22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec na Šumavě a rizika s ním spojená

Diskuse o managementu ochrany přírody v NPŠ jsou v odborných kruzích lesnických i ochranářských dlouhodobé a nevyúsťují v kompromis nebo alespoň reflexi připomínek a kvalifikovanou diskusi. Do této diskuse spadá i problematika ohrožení smrkových lesů (ale též krajinného prostředí v širším měřítku) v důsledku přemnožení lýkožrouta smrkového.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
rdf 7.11.2008 16:33

???

Od kdy patri Sumava obcim? Existuje snad nekde nejaky Narodni park, o nemz by rozhodli mistni lide??? Tem je ochrana prirody sto metru okolo krku, protoze ji berou maximalne jako zdroj penez a kdyby mohli, nasekali by asfaltky i do Boubina. Konec koncu to na co si stezujete je dusledkem prave ekonomickych zajmu mistnich lidi (vodacky turismum podporuji vsichni a vsichni na nem bohatnou a proti jakymkoliv omezeni ochranaru tvrde bojuji (omezeni splavnosti, regulace poctu navstevniku atp.). Pokud chcete udelat ze Sumavy Disnayland tak ho sverte mistnim obcim...

rdf 7.11.2008 16:27

Jde tedy pouze o 2 x 2 km lesa!!!

Zajimave, ze jako doklad o katastrofe uvadeji mnozstvi vytezeneho dreva napadeneho kurovcem na 100.000 m3 - to odpovida rozloze zhruba 2 x 2 km, cili trochu vetsi paseka !!! Nechapu, proc by toto mel byt doklad KALAMITY????

Kalamita je, ze pano vedatori RnDr. Csc. zrejme spis nez o fakta bojuji o tucne zisky tezaru, kteri to drevo vozi supito presto pres hranice do Rakouska a inkasuji skvely zisk. Je take zrejme, proc vadi kurovec jen na Sumave a nikde jinde - protoze je Rakousko za humny, z Jeseniku by uz takovy profit nemeli.

Alex 6.11.2008 22:06

Chudák příroda

Co chudinka dělala celé miliony let, když tu ještě nebyl Člověk (tedy ne člověk-sběrač, ale až v posledních pár stoletích Člověk-Lesník se sekerama), který by se o ni vševědoucně staral?

han 4.11.2008 20:36

Ptal se někdo místních jestli chtějí NPŠ?

Nechápu proč má (musí) být Šumava národním parkem. Je to spíše turistický lunapark. Vltava je dnes velkokapacitní vodáckou stokou, Otava to samé. Turistů v lese víc jak stromů. Nechal bych na šumavských obcích ať rozhodnou co chtějí mít.

novak 4.11.2008 18:48

Zločin nebude-li potrestán, stane se normou obřadu

Krysy a hyeny lemtající obřadní nápoje stanou se součástí slavnosti - tak se na Šumavě dívají obyvatelé NPŠ a blízkého okolí na zcestné názory a jejich prosazování ZELENÝCH a jejich pacholků. Také jsme světu ukázali vydírání na nejvyšší úrovni v přímém přenosu, zákeřnost Bursíka a spol., ignorantství a aroganci uzurpátorů moci. Kolik desetitisícům  primitivům jsme dali vzor v prosazení svého ani nemluvme. Toto je cena moci v ČR!!! Technologie moci především zákony nezákony já jsem u moci! To je koalice.

Martin 4.11.2008 17:02

NP v hospodářských lesích

NP ale byl vyhlášen v lesích, které kdysi hospodářské byly. Ponechat tyto lesy napospas svému osudu je stejné, jako vypustit do volné přírody zvíře odmalička vychovávané v zajetí. Pokud ho na to nepřipravíte, zemře, tak jako dnes umírají lesy v NP (naštěstí ne všechny jsou v NP). Staly-li se lesy monokulturními díky aktivním zásahům člověka, měl by se nyní člověk aktivně snažit obnovit jejich původní složení a až poté jim dopřát přirozený vývoj. Žel, čeští zelení odborníci nadiktovali cestu prvou...

Eva D. 4.11.2008 19:14

Re: NP v hospodářských lesích

R^ Ale já nejsem "odborník" ani dost zelená. Jen na té Šumavě žiju a tím ji ničím.:-/

papilio 4.11.2008 21:08

Re: NP v hospodářských lesích

Neničíte. Ničí ji jiní ve jménu sci-fi myšlenek a prosazení lidské tuposti. Braňte se, jak to jde. On už tam Bursík dlouho nebude.

GRUNTORÁD 4.11.2008 15:49

POMNĚTE

NIC NEŽ PENÍZE HÝBOU SVĚTEM, NIC JINÉHO, NIC, NIC, ....TO TŘETÍ SEM ZAPOMENUL, HE!

Cumbuch 4.11.2008 15:37

Národní park?

