3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec na Šumavě a rizika s ním spojená

Diskuse o managementu ochrany přírody v NPŠ jsou v odborných kruzích lesnických i ochranářských dlouhodobé a nevyúsťují v kompromis nebo alespoň reflexi připomínek a kvalifikovanou diskusi. Do této diskuse spadá i problematika ohrožení smrkových lesů (ale též krajinného prostředí v širším měřítku) v důsledku přemnožení lýkožrouta smrkového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
papilio 4.11.2008 15:39

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Honzaku, dostal jsi mě ! Máš pravdu ...;-(

Karla 4.11.2008 13:39

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Hlavně, že vy jste se té moudré kaše přežral. Ty vaše historické památky postavil člověk a proto je na něm, jestli je chce mít, aby se o ně staral. Na Šumavě člověk lesy zničil. Přetvořil je ve smrkovou monokulturu, kterou by rád udržoval a měnil na peníze. Proto je potřeba, pokud chceme, aby naši potomci viděli normální porost a ne to co zanějho je vydáváno, nechat přírodu na tom malém území, aby se sama pokusila tento stav změnit. Věřím, že se jí to podaří.

papilio 4.11.2008 15:42

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Dokud nepřišli Bursíkovci, lesy na Šumavě byly. Nejsou tam až teď a stovky let, pokud smrkovou monokulturu nepovažujete za les ;-D, nebudou. Proto si nechte přírodu řádit v podkrušnohoří. Tam to bude vysoce prospěšné. ;-O

Eva D. 4.11.2008 18:50

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

R^R^R^

V Novak 4.11.2008 16:37

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Příroda byla ponechána "stav změnit" na dalmatských stráních, vyrubaných kvůli těžbě dřeva bna stavbu řeckých lodí. Za tisíce let se tam přirozený porost nevrátil.

Ani když necháte smrkovou monokulturu sežrat kúrovcem, smíšený les z ní nevznikne. Proč? Protože Lysenko a Lepešinská neměli pravdu, oves se v ovsík "nezvrhává" a ze smrkové šišky tudíž dub ani buk nevyroste. Žalud ani bukvice nemají nožičky, aby si na Šumavu vyšláply.

Eva D. 4.11.2008 18:49

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Na Šumavě člověk lesy ničil!  Tak tohle zkusím říci šumavákům, co tu žijí po generace.

On podle extra zelených člověk ničí všechno, takže by snad ani neměl existovat, ne?

Emil XX 4.11.2008 21:57

Žádná "Příroda" jako taková neexistuje

To celé je LIDSKÝ VÝMYSL.

Už celá tisíciletí se nejrůznější parazité snaží zdůvodnit svou existenci na úkor druhých odvolávajíc se na něco "vyššího." Dlouhou dobu to byli "bohové," později "Bůh" a pak "vědecký" (pro ty mladší = komunistický) světový názor či "historická nutnost."

COKOLIV člověk dělánebo nedělá se děje podle přírodních zákonů. Nic jiného prostě neexistuje. Bohužel, i lidská blbost je tvořena přírodními zákony.

Martin 4.11.2008 16:58

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

NP ale byl vyhlášen v lesích, které kdysi hospodáøské byly. Ponechat tyto lesy napospas svému osudu je stejné, jako vypustit do volné pøírody zvíøe odmalièka vychovávané v zajetí. Pokud ho na to nepøipravíte, zemøe, tak jako dnes umírají lesy v NP (naštìstí ne všechny jsou v NP). Staly-li se lesy monokulturními díky aktivním zásahùm èlovìka, mìl by se nyní èlovìk aktivnì snažit obnovit jejich pùvodní složení a až poté jim dopøát pøirozený vývoj. Žel, èeští zelení odborníci nadiktovali cestu prvou...

Paleček 4.11.2008 9:51

Nekácet!

Asi je pravda, co píšete, ale kácení po česku = barbarské nasazení těžké techniky a kácení i zdravých stromů kvůli zisku, jakož i obrovská nevyhnutelná korupce, která by vše provázela.

Sýček 4.11.2008 10:01

Na to už existují léky,

ach ta paranoia! Největší vyděrači a korupčníci se nacházejí v Ekologickém Právním Servisu.

