26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec na Šumavě a rizika s ním spojená

Diskuse o managementu ochrany přírody v NPŠ jsou v odborných kruzích lesnických i ochranářských dlouhodobé a nevyúsťují v kompromis nebo alespoň reflexi připomínek a kvalifikovanou diskusi. Do této diskuse spadá i problematika ohrožení smrkových lesů (ale též krajinného prostředí v širším měřítku) v důsledku přemnožení lýkožrouta smrkového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 4.11.2008 10:00

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

melouni mají mnoho manter. Jedna z nich je "semenáček". Z napadaných smrkových šišek vesele rostou jedle a buky, přesně podle pokynů MŽP. Celé to je bukolické, srny se zadumaně dívají hnědýma očima a andělé dují do šalmajů.

Tato melounistická lobby využívá nevědomosti a lenosti běžných obyvatel k manipulaci a podpoře svých vlastních ziskuchtivých cílů.

Sýček 4.11.2008 9:57

Protože nežili a nežijí s přírodou za domem.

Ve městech nenalézají uplatnění a proto jezdí na venkov poučovat lidi jak mají žít. Proč bojují za přírodu? Protože je to lepší než pracovat! Zdroje z EU jsou a budou. Moc dobře se na tom ti paraziti živí.

Paleček 4.11.2008 9:51

Nekácet!

Asi je pravda, co píšete, ale kácení po česku = barbarské nasazení těžké techniky a kácení i zdravých stromů kvůli zisku, jakož i obrovská nevyhnutelná korupce, která by vše provázela.

Harry 4.11.2008 9:50

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

"mezi ponechanými souškami už roste nový zdravý smíšený les." No ja to znam na obou stranach a ten novy les moc smiseny neni, je to hlavne opet smrk. Kde by se tam take najednou vzala napr. jedle nebo buk? Tyto lesy byly vysazeny jako umele monokultury a najednou jsme je nechali na pospas prirodnim silam. Vysledek je tomu odpovidajici.

Cumbuch 4.11.2008 9:37

Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Především, ta satelitní mapa je stará mapa Googlu, kde je ještě špatné rozlišení map naší republiky, proto je to zelené, takové ty mapy byly ještě asi před 14 dny a nebylo na nich nic vidět. Dnes již má Google stejné rozlišení, jako má např. pro Německo.

Kde se chce přesvědčit, jak s lesy v Parku je, má možnost zajít si na Sumavu, třeba na Luzný, a přesvědčit se na vlastní oči, že mezi ponechanými souškami už roste nový zdravý smíšený les. A roste sám, nikdo ho nevysazuje. U Trojmezí se podívejte, jak Rakušáci vytěžili jejich Sumavu, a při té těžbě používali lanovky o hlučnosti startujícího letadla. To si jistě tetřevi přišli na své. Jděte se podívat, a pak teprve zvažte komu máte věřit.

Tato lesácká lobby využívá nevědomosti a lenosti běžných obyvatel k manipulaci a podpoře svých vlastních ziskuchtivých cílů.

Tino 4.11.2008 9:18

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Zelení mají představu vytvoření pralesa pohnojením současnými lesy. Chtějí prales, tedy formu lesa nepřístupného lidem, hospodářsky nevyužitelného natož pak rekreačně. Vylidnění takové oblasti je proto také nutné a znamená to krádež po staletích bydlícím v této oblasti. Je to zločin, ať už je motivem zištnost karierní či fanatická ideologičnost!

wbgarden 4.11.2008 9:17

Budu neustále opakovat

že zelené vnímám jako stranu, která cílevědomě rozbíjí dopravní, energetickou, potravinovou a obrannou situaci tohoto státu - zakázat auta, topit hnojem a okamžitě vyhlásit válku Americe - úžasný program. Navíc brčálníci zneužívají zelenou, a většina z nich nerozezná jedli od smrku, a že o tom něco vím...

text

text

Další zeljonyj komandír:

text

Milan 4.11.2008 9:11

Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Díky dobré péči našich předků máme v našem státě krásné a rozsáhlé lesy, přestože jsme státem průmyslově i agrárně vyspělým.

