnožení lýkožrouta smrkového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
rdf 7.11.2008 16:33

???

Od kdy patri Sumava obcim? Existuje snad nekde nejaky Narodni park, o nemz by rozhodli mistni lide??? Tem je ochrana prirody sto metru okolo krku, protoze ji berou maximalne jako zdroj penez a kdyby mohli, nasekali by asfaltky i do Boubina. Konec koncu to na co si stezujete je dusledkem prave ekonomickych zajmu mistnich lidi (vodacky turismum podporuji vsichni a vsichni na nem bohatnou a proti jakymkoliv omezeni ochranaru tvrde bojuji (omezeni splavnosti, regulace poctu navstevniku atp.). Pokud chcete udelat ze Sumavy Disnayland tak ho sverte mistnim obcim...

rdf 7.11.2008 16:27

Jde tedy pouze o 2 x 2 km lesa!!!

Zajimave, ze jako doklad o katastrofe uvadeji mnozstvi vytezeneho dreva napadeneho kurovcem na 100.000 m3 - to odpovida rozloze zhruba 2 x 2 km, cili trochu vetsi paseka !!! Nechapu, proc by toto mel byt doklad KALAMITY????

Kalamita je, ze pano vedatori RnDr. Csc. zrejme spis nez o fakta bojuji o tucne zisky tezaru, kteri to drevo vozi supito presto pres hranice do Rakouska a inkasuji skvely zisk. Je take zrejme, proc vadi kurovec jen na Sumave a nikde jinde - protoze je Rakousko za humny, z Jeseniku by uz takovy profit nemeli.

Alex 6.11.2008 22:06

Chudák příroda

Co chudinka dělala celé miliony let, když tu ještě nebyl Člověk (tedy ne člověk-sběrač, ale až v posledních pár stoletích Člověk-Lesník se sekerama), který by se o ni vševědoucně staral?

Cumbuch 4.11.2008 23:12

Re: Nekácet!

Nosále, nejsi trochu mimo? Jak jsi přišel na to, že bych vůbec mohl někde kandidovat? Vylez ven a zjisti si, kde vlastně jsi.

Emil XX 4.11.2008 21:57

Žádná "Příroda" jako taková neexistuje

To celé je LIDSKÝ VÝMYSL.

Už celá tisíciletí se nejrůznější parazité snaží zdůvodnit svou existenci na úkor druhých odvolávajíc se na něco "vyššího." Dlouhou dobu to byli "bohové," později "Bůh" a pak "vědecký" (pro ty mladší = komunistický) světový názor či "historická nutnost."

COKOLIV člověk dělánebo nedělá se děje podle přírodních zákonů. Nic jiného prostě neexistuje. Bohužel, i lidská blbost je tvořena přírodními zákony.

papilio 4.11.2008 21:08

Re: NP v hospodářských lesích

Neničíte. Ničí ji jiní ve jménu sci-fi myšlenek a prosazení lidské tuposti. Braňte se, jak to jde. On už tam Bursík dlouho nebude.

papilio 4.11.2008 21:06

Re: Národní park?

Naopak má velmi dobrý vztah k tomu, co se dřív nazývalo Šumava podle šumících hvozdů. Jestli si myslíte, že smrková monokultura - kůrovec - dlouho nic - smrková monokultura je ten správný sukces, sám jste zaostalý.

kůrovec 4.11.2008 20:50

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Heleď Kotec,jedna desetimiliontina toho "Národního parkového zázraku" je moje.A jí ji chci zelenou,A za svého života.Slibů a blbých keců už jsem slyšel ve svěm životě dost,Kotec,jo?

ouředník 4.11.2008 20:44

Re: Národní park?

máte velmi špatný osobní vztah...

han 4.11.2008 20:36

Ptal se někdo místních jestli chtějí NPŠ?

Nechápu proč má (musí) být Šumava národním parkem. Je to spíše turistický lunapark. Vltava je dnes velkokapacitní vodáckou stokou, Otava to samé. Turistů v lese víc jak stromů. Nechal bych na šumavských obcích ať rozhodnou co chtějí mít.

Eva D. 4.11.2008 19:14

Re: NP v hospodářských lesích

R^ Ale já nejsem "odborník" ani dost zelená. Jen na té Šumavě žiju a tím ji ničím.:-/

Eva D. 4.11.2008 19:12

Re: Národní park?

R^

Eva D. 4.11.2008 19:12

Re: Národní park?

Velmi trapná argumentace! ;-€ Pana Žlábka znáte nejspíš akorát z novin. Jestli má někdo jiný názor, než nechat Šumavu ( les vysázený lidmi v krajině, kterou lidé ovlivňovali po mnoho generací) sežrat kůrovcem, načež ho Vy uděláte betonářem, nemá cenu s Vámi diskutovat.

Na rozdíl od většiny zelených, ten člověk na Šumavě žije a vztah k ní evidentně nemá zdaleka jen finanční. Nemusíte  s ním souhlasit, ale další hromadu lží produkovat nemusíte, už jste ho nahradili Vám nakloněnou lobby. 

Ono se to hezky fantazíruje o nových lesích nad fotkami, ale pokud k těm místům máte  osobní vztah, je to mnohem horší. 

Eva D. 4.11.2008 18:53

Re: hle, co vše dokázala Kateřina J.

R^R^R^

Eva D. 4.11.2008 18:52

Re: Jen extremisté z měst

R^R^R^

Eva D. 4.11.2008 18:50

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

R^R^R^

Eva D. 4.11.2008 18:49

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Na Šumavě člověk lesy ničil!  Tak tohle zkusím říci šumavákům, co tu žijí po generace.

