Neviditelný pes

EKOLOGIE: Kousl vás vlk do zadku?

12.8.2009

A nemyslím tím to opruzení, kterému se tak říká. Ale v pražské ZOO se před lety stalo, že opilý student přelezl do tygřího výběhu a milý tygr, věren své přirozenosti, mu jedním úderem tlapy zlámal vaz. Ani se ho nedotkl, byl nasycen a kromě toho mu zalkoholizovaný student asi příšerně páchl.

Hned po tom incidentu se objevily dementní hlasy, aby tygr byl utracen, ale naštěstí rychle ztichly. A přesně na tuto historku jsem si vzpomněl při čtení lehce humorného blogu mého oblíbeného autora pana Ladislava Jakla Pryč s kolaboranty!

Samozřejmě, že pouze v boji s přírodou člověk vyrostl a zbohatl. Pokud bychom se chtěli chvat "ekologicky", pak by prostě nebylo možné využívat oheň, motor všeho pokroku. Bylo by přípustné uštvat mamuta do díry, umlátit ho kyji a trhat z něj syrové maso. Ano, to by byla činnost, nad kterou by každý, i ten nejzarputilejší ekolog zaplesal. Ovšem nesměl by to být vegetarián, vegan či dokonce fruktarián. To už by měl náš předek spočítané, bez masa by zůstal jen připitomělým tvorečkem.

O posledním interview Bjorna Lomborga pro Financial Times se toho napsalo již dost. Ovšem to nejpodstatnější zcela zaniklo v ryku boje o "globální oteplení". On totiž nikdo, ani Klaus, ani Lomborg a ani já si nemyslí, že se Země nemůže oteplovat. Samozřejmě, že může, od toho tu je slunce. A jestliže se k tomu přidají emise CO2, tak už to oteplení může být znatelné.

A "oteplovací dogma" v zásadě praví, že oteplení způsobuje hlavně CO2 a omezit ho lze pouze omezením emisí CO2. Což je ale ten nejpitomější způsob vůbec a jeho hlavním "kladem" je to, že přihrává peníze "ekologistům" či spíše pseudoekologickým vyžírkům. Zabíhat do prodrobností, kolik miliard ročně nastrkáme do kapes podnikavců s "ekologickou energií", která je přesně tak ekologická jako Sharon Stone nepolíbená panna.

To, co Lomborg navrhuje, je nesmírně zajímavé. Místo velmi nákladného a neúčinného škrcení emisí prostě postavit flotilu plachetnic, které by brázdily oceány a svými turbinami vířily mořskou vodu. Mraky vodních kapiček by pak pomáhaly tvořit mraky a omezovat vliv slunečního záření. Troufnu si tvrdit, že by taková flotila stála asi tak milióntinu všech nákladů, které žere a ještě má sežrat omezování emisí. A má, podle mě a na rozdíl od drahého omezování emisí, reálnou šanci uspět.

Technicky uspět ano, ale politicky už méně. Prostě příliš mnoho lidí investovalo svůj politický kapitál do omezování emisí a příliš mnoho lidí závisí svými příjmy na projektech omezování emisí. Takže, samozřejmě, oteplovací establishment prohlásí Lomborga za snílka, Klause za blázna a bude nadále hodovat na velmi tučném masíčku, které z oteplovacích projektů plyne.

Každá generace si prostě musí vytvořit své modly. Jednou to byl Ježíš Kristus, o dva tisíce let později zase V.I. Lenin a teď to prostě zase je globální oteplení a jeho, nyní trochu upozaděný, guru Al Gore.

Převzato z blogu Hermanek.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autorazpět na článek