30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec na Šumavě a rizika s ním spojená

Diskuse o managementu ochrany přírody v NPŠ jsou v odborných kruzích lesnických i ochranářských dlouhodobé a nevyúsťují v kompromis nebo alespoň reflexi připomínek a kvalifikovanou diskusi. Do této diskuse spadá i problematika ohrožení smrkových lesů (ale též krajinného prostředí v širším měřítku) v důsledku přemnožení lýkožrouta smrkového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
papilio 4.11.2008 15:49

Re: Národní park?

On byl Yosemitský NP vysázen člověkem ? Povídejte, přehánějte - kdy ? Víte vůbec, že tam se může tábořit i dělat ohně na vyhrazených místech a že je tam vstup povolen ? Popište nám tu pravou ochranu přírody ! Natahovat ruce pro prachy, ležet na pohovce a dělat absolutní prdlačku ?

;-D;-D;-D;-D;-D

GRUNTORÁD 4.11.2008 15:49

POMNĚTE

NIC NEŽ PENÍZE HÝBOU SVĚTEM, NIC JINÉHO, NIC, NIC, ....TO TŘETÍ SEM ZAPOMENUL, HE!

GRUNTORÁD 4.11.2008 15:44

Re: ZELENÍ = rudí

NOOO, KOTEC, CO Z VÁS VYHŘEZNE ZA CHYTROST PROTI VĚCNÉ PRAVDIVOSTI ?

papilio 4.11.2008 15:42

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Dokud nepřišli Bursíkovci, lesy na Šumavě byly. Nejsou tam až teď a stovky let, pokud smrkovou monokulturu nepovažujete za les ;-D, nebudou. Proto si nechte přírodu řádit v podkrušnohoří. Tam to bude vysoce prospěšné. ;-O

papilio 4.11.2008 15:39

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Honzaku, dostal jsi mě ! Máš pravdu ...;-(

Cumbuch 4.11.2008 15:37

Národní park?

Vidím, že většina lidí u nás by asi podpořila přístup k přírodě podle Ing Žlábka. Kdyby se jeho principy ochrany přírody dovedly do důsledku, tak by musel být Yosemitský národní park vytěžen, a pak znovu vybetonován. To je ta pravá ochrana přírody.

Cumbuch 4.11.2008 15:26

Re: Nekácet!

Plocha, na které v posledních patnácti letech proběhla kůrovcova kalamita a kde se nezasahovalo, je pouhé 2,0%. Najděte si záznam z fóra volebních kandidátů, které se konalo 23. září 2008 v Č. Budějovicích a dozvíte se, jaké jsou znalosti politiků o Šumavě. Je to dost nářez.

Hedlička. 4.11.2008 15:04

Re: Hrách na stěnu házeti

V zájmu koho ochránci přírody  vlastně přírodu ochraˇˇnují, pro lidi sotva. A přitom pralesů máme dnes jako nikdy v minulosti, houbaři to znají nejlépe. Nejhorší jsou ale škody na majetku, zdraví i životech lidí zaviněné vyvrácenými stromy nebo jejich částmi, které nebyly včas pokáceny a nahrazeny mladými. Přestárlé, nemocné stromy na mnoha místech hyzdí krajinu, protože je obtížné a složité získávání povolení pro jejich ostranění. 

honzak 4.11.2008 14:30

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Na tom ostrově rostou ze smrkových šišek buky? Dáte-li záruku, tak se tam vypravím!

Sam Křepelka 4.11.2008 14:08

hle, co vše dokázala Kateřina J.

Hle, co vše dokázala Kateřina J. tím, že se nechala před novináři "zmlátit" policistou. Dostala ekoteroristy do sněmovny a vlády. A tak může hlavní ekoterorista jako ministr životního prostředí ničit Šumavu či nechat vracet do vesnic kouř z hnědého uhlí, protože všechna ekologičtější topná média musela být zdražena. A to nepočítám jeho přímo genitální nápad nechat zálohovat plastové lahve !! Jestli  na těchto volbách bylo neco pozitivního, tak to byl naprostý propad SZ.

Karla 4.11.2008 13:49

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

když vybuchla Krakatoa, tak se tam objevil nový ostrov bez vegetace. Zkuste se tam podívat dnes. Zkuste si sehnat záznamy o tom jak rychle se fauna objevila. Jestli je to práce vaše a vašich předků, tak to jste se Honzaci pěkně nadřeli. To platí i o jiných místech a  ostrovech.