Kdo s lesy nechce hospodařit a chce je nechat ladem, ten do jejich správy rozhodně nepatří a nemá do ní co zasahovat.

Vlastnictví zavazuje. Vlastník musí o svou věc pečovat a udržovat ji v použitelném stavu a chránit před zničením zejména v případech, kdy jeho věc slouží obecnému užívání. To platí i pro stát: stát je povinen o své lesy řádně pečovat a pokud o ně pečovat nechce, má je prodat těm, kdo budou lepšími vlastníky. A to platí i pro lesy na Šumavě!

honzak 4.11.2008 9:10

Re: Hrách na stěnu házeti

myslím, že pepř a sůl z brokovnice by na pana doktora stačily.

Tino 4.11.2008 9:01

Zachraňte NPŠ před "ochránci"!

Zelení mají určitě informace kolik kyslíku vyprodukuje metr lesa, kolik ovlivní teplotu výměnou stoupající páry z něj do okolí blízkého i vzdáleného, kolik vody zadržuje před rychlým odtokem z krajiny. Existuje i propočet ekonomický, vyjádřený v penězích a tím i úspornosti v miliardách korun.

Nechali si totiž Zelení natočit o tom film, který onehdá dávali dětem k lepšímu odpoledni. Byl to poučný film o tom, proč chránit každičký strom, proč vysazovat nové, jak má cenu zachraňovat i trosky staletých dubů i s odumřelými částmi a jen korunkovým řezem(přírodně identický umělý lom) esteticky ošetřit takové uschlé mrtvé části stromu proti možnému rozlamování. I o tom, jak ti broučci potřebují takovéto stromy a ptáčci pak žijí v kotlinách staletých dubů. No chvályhodný počin natočení takového poučného dokumentu.

O to větší podiv je nad zkázou NPŠ, který svou rozlohou podstatně ovlivňuje vodoteče, výměnu tepla - ochlazování okolních oblastí, tvorbu kyslíku i spotřebu O2. Snižuje taky množství prudkých srážek nad vnitrozemím, zpomaluje přechod front nízkého tlaku i jinak zmírňuje dopady "globálního oteplování".

Katastrofa NPŠ je srovnatelná podobností s mizením pralesů, kde nezodpovědné vlády nebrání vypalování. U nás Zelení nevypalují Šumavské lesy, jen je ochraňují před záchranou, tedy likvidují je cíleně z principů mravně vyšších, než to může kdo soudný chápat. Je to cílená diverze proti společnosti! Je to mrhání v desítkách miliard korun!

Za zločiny proti společnosti by měly policejní a justiční orgány jednat. Nečekat až zločin bude dokonán ad absurdum.

honzak 4.11.2008 9:00

Re: Kůrovec si může kalmitní stromy baštit

otázka mimo misku - povolilo by dneska MŽP Ing. Rosenauerovi postavit Schwarzenberský kanál? Řekl bych že ne, protože by se poškodil biotop či jiná uměle vytvořená entita.

Miloš Zfrantišku 4.11.2008 8:36

Bezzásahové zóny

mají dostat šanci. Těch 200 let tzv. hospodaření se ukázalo jako cesta ke konci přirozeného lesa a nakonec i umělé smrkové monokultury.

Forstmeister 4.11.2008 8:24

Re: Kůrovec si může kalmitní stromy baštit

Nevím, jak soudruzi v bavorském lese udržovali hospodářský les, nicméně na severní straně Šumavy byla vysazena našimi předky smrková monokultura (Schwarzenbergové) pro sklárny, hutě apod. (viz plavení dřeva v hraběcím kanálu). A lýkožroutu ten smrk chutná. Otázka nakonec. Jaká bude přirozená obnova ze sežrané monokultury smrku (jaký je tam lesní typ)? Zase smrk (picea abies + krušina, ostružiny, jeřáb a jiný bordel). Myslíte, že se tam najednou sebere Abies alba (jedle), jako u soudruhů v Bavořích? Rád se nechám od ekologistů poučit.

tojuska 4.11.2008 8:18

S článkem plný souhlas,

z Parku bude za chvíli úplná mrtvola, ale je ji nutno přísně chránit před turisty, aby tam něco nezašlápli nebo nerušili z klidu. Za komoušů jsme nadávali, že velké části Šumavy jsou nepřístupné, teď je to snad ještě horší, akorát, že po vás nestřílejí. Připomínka k češtině  :  výraz  "management kůrovce" je strašný !!!