Tino 4.11.2008 10:42

Re: Nekácet!

Podle vás je tedy řešení v tom, že monokulturní les se nechá na pospas kůrovci, protože ten žere přeci jen nemocné stromy. Jenže pokud se v monokultuře nemocné stromy neodstraňují, zakrátko jsou nemocné monokulturní stromy všechny a katastrofa přírody je nezadržitelná. Je přitom jedno zda stromy vyrostly ze spadaných šišek a nebo z vysázené monokultury.

Plocha, která se nechala na pospas přírodním vlivům je obrovská a neovladatelná proti samovolnému rozšiřování. Za oněch, pro Zelené magických, třicet let budou i okolní lesy Šumavského Parku zdevastované natolik, až nebude možné nikdy vrátit zpět kulturní formu lesů.

Pomalá pracná přeměna monokulturních lesů na smíšené by byla daleko jistějším záchraným činem pro naše lesy a ekonomicky výnosná ve všech ohledech. V současnosti tzv. globálního oteplování je protismyslné rychlolikvidační ponechání lesů monokultury na pospas přírodním vlivům.

V přívalových bouřích směrem od Šumavy poděkujte ekoblbům! Voda je stejný nepřítel jako oheň a obojí bude Šumavě hrozit daleko výrazněji. Ekoalchimisti z jedné strany straší globálním oteplením a z druhé strany dělají vše pro to, aby nastalo s co největší intenzitou!

Kotec 4.11.2008 12:50

Re: Nekácet!

13% z cca 680 km2 je obrovská plocha?? Byl jste někdy třeba na Sibiři??

Cumbuch 4.11.2008 15:26

Re: Nekácet!

Plocha, na které v posledních patnácti letech proběhla kůrovcova kalamita a kde se nezasahovalo, je pouhé 2,0%. Najděte si záznam z fóra volebních kandidátů, které se konalo 23. září 2008 v Č. Budějovicích a dozvíte se, jaké jsou znalosti politiků o Šumavě. Je to dost nářez.

nosál 4.11.2008 18:25

Re: Nekácet!

No volby ukázaly Cumbuchu, že vás už lidi mají skutečně dost.tak zalez

Cumbuch 4.11.2008 23:12

Re: Nekácet!

Nosále, nejsi trochu mimo? Jak jsi přišel na to, že bych vůbec mohl někde kandidovat? Vylez ven a zjisti si, kde vlastně jsi.

V Novak 4.11.2008 16:44

Re: Nekácet!

Na Sibiři by mi to bylo ukradené, protože tam se les na zničené místo přirozeně vrátí. Má odkud a obvykle na to má i čas.

A bude-li se někam vracet 300 let, je to naprosto fuk, protože kolem je lesa milion habadějů.

BTW - byl jsem na Sibiři letos a dost mě překvapilo, jak jsou místní porosty odolné, resp. jak se regenerují po požárech.

tak 4.11.2008 12:40

Re: Nekácet!

Když ta vidina peněz za dřevo je tak lákavá.

Cumbuch 4.11.2008 9:37

Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Především, ta satelitní mapa je stará mapa Googlu, kde je ještě špatné rozlišení map naší republiky, proto je to zelené, takové ty mapy byly ještě asi před 14 dny a nebylo na nich nic vidět. Dnes již má Google stejné rozlišení, jako má např. pro Německo.

Kde se chce přesvědčit, jak s lesy v Parku je, má možnost zajít si na Sumavu, třeba na Luzný, a přesvědčit se na vlastní oči, že mezi ponechanými souškami už roste nový zdravý smíšený les. A roste sám, nikdo ho nevysazuje. U Trojmezí se podívejte, jak Rakušáci vytěžili jejich Sumavu, a při té těžbě používali lanovky o hlučnosti startujícího letadla. To si jistě tetřevi přišli na své. Jděte se podívat, a pak teprve zvažte komu máte věřit.

Tato lesácká lobby využívá nevědomosti a lenosti běžných obyvatel k manipulaci a podpoře svých vlastních ziskuchtivých cílů.