On podle extra zelených člověk ničí všechno, takže by snad ani neměl existovat, ne?

novak 4.11.2008 18:48

Zločin nebude-li potrestán, stane se normou obřadu

Krysy a hyeny lemtající obřadní nápoje stanou se součástí slavnosti - tak se na Šumavě dívají obyvatelé NPŠ a blízkého okolí na zcestné názory a jejich prosazování ZELENÝCH a jejich pacholků. Také jsme světu ukázali vydírání na nejvyšší úrovni v přímém přenosu, zákeřnost Bursíka a spol., ignorantství a aroganci uzurpátorů moci. Kolik desetitisícům  primitivům jsme dali vzor v prosazení svého ani nemluvme. Toto je cena moci v ČR!!! Technologie moci především zákony nezákony já jsem u moci! To je koalice.

Eva D. 4.11.2008 18:39

Re: Proc je

Velmi dobrá otázka...

Eva D. 4.11.2008 18:38

Re: To se mi snad jenom zda

Bursík to z Prahy vidí jinak. A broučkologové taky. :-/

nosál 4.11.2008 18:25

Re: Nekácet!

No volby ukázaly Cumbuchu, že vás už lidi mají skutečně dost.tak zalez

MilanR 4.11.2008 17:13

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Změňte prosím název "park". Člověk má o parku trochu jiné představy, než je obraz ekologické katastrofy, to jsme nemuseli odsiřovat elektrárny a mohli to "obdivovat" v Krušných horách. Případnější je název: "Území Zelených", nebo "Tady je Bursíkovo", "Zakázaná zóna" apod. a dejte tam tabulky "Experiment kůrovec, nyní nevstupovat, ohrožení života". Paradoxně byla Šumava v nejlepší kondici za bolševika.

Martin 4.11.2008 17:02

NP v hospodářských lesích

NP ale byl vyhlášen v lesích, které kdysi hospodářské byly. Ponechat tyto lesy napospas svému osudu je stejné, jako vypustit do volné přírody zvíře odmalička vychovávané v zajetí. Pokud ho na to nepřipravíte, zemře, tak jako dnes umírají lesy v NP (naštěstí ne všechny jsou v NP). Staly-li se lesy monokulturními díky aktivním zásahům člověka, měl by se nyní člověk aktivně snažit obnovit jejich původní složení a až poté jim dopřát přirozený vývoj. Žel, čeští zelení odborníci nadiktovali cestu prvou...

Martin 4.11.2008 16:58

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

NP ale byl vyhlášen v lesích, které kdysi hospodáøské byly. Ponechat tyto lesy napospas svému osudu je stejné, jako vypustit do volné pøírody zvíøe odmalièka vychovávané v zajetí. Pokud ho na to nepøipravíte, zemøe, tak jako dnes umírají lesy v NP (naštìstí ne všechny jsou v NP). Staly-li se lesy monokulturními díky aktivním zásahùm èlovìka, mìl by se nyní èlovìk aktivnì snažit obnovit jejich pùvodní složení a až poté jim dopøát pøirozený vývoj. Žel, èeští zelení odborníci nadiktovali cestu prvou...

V Novak 4.11.2008 16:44

Re: Nekácet!

Na Sibiři by mi to bylo ukradené, protože tam se les na zničené místo přirozeně vrátí. Má odkud a obvykle na to má i čas.

A bude-li se někam vracet 300 let, je to naprosto fuk, protože kolem je lesa milion habadějů.

BTW - byl jsem na Sibiři letos a dost mě překvapilo, jak jsou místní porosty odolné, resp. jak se regenerují po požárech.

V Novak 4.11.2008 16:40

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Fauna má nožičky, ploutve nebo křídla.

To se to migruje a introdukuje...

V Novak 4.11.2008 16:37

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Příroda byla ponechána "stav změnit" na dalmatských stráních, vyrubaných kvůli těžbě dřeva bna stavbu řeckých lodí. Za tisíce let se tam přirozený porost nevrátil.

Ani když necháte smrkovou monokulturu sežrat kúrovcem, smíšený les z ní nevznikne. Proč? Protože Lysenko a Lepešinská neměli pravdu, oves se v ovsík "nezvrhává" a ze smrkové šišky tudíž dub ani buk nevyroste. Žalud ani bukvice nemají nožičky, aby si na Šumavu vyšláply.

papilio 4.11.2008 16:35

Re: Národní park?

Hm, to byla reakce na mě nebo cumbucha ? Pokud na mě, tak je snad trochu rozdíl mezi slovy "NP byl vysázen" a "obnovuje se", nemyslíte ?

Michal 4.11.2008 16:17

Re: Národní park?

Zkušenost z Yellowstownu (citace článku K.Drábka):

Yellowstonský národní park o velikosti 8 000 čtverečních kilometrů byl vyhlášen již roku 1882. Za více než 30 let poté vznikla Správa parku. Úkol – udržet park v původní podobě. Kvůli losům byli zlikvidováni vlci. Indiáni již nesměli lovit. Losi se přemnožili, zničili stromy, zmizeli bobři. Pro vysychání ubyly vydry a pstruzi. Ve snaze zabránit katastrofě došlo k odstřelu tisíců losů. Byla zavedena protipožární pravidla. Oheň má však na les regenerační účinky. Protipožární pravidla byla přehodnocena, vyhořely tisíce hektarů lesa. Lesy se obnovují umělou výsadbou.

Harry 4.11.2008 15:49

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Tzn. ze tzv. Plane a nizsi lokality maji jako prirozenou drevinu smrk. OK, ale co zbytek? V kazdem pade se pod suchymi smrky zmlazuje opet smrk, nikoli prirozeny prales. Napr. buk se siri pomerne pomalu neb jeho semena neletaji.