25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec na Šumavě a rizika s ním spojená

Diskuse o managementu ochrany přírody v NPŠ jsou v odborných kruzích lesnických i ochranářských dlouhodobé a nevyúsťují v kompromis nebo alespoň reflexi připomínek a kvalifikovanou diskusi. Do této diskuse spadá i problematika ohrožení smrkových lesů (ale též krajinného prostředí v širším měřítku) v důsledku přemnožení lýkožrouta smrkového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MilanR 4.11.2008 17:13

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Změňte prosím název "park". Člověk má o parku trochu jiné představy, než je obraz ekologické katastrofy, to jsme nemuseli odsiřovat elektrárny a mohli to "obdivovat" v Krušných horách. Případnější je název: "Území Zelených", nebo "Tady je Bursíkovo", "Zakázaná zóna" apod. a dejte tam tabulky "Experiment kůrovec, nyní nevstupovat, ohrožení života". Paradoxně byla Šumava v nejlepší kondici za bolševika.

kůrovec 4.11.2008 20:50

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Heleď Kotec,jedna desetimiliontina toho "Národního parkového zázraku" je moje.A jí ji chci zelenou,A za svého života.Slibů a blbých keců už jsem slyšel ve svěm životě dost,Kotec,jo?

Tino 4.11.2008 9:01

Zachraňte NPŠ před "ochránci"!

Zelení mají určitě informace kolik kyslíku vyprodukuje metr lesa, kolik ovlivní teplotu výměnou stoupající páry z něj do okolí blízkého i vzdáleného, kolik vody zadržuje před rychlým odtokem z krajiny. Existuje i propočet ekonomický, vyjádřený v penězích a tím i úspornosti v miliardách korun.

Nechali si totiž Zelení natočit o tom film, který onehdá dávali dětem k lepšímu odpoledni. Byl to poučný film o tom, proč chránit každičký strom, proč vysazovat nové, jak má cenu zachraňovat i trosky staletých dubů i s odumřelými částmi a jen korunkovým řezem(přírodně identický umělý lom) esteticky ošetřit takové uschlé mrtvé části stromu proti možnému rozlamování. I o tom, jak ti broučci potřebují takovéto stromy a ptáčci pak žijí v kotlinách staletých dubů. No chvályhodný počin natočení takového poučného dokumentu.

O to větší podiv je nad zkázou NPŠ, který svou rozlohou podstatně ovlivňuje vodoteče, výměnu tepla - ochlazování okolních oblastí, tvorbu kyslíku i spotřebu O2. Snižuje taky množství prudkých srážek nad vnitrozemím, zpomaluje přechod front nízkého tlaku i jinak zmírňuje dopady "globálního oteplování".

Katastrofa NPŠ je srovnatelná podobností s mizením pralesů, kde nezodpovědné vlády nebrání vypalování. U nás Zelení nevypalují Šumavské lesy, jen je ochraňují před záchranou, tedy likvidují je cíleně z principů mravně vyšších, než to může kdo soudný chápat. Je to cílená diverze proti společnosti! Je to mrhání v desítkách miliard korun!

Za zločiny proti společnosti by měly policejní a justiční orgány jednat. Nečekat až zločin bude dokonán ad absurdum.

Miloš Zfrantišku 4.11.2008 8:36

Bezzásahové zóny

mají dostat šanci. Těch 200 let tzv. hospodaření se ukázalo jako cesta ke konci přirozeného lesa a nakonec i umělé smrkové monokultury.

tojuska 4.11.2008 8:18

S článkem plný souhlas,

z Parku bude za chvíli úplná mrtvola, ale je ji nutno přísně chránit před turisty, aby tam něco nezašlápli nebo nerušili z klidu. Za komoušů jsme nadávali, že velké části Šumavy jsou nepřístupné, teď je to snad ještě horší, akorát, že po vás nestřílejí. Připomínka k češtině  :  výraz  "management kůrovce" je strašný !!!

RomanL 4.11.2008 11:42

Re: S článkem plný souhlas,

... zatím nestřílejí, přes hubu vám ovšem "ochránci přírody" už dnes klidně dají, co je necháme dělat dál se uvidí...

Možná se na Šumavě bude střílet zase, až si to někdo nebude chtít dát líbit.

No... 4.11.2008 7:29

Kůrovec si může kalmitní stromy baštit

Soudruzi v bavorském lese také dělai podobná opatření a jejich les je dnes zdravý.Sice to také trvalo třicet let, ale u nich nejsou loupeživé těžařské hordy, jako u nás....a to je ten důvod, není kšeftík, co ????

Forstmeister 4.11.2008 8:24

Re: Kůrovec si může kalmitní stromy baštit

Nevím, jak soudruzi v bavorském lese udržovali hospodářský les, nicméně na severní straně Šumavy byla vysazena našimi předky smrková monokultura (Schwarzenbergové) pro sklárny, hutě apod. (viz plavení dřeva v hraběcím kanálu). A lýkožroutu ten smrk chutná. Otázka nakonec. Jaká bude přirozená obnova ze sežrané monokultury smrku (jaký je tam lesní typ)? Zase smrk (picea abies + krušina, ostružiny, jeřáb a jiný bordel). Myslíte, že se tam najednou sebere Abies alba (jedle), jako u soudruhů v Bavořích? Rád se nechám od ekologistů poučit.

honzak 4.11.2008 9:00

Re: Kůrovec si může kalmitní stromy baštit

otázka mimo misku - povolilo by dneska MŽP Ing. Rosenauerovi postavit Schwarzenberský kanál? Řekl bych že ne, protože by se poškodil biotop či jiná uměle vytvořená entita.