Vidím, že většina lidí u nás by asi podpořila přístup k přírodě podle Ing Žlábka. Kdyby se jeho principy ochrany přírody dovedly do důsledku, tak by musel být Yosemitský národní park vytěžen, a pak znovu vybetonován. To je ta pravá ochrana přírody.

papilio 4.11.2008 15:49

Re: Národní park?

On byl Yosemitský NP vysázen člověkem ? Povídejte, přehánějte - kdy ? Víte vůbec, že tam se může tábořit i dělat ohně na vyhrazených místech a že je tam vstup povolen ? Popište nám tu pravou ochranu přírody ! Natahovat ruce pro prachy, ležet na pohovce a dělat absolutní prdlačku ?

;-D;-D;-D;-D;-D

Michal 4.11.2008 16:17

Re: Národní park?

Zkušenost z Yellowstownu (citace článku K.Drábka):

Yellowstonský národní park o velikosti 8 000 čtverečních kilometrů byl vyhlášen již roku 1882. Za více než 30 let poté vznikla Správa parku. Úkol – udržet park v původní podobě. Kvůli losům byli zlikvidováni vlci. Indiáni již nesměli lovit. Losi se přemnožili, zničili stromy, zmizeli bobři. Pro vysychání ubyly vydry a pstruzi. Ve snaze zabránit katastrofě došlo k odstřelu tisíců losů. Byla zavedena protipožární pravidla. Oheň má však na les regenerační účinky. Protipožární pravidla byla přehodnocena, vyhořely tisíce hektarů lesa. Lesy se obnovují umělou výsadbou.

papilio 4.11.2008 16:35

Re: Národní park?

Hm, to byla reakce na mě nebo cumbucha ? Pokud na mě, tak je snad trochu rozdíl mezi slovy "NP byl vysázen" a "obnovuje se", nemyslíte ?

Eva D. 4.11.2008 19:12

Re: Národní park?

R^

Eva D. 4.11.2008 19:12

Re: Národní park?

Velmi trapná argumentace! ;-€ Pana Žlábka znáte nejspíš akorát z novin. Jestli má někdo jiný názor, než nechat Šumavu ( les vysázený lidmi v krajině, kterou lidé ovlivňovali po mnoho generací) sežrat kůrovcem, načež ho Vy uděláte betonářem, nemá cenu s Vámi diskutovat.

Na rozdíl od většiny zelených, ten člověk na Šumavě žije a vztah k ní evidentně nemá zdaleka jen finanční. Nemusíte  s ním souhlasit, ale další hromadu lží produkovat nemusíte, už jste ho nahradili Vám nakloněnou lobby. 

Ono se to hezky fantazíruje o nových lesích nad fotkami, ale pokud k těm místům máte  osobní vztah, je to mnohem horší. 

ouředník 4.11.2008 20:44

Re: Národní park?

máte velmi špatný osobní vztah...

papilio 4.11.2008 21:06

Re: Národní park?

Naopak má velmi dobrý vztah k tomu, co se dřív nazývalo Šumava podle šumících hvozdů. Jestli si myslíte, že smrková monokultura - kůrovec - dlouho nic - smrková monokultura je ten správný sukces, sám jste zaostalý.

Sam Křepelka 4.11.2008 14:08

hle, co vše dokázala Kateřina J.

Hle, co vše dokázala Kateřina J. tím, že se nechala před novináři "zmlátit" policistou. Dostala ekoteroristy do sněmovny a vlády. A tak může hlavní ekoterorista jako ministr životního prostředí ničit Šumavu či nechat vracet do vesnic kouř z hnědého uhlí, protože všechna ekologičtější topná média musela být zdražena. A to nepočítám jeho přímo genitální nápad nechat zálohovat plastové lahve !! Jestli  na těchto volbách bylo neco pozitivního, tak to byl naprostý propad SZ.

Eva D. 4.11.2008 18:53

Re: hle, co vše dokázala Kateřina J.

R^R^R^

jk-jiny 4.11.2008 13:15

Zeptejte se pana prezidenta...

ten přeci rozumí všemu. A teatrologa Justa, to je také odborník na kůrovce. A Bursíka, který možná nezme kůrovce silou, že Katuško...(Y)

Sýček 4.11.2008 11:51

Jen extremisté z měst

mohou vymyslet, že člověk má žít vedle přírody. To jako by mohla být příroda vedle člověka. Jen naprosto spřetrhané vztahy s kořeny generují nové a nové šílené spasitele.

Eva D. 4.11.2008 18:52

Re: Jen extremisté z měst

R^R^R^

GRUNTORÁD 4.11.2008 11:26

ZELENÍ = rudí

ZELENÍ

DEFINICE: plytká militantní naoko ekologická občanská iniciativa, která z nedostatku vlastní seberealizace s pomocí davu brání všecko proti všem a všemu, ta které svoboda slova přinesla i pochybné právo na projev blbosti a která např. prosadila, že vůně pečeného chleba je život ohrožujícím pachem, který je nutno měřit a draze platit. Tato placená klaka demonstrantů, chce bojovat proti demokracii obsazováním silnic s bojovným nicneděláním za peníze od kohokoliv !