Karla 4.11.2008 13:39

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Hlavně, že vy jste se té moudré kaše přežral. Ty vaše historické památky postavil člověk a proto je na něm, jestli je chce mít, aby se o ně staral. Na Šumavě člověk lesy zničil. Přetvořil je ve smrkovou monokulturu, kterou by rád udržoval a měnil na peníze. Proto je potřeba, pokud chceme, aby naši potomci viděli normální porost a ne to co zanějho je vydáváno, nechat přírodu na tom malém území, aby se sama pokusila tento stav změnit. Věřím, že se jí to podaří.

honzak 4.11.2008 13:26

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

A oni památkaři Vámi popsaným způsobem nepostupují? Moje informace říkají, že ano. Než by památku někomu prodali a nechali ho budovu zrekonstruovat k užívání, odpovídajícímu dnešním standardům, tak barák radši nechají spadnout. Např. Český Rudolec (miniHluboká).

jk-jiny 4.11.2008 13:15

Zeptejte se pana prezidenta...

ten přeci rozumí všemu. A teatrologa Justa, to je také odborník na kůrovce. A Bursíka, který možná nezme kůrovce silou, že Katuško...(Y)

honzak 4.11.2008 13:13

Re: ZELENÍ = rudí

To není blbost, to je smutná skutečnost. Jen zaslepenci tvého formátu to nechtějí vidět. Patrně proto, že se živí užíráním z koláče našich daní, nazývajíce to "granty" na ekologii.

Jestlipak se přírodozpytci tvého formátu dneska ekologicky odpojili od rozvodné sítě, když alternativní zdroje nedají ani prd?

papilio 4.11.2008 13:05

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

No, to jste asi moc chytré kaše v dětství nepozřel, co ? Takže když vyhlásíme historickou unikátní budovu za památku - necháme ji rozpadnout, protože je to přírodní proces ? Se Šumavou je to totéž. Nebyla vyhlášena za NP proto, abychom ji nechali zcela zmizet z povrchu, ale proto, aby její krásy a hodnoty nebyly zničeny.

 Z tohoto Vašeho pohledu jsem teda pro, aby byl NP ihned zrušen. A vyhlásil bych jej někde v Podkrušnohoří na místě výsypek a vytěžených dolů. Tam se příroda může vyřádit, jak chce !

 (Y)

Kotec 4.11.2008 12:51

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Nesměšujte prosím hospodářský les a národní park. To je naprosto základní chyba, které se dopouští v úvahách o Šumavě drtivá většina lidí.

Kotec 4.11.2008 12:50

Re: Nekácet!

13% z cca 680 km2 je obrovská plocha?? Byl jste někdy třeba na Sibiři??

Kotec 4.11.2008 12:49

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

V nadmořské výšce 1200 až 1300 m je přirozený prakticky výhradně výskyt smrku. S příměsí jeřábu. Jde spíše o různověkost porostu.

Kotec 4.11.2008 12:47

Re: ZELENÍ = rudí

Tuhle s odpuštěním blbost jste vymyslel sám??

Kotec 4.11.2008 12:46

Re: Hrách na stěnu házeti

Víte, když ti odborníci nejsou jen poněkud konzervativní lesníci, ale i botanici, entomologové, ekologové (najděte si, co to slovo opravdu znamená)... a ti mají názory dost odlišné. A pláč kláštera ve Schlaeglu... to je jen smutný důsledek toho, že ve skutečnosti příroda nezná hranice a že prales vedle běžného produkčního lesa prostě nemůže fungovat...

tak 4.11.2008 12:40

Re: Nekácet!

Když ta vidina peněz za dřevo je tak lákavá.

Sýček 4.11.2008 11:51

Jen extremisté z měst

mohou vymyslet, že člověk má žít vedle přírody. To jako by mohla být příroda vedle člověka. Jen naprosto spřetrhané vztahy s kořeny generují nové a nové šílené spasitele.

RomanL 4.11.2008 11:42

Re: S článkem plný souhlas,

... zatím nestřílejí, přes hubu vám ovšem "ochránci přírody" už dnes klidně dají, co je necháme dělat dál se uvidí...

Možná se na Šumavě bude střílet zase, až si to někdo nebude chtít dát líbit.

GRUNTORÁD 4.11.2008 11:26

ZELENÍ = rudí

ZELENÍ

DEFINICE: plytká militantní naoko ekologická občanská iniciativa, která z nedostatku vlastní seberealizace s pomocí davu brání všecko proti všem a všemu, ta které svoboda slova přinesla i pochybné právo na projev blbosti a která např. prosadila, že vůně pečeného chleba je život ohrožujícím pachem, který je nutno měřit a draze platit. Tato placená klaka demonstrantů, chce bojovat proti demokracii obsazováním silnic s bojovným nicneděláním za peníze od kohokoliv !