Pavel 4.11.2008 7:07

Pandemie

Pandemie = epidemie zasahující několik kontinetů (např. pandemie chřipky v letech 1918-20). Na Šumavě je to sice výrazně menší, že, ale když to slovo tak krásně zní...

honzak 4.11.2008 6:51

melouni jsou

již politické mrtvoly. Doufám, že se kádrové změny dostanou i na úroveň NP Šumava a ta banda jurodivých "ekologů" vypadne. Doufám také, že odškodné do Rakouska a Německa promptně zaplatí a to buď ze svého, nebo z peněz melounistů.

cb 4.11.2008 6:50

Proc je

vetsina zelenych z mest?

Sýček 4.11.2008 9:57

Protože nežili a nežijí s přírodou za domem.

Ve městech nenalézají uplatnění a proto jezdí na venkov poučovat lidi jak mají žít. Proč bojují za přírodu? Protože je to lepší než pracovat! Zdroje z EU jsou a budou. Moc dobře se na tom ti paraziti živí.

Eva D. 4.11.2008 18:39

Re: Proc je

Velmi dobrá otázka...

MilanS 4.11.2008 5:58

Kdopak zaplatí těch 1 mil. EUR?

Nechal bych těm našim zeleným likvidátorům přírody naúčtovat ten jeden milion EUR škod. Koneckonců tvrdí, že peníze jsou méně důležité než "příroda", takže to jistě zaplatí s láskou ;-).

Každý by si měl uvědomit, že uschlé lesy jsou ukázkovým a symbolickým výsledkem působení zelených škůdců; pokud je budeme volit a necháme působit na naše hospodářství, nedivme se, že dopadneme jako lesy na Šumavě.

Vera 4.11.2008 3:40

To se mi snad jenom zda

Jsem z Colorada a problemy se zdejsi variantou kurovce pokladam za mnohem dulezitejsi, nez cele US volby. Skutecny problem Coloradskych lesu je v penezich, lesnici i ochranci prirody souhlasi, ze mrtve stromy je treba vykacet a spalit. Jenze ty hnede plane byvalych lesu jsou prilis velike na rychle vymyceni.  Zdejsi "pine beatle" mohou prirodne zahubit pouze dlouhotrvajici mrazy, ktere uz se par desitek let nekonaly. Hromy a blesky na vas, az ty vase uschle lesy zacnout horet ve velkem, tak se soustredite na reseni.

honzak 4.11.2008 6:48

Re: To se mi snad jenom zda

pro Vaše uklidnění jen tolik, že teploty v hřebenových oblastech Šumavy a skladba dřevin samovznícení prakticky vylučují.

jan hájek 4.11.2008 7:25

Re: To se mi snad jenom zda

No, on se nějaký "samovznítitel" najde.

Eva D. 4.11.2008 18:38

Re: To se mi snad jenom zda

Bursík to z Prahy vidí jinak. A broučkologové taky. :-/

JC 4.11.2008 0:29

Hrách na stěnu házeti

má stejný výsledek, jako vysvětlovat cokoli panu RNDr. Bursíkovi. Žádný argument odborníků neobstojí před jeho Vírou. Zejména když je plně podporován 6 poslanci Strany Zelených + zamilovanou Kačenkou Jaujau (se vzděláním v oboru filosofie). Ti rozumí všemu lépe než 100 odborníků - a pan premiér v touze po udržení svého vlastního korejtka jim odkejvá každý nezodpovědný výmysl:-(  

M.S. 4.11.2008 4:39

Re: Hrách na stěnu házeti

Paradoxně platí, že přírodu je nutno chránit především před jejími ochránci.

Střelec 4.11.2008 7:42

Re: Hrách na stěnu házeti

Pokud bude hrách olověnej, bude mít ráži aspoň 9mm, pak jeho vrhání (min. rychlostí 200m/s) na melouny přinese kýžený účinek. Viz průser s perlorodkou : http://www.reky.cz/clanek.aspx?ID_clanku=943

honzak 4.11.2008 9:10

Re: Hrách na stěnu házeti

myslím, že pepř a sůl z brokovnice by na pana doktora stačily.

Hedlička. 4.11.2008 15:04

Re: Hrách na stěnu házeti

V zájmu koho ochránci přírody  vlastně přírodu ochraˇˇnují, pro lidi sotva. A přitom pralesů máme dnes jako nikdy v minulosti, houbaři to znají nejlépe. Nejhorší jsou ale škody na majetku, zdraví i životech lidí zaviněné vyvrácenými stromy nebo jejich částmi, které nebyly včas pokáceny a nahrazeny mladými. Přestárlé, nemocné stromy na mnoha místech hyzdí krajinu, protože je obtížné a složité získávání povolení pro jejich ostranění. 

Kotec 4.11.2008 12:46

Re: Hrách na stěnu házeti

Víte, když ti odborníci nejsou jen poněkud konzervativní lesníci, ale i botanici, entomologové, ekologové (najděte si, co to slovo opravdu znamená)... a ti mají názory dost odlišné. A pláč kláštera ve Schlaeglu... to je jen smutný důsledek toho, že ve skutečnosti příroda nezná hranice a že prales vedle běžného produkčního lesa prostě nemůže fungovat...