TAK TO JSOU ZELENÍ. ANO, ANO, ANO! 

Kotec 4.11.2008 12:47

Re: ZELENÍ = rudí

Tuhle s odpuštěním blbost jste vymyslel sám??

honzak 4.11.2008 13:13

Re: ZELENÍ = rudí

To není blbost, to je smutná skutečnost. Jen zaslepenci tvého formátu to nechtějí vidět. Patrně proto, že se živí užíráním z koláče našich daní, nazývajíce to "granty" na ekologii.

Jestlipak se přírodozpytci tvého formátu dneska ekologicky odpojili od rozvodné sítě, když alternativní zdroje nedají ani prd?

GRUNTORÁD 4.11.2008 15:44

Re: ZELENÍ = rudí

NOOO, KOTEC, CO Z VÁS VYHŘEZNE ZA CHYTROST PROTI VĚCNÉ PRAVDIVOSTI ?

Kohout 4.11.2008 10:52

Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

Ten někteří lidé považují za zbytečnost, jiná nechápou jeho účel. V NP se nehospodaří. Od toho to NP je. Jestliže jsme Šumavu vyhlásili jako NP, tak v něm prostě hospodařit nemůžeme a je to třeba vzít na vědomí. Nebo jej zrušit.

Jedním z poslání NP Šumava je umožnit přirozený vývoj společenstev. V přirozeném lese hovořit o škodách nemá smysl. Kůrovec je prostě jedním z příslušníků hmyzu, který na Šumavě žije. Příroda nemá ráda monokultury a snaží se je zlikvidovat. Kůrovcová kalamita je jen jedna fáze návratu Šumavských lesů do přirozeného stavu. NP není plantáž na smrkové dřevo. Pokud chceme Šumavu mít jako NP, musíme se prostě výdělků ze dřeva Šumavy vzdát. Snad nejsme takoví chudáci, abychom si to nemohli dovolit.

Po každé kalamitě les regeneruje. Kácení a odvážení dřeva tuto regeneraci zpomaluje a zhoršuje a do lesa, který se má přirozeně vyvíjet, nepatří. Lesníci na Šumavě nechrání les. Chrání peníze. Lýkožrout smrkový strom zahubí, ale dřevo nepoškozuje. Jen narušuje plány těžby a snižuje cenu dřeva jeho velkou nabídkou.

Šumava má ovšem své ochranářské problémy. V NP je spousta zakázaných zón, jako kdyby to byl nějaký vojenský prostor za totality. Také mám pocit, že jsou to zóny chráněné před turisty. Ochranou přírody si zákazy vstupu do nich neumím oddůvodnit. Vypadá to, jakoby správa NP nevěděla, před čím má vlastně NP chránit. Upozornění, že tam žijí druhy citlivé na rušení, je nesmyslné. Jediné vysvětlení je, že to tak vyhovuje myslivcům. Těm dřevorubci nevadí, turisté ano.

Přimlouvám se za to, aby se NP Šumava stal skutečným Národním parkem. Aby jediný rozdíl mezi ním a jiným lesem v tom, že v NP je vstup turistům kamkoliv zakázán, přitom myslivci a dřevorubci tam řádí bez omezení. Aby bylo v NP něco viděl, ne jen destrukci nebo bezdůvodné zákazy vstupu. Ochrana přírody potřebuje podporu veřejnosti. Nekomunikativním, direktivním a nekompetentním přístupem ji orgány OP nezískají.

papilio 4.11.2008 13:05

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

No, to jste asi moc chytré kaše v dětství nepozřel, co ? Takže když vyhlásíme historickou unikátní budovu za památku - necháme ji rozpadnout, protože je to přírodní proces ? Se Šumavou je to totéž. Nebyla vyhlášena za NP proto, abychom ji nechali zcela zmizet z povrchu, ale proto, aby její krásy a hodnoty nebyly zničeny.

 Z tohoto Vašeho pohledu jsem teda pro, aby byl NP ihned zrušen. A vyhlásil bych jej někde v Podkrušnohoří na místě výsypek a vytěžených dolů. Tam se příroda může vyřádit, jak chce !

 (Y)

honzak 4.11.2008 13:26

Re: Na Šumavě byl před asi 17 lety vyhlášen Národní park.

A oni památkaři Vámi popsaným způsobem nepostupují? Moje informace říkají, že ano. Než by památku někomu prodali a nechali ho budovu zrekonstruovat k užívání, odpovídajícímu dnešním standardům, tak barák radši nechají spadnout. Např. Český Rudolec (miniHluboká).