Střelec 4.11.2008 7:42

Re: Hrách na stěnu házeti

Pokud bude hrách olověnej, bude mít ráži aspoň 9mm, pak jeho vrhání (min. rychlostí 200m/s) na melouny přinese kýžený účinek. Viz průser s perlorodkou : http://www.reky.cz/clanek.aspx?ID_clanku=943

No... 4.11.2008 7:29

Kůrovec si může kalmitní stromy baštit

Soudruzi v bavorském lese také dělai podobná opatření a jejich les je dnes zdravý.Sice to také trvalo třicet let, ale u nich nejsou loupeživé těžařské hordy, jako u nás....a to je ten důvod, není kšeftík, co ????

jan hájek 4.11.2008 7:25

Re: To se mi snad jenom zda

No, on se nějaký "samovznítitel" najde.

Pavel 4.11.2008 7:07

Pandemie

Pandemie = epidemie zasahující několik kontinetů (např. pandemie chřipky v letech 1918-20). Na Šumavě je to sice výrazně menší, že, ale když to slovo tak krásně zní...

honzak 4.11.2008 6:51

melouni jsou

již politické mrtvoly. Doufám, že se kádrové změny dostanou i na úroveň NP Šumava a ta banda jurodivých "ekologů" vypadne. Doufám také, že odškodné do Rakouska a Německa promptně zaplatí a to buď ze svého, nebo z peněz melounistů.

cb 4.11.2008 6:50

Proc je

vetsina zelenych z mest?

honzak 4.11.2008 6:48

Re: To se mi snad jenom zda

pro Vaše uklidnění jen tolik, že teploty v hřebenových oblastech Šumavy a skladba dřevin samovznícení prakticky vylučují.

MilanS 4.11.2008 5:58

Kdopak zaplatí těch 1 mil. EUR?

Nechal bych těm našim zeleným likvidátorům přírody naúčtovat ten jeden milion EUR škod. Koneckonců tvrdí, že peníze jsou méně důležité než "příroda", takže to jistě zaplatí s láskou ;-).

Každý by si měl uvědomit, že uschlé lesy jsou ukázkovým a symbolickým výsledkem působení zelených škůdců; pokud je budeme volit a necháme působit na naše hospodářství, nedivme se, že dopadneme jako lesy na Šumavě.

M.S. 4.11.2008 4:39

Re: Hrách na stěnu házeti

Paradoxně platí, že přírodu je nutno chránit především před jejími ochránci.

Vera 4.11.2008 3:40

To se mi snad jenom zda

Jsem z Colorada a problemy se zdejsi variantou kurovce pokladam za mnohem dulezitejsi, nez cele US volby. Skutecny problem Coloradskych lesu je v penezich, lesnici i ochranci prirody souhlasi, ze mrtve stromy je treba vykacet a spalit. Jenze ty hnede plane byvalych lesu jsou prilis velike na rychle vymyceni.  Zdejsi "pine beatle" mohou prirodne zahubit pouze dlouhotrvajici mrazy, ktere uz se par desitek let nekonaly. Hromy a blesky na vas, az ty vase uschle lesy zacnout horet ve velkem, tak se soustredite na reseni.

JC 4.11.2008 0:29

Hrách na stěnu házeti

má stejný výsledek, jako vysvětlovat cokoli panu RNDr. Bursíkovi. Žádný argument odborníků neobstojí před jeho Vírou. Zejména když je plně podporován 6 poslanci Strany Zelených + zamilovanou Kačenkou Jaujau (se vzděláním v oboru filosofie). Ti rozumí všemu lépe než 100 odborníků - a pan premiér v touze po udržení svého vlastního korejtka jim odkejvá každý nezodpovědný výmysl:-(