TAK TO JSOU ZELENÍ. ANO, ANO, ANO! 

Kohout 4.11.2008 10:52

Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Ten někteří lidé považují za zbytečnost, jiná nechápou jeho účel. V NP se nehospodaří. Od toho to NP je. Jestliže jsme Šumavu vyhlásili jako NP, tak v něm prostě hospodařit nemůžeme a je to třeba vzít na vědomí. Nebo jej zrušit.

Jedním z poslání NP Šumava je umožnit přirozený vývoj společenstev. V přirozeném lese hovořit o škodách nemá smysl. Kůrovec je prostě jedním z příslušníků hmyzu, který na Šumavě žije. Příroda nemá ráda monokultury a snaží se je zlikvidovat. Kůrovcová kalamita je jen jedna fáze návratu Šumavských lesů do přirozeného stavu. NP není plantáž na smrkové dřevo. Pokud chceme Šumavu mít jako NP, musíme se prostě výdělků ze dřeva Šumavy vzdát. Snad nejsme takoví chudáci, abychom si to nemohli dovolit.

Po každé kalamitě les regeneruje. Kácení a odvážení dřeva tuto regeneraci zpomaluje a zhoršuje a do lesa, který se má přirozeně vyvíjet, nepatří. Lesníci na Šumavě nechrání les. Chrání peníze. Lýkožrout smrkový strom zahubí, ale dřevo nepoškozuje. Jen narušuje plány těžby a snižuje cenu dřeva jeho velkou nabídkou.

Šumava má ovšem své ochranářské problémy. V NP je spousta zakázaných zón, jako kdyby to byl nějaký vojenský prostor za totality. Také mám pocit, že jsou to zóny chráněné před turisty. Ochranou přírody si zákazy vstupu do nich neumím oddůvodnit. Vypadá to, jakoby správa NP nevěděla, před čím má vlastně NP chránit. Upozornění, že tam žijí druhy citlivé na rušení, je nesmyslné. Jediné vysvětlení je, že to tak vyhovuje myslivcům. Těm dřevorubci nevadí, turisté ano.

Přimlouvám se za to, aby se NP Šumava stal skutečným Národním parkem. Aby jediný rozdíl mezi ním a jiným lesem v tom, že v NP je vstup turistům kamkoliv zakázán, přitom myslivci a dřevorubci tam řádí bez omezení. Aby bylo v NP něco viděl, ne jen destrukci nebo bezdůvodné zákazy vstupu. Ochrana přírody potřebuje podporu veřejnosti. Nekomunikativním, direktivním a nekompetentním přístupem ji orgány OP nezískají.

Tino 4.11.2008 10:42

Re: Nekácet!

Podle vás je tedy řešení v tom, že monokulturní les se nechá na pospas kůrovci, protože ten žere přeci jen nemocné stromy. Jenže pokud se v monokultuře nemocné stromy neodstraňují, zakrátko jsou nemocné monokulturní stromy všechny a katastrofa přírody je nezadržitelná. Je přitom jedno zda stromy vyrostly ze spadaných šišek a nebo z vysázené monokultury.

Plocha, která se nechala na pospas přírodním vlivům je obrovská a neovladatelná proti samovolnému rozšiřování. Za oněch, pro Zelené magických, třicet let budou i okolní lesy Šumavského Parku zdevastované natolik, až nebude možné nikdy vrátit zpět kulturní formu lesů.

Pomalá pracná přeměna monokulturních lesů na smíšené by byla daleko jistějším záchraným činem pro naše lesy a ekonomicky výnosná ve všech ohledech. V současnosti tzv. globálního oteplování je protismyslné rychlolikvidační ponechání lesů monokultury na pospas přírodním vlivům.

V přívalových bouřích směrem od Šumavy poděkujte ekoblbům! Voda je stejný nepřítel jako oheň a obojí bude Šumavě hrozit daleko výrazněji. Ekoalchimisti z jedné strany straší globálním oteplením a z druhé strany dělají vše pro to, aby nastalo s co největší intenzitou!

LJG 4.11.2008 10:33

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

;-D

Sýček 4.11.2008 10:01

Na to už existují léky,

ach ta paranoia! Největší vyděrači a korupčníci se nacházejí v Ekologickém Právním Servisu.