Harry 4.11.2008 9:50

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

"mezi ponechanými souškami už roste nový zdravý smíšený les." No ja to znam na obou stranach a ten novy les moc smiseny neni, je to hlavne opet smrk. Kde by se tam take najednou vzala napr. jedle nebo buk? Tyto lesy byly vysazeny jako umele monokultury a najednou jsme je nechali na pospas prirodnim silam. Vysledek je tomu odpovidajici.

Kotec 4.11.2008 12:49

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

V nadmořské výšce 1200 až 1300 m je přirozený prakticky výhradně výskyt smrku. S příměsí jeřábu. Jde spíše o různověkost porostu.

Harry 4.11.2008 15:49

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Tzn. ze tzv. Plane a nizsi lokality maji jako prirozenou drevinu smrk. OK, ale co zbytek? V kazdem pade se pod suchymi smrky zmlazuje opet smrk, nikoli prirozeny prales. Napr. buk se siri pomerne pomalu neb jeho semena neletaji.

honzak 4.11.2008 10:00

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

melouni mají mnoho manter. Jedna z nich je "semenáček". Z napadaných smrkových šišek vesele rostou jedle a buky, přesně podle pokynů MŽP. Celé to je bukolické, srny se zadumaně dívají hnědýma očima a andělé dují do šalmajů.

Tato melounistická lobby využívá nevědomosti a lenosti běžných obyvatel k manipulaci a podpoře svých vlastních ziskuchtivých cílů.

LJG 4.11.2008 10:33

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

;-D

Karla 4.11.2008 13:49

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

když vybuchla Krakatoa, tak se tam objevil nový ostrov bez vegetace. Zkuste se tam podívat dnes. Zkuste si sehnat záznamy o tom jak rychle se fauna objevila. Jestli je to práce vaše a vašich předků, tak to jste se Honzaci pěkně nadřeli. To platí i o jiných místech a  ostrovech.

honzak 4.11.2008 14:30

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Na tom ostrově rostou ze smrkových šišek buky? Dáte-li záruku, tak se tam vypravím!

V Novak 4.11.2008 16:40

Re: Je to nesmysl a manipulace s veřejností!

Fauna má nožičky, ploutve nebo křídla.

To se to migruje a introdukuje...

wbgarden 4.11.2008 9:17

Budu neustále opakovat

že zelené vnímám jako stranu, která cílevědomě rozbíjí dopravní, energetickou, potravinovou a obrannou situaci tohoto státu - zakázat auta, topit hnojem a okamžitě vyhlásit válku Americe - úžasný program. Navíc brčálníci zneužívají zelenou, a většina z nich nerozezná jedli od smrku, a že o tom něco vím...

text

text

Další zeljonyj komandír:

text

Milan 4.11.2008 9:11

Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Díky dobré péči našich předků máme v našem státě krásné a rozsáhlé lesy, přestože jsme státem průmyslově i agrárně vyspělým.

Kdo s lesy nechce hospodařit a chce je nechat ladem, ten do jejich správy rozhodně nepatří a nemá do ní co zasahovat.

Vlastnictví zavazuje. Vlastník musí o svou věc pečovat a udržovat ji v použitelném stavu a chránit před zničením zejména v případech, kdy jeho věc slouží obecnému užívání. To platí i pro stát: stát je povinen o své lesy řádně pečovat a pokud o ně pečovat nechce, má je prodat těm, kdo budou lepšími vlastníky. A to platí i pro lesy na Šumavě!

Tino 4.11.2008 9:18

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Zelení mají představu vytvoření pralesa pohnojením současnými lesy. Chtějí prales, tedy formu lesa nepřístupného lidem, hospodářsky nevyužitelného natož pak rekreačně. Vylidnění takové oblasti je proto také nutné a znamená to krádež po staletích bydlícím v této oblasti. Je to zločin, ať už je motivem zištnost karierní či fanatická ideologičnost!

Kotec 4.11.2008 12:51

Re: Naši předkové s našimi lesy dobře hospodařili.

Nesměšujte prosím hospodářský les a národní park. To je naprosto základní chyba, které se dopouští v úvahách o Šumavě drtivá většina